Devlet Destekli

İmar Barışı Hesaplama Robotu (GÜNCEL)

İmar Barışı Hesaplama Robotu (GÜNCEL)

İlgili bakanlık tarafından imar barışı programı başlatılmış ve vatandaşlara oturma izni verilmesi planlanmıştı. Bakanlık tarafından imar barışı hesaplama aracı geliştirildi. Örnek hesaplama tabloları sayesinde siz de daire başına kaç lira ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Hesaplama belirli formüller dahilinde yapılmaktadır. Başvuru için süre ise uzatıldı. İmar barışından yararlanmak isteyen daire sahipleri öncelikle başvurularına yapacak. Sonra ise hesaplanan tutarı ödeyerek yapı izin belgelerine kavuşmuş olacak. Hesaplamanın nasıl yapılacağını bir kaç örnek ile ifade etmeye çalışacağız.

İmar Barışı Başvuruları

İmar Barışı başvuruları 31 Ekim’ de sona erecekti. Ancak Resmi Gazete’ de yayınlanan karar ile birlikte başvuru tarihinin uzatılmasına karar verildi ve son başvuru tarihi uzatıldı.Yapı Kayıt Belgesi’ ne kavuşmak isteyenlerin yıl sonuna kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Bu kararın dayanağı İmar Kanunu’ nun 16. maddesidir.

İlgili Bakanlık tarafından vatandaşların ikamet ettikleri konutlardaki şaibenin ortadan kaldırılması, ruhsatsız ya da imara aykırı olarak yapılmış olanların kayıt altına alınması için başlatılan uygulama halen devam ediyor. Başvurular belediyeler tarafından kurulan birimlerde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca E- devlet üzerinden İmar Barışı hesaplama ve başvuru yapabilirsiniz.

İmar Barışı Başvuru süresi uzatıldı.  🏠

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyurular sonrasında henüz başvuru yapmamış ancak sürenin uzatılmasını isteyen çok sayıda vatandaşımız bulunmaktaydı. İmar barışına dahil olan konutlar için yalnızca kentte değil, kırsal alanda ruhsata ya da eklerine aykırı olarak yapılmış konut sahipleri de başvuru yapabilecek. Başvuru adımları hakkında bilgi alarak başvurunuzu kolay yoldan yapabilirsiniz.

İmar Barışı Başvuru Evrakları Nelerdir?

E-devlet üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşlarımız öncelikle T.C. kimlik numaraları ve PTT’ den alacakları şifre ile birlikte sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra arama çubuğuna imar barışı yazılmalı ve açılan penceredeki yeni başvuru butonuna tıklanmalıdır. Belediyelere şahsi olarak başvuru yapacak olan vatandaşların ise aşağıda yer alan bilgiler ile ilgili birimlere başvurmaları gerekmektedir.

imar-barışı-başvuru

İmar barışı başvuru

Burada yer alan alanları doğru bir şekilde doldurduğunuzdan  emin olunuz. Şayet bilgiler yanlış olursa ödemeniz gereken tutar da yanlış hesaplanacaktır. Bilgileri yanlış girdiğinizi düşünüyorsanız sistem üzerinden güncelleme de yapabilirsiniz. Daha sonra başvur butonuna tıklayınız.

 • Yapıya ait bir fotoğraf
 • Cep telefon numarası
 • Yapıya ait adres
 • E-posta adresi
 • Aykırılığın tarifi
 • Yapının sınıfı
 • Ada ve parsel bilgileri
 • Toplam alanlar metrekare cinsinden
 • Arsanın alanı
 • Konutların birim sayısı
 • Emlak vergisi birim değeri bilgilerinin yer alması gerekiyor.

Arsa değeri ile yapı maliyeti bedelleri hesaplanarak konutlar için %3, ticarette %5 oranı baz alınacaktır. İstanbul tarihi yarım ada bu kanun kapsamında değerlendirilmeyecek ancak bu bölge dışında tüm illerde ruhsata uygun olmayan yapılarak için hatta hazine arazilerinde bulunanlar için de yapı kullanım izni verilecektir.

İmar Barışı Hesaplama Robotu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından vatandaşların yapacakları ödeme tutarlarını hesaplayabilmeleri için bir hesaplama aracı geliştirilmiştir. Açılan sayfada birçok seçenek bulunuyor. İlk olarak bu seçeneklere göz atalım. Aşağıdaki linkten hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

#İMAR BARIŞI HESAPLAMA ARACI #

imar-barışı-hesaplama-aracı

Hesaplama aracı

Hesaplamalar bu seçenekler doğrultusunda yapılacağı için hesaplamanın doğu olabilmesi için doğru tercih yapılmalıdır. Ticari faaliyette bulunmayan ve tamamı konuttan müteşekkil binalar ilk seçeneği tercih edecek. 2. seçenekte sadece ticari faaliyet gösterilen binalar yer alıyor. 3. başlıkta hem konut hem de ticarethane bulunan binalar yer alıyor. .4. ve 5. seçenekler daire sahiplerinin bireysel başvurularını ifade ediyor. 6 ve 7. başlıklar karma yapılar için tercih edilebilir. Enerji üretim tesisleri için 8. başlık, liman, iskele ve tersane yapıları için 9. başlık, bina niteliği taşımayan yapılar için ise 10. başlık tercih edilmelidir.

tamamı-konuttan-oluşan-yapılar

Tamamı konuttan oluşan yapılar

Bu seçeneklerden herhangi birini tercih ettiğinizde sizden toplam arsa alanı, yapı sınıfı, arsanın metrekare cinsinden yüz ölçüm, arsanın birim bedeli ve bağımsız bölüm sayısı bilgileri istenecektir. Bu alanları doldurarak hesapla butonunu tıkladığınızda ödemeniz gereken tutar otomatik olarak hesaplanacaktır. Ödemeler ise peşin gerçekleşecektir. 

İmar Barışı Hesaplama Tablosu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ nın yanı sıra birçok emlak ve danışmanlık firması imar barışı ödemeleri için hesaplama tabloları geliştirmiştir. Bu tablolarda ilgili alanların doldurulması için arsa ve bina üzerinde ölçümler yapılmaktadır.

Yapı kayıt belgesi almanın vatandaşlara sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır; 👍

 • Yapı kayıt belgesine sahip ancak daha evvel yıkım kararı verilmiş olan binalar için verilmiş olan idari para cezalarının da iptaline karar verilmiştir.
 • Binaları tapu kayıtlarında arsa olarak görülen ve herhangi bir abonelik verilmeyen vatandaşların da cezaları iptal olacak.
 • Binalar için doğalgaz, su ve elektrik abonelikleri yapılabilecek.
 • Arsasında herhangi bir problem olmayan vatandaşlar kolayca yapı kayıt belgelerini alacak.
 • Vatandaş ile devlet arasındaki husumet son bulacak.
 • Ayrıca bu yapıların tapuları olmadığı için kredi çekilemiyor ve ipotek edilemiyordu. Yeni düzenlemeler ile birlikte artık kredi çekilebilecek.
imar-barışı-hesaplama-tablosu

imar barışı

İmar Barışı Örnek Hesaplamaları

1-) Tamamı Konuttan Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 600 metrekare

Yapı sınıfı: 1- 2 katlı binalar

Arsa yüz ölçümü: 200 metrekare

Arsa birim bedeli: 500 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 2

Bu bilgiler dikkate alınarak hesaplama robotu tarafından hesaplama yapıldığında; konut başına 6.900,00 TL ödeme yapılması gerekiyor. İki daire olduğundan dolayı Yapı Kayıt Belgesi almak için toplamda  13.800,00 TL ödenmelidir.

2-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 1000 metrekare

Yapı sınıfı: 3-7 katlı

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 1000 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi almak için 65.000,00 TL ödenmesi gerekiyor.

3-) Konut + Ticari Yapılar

Toplam konut alanı: 400 metrekare

Toplam ticari alan: 900 metrekare

Yapı sınıfı: Tarımsal amaçlı basit yapılar

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 600 TL

Bağımsız konut sayısı: 2

Ticari bağımsız bölüm sayısı: 1

Hesaplama aracı üzerinden yapılan hesaplama neticesinde konut başına 2.030,77 TL, işyeri başına ise 15.230,77 TL ödenmesi gerekmektedir. Yapı Kayıt Belgesi 19.292,31 TL’ ye mal olacaktır.

4-) Bağımsız Birim (Tamamı Konut)

Toplam yapı alanı: 700 metrekare

Yapı sınıfı: 1- 2 katlı binalar

Arsa yüz ölçümü: 300 metrekare

Arsa birim bedeli: 500 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi 24,43 TL ‘ ye mal olacaktır.

yapı-kayıt-belgesi

Yapı kayıt belgesi

5-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam yapı alanı: 1000 metrekare

Yapı sınıfı: 8 ve daha yüksek katlı yapılar

Arsa yüz ölçümü: 500 metrekare

Arsa birim bedeli: 600 TL

Bağımsız bölüm sayısı: 1

Yapı kayıt belgesi 95,00 TL’ ye mal olacaktır.

6-) Tamamı Ticariden Oluşan Yapılar

Toplam konut alanı: 800 metrekare

Ticari alan: 100 metrekare

Yapı sınıfı: 3- 7 katlı binalar

Arsa alanı 300 metrekare

Arsa birim değeri: 1000

Konut bağımsız: 8

Ticari Bağımsız: 2

Hesaplama robotuna göre iş yeri başına 4, 934,21 TL, konut başına ise 3 ,947,37 TL ödeme yapılacaktır. Toplamda yapı kayıt belgesi 41. 447,37 TL’ ye mal olacaktır.

İmar affı başvuru şartlarını biliyor musunuz?

Bu hesaplamalar bilgilerin hesaplama robotunun ilgili alanlara yazılması ile otomatik olarak hesaplanmıştır. Zaten e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaptığınızda ödemeniz gereken tutar belirtilecektir. Ancak doğrulama amaçlı hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.