Devlet Destekli

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bağlı İKM. Nasıl Olunur?

Cezaevinde kilitli kapılar ardında gardiyan diye tabir edilen İnfaz ve Koruma Memuru olmak ister misiniz? Eminim hayaliniz büyüdüğünüzde infaz koruma olmak değildi. Ancak Devlet işi, sağlam kapı diye bu mesleği seçtiniz. Çünkü dışarıda piyasa çok kötü. İşçi maaşları günden güne düşüyor. Özel sektör de şartlar her geçen gün zorlaşıyor. Devlet memurluğu ise çok farklı bir sektör. Salla başı al maaşı.. Peki İnfaz Koruma Memuru Gardiyan olmak, kariyeriniz için yeterli mi? Başmemur, İdare Memuru, Cezaevi Öğretmeni, Kurum Müdürü olmak ister miydiniz? İşte detaylar..

Bu yazımızda, ceza infaz kurumlarında Gardiyan olmak isteyen kişilerin, nasıl olabilecekleri, başvuruların nasıl yapıldığı, alımları kimler yaptığı hakkında bilgilere yer vereceğiz. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) nasıl olunur? olabilmek için gerekli şartlar ile birlikte, Gardiyan arkadaşların ceza infaz kurumlarında ne iş yaptıklarını, kaç para maaş aldıklarını da belirteceğiz.

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapmakta olan, halk arasında gardiyan diye bilinen memurlardır. Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına bağlı olarak görev yapmakta olan, 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olan memurlardır. Yazımız içerisinde İKM. diye bahsedeceğimiz tabir (İnfaz ve Koruma Memurudur.) Bu memurlar ceza infaz kurumlarında, denetimli serbestlik şube müdürlüklerinde ve istisnai olarak adliyelerde görev yaparlar. Cezaevileri idari olarak, Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Dolayısıyla İKM.’ler hem Cumhuriyet Başsavcılığına hemde cezaevi aracılığı ile Bakanlığa bağlı olarak görev yaparlar.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımı Nasıl Yapılır?

İKM.’ nın alımları Adalet Bakanlığınca yapılmaktadır. Bakanlığın memur alım işlemleri  “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır.  Bu mevzuatta belirtildiği üzere KPSS şartı aranmaktadır. En az 70 puan alan adaylar, sözleşmeli veya kadrolu memur kadrolarına başvuru sonrasında katılacakları bir mülakat sınavı ile alınırlar.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724)Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

İnfaz ve Koruma  Memuru alımlarında Bakanlık tarafından memur alımları internet sitesinde ilan edilir.  Alımları Bakanlık Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden (http://www.pgm.adalet.gov.tr/) takip edebilirsiniz.  Personel alımı ilanlarında başvuruda bulunabilecek personel için genel ve özel şartlar, gerekli evraklar, başvuru tarihleri, başvuruların nerelere yapılacağı hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Genel itibariyle İKM öğrenci alımı haricinde, alımlar şu şekilde yapılmaktadır.

 • Başvurular adliyelerde bulunan komisyonlara yapılır.
 • Komisyon belirli bir tarihte memurları çağırarak mülakat sınavına tabi tutar. (sınavda komsiyon üyelerince genel kültür soruları sorulur)
 • Mülakat sınavını başarı ile geçen kişiler ilan edilir ve bu kişiler komisyonca boy kilo ölçümüne tabi tutulurlar.
 • Boy kilo ölçümünü tamamlayan memur adaylarına Cumhuriyet Başsavcılığınca yazı gönderilerek görev başlamaları tebliğ edilir.
 • Bu sistem İKM. öğrenci alımından hariçtir.
 • Eğer askerliği seviyor iseniz, Astsubay olmak sizin için alternatif olabilir.


İnfaz Koruma Memurları Cezaevlerinde Ne İş Yapar?

Gardiyan diye tabir ettiğimiz memurlar ceza infaz kurumlarında iç güvenlik hizmetlerinde görev alırlar. Bazı memurlar hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümde görev yaparken, idare diye tabir edilen bölümde görevli olan memurlar mevcuttur. İnfaz ve koruma memurları cezaevinin her biriminde görev yapabilirler. Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde dış güvenlik hizmetlerinin de İKM.na verileceği yasa tasarısı haline gelmiş ancak henüz kabul edilmediğinden uygulamaya geçilmemiştir.

Uygulamada infaz ve koruma memurları, ani müdahale, vardiya veya bürolarda görev yaparlar. Müdahale de çalışan memurlar gündüz 8-17 çalışırlar ve Cumartesi pazar günleri tatil yaparlar. Vardiya çalışanların ise, çalışma saatleri aşağıda gösterilmiştir. Hem vardiyada hemde ani müdahalede çalışan infaz koruma memurları mahkumlarla birebir görüşürler. Bu sebeple bazı yerlerde bürolarda çalışmak daha çok tercih edilmektedir.

Çalışma Saatleri ve Maaşları

Türkiye genelinde ki cezaevlerinde farklılık göstermekle çalışma saatleri aşağıda belirtilmiştir.

 • 08:00 – 17:00 arası iş, Cumartesi, Pazar tatil,
 • Pazartesi 08:00- 20:00 – Salı : 20:00 08:00  – Çarşamba ve Perşembe tatil – Cuma 08:00 – 20:00 (bu şekilde devam eder.)

İnfaz ve Koruma Memurları ortalama 4.000 Tl. civarında maaş alırlar. Bu maaş memurların evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre değişiklik gösterir.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Memurlar göreve başladıkları Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı bulunan ceza infaz kurumlarında sürekli olarak görev yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe tayin edilmezler. 2016 yılında İnfaz ve Koruma Başmemurları için mecburi tayin hizmeti getirilmiş ancak uygulamaya henüz başlanmamıştır. Bu sebeple İKM.’ları şuan itibariyle emekli olana kadar bağlı bulundukları komisyonda görev yaparlar. Komisyon derken; örneğin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı komisyonunda görev yapan bir memur, komisyona bağlı bulunan Silivri 1-2-3 nolu L Tipi gibi ceza infaz kurumları arasında komisyon kararına bağlı olarak atanabilir. Ancak başka bir ile atamalar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır. Yılda 3 defa düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının çalışma koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına göre daha rahat olarak bilindiğinden, bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Şuan için 2371 kişilik yeni bir personel alımı yapılmaktadır. İsteyen buradan başvurabilir.

Eğer güncel ilanları takip etmek isterseniz, http://www.pgm.adalet.gov.tr/ internet sitesini ziyaret edin ve BAKANLIK DUYURULARI bölümünü inceleyin.

Gardiyanlık İle İlgili Diğer Hususlar

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanırlar. Bu izinler haricinde komisyonun kararı ile mazeret izinleri mevcuttur. Ceza infaz kurumlarında olmaları öğle yemekleri kurum tarafından karşılanır. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresince temin edilerek verilir.

Denetimli serbestlik ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir bölümü işin niteliği gereği sivil çalışabilirler (takım elbiseli). Her ne kadar CTE. tarafından adliyelerde infaz ve koruma memuru çalıştırılması yasaklanmış ise de halen çalışanlar mevcuttur. 2015 yılından itibaren Liselerde Adalet bölümüm açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda İKM öğrencilerine daha fazla ayrıcalık tanınıyor.

İnfaz ve koruma memurluğu ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar, sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum bölümüne yazabilirsiniz. 2020 yılında da Ceza ve Tevkifevleri personel alımı devam edecek.

Yorumlar
 1. Gizem dedi ki:

  Arkadaşlar normal düz liseden mezun olsakta tercih edebiliyor muyuz

 2. Mehmetşüheda dedi ki:

  Boy şartı varmı

 3. Özlem dedi ki:

  Iise mezunuyum Dövme olmasi engelmidir vede üniverste okumayı düşünüyorum gardiyan olmak için hangi bölümü okumalıyım?

  1. SERHAT AYHAN dedi ki:

   DEĞİLDİR. ÜNİVERSİTELERDE BÖLÜM AÇILDI FAKAT İLLEDE ONU OKUMAK ŞART DEĞİL. KPSS SINAVINA GİRİP BARAJI GEÇİP BOY KİLO ÖLÇÜMÜNE KALMANIZ YETERLİ

 4. fatma ekinci dedi ki:

  merhabalar ben acik ogretimde lise okuyorum ve gardiyan olmak istiyorum yasim 19 acaba olabilirmiyim benim hayalim olan sey bi adim da olsa yaklasmak istiyorum ben kpss sinavina da girmedim

  1. Ersin dedi ki:

   En az lise mezunu olman gerekli ve kpss sınavına girip en az 70 puan almalısın.+Eğer torpil’in varsa 70 puanla bile atanma şansın var.