İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?
15 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bağlı İKM. Nasıl Olunur?

Cezaevinde kilitli kapılar ardında gardiyan diye tabir edilen İnfaz ve Koruma Memuru olmak ister misiniz? Eminim hayaliniz büyüdüğünüzde infaz koruma olmak değildi. Ancak Devlet işi, sağlam kapı diye bu mesleği seçtiniz. Çünkü dışarıda piyasa çok kötü. İşçi maaşları günden güne düşüyor. Özel sektör de şartlar her geçen gün zorlaşıyor. Devlet memurluğu ise çok farklı bir sektör. Salla başı al maaşı.. Peki İnfaz Koruma Memuru Gardiyan olmak, kariyeriniz için yeterli mi? Başmemur, İdare Memuru, Cezaevi Öğretmeni, Kurum Müdürü olmak ister miydiniz? İşte detaylar..

Bu yazımızda, ceza infaz kurumlarında Gardiyan olmak isteyen kişilerin, nasıl olabilecekleri, başvuruların nasıl yapıldığı, alımları kimler yaptığı hakkında bilgilere yer vereceğiz. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) nasıl olunur? olabilmek için gerekli şartlar ile birlikte, Gardiyan arkadaşların ceza infaz kurumlarında ne iş yaptıklarını, kaç para maaş aldıklarını da belirteceğiz.

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapmakta olan, halk arasında gardiyan diye bilinen memurlardır. Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına bağlı olarak görev yapmakta olan, 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olan memurlardır. Yazımız içerisinde İKM. diye bahsedeceğimiz tabir (İnfaz ve Koruma Memurudur.) Bu memurlar ceza infaz kurumlarında, denetimli serbestlik şube müdürlüklerinde ve istisnai olarak adliyelerde görev yaparlar. Cezaevileri idari olarak, Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Dolayısıyla İKM.’ler hem Cumhuriyet Başsavcılığına hemde cezaevi aracılığı ile Bakanlığa bağlı olarak görev yaparlar.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımı Nasıl Yapılır?

İKM.’ nın alımları Adalet Bakanlığınca yapılmaktadır. Bakanlığın memur alım işlemleri  “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır.  Bu mevzuatta belirtildiği üzere KPSS şartı aranmaktadır. En az 70 puan alan adaylar, sözleşmeli veya kadrolu memur kadrolarına başvuru sonrasında katılacakları bir mülakat sınavı ile alınırlar.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724)Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

İnfaz ve Koruma  Memuru alımlarında Bakanlık tarafından memur alımları internet sitesinde ilan edilir.  Alımları Bakanlık Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden (http://www.pgm.adalet.gov.tr/) takip edebilirsiniz.  Personel alımı ilanlarında başvuruda bulunabilecek personel için genel ve özel şartlar, gerekli evraklar, başvuru tarihleri, başvuruların nerelere yapılacağı hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Genel itibariyle İKM öğrenci alımı haricinde, alımlar şu şekilde yapılmaktadır.

 • Başvurular adliyelerde bulunan komisyonlara yapılır.
 • Komisyon belirli bir tarihte memurları çağırarak mülakat sınavına tabi tutar. (sınavda komsiyon üyelerince genel kültür soruları sorulur)
 • Mülakat sınavını başarı ile geçen kişiler ilan edilir ve bu kişiler komisyonca boy kilo ölçümüne tabi tutulurlar.
 • Boy kilo ölçümünü tamamlayan memur adaylarına Cumhuriyet Başsavcılığınca yazı gönderilerek görev başlamaları tebliğ edilir.
 • Bu sistem İKM. öğrenci alımından hariçtir.
 • Eğer askerliği seviyor iseniz, Astsubay olmak sizin için alternatif olabilir.


İnfaz Koruma Memurları Cezaevlerinde Ne İş Yapar?

Gardiyan diye tabir ettiğimiz memurlar ceza infaz kurumlarında iç güvenlik hizmetlerinde görev alırlar. Bazı memurlar hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümde görev yaparken, idare diye tabir edilen bölümde görevli olan memurlar mevcuttur. İnfaz ve koruma memurları cezaevinin her biriminde görev yapabilirler. Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde dış güvenlik hizmetlerinin de İKM.na verileceği yasa tasarısı haline gelmiş ancak henüz kabul edilmediğinden uygulamaya geçilmemiştir.

Uygulamada infaz ve koruma memurları, ani müdahale, vardiya veya bürolarda görev yaparlar. Müdahale de çalışan memurlar gündüz 8-17 çalışırlar ve Cumartesi pazar günleri tatil yaparlar. Vardiya çalışanların ise, çalışma saatleri aşağıda gösterilmiştir. Hem vardiyada hemde ani müdahalede çalışan infaz koruma memurları mahkumlarla birebir görüşürler. Bu sebeple bazı yerlerde bürolarda çalışmak daha çok tercih edilmektedir.

Çalışma Saatleri ve Maaşları

Türkiye genelinde ki cezaevlerinde farklılık göstermekle çalışma saatleri aşağıda belirtilmiştir.

 • 08:00 – 17:00 arası iş, Cumartesi, Pazar tatil,
 • Pazartesi 08:00- 20:00 – Salı : 20:00 08:00  – Çarşamba ve Perşembe tatil – Cuma 08:00 – 20:00 (bu şekilde devam eder.)

İnfaz ve Koruma Memurları ortalama 3.000 Tl. civarında maaş alırlar. Bu maaş memurların evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre değişiklik gösterir.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Memurlar göreve başladıkları Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı bulunan ceza infaz kurumlarında sürekli olarak görev yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe tayin edilmezler. 2016 yılında İnfaz ve Koruma Başmemurları için mecburi tayin hizmeti getirilmiş ancak uygulamaya henüz başlanmamıştır. Bu sebeple İKM.’ları şuan itibariyle emekli olana kadar bağlı bulundukları komisyonda görev yaparlar. Komisyon derken; örneğin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı komisyonunda görev yapan bir memur, komisyona bağlı bulunan Silivri 1-2-3 nolu L Tipi gibi ceza infaz kurumları arasında komisyon kararına bağlı olarak atanabilir. Ancak başka bir ile atamalar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır. Yılda 3 defa düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının çalışma koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına göre daha rahat olarak bilindiğinden, bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Şuan için 2371 kişilik yeni bir personel alımı yapılmaktadır. İsteyen buradan başvurabilir.

Eğer güncel ilanları takip etmek isterseniz, http://www.pgm.adalet.gov.tr/ internet sitesini ziyaret edin ve BAKANLIK DUYURULARI bölümünü inceleyin.

Gardiyanlık İle İlgili Diğer Hususlar

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanırlar. Bu izinler haricinde komisyonun kararı ile mazeret izinleri mevcuttur. Ceza infaz kurumlarında olmaları öğle yemekleri kurum tarafından karşılanır. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresince temin edilerek verilir.

Denetimli serbestlik ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir bölümü işin niteliği gereği sivil çalışabilirler (takım elbiseli). Her ne kadar CTE. tarafından adliyelerde infaz ve koruma memuru çalıştırılması yasaklanmış ise de halen çalışanlar mevcuttur.  2015 yılından itibaren Liselerde Adalet bölümüm açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda İKM öğrencilerine daha fazla ayrıcalık tanınıyor.

İnfaz ve koruma memurluğu ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar, sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum bölümüne yazabilirsiniz. 2019 yılında da Ceza ve Tevkifevleri personel alımı devam edecek.İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur? Konusuna 21 Yorum Yapıldı
 1. gardiyanlık. dedi ki:

  admin merhaba. ben şuan okuyorum. az önce de yazmıştım. gardiyanlık sözleşmesi 3 yıl mı acaba. ben okulum bitince bu mesleği bırakırsam eğer tazminat öder miyim

 2. gül dedi ki:

  gardiyanlık sözleşmeleri kaç yıl acaba. ve diyelim ki o sözleşmeden önce işten ayrılmak durumunda kaldık tazminat öder miyiz

 3. İNFAZ KORUMA dedi ki:

  merhaba admin ben 18 yasındayım ve bu sene kpps sınavına gırmedim. bu sene adalet meslek lısesi mezunuyum daha sonra kpps sınavına girsm hala geçerli olacakmı adalet lısesı mezunu ayrıcalık ?

 4. Gardiyanlik dedi ki:

  Admin bu sene kpss orta öğretim sinavindan 77 aldim ben. Acaba gardiyanlik için neler yapmam lazım lise mezunuyum 18 yasindayim askerlik falan da bundan dolayı yapmadim simdi be olur acaba ? Bi yardimci olur musun bide gardiyanlik icin bi sinava girliyor mu bu sene alim olucak mi

 5. Emrah dedi ki:

  Ortaokul mezunu gardiyan olabiliyormu oluyorsa nasıl bilgi verirseniz sevinirim

 6. Srtp dedi ki:

  Başvuru yapmak istiyorum ama hamileyim. Yönetmelikte hamilelikle ilgili bi durum yok. Yorumlarınızı bekliyorum

 7. Furkan dedi ki:

  Ben bu sene daha yeni kpss’ye Gireceğim. Ama ikm olmak için daha önceden başvuru yapmamız mı gerekiyordu yoksa KPSS den sonra mi başvuru yapacağız ? Lütfen cevap

 8. Meraklı çocuk dedi ki:

  Kadrolu ve sözleşmeli atama demişsiniz sözleşmelimolunca atkerler gibi kendi isteğiyle 3-5 yıllık sözleşmeler yapıp emekli oluncaya kadar çalışabiliyormu yoksa qtandıktan 3 sene sonra sözleşmen bitti deyip bizi yolcu ederlermi ?

 9. Su dedi ki:

  Lise mezunlari da başvurabilir mi

 10. Orhan dedi ki:

  Gardiyanligi kesinlikle tavsiye etmem isten tiksindim ve biraktim simdi uzmanlik yapiyorum

  1. Soru dedi ki:

   Neden tiksindinki

  2. kubra dedi ki:

   nıye böyle bır yorum yaptın kı acaba

 11. Harun dedi ki:

  Mahkemem var şuan için bir cezam yok ama ufak suçlar olmamızı engeller mi

 12. Emine koc dedi ki:

  Evet gardiyan olmak istiyorum

 13. Beytullah Kayıkcı dedi ki:

  Merhaba, ben 2018 Kpssp94 de girip bu sınavdan nasipse ikm olmayı hedefliyorum. KPSS den aldığımız 95 civarı gibi bı puanla bizi eleyebilirler mi? Eğer nihai puanımız yeter ve İkm olursak direkt göreve başlıyor muyuz yoksa bi eğitimden geçiyor muyuz?

 14. ADNAN dedi ki:

  BEN GARDIYAN OLMAK ISTIYORUM NASIL OLABILIRIM NERELERE BAS VURABILRIIM

 15. ferhat aydoğan dedi ki:

  Gardiyan olmak istiyom

 16. Gardiyanlik dedi ki:

  Selamu Aleykum.Benim adim sedef orhan kucuklukten beri hep poli fardiyan vb mesleklerden olmak isedim ama bana bir turlu nasip olmadi ama ben asla pes etmiyecegim.Yoluma devam edicem sorum su gardiyan olabilmek icin bu iki yilda bir yapilan kpss sinavina mi girmek gerekiyor.Simdiden tesekurrler.

 17. narkotik veya özel harekat dedi ki:

  öncelikle adım cebrullah akkus ben ilk okul mezunuyum özel harekat olmak istiyorum cunkü seviyorum vatanımı milletimi gurur duyuyorum vatan için canım feda lütfen bana geri dönüş yapmanızı rica ediyorum..

  1. recep tayip dedi ki:

   kardes ben lise mezunu onlisans 2. sınıf ogrencisiyim lise mezunu bu sene almayacak gibi gozukuyor yani ben gidemiyom sen ilk okul mezunu sozlesmeli er ligi dene bence

 18. İbrahim Özdoğan dedi ki:

  İlk defa atanacaklar Merkezi sınava girip en az 70 puan alması, diye bir ibare geçiyor. Merkezi sınav denilen KPSS puanı mı oluyor yoksa İnfaz Koruma Memur sınavı diye ayrı bir sınav mı yapılıyor?
  Saygılarımla.
  İbrahim Özdoğan

  Admin: Bahsedilen puan KPSS puanıdır. Boy kilo ölçümü ve mülakat haricinde ayrıca bir sınav yapılmamaktadır.

Sayfa başına git