Devlet Destekli

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne Bağlı İKM. Nasıl Olunur?

Cezaevinde kilitli kapılar ardında gardiyan diye tabir edilen İnfaz ve Koruma Memuru olmak ister misiniz? Eminim hayaliniz büyüdüğünüzde infaz koruma olmak değildi. Ancak Devlet işi, sağlam kapı diye bu mesleği seçtiniz. Çünkü dışarıda piyasa çok kötü. İşçi maaşları günden güne düşüyor. Özel sektör de şartlar her geçen gün zorlaşıyor. Devlet memurluğu ise çok farklı bir sektör. Salla başı al maaşı.. Peki İnfaz Koruma Memuru Gardiyan olmak, kariyeriniz için yeterli mi? Başmemur, İdare Memuru, Cezaevi Öğretmeni, Kurum Müdürü olmak ister miydiniz? İşte detaylar..

Bu yazımızda, ceza infaz kurumlarında Gardiyan olmak isteyen kişilerin, nasıl olabilecekleri, başvuruların nasıl yapıldığı, alımları kimler yaptığı hakkında bilgilere yer vereceğiz. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) nasıl olunur? olabilmek için gerekli şartlar ile birlikte, Gardiyan arkadaşların ceza infaz kurumlarında ne iş yaptıklarını, kaç para maaş aldıklarını da belirteceğiz.

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru

İnfaz ve Koruma Memuru Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapmakta olan, halk arasında gardiyan diye bilinen memurlardır. Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına bağlı olarak görev yapmakta olan, 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olan memurlardır. Yazımız içerisinde İKM. diye bahsedeceğimiz tabir (İnfaz ve Koruma Memurudur.) Bu memurlar ceza infaz kurumlarında, denetimli serbestlik şube müdürlüklerinde ve istisnai olarak adliyelerde görev yaparlar. Cezaevileri idari olarak, Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Dolayısıyla İKM.’ler hem Cumhuriyet Başsavcılığına hemde cezaevi aracılığı ile Bakanlığa bağlı olarak görev yaparlar.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımı Nasıl Yapılır?

İKM.’ nın alımları Adalet Bakanlığınca yapılmaktadır. Bakanlığın memur alım işlemleri  “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır.  Bu mevzuatta belirtildiği üzere KPSS şartı aranmaktadır. En az 70 puan alan adaylar, sözleşmeli veya kadrolu memur kadrolarına başvuru sonrasında katılacakları bir mülakat sınavı ile alınırlar.

(Değişik ikinci fıkra:RG-9/10/2010-27724)Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.

İnfaz ve Koruma  Memuru alımlarında Bakanlık tarafından memur alımları internet sitesinde ilan edilir.  Alımları Bakanlık Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden (http://www.pgm.adalet.gov.tr/) takip edebilirsiniz.  Personel alımı ilanlarında başvuruda bulunabilecek personel için genel ve özel şartlar, gerekli evraklar, başvuru tarihleri, başvuruların nerelere yapılacağı hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Genel itibariyle İKM öğrenci alımı haricinde, alımlar şu şekilde yapılmaktadır.

 • Başvurular adliyelerde bulunan komisyonlara yapılır.
 • Komisyon belirli bir tarihte memurları çağırarak mülakat sınavına tabi tutar. (sınavda komsiyon üyelerince genel kültür soruları sorulur)
 • Mülakat sınavını başarı ile geçen kişiler ilan edilir ve bu kişiler komisyonca boy kilo ölçümüne tabi tutulurlar.
 • Boy kilo ölçümünü tamamlayan memur adaylarına Cumhuriyet Başsavcılığınca yazı gönderilerek görev başlamaları tebliğ edilir.
 • Bu sistem İKM. öğrenci alımından hariçtir.
 • Eğer askerliği seviyor iseniz, Astsubay olmak sizin için alternatif olabilir.

İnfaz Koruma Memurları Cezaevlerinde Ne İş Yapar?

Gardiyan diye tabir ettiğimiz memurlar ceza infaz kurumlarında iç güvenlik hizmetlerinde görev alırlar. Bazı memurlar hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümde görev yaparken, idare diye tabir edilen bölümde görevli olan memurlar mevcuttur. İnfaz ve koruma memurları cezaevinin her biriminde görev yapabilirler. Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde dış güvenlik hizmetlerinin de İKM.na verileceği yasa tasarısı haline gelmiş ancak henüz kabul edilmediğinden uygulamaya geçilmemiştir.

Uygulamada infaz ve koruma memurları, ani müdahale, vardiya veya bürolarda görev yaparlar. Müdahale de çalışan memurlar gündüz 8-17 çalışırlar ve Cumartesi pazar günleri tatil yaparlar. Vardiya çalışanların ise, çalışma saatleri aşağıda gösterilmiştir. Hem vardiyada hemde ani müdahalede çalışan infaz koruma memurları mahkumlarla birebir görüşürler. Bu sebeple bazı yerlerde bürolarda çalışmak daha çok tercih edilmektedir.

Çalışma Saatleri ve Maaşları

Türkiye genelinde ki cezaevlerinde farklılık göstermekle çalışma saatleri aşağıda belirtilmiştir.

 • 08:00 – 17:00 arası iş, Cumartesi, Pazar tatil,
 • Pazartesi 08:00- 20:00 – Salı : 20:00 08:00  – Çarşamba ve Perşembe tatil – Cuma 08:00 – 20:00 (bu şekilde devam eder.)

İnfaz ve Koruma Memurları ortalama 4.000 Tl. civarında maaş alırlar. Bu maaş memurların evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre değişiklik gösterir.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Memurlar göreve başladıkları Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı bulunan ceza infaz kurumlarında sürekli olarak görev yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe tayin edilmezler. 2016 yılında İnfaz ve Koruma Başmemurları için mecburi tayin hizmeti getirilmiş ancak uygulamaya henüz başlanmamıştır. Bu sebeple İKM.’ları şuan itibariyle emekli olana kadar bağlı bulundukları komisyonda görev yaparlar. Komisyon derken; örneğin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı komisyonunda görev yapan bir memur, komisyona bağlı bulunan Silivri 1-2-3 nolu L Tipi gibi ceza infaz kurumları arasında komisyon kararına bağlı olarak atanabilir. Ancak başka bir ile atamalar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır. Yılda 3 defa düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının çalışma koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına göre daha rahat olarak bilindiğinden, bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Şuan için 2371 kişilik yeni bir personel alımı yapılmaktadır. İsteyen buradan başvurabilir.

Eğer güncel ilanları takip etmek isterseniz, http://www.pgm.adalet.gov.tr/ internet sitesini ziyaret edin ve BAKANLIK DUYURULARI bölümünü inceleyin.

Gardiyanlık İle İlgili Diğer Hususlar

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanırlar. Bu izinler haricinde komisyonun kararı ile mazeret izinleri mevcuttur. Ceza infaz kurumlarında olmaları öğle yemekleri kurum tarafından karşılanır. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresince temin edilerek verilir.

Denetimli serbestlik ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir bölümü işin niteliği gereği sivil çalışabilirler (takım elbiseli). Her ne kadar CTE. tarafından adliyelerde infaz ve koruma memuru çalıştırılması yasaklanmış ise de halen çalışanlar mevcuttur. 2015 yılından itibaren Liselerde Adalet bölümüm açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda İKM öğrencilerine daha fazla ayrıcalık tanınıyor.

İnfaz ve koruma memurluğu ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar, sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum bölümüne yazabilirsiniz. 2020 yılında da Ceza ve Tevkifevleri personel alımı devam edecek.

Yorumlar
 1. Hatun dedi ki:

  Abim suanda ceza evinde mahkum bu gardian olmama engel olurmu

 2. Fatma dedi ki:

  Orta öğretimden sınava girecem gardiyan olurmuyum

 3. Cana dedi ki:

  Gardiyanliğa alınırken ilk önce eğitim veriliyomu veriliyorsa eğitim aldığın şehri seçebiliyomusun

  1. Semih dedi ki:

   Eğitim bir süre sonra veriliyor. Hizmet içi eğitim adı altında. Bunun için belirli şehirlere gidip eğitim görüyorsun. Genelde 3 hafta falan sürüyor. Ancak göreve başladıktan 1 yıl sonra bile gidebilirsin. Planlamaya bağlı. Örneğin konya cezaevine ikm. alınıyor ise konya komiyonuna başvurmalısın. istanbul ise istanbul. zorunlu tayin yok.

 4. İso dedi ki:

  Bu defa isyan edeceğim. Artık torpil istemiyorum. Tüm şartları uygunfazlası var eksiğiyok, mülakat komisyonlarına sesleniyorum, hak edenin hakkını verin. Yoksa sizi de Korona çarpar. Birilerinin güdümünde yürümeyin 10 yıldır bekliyorum, bu son hakkım. Saygılar.

 5. Yasemin baygar dedi ki:

  Bende gardiyan olmak istiyorum ama anlımda iz var bayağı büyük bir iz sorun teşkil edermi

 6. Evrim dedi ki:

  Lisede ADALET mezunuyum. Bu yıl mezuna kaldım. Tekrar 2020 yks gireceğim. 2001 doğumluyum, bu yıl gardiyan olmam için yapmam gerekenler nedir ? Sizce bir oluru var mı?

  1. kübranur dedi ki:

   gardiyanlık için yks ye değil kpss ye hazırlanman gerek 70 üstü bi puan alır mülakatı da sorunsuz geçirirsen olursun inşallah 🙂

   1. Evrim dedi ki:

    Teşekkürler bilgin için, allah razı olsun
    Bu yıl kesin alım var mı?
    Yaş sorunu var mı ? Bunlar hakkında bir bilgin varsa paylaşır mısın ?

    1. kübranur dedi ki:

     alım olacağı yönünde söylentiler var ki olacağını da düşünüyorum %90 olur yani 🙂 18 yaşını tamamlamış olmak yeterli. Bilgilendirebiliyorsam ne mutlu bana, inşallah hayallerine ulaşırsın pes etme.

     1. Melike dedi ki:

      Merhaba yaş sınırı varmı acaba?30 yaşındayım Haziran’da gün olarak 31 olacağım,bazı sitelerde 35 demişler yaş sınırına ne kadar doğru bilemedim

     2. Ebru dedi ki:

      Gardiyan nasıl olunuyo peki ne yapmamiz gerekiyo

 7. Çiğdem dedi ki:

  Kpss lisans 65 olsum

 8. İsmail BÜLTE dedi ki:

  Ben askeri personelim uzman çavuşum 2 buçuk yıldır çalışıyorum gardiyanlıga girmek istiyorum ne yapabilirim

  1. kübranur dedi ki:

   görevde 5-7 yıl arası bi zamanda kaldıktan sonra KPSS puanın 100 sayılacağı yönünde bilgilendirme yazısı gündem olmuştu bi ara ama sen görevde devam etmek istemiyorsan ilerleyen zamanlarda silahlı güvenlik olarak herhangi bir kurumda işe başlama gibi bir imkanın var artı gardiyanlık için lise mezunu olmak şartı var önceki yıllarda ortaokul mezunları da uzman olabiliyordu bu açıdan belirtmek istedim Rabbim sizleri korusun ayağınıza taş değdirmesin inşallah,, 🙂

 9. Zana Çakır dedi ki:

  İyi günler ben örtülüyüm de bu bir engel mi?

 10. Mihriban dedi ki:

  Her sene İnfaz ve Koruma Memuru alımları oluyormu ben 2021 de kpss giricem İnfaz ve Koruma Memuru alımları olur mu ?

 11. Pınar ERSOY dedi ki:

  Benim de hayalim gardiyan olmak yaşım 27 ve gazi kızıyım 2018 kpss den 65 veya üzeri bi puanım var sizce bu yıl içerisinde alımına başvurabilr miyim?

 12. Sultan dedi ki:

  Ben lise son sinif ogrencisiyim bu bolumun universitesine gitmek istiyorum uniden mezun olduktan sonra kpss ye girmem gerekiyormu

 13. Fatma kalan dedi ki:

  Merhaba benim ayak bileğimde platin var ama ozel güvenlik görevlisi yim ve calisiyorum kosmama yurumeme engel degil bu gardiyanlik icin sorun mu ve bileğimde iki tane dovme var bu sorun mu ve alımlar ne zaman olacak tarihler belli mi cok teşekkür ederim simdiden cevaplarinizi bekliyorum

  1. Yusuf dedi ki:

   Dövme engeldir. Platin ise bu meslekte sana sıkıntı yaratır

 14. Yağmur dedi ki:

  Lütfen baraj puanı düşsün 6O olsun

 15. Yağmur dedi ki:

  Gardiyanlik baraj puanı 60 olsun

 16. Oya dedi ki:

  Üniveriste okuyorum ama ortaöğretim kpssye girecem ilk defa gardiyaik için ağırlık olan dersler var mi ?
  sorma nedenim sözelciyim mat için sordum

  1. kübranur dedi ki:

   sözelci veya sayısalcı bu bir sorun değil bir alanda netlerinin yüksek olması yeterli puanı almanı sağlayacaktır. Mesela sözel derslerden çözer 70 üstü alırsın ve sorunsuz bir mülakattan sonra inşallah gardiyansın 🙂

 17. Gizem dedi ki:

  Arkadaşlar normal düz liseden mezun olsakta tercih edebiliyor muyuz

  1. kübranur dedi ki:

   lise mezunu olman yeterli olacaktır.

 18. Mehmetşüheda dedi ki:

  Boy şartı varmı

 19. Özlem dedi ki:

  Iise mezunuyum Dövme olmasi engelmidir vede üniverste okumayı düşünüyorum gardiyan olmak için hangi bölümü okumalıyım?

  1. SERHAT AYHAN dedi ki:

   DEĞİLDİR. ÜNİVERSİTELERDE BÖLÜM AÇILDI FAKAT İLLEDE ONU OKUMAK ŞART DEĞİL. KPSS SINAVINA GİRİP BARAJI GEÇİP BOY KİLO ÖLÇÜMÜNE KALMANIZ YETERLİ

   1. Ali dedi ki:

    Elim yanık sıkıntı olur mu

 20. fatma ekinci dedi ki:

  merhabalar ben acik ogretimde lise okuyorum ve gardiyan olmak istiyorum yasim 19 acaba olabilirmiyim benim hayalim olan sey bi adim da olsa yaklasmak istiyorum ben kpss sinavina da girmedim

  1. Ersin dedi ki:

   En az lise mezunu olman gerekli ve kpss sınavına girip en az 70 puan almalısın.+Eğer torpil’in varsa 70 puanla bile atanma şansın var.