İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur? 2022 (5016 Yeni Alım)

01 MART 2022 5016 İnfaz ve Koruma Memuru Gardiyan Alımı Başvurusu ve şartları hakkında bilgiler mevcuttur.

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur? 2022 (5016 Yeni Alım)

Adalet Bakanlığına ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne alınacak İKM olmak isteyen tüm adaylar için infaz ve koruma memurluğunu araştırdık.

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarına 5 bin 563 personel alınacağını duyurdu. Bu personeller arasında 5016 kişi yeni infaz koruma memuru alınacak. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü veya Adalet Bakanlığının internet sitesine alıma ilişkin ayrıntılı bilgi bulunmuyor.

İnfaz ve Koruma Memuru Nasıl Olunur?

2022 yılında gardiyan yani infaz ve koruma memuru olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek ve Bakanlığın yayınladığı alım şartlarında geçerli olan genel ve özel şartları taşıyarak sınava girerek başarılı olmak gerekir. Bu şartlara haiz olan adaylar alım ilanında yer alan tarihlerde Adliyelerde bulunan Adalet Komisyonlarına başvuru yaparak gerekli sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeleri şartıyla infaz ve koruma memuru olabilir.

Ceza infaz memurluğuna başvurular e-devlet hesabı üzerinden gerçekleştirilir. Gardiyan olmak için KPSS sınavına girerek geçer not almak ya da eğer devlet memurluğu yaptıysanız ve istifa ettiyseniz başvurabilirsiniz. Sınavı kazandıktan sonra bir de mülakat sınavına girersiniz.

Adalet Bakanlığı Basın ve Yayın İlan Birimi tarafından infaz Koruma memuru alımı ilanının yayınlanmasıyla gardiyan olma süreci başlamaktadır. İnfaz Koruma memuru olmak isteyen adaylar gerekli olan evraklar ile birlikte, ilanda belirtilmiş illere başvuru yaparlar. İnfaz koruma memuru olmak isteyenler öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmelidir. KPSS’ den en az 70 ve üzeri bir puan alan vatandaş Gardiyan olmak için başvuru yapabilir. Lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız yeterlidir. KPSS’den en az 70 puan alan herkes, bu kadroya başvuru yapabilmektedir. Bunun haricinde kurumlar arası geçişle de infaz ve koruma memuru olabilirsiniz. Gardiyan olmak için başvuru yapmış kişiler, Adalet Bakanlığı Memur Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre işe alınmaktadır.

Gardiyan bir diğer adı ile İnfaz Koruma Memuru olmak için Adalet Bakanlığı sayfasında bulunan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan gardiyan alımlarını takip edebilirsiniz. Adayların başvurabilmesi için bir takım şartları yerine getirmesi gerekir. Genel ve özel şartlar, başvuru tarihleri ile ilgili tüm bilgilere sahip olması ve evraklarını tamamlaması gerekmektedir.

İnfaz ve Koruma Memuru İKM yani gardiyan olmak isteyenler için alanla alakalı bir lisans bölümünden mezun olma şartı bulunmaz. Lisede adalet bölümünden mezun olmuş olmak başvuru için yeterlidir. Ancak başvuru yapacak olan her adayın KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan 70 ve üstünde puan almış olması gereklidir.

İnfaz ve Koruma Memuru 2022 Başvuruları Başlıyor

Gardiyan olmak için KPSS sınavına girerek geçer not aldıysanız veya eğer devlet memurluğu yaptıysanız ve istifa ettiyseniz başvurabilirsiniz. Sınavı kazandıktan sonra bir de mülakat sınavına girersiniz. Adalet bakanlığı personel alım duyurularını https://adalet.gov.tr/Arsiv/duyuru adresinden takip edebilirsiniz.

Gardiyan Olmanın Yolları Nelerdir?

Gardiyan bir diğer adı ile İnfaz Koruma Memuru olabilmenin 2 farklı yolu vardır. İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) olabilmek için bahsettiğimiz 2 farklı yol şu şekildedir:

 • 1. Yol: KPSS’ ye girip 70 puan üstü almak ve bu puan dahilinde alım olduğunda Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına başvurmak ve buralarda yapılan mülakatı kazanmak.
 • 2. Yol: Daha önce Devlet memuru kadrosunda olup, kendi isteği ile ayrılmış olmak (istifa eden uzman erbaşlar gibi) Bu kişiler Adalet Bakanlığı personel daire başkanlığınca bir kadro açılmasını müteakip başvuru yaparak gardiyan olabilirler.

Gardiyan Olabilmek için Aranan Şartları Nelerdir?

Gardiyan olabilmenin şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • 30 yaşını aşmamış olmak,
 • Erkek adaylar için 170 cm boya sahip olmak,
 • Kadınlar için 160 cm boya sahip olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki 48. maddede açıkça belirtilen nitelikleri taşımak,
 • KPSS’ den en az 70 puan almak,
 • Adaylar hakkında yapılan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuçlar almak gardiyan olmanın şartlarıdır.

İnfaz Koruma memuru olabilmek için yaş şartı nedir?

İnfaz Koruma memuru yaş şartı: Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 12.03.2021 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak: Merkezi sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibari ile infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) Teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) hemşire ve sağlık teknikeri için yaş şartı ise, 35 yaşını bitirmemiş olmak yani 01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

İKM 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

CTE başvuru İkm 2022 Başvuruları e-Devlet üzerinden Bakanlığın belirlediği tarihleri arasında “www.turkiye.gov.tr” adresi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranı kullanılarak gerçekleştirilir.

Adalet Bakanlığı personel Alımlarını Personel Genel Müdürlüğünün sitesinden (https://www.pgm.adalet.gov.tr/) takip edebilirsiniz.

İnfaz ve Koruma Memuru Alımı Nasıl Yapılır?

İKM’ nın alımları Adalet Bakanlığınca yapılmaktadır. Bakanlığın memur alım işlemleri “Adalet Bakanlığı Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliği” kapsamında yapılmaktadır. Bu mevzuatta belirtildiği üzere KPSS şartı aranmaktadır. En az 70 puan alan adaylar, sözleşmeli veya kadrolu memur kadrolarına başvuru sonrasında katılacakları bir mülakat sınavı ile alınırlar.

 • Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az 70 puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler.
 • Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt katibi ve cezaevi katibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.
 • İnfaz ve Koruma  Memuru alımlarında Bakanlık tarafından memur alımları internet sitesinde ilan edilir.  
 • Personel alımı ilanlarında başvuruda bulunabilecek personel için genel ve özel şartlar, gerekli evraklar, başvuru tarihleri, başvuruların nerelere yapılacağı hakkında genel bilgiler yer almaktadır.

İnfaz Koruma Memurları Cezaevlerinde Ne İş Yapar?

Gardiyan diye tabir ettiğimiz memurlar ceza infaz kurumlarında iç güvenlik hizmetlerinde görev alırlar. Bazı memurlar hükümlü ve tutukluların bulundukları bölümde görev yaparken, idare diye tabir edilen bölümde görevli olan memurlar mevcuttur. İnfaz ve koruma memurları cezaevinin her biriminde görev yapabilirler. Geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde dış güvenlik hizmetlerinin de İKM.na verileceği yasa tasarısı haline gelmiş ancak henüz kabul edilmediğinden uygulamaya geçilmemiştir.

Uygulamada infaz ve koruma memurları, ani müdahale, vardiya veya bürolarda görev yaparlar. Müdahale de çalışan memurlar gündüz 8-17 çalışırlar ve Cumartesi pazar günleri tatil yaparlar. Vardiya çalışanların ise, çalışma saatleri aşağıda gösterilmiştir. Hem vardiyada hem de ani müdahalede çalışan infaz koruma memurları mahkumlarla birebir görüşürler. Bu sebeple bazı yerlerde bürolarda çalışmak daha çok tercih edilmektedir.

İKM Çalışma Saatleri ve Maaşları

Türkiye genelinde ki cezaevlerinde farklılık göstermekle çalışma saatleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Gündüz sistemi: 08:00 – 17:00 arası iş, Cumartesi, Pazar tatil,
 • Vardiya sistemi: Pazartesi 08:00- 20:00 – Salı : 20:00 08:00  – Çarşamba ve Perşembe tatil – Cuma 08:00 – 20:00 (bu şekilde devam eder.)

İnfaz ve Koruma Memurları ortalama 5.000 TL civarında maaş alırlar. Bu maaş memurların evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre değişiklik gösterir.

İKM Döner Sermaye Alır mı?

Eğer İKM. İşyurtlarında çalışıyor ise, çalıştığı cezaevinin iş yurdunun kazandığı paradan yıl sonunda döner sermaye verilir.  Bu sermaye ortalama olarak 5.000 TL civarındadır. Daha fazla alan olduğu gibi daha az verilenlerden vardır.

Personel arasında en büyük çekişmenin işyurtları döner sermayesinin sadece İşyurdu çalışanlarına verilmesinden kaynaklandığını duymuştuk. Örneğin aynı ceza infaz kurumunda benzer işi yapan bir genel bütçe çalışanı memur yıl sonunda döner sermaye almaz iken, benzer işi iş yurdunda çalışarak yapan bir memur döner sermaye alır ve bu durumda memurlar arasında çekişme oluşturabilmektedir.

Zira o ceza infaz kurumunda nöbet tutan memurlarda aynı kadronun içerisinde, aynı amaca hizmet verseler de, İş yurtları döner sermayesi çalışmayla ilişkili olduğu belirtilerek çalışmayan personele verilmemektedir.

İnfaz ve Koruma Memurunun Tayin Durumu

Memurlar göreve başladıkları Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı bulunan ceza infaz kurumlarında sürekli olarak görev yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe tayin edilmezler.

 • İnfaz ve Koruma Başmemurları için mecburi tayin hizmeti getirilmiş ancak uygulamaya henüz başlanmamıştır.
 • Bu sebeple İKM’ları şuan itibariyle emekli olana kadar bağlı bulundukları komisyonda görev yaparlar.
 • Komisyon derken; örneğin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı komisyonunda görev yapan bir memur, komisyona bağlı bulunan Silivri 1-2-3 nolu L Tipi gibi ceza infaz kurumları arasında komisyon kararına bağlı olarak atanabilir.
 • Ancak başka bir ile atamalar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır.
 • Yılda 3 defa düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının çalışma koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına göre daha rahat olarak bilindiğinden, bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

GÜNCELLEME:

 • İnfaz ve Koruma Başmemurları için rotasyon adı verilen mecburi tayin görevi 2021 yılı itibariyle başlayacaktır. Görev yaptığı yerde ki süresine bağlı olarak Başmemurlar tayin edilirler.
 • CTE tarafından tayinler için  yeni bir havuz sistemi yapılmış olup bu sisteme NAS adı verilmektedir. Sistem puana göre işlemekte olup, görev yaptığı yer itibariyle tüm memurlara bir puan verilir. Tayin talep edilen yere en çok puanı olan kişi gönderilir.

Gardiyanlık İle İlgili Diğer Hususlar

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün,10 yıl sonrasında yılda 30 gün izin kullanırlar. Bu izinler haricinde komisyonun kararı ile mazeret izinleri mevcuttur. Ceza infaz kurumlarında olmaları öğle yemekleri kurum tarafından karşılanır. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresince temin edilerek verilir.

Denetimli serbestlik ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir bölümü işin niteliği gereği sivil çalışabilirler (takım elbiseli). Her ne kadar CTE. tarafından adliyelerde infaz ve koruma memuru çalıştırılması yasaklanmış ise de halen çalışanlar mevcuttur. 2015 yılından itibaren Liselerde Adalet bölümü açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda İKM öğrencilerine daha fazla ayrıcalık tanınıyor.

İnfaz ve koruma memurluğu ile ilgili yazımız bugünlük bu kadar, sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum bölümüne yazabilirsiniz. 2022 yılında da Ceza ve Tevkifevleri personel alımı devam edecek.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Şartları nelerdir ve maaşı ne kadar içeriğimizden bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

İnfaz Koruma Memurluğu Nedir?

İnfaz ve Koruma Memurları Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapmakta olan, halk arasında gardiyan diye bilinen memurlardır. Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına bağlı olarak görev yapmakta olan, 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olan memurlardır.

İnfaz ve Koruma Memuru Görevleri Nelerdir?

Adalet Bakanlığı’na bağlı ıslah ve cezaevlerinde bulunan hükümlülerin yeme içme, barınma ve hayatlarını sürdürmeleri için gerek duydukları tüm ihtiyaçlarına yardımcı olan tutukluların topluma yeniden kazandırılmasına yardım eder personele gardiyan yani infaz ve koruma memuru olan İKM’LER cezaevi ve ıslahevlerinde bulunan kişilerin düzen ve disiplininden sorumludur. Cezaevlerinde mahkum ve tutuklu ve hükümlülerle cezaevi yönetimi arasında bir köprü görevindedir.

İnfaz ve Koruma Memurları Nerede Görev Yapar?

İnfaz Koruma Memurları ceza infaz kurumlarında, denetimli serbestlik şube müdürlüklerinde ve istisnai olarak adliyelerde görev yaparlar. Cezaevleri idari olarak, Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Dolayısıyla İKM’ler hem Cumhuriyet Başsavcılığına hem de cezaevi aracılığı ile Bakanlığa bağlı olarak görev yaparlar.

İKM Başvurusu Nereden Yapılır?

İKM başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Şahsen ve posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Sözleşmeli infaz ve koruma memurluğuna başvuru yapabilmek için en az lise veya dengi okul mezunu olmak şartı aranır. İnfaz koruma memuru yani gardiyan memuru alımları 2 yılda bir defa yapılmaktadır. KPSS puanı ile yapılan bir atama sonucunda adaylar memurluğu kazanmaktadır. KPSS ile infaz koruma memuru olmak isteyenler sınav sonrasında istenilen puan türünde başarılı olurlarsa eğer başvuru yapabilirler. Belirlenen şartları yerine getiren kişiler gardiyan olabilir.

İnfaz Koruma Memuru Alımı Kaç Puan?

Adalet Bakanlığı, ülke genelinde cezaevleri bünyesine infaz koruma memuru alımı ilanlarında İKM alımı için KPSS puan şartı 70 olmaktadır. 70 puan ve üzeri KPSS puanı olan adaylar Bakanlık tarafından açılan alım ilanlarında bulunan şartları sağlamaları durumunda müracaat ederek, İKM memuru olabilirler.

Bayan Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?

Bayan gardiyan olmak için aranan belirli şartlar bulunuyor. Bu şartlar mevzuatta belirtilen aralıklarda kilo ve boy endeksine sahip olunmalıdır. Kadınlarda aranan boy şartı 1.60 cm’den kısa olmamak KPSS sınavından 70 puan alıp yapılan mülakat sınavından da adaylar tüm şartları taşımaları halinde bayan gardiyan olarak cezaevlerinde görev yapabilirler.

Kadın Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?

Kadın gardiyan olabilmek için öncelikle boyunuzun en az 1.60 cm olması gerekir. Daha sonra KPSS sınavına girerek 70 geçer not almalısınız. Aranan şartlarından biri de hem yazılı sınavları hem de sözlü sınavları geçmektir.

Yorumlar

 1. Avatar of Abdulkadir Abdulkadir dedi ki:

  Benim abim değilde amcamın oğlu hapiste sorun olur mu acaba bilgi aldıysan bana da aktar

 2. Avatar of Çlşayca Çlşayca dedi ki:

  Mrb bnde olmak istiyorum lise mezunu olman lazım en az ve kpss den 70 ten fazla alman gerekiyor 70 alırım olurum demeyin arkadaşlar hepsini yapmaya çalışın çünkü her yıl bir puanla kapatıyor mesela bir ilde 88 le kapatır diğer ilde 90 la deisiyor o yüzden çalışmamız lazım

 3. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  Fiziksel mülakat var mı çok merak ediyorum. Vücuttaki görünmeyen yerde leke ve ko alıp verme kaynaklı vücutta oluşan yirtiklar vs. sorun olur mu ?

 4. Avatar of Leyla Leyla dedi ki:

  Açık lise adalet bölümü okuyorum yüz yüze eğitim alıyorum daha mezun olmadım infaz koruma memurluğu için başvuru yapabilir miyim boy 1.55 sorun olurmu

 5. Avatar of Engin Erdoğan Engin Erdoğan dedi ki:

  Ben Muğla dayım başka bir il için başvuru yapmak istiyorum, eğer mülakat a cagrilirsam Muğla komisyon una mi gideceğim yoksa başvuru yaptığım ile mi

 6. Avatar of Deniz Deniz dedi ki:

  2021 yılı alımları.

error: Content is protected !!