Devlet Destekli

İşsiz Vatandaşlarımıza İŞKUR’dan Günlük 50 TL. Maaş

İşsiz Vatandaşlarımıza İŞKUR’dan Günlük 50 TL. Maaş

İşsizlik rakamı geçen yılın TÜİK rakamlarına göre 4 milyon 650 bin olarak açıklanmış ve devlet işsizliğin azaltılması için asgari ücretli çalışanı olan kobi ve esnaflara asgari ücretli çalışanları için maaş desteği verilmişti. Devlet tarafından işsizlikle mücadele adına teşvikler devam ederken İşsizlere İŞ-KUR Maaş Bağlayacak . Günlük 50 lira maaş almak için 12 ay boyunca mesleki eğitim alınması gereklidir. İş kur tarafından verilecek olan günlük 50 lira maaş ve 12 ay boyunca mesleki eğitim başvuruları ve şartları yazımızda sizler için derledik.

İşsizlik maaşı 2020 yılında verilecek mi?

İşsizlik maaşı 2020 yılında verilecek mi?

Ülkemizde nitelikli iş gücü sayısını artırarak işsizlerin gelir getirici unsurlar elde etmesi ve istihdama katılımlarını sağlaması amacıyla İş kur tarafından Mesleki Eğitim Kursları düzenlenmektedir Mesleki eğitimden yararlanmak isteyenlerin İŞ KUR kayıt yaptırmaları ve kursiyer seçim günlerine katılmaları gereklidir. Kurslar hakkında genel bilgilere İş kur Genel Müdürlüklerinden ilgili internet adresinden İş kur hizmet noktalarından bilgi alınabilmektedir.

Ülke genelinde il ve ilçelerde nitelikli iş gücünü artırmak ve İŞ KUR Mesleki eğitim kurslarının düzenlenmesinde devam edileceği bildirildi.

İşsizlik ödeneği için başvuru yapanlar için İş kur  işsiz kalanlar için işsizlik maaşı bağlamayı ve mesleki eğitim vermeyi planlıyor. Devlet tarafından destek ve  teşvikler artırılarak verilmeye devam ediyor. Devlet işsiz kalanlara maaş bağlayacak.  Bu kapsamda işsizlere mesleki eğitim + (50 TL ödenek) verilecek.

Mesleki Eğitim Kursları ve 50 TL Maaş

İşsizliğin azaltılması ve en az seviyeye getirilmesi için yeni düzenlemeler yapan İŞ KUR işsiz kalanların niteliklerine göre yeni işler bularak mesleki eğitimlere teşvik etmektedir. Daha önceki yıllarda  da mesleki eğitim yan iş başı eğitimi vererek istihdamı sağlayan İş kur 6 ay mesleki eğitimleri 12 aya çıkardı. Bu yıldan itibaren 12 ay mesleki eğitim alanlar bunun yanında sağlık hizmetlerinde de yararlanabilecek.

Eğitim ve kursların yanı sıra 50 TL de ücret ödenecek.

Lise ve üniversite mezunu olan yaklaşık 500 bin kişinin yararlanması amacıyla düzenlenen ve 6 aydan 12 aya çıkarılan mesleki eğitimlerin yanında işsizlere günlük 50 lira maaş verilecek. İşsizlik fonundan yararlanarak işsizlik ödeneği alanlar hariç, İşkur a işsiz olarak kayıtlı olan ve işsiz olan kişilere 12 ay mesleki eğitimin yanında 50 lira günlük maaş verilecektir. Başvuru aşamasında yapılması gereken ilk iş yaşadığınız yerdeki il / ilçenizde yer alan İş kur birimlerine şahsen başvuru yaparak işsiz olarak kayıt olmanız ve 15 yaşından  büyük olmanız gereklidir.

Mesleki eğitimler iş veren tarafından işletmede iş başında verilmektedir. İşletmelerin İş kura bağlı olarak Mesleki eğitim veren işletme belgesinin olması ve mesleki eğitim düzenlemesi gereklidir. Mesleki eğitim verecek olan işletmenin ise en az 2 sigortalı çalışan sahip olması gereklidir. Mesleki eğitimlere katılabilmek için kursiyerlerde aranan şartlar kısaca; İş kura kayıtlı işsiz olmak ve 15 yaşını tamamlamış olmak ön şartı aranmaktadır. Bunların yanında mesleki eğitim alacakları ve yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak ve mesleki eğitim verecek işverenin aradığı özel şartları taşımak da gereklidir. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak ve emekli olmamak şartlarını taşıyanlar İş kur tarafından günlük 50 TL maaş ve sağlık hizmetlerinden yararlanarak iş başı yapabilirler.

İşsizlere İŞ-KUR 2017 Yılında Maaş Bağlayacak

İşsizlere 2020 yılında da maaş verilecek.

Bilindiği gibi İş kurumu ülkemizde bulunan personel insan kaynaklarını, işverenler açısından planlanması, işsizlere meslek eğitimlerinin yapılması ve onlara iş bulunması ile ilgili görev yapan kurumdur. Bu görevini yaparken önemli destekte işverenlere verilecektir. İşkurdan işverenlere büyük destek geliyor. İşletmeye alınan elemanın aylık 1500 TL maaşını ve SGK primini 1 yıl boyunca İşkur ödüyor. İş başı eğitim desteği olarak verilecek günlük 50 lira ödenek ve 12 aylık mesleki eğitim kısaca şöyle; En az 2 sigortalı çalışanı olan işyerine yeni bir personel alındığında o kişiye günlük 50 TL aylık 1500 TL ücretini İş kurumu ödeyecek. Ayrıca kişinin Genel sağlık sigortası primini de ödeyecek ve işverene olan bütün yükünü İş kur almış olacak.

Bu süreç içinde işveren den istenen ise kişinin işe alındığında gerekli mesleki eğitimi verilmesi ve gerekli donanımını vererek 1 sene de meslek sahibi nitelikli bir elemana dönüşmesini hedeflemektedir. Burada işverenler kendi yanlarına alacakları acemi işçiler için ilave maliyetlerden kurtulmuş oluyor ayrıca İş kurumu da kendisine bir meslek kursu düzenlemek yerine bizzat iş başında üretimin içine işsizleri katarak bu eğitimler almasını sağlıyor ve kendi fonunda bu işsiz gençlerin ücretlerini ve sağlık sigortası primlerini ödüyor. Dolayısıyla işverene hiçbir yük gelmiyor yaklaşık bir senelik tutarda düşünüldüğünde 18 bin TL ‘lik bir İş kur ödemin olacaktır.

İşveren ile iş araya arasında köprü görevi gören İş kur ayrıca Üniversite öğrencilerine yönelik İş ve meslek danışmanlığı, İş başı Eğitim, Mesleki eğitim ve İşe yerleştirme hizmetlerini de sunmaktadır.

İşsizlere İŞ-KUR 2017 Yılında Maaş Bağlayacak

İşsizlere işkur tarafından maaş veriliyor.

Öncelikle İş kura kaydolmanız gereklidir Kaydolmak için; www.iskur.gov.tr adresinden, bunun yanında 81 ilde bulunan çalışma ve iş kurumu İl Müdürlüklerinden, 61 İlçede bulunan Hizmet Merkezlerinden kuruma kayıt olabilirsiniz. Kuruma kayıt olduktan sonra iş ve meslek danışmanınızla görüşerek uygun olan bir programa katılma talebinizi iletebilir yapılacak değerlendirmeden sonra programa katılabilirsiniz.

İşverenler için programdan sonra 3 ay içinde içinde işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süre ile SGK İşveren Payı İşsizlik Ödeneği Fonundan karşılanır. Program süresince iş kazası veya meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini karşılıyor Bu sayede mesleki eğitim alarak nitelikli personel olma ve gelir etme şansı ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Türkiye İş ve İşçi Bulma kurumu kendisine üye olan işletmeler için işçi ihtiyaçlarını gidermek ayrıca iş bulmak isteyenlerinde iş bulmalarını sağlayarak karşılıklı iş istihdamı sağlayan kurumdur. İş kur devlete bağlı olarak işletmelerin iş gücü ihtiyacı karşılamakta bunun yanında yıl içinde işsiz kalanlar için işsizlik ödeneği ödemektedir. Yeni yılla birlikte asgari ücrete gelen zamlar ile işsizlik maaşlarının ücretleri de etkilendi. İşsizlik maaşları brüt asgari ücretin yüzde kırkı kadar veriliyor. İşsizlik maaşı almak isteyenler işsiz kalanlar, iş yerinden ayrıldıktan sonra iş sözleşmesinin feshedilmesinden hemen sonra 30 gün içinde İşkur Müdürlüklerine ve İşkur.gov.tr adresinden işsizlik ödeneği başvurusu yaparak işsizlik maaşlarını bağlatmaktadır.

İşsizlik maaşı alabilmek için en son çalışan işyerinde en az 120 gün çalışılması ve son üç yıl içinde de 600 gün priminin ödenmesi gerekiyor.  600 gün prim ödemesi yapanlara 180 gün 6 ay, 900 gün prim ödeyenlere 240 gün 8 ay ve bin seksen gün prim ödeyenlere 300 gün 10 ay işsizlik ödeneği ödeniyor. En düşük işsizlik maaşı 805 lira iken, en yüksek miktar ise 1623 lira olarak belirlendi.  olan işsizlik maaşına gelen zamla birlikte yeni maaşlar önümüzdeki ay hesaplara zamlı olarak yatırılacak. İşsizlik maaşı sorgulama yapmak isteyenler e-devlet resmi web sitesinden bilgi alabilirsiniz. İşsiz kalan ve İş kur’a başvurarak işsizlik ödeneği bağlatanlar 6 ay dan 10 aya kadar işsizlik maaşları alacak.

2020 İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2020 yılında bilindiği asgari ücrete %15 TL’lik zam geldi. 2020 TL olan maaşlar bu zamla birlikte 2.324 TL oldu. İşsizlik parası almaya hak kazanan vatandaşlarımız için işsizlik maaşları 2020 yılında da ödenecektir.

En düşük işsizlik maaşı : 1.177 TL

En yüksek işsizlik maaşı : 2.357 TL olarak belirlenmiştir.

Yorumlar
 1. Mümin dedi ki:

  Corono19 dannedeniyle 1aydır işim yardım istiyorum

 2. ALI KOCOGLU dedi ki:

  ISSIZIM YARDIM EDEBILIRMISINIZ

 3. gamze dedi ki:

  benim de 3 çocuğum var hiç bi gelirim yok çok zorluk çekiyorum 3 yıldır hep işkur için başvuru yapıyorum ama çıkmıyor hep durumu iyi olanlara çıkıyor işkura ihtiyacım çok var

 4. İşsizlik dedi ki:

  İki yıllık çocuk gelişimi mezunuyum . Şuan ikinci üniversite mi okuyorum . İşsizim ve acil işe ihtiyacım var . Şimdiden teşekkür ederim.

 5. satı aykut dedi ki:

  çok aydınlatıcı teşekkürler

 6. makam soforlugu ,otobus,anbulans,kıs sartlarında iş makınaları,arkıoljı hasas tasıma nakıl istıhbarat dedi ki:

  işimin işkur aracılığı ile verılmesı benı daha huzurlu verımlı sağlıklı kılıcaktır saygılar.

 7. unlu mamüleri fabrika sistemi dedi ki:

  ben 2014 te geçirmiş olduğum kazadan dolyı çalışamıyorve her hangi bir rapur alamıyorum bende destek istiyorum nasıl yapa bilirim

 8. İş kur işsizlik maaşı 2017 dedi ki:

  İşsizim. 2017 yılında işkur tarafından verilen teşvik ve işsiz maaşı almak istiyorum Nasıl alırım

 9. hademe dedi ki:

  maddi sıkıntılardan dolayı okulu dondurmak zorunda kaldım ve iş ihtiyacım var

 10. İŞ-KUR İşsizlere 2017'de Devlet Destekli Maaş Müjdesi dedi ki:

  İŞ-KUR işsizlere 2017’de maaş veriyor mu?