fbpx

İŞKUR’dan iş arayanlara güzel haber! Yeni bir döneme girildi

İŞKUR’dan iş arayanlara güzel haber! Yeni bir döneme girildi. İşbaşı Eğitim Programları Başvuruları Başladı.
İşçi ve işverenler için İŞKUR büyük fırsatlar sunuyor. İşsiz kalanlar ya da iş arayanlar başta olmak üzere İŞKUR’da mesleki eğitim ve işbaşı eğitimleri programlarına katılanlar işsizlik ödeneğinin dışında günlük harçlık da alıyor. Tüm bunların yanında meslek öğrenenler burada işveren için tecrübeli eleman sıkıntısına çare oluyor. Peki bu aylıklara ve harçlıklara nasıl başvuruluyor? Şartları neler? İşte detaylar…

İŞKUR’dan iş arayanlara güzel haber! Yeni bir döneme girildi

İşsizlere İŞKUR’dan Maaş Bağlanması 2022 hakkında tüm bilgileri detaylandırdık.

Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemeden faydalanmak isteyen işsiz kalan vatandaşlara işsizlik ödeneği verilmekte olup, bu desteklerin yanında aktif iş gücü programları kapsamında işbaşı eğitim programı, meslek edindirme kursları katılım sağlayan işsizler için zaruri giderleri karşıladığı birçok destekler sağlanmaktadır. 2022 yılında İŞKUR işsizlik maaşı başvurusunu nasıl yapabilir, şartları nelerdir, işsizlik parasını kimler alabilir, işsiz vatandaşlara ne kadar maaş ödemesi yapılır ve İŞKUR’a nasıl kayıt yapılır işbaşı ve mesleki eğitim kurslarına katılan işsizlerin ne kadar ödeme yapılır araştırdık.

İŞKUR’UN Aktif İşgücü Programları Nelerdir?

İşkur aşağıdaki aktif iş gücü programları kapsamında yürüttüğü faaliyetler ile işsiz vatandaşlara aylık bağlar. Bu programlar:

İKİNCİ BİR İMKAN DAHA VAR! İŞKUR’DAN BÜYÜK FIRSAT

İşsiz kalanlar İşsizlik Maaşı alırken İŞKUR’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim programlarına katılırsa ikinci bir ödeme daha alabiliyor.

İŞKUR duyurdu! Günlük 163.59 TL verilecek

İşten kendi istek ve kusuru dışında ayrılanlar en az 2137 lirayı bulan işsizlik ödeneği alabiliyor. Mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programlarına katılanlara günlük 163,59 lira olarak aylık olarak bir maaş da ödeniyor.

İşbaşı Eğitim Programları Başvuruları Başladı

İşkur’dan Aktif İşgücü Programları kapsamında İşsiz vatandaşlara İşbaşı Eğitim Programları başvuruları açıldı. İŞKUR’dan iş arayanlara güzel haber geldi. Yeni bir döneme girildi. İşsizliğin önlenmesinde çok önemli bir rol üstlenen işbaşı eğitim programları başvuruları başladı.

Geçen hafta İşbaşı Eğitim Programı’nda yeni bir döneme girildi ve yeni istihdam taahhüdü kapsamında başvurular alınmaya ve programlar açılmaya başlandı.

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine ve yukarıdaki link üzerinden online olarak istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilir.

Bu programlara giren işgücü hem bu sürede İŞKUR’dan mali destek alıyor hem de kısa vadeli sigorta kolları ve Genel Sağlık Sigortası primlerini devlet ödüyor. İşverenler de istihdam edecekleri kişileri daha bilinçli seçerek avantaj yakaladıkları gibi, bu eğitim dönemindeki maliyetlere de katlanmak zorunda kalmıyor. İşkur mesleki eğitim kursları yanı sıra İşsiz vatandaşlar için İş başı eğitim programı kapsamında İşkur’a kayıtlı vatandaşların İş Tecrübesi Kazanmalarını Sağlıyor.

İşbaşı Eğitim Programı Özellikleri Nelerdir?

Talepleri uygun görülürse, işyerlerine mevcut istihdamlarının yüzde 10’una kadar işbaşı eğitim programı katılımcısı alma hakkı tanınıyor. İşyerleri bu kapsamda en az 3 ay süreyle tanınan kontenjan dahilinde İŞKUR katılımcılarını eğitim içerikli olarak çalıştırıyor.
Bu sürenin tamamlanmasından sonra, işyerlerinin bu kişilerin en az yüzde 50’sini olmak üzere, yine en az program süresi kadar istihdam etmeleri gerekiyor. Bu sayede katılımcılar hem işgücü piyasasına girerek deneyim kazanıyor hem de işyerleri ileride istihdam edecekleri işgücünü yerinde görerek tanıma fırsatını yakalamış oluyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programların süresi Ne kadar?

İşbaşı Eğitim Programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanabiliyor.
Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi gelecekte çok önemli hale gelecek olan, özel uzmanlık gerektirecek faaliyetlerde, program süresi 18-29 yaş arası gençler için en fazla 9 ay olarak uygulanabiliyor.
İşbaşı eğitim programlarında çalışılan sürenin hesabında kanuni haftalık süresi esas alınıyor. Buna göre, programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık kanuni 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabiliyor.

İşbaşı Eğitim Programlarına Kimler katılabiliyor?

İŞKUR’un açıkladığı koşulları sağlayanlar programdan aşağıdaki şartları sağlayanlar yararlanabiliyor:
Kuruma kayıtlı işsiz olan,
15 yaşını tamamlamış olan,
İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmayan,
Emekli olmayan,
Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmayan,
Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olan
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olanlar,
Öğrenciler, isteğe bağlı sigortalı olanlar ve tarımsal faaliyetlerde bulunanlar da bu programlara katılabiliyorlar.

İşbaşı Eğitim Programı İEP Giderlerini İŞKUR Karşılıyor

Programdan katılımcılara maddi destekler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Karşılanan giderler aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Katılımcı zaruri gideri (Günlük 163,59 TL, öğrenciler için 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 81,80 TL) –
 • İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi,
 • Genel Sağlık Sigortası GSS Prim Giderleri İşkur karşılıyor.

Günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenen işbaşı eğitim programı kapsamında Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara, kurslara fiilen katıldıkları gün üzerinden aşağıdaki tutarlarda ödeme yapılır:

2022 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaş Tablosu

2022 İşbaşı Eğitim Programı Maaş Tablosu Katılımcı zaruri gideri (TL)
İş arayan163,59 TL
Öğrenci122,69 TL
İşsizlik Maaşı Alan81,80 TL
Katılımcının iş yerinde haftada 6 ve ayda 26 gün çalışması halinde net asgari ücret tutarı 4253 TL banka hesabına yatırılacaktır.
 • İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi,
 • Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 115 TL zaruri gider ödemesi,
 • İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

İstihdam yükümlülüğü için süre uzadı

İŞKUR’un geçtiğimiz haftalarda hem programa ilişkin revizeler yapmak hem de başvuru prosedürünü kolaylaştırmak amacıyla İşbaşı Eğitim Programı başvurularını durdurması söz konusu olmuştu. Durdurma sonrası İŞKUR istihdam yükümlülüğü ile ilgili yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Buna göre 5 Kasım ve sonrasında başlayacak programlarda istihdam yükümlülüğü 60 günden az olmamak üzere en az 2 katına çıkarılmış oldu. Böylelikle programın katılımcıları daha uzun süre istihdamda tutması hedeflendi ve işverenlerin programa ilişkin endişeleri de ortadan kaldırılmış oldu.

Başvuru sürecine ilişkin olarak da yenilikler önümüzdeki günlerde hayata geçirilecektir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Kayıt Şartları Nelerdir?

İŞKUR mesleki eğitim kursları 12 ay süreli verilmektedir. Eğitimlere katılan kişiler sağlık hizmetlerinde faydalanabiliyor.

Mesleki eğitimlere kayıt şartları ise şu şekildedir:

 • İşkura işsiz olarak kayıtlı olmalı,
 • 15 yaşını doldurmuş,
 • İŞKUR iş ve meslek danışmanları ile görüşme sağlamış,
 • Mesleğin özel şartlarını sağlayan,
 • Emeklilik yaşı gelmeyenler,
 • Kurslara katılmasında bir engeli bulunmayanlar bu imkandan yararlanabilmektedir.

Kurslar günlük 5 saat ve 8 saat arasında toplamda 6 gün maksimum 40 saat olarak yapılmaktadır. Kurslar ücretsizdir, bunun yanında Kurs Katılım Sertifikaları da bitirdikten sonra verilmektedir.

İŞKUR Eğitimlerine Nasıl Kayıt Olunur?

İşkur eğitimlerine kayıt olmak için öncelikle İŞKUR resmi sitesinden yeni kayıt seçeneği ile üyelik oluşturularak kayıt yapılmaktadır. Bunun yanında 81 ilde bulunan çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüklerinden, 61 İlçede bulunan Hizmet Merkezlerinden kuruma kayıt olabilirsiniz. Kuruma kayıt olduktan sonra iş ve meslek danışmanınızla görüşerek uygun olan bir programa katılma talebinizi iletebilir yapılacak değerlendirmeden sonra programa katılabilirsiniz. İşverenler için programdan sonra 3 ay içinde içinde işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süre ile SGK İşveren Payı İşsizlik Ödeneği Fonundan karşılanmaktadır.

İŞKUR eğitimlerine “iskur.gov.tr” adresi üzerinden öncelikle üyelik işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Üyelik işleminizden sonra özgeçmiş bilgilerinizi düzenleyerek, açılmış olan ve size uygun olduğunu düşündüğünüz iş için kurslara başvuru yapabileceksiniz.

Mesleki Eğitim Kursları Ödenen Ücretler Ne Kadardır?

İşkur aktif iş gücü programları kapsamında: İşsiz vatandaşların meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara ödeme yapmaktadır. İşsiz vatandaşlardan mesleki eğitim kursları için ücret alınmamaktadır. Günlük zorunlu giderleri ödenmektedir.

İşsiz vatandaşlara İŞKUR mesleki eğitim kurslarına fiilen katıldıkları gün üzerinden ödenen ücretler şu şekildedir:

 • Meslek garantisi olan sanayi alanındaki meslek eğitimlerinde İşsiz vatandaşlarımıza İŞKUR’dan maaş olarak günlük 70 TL,
 • 2 yaştan 5 yaşa kadar çocuğu olan ve sanayi sektöründe iş garantili meslek kurslarına katılan kadınlara, bakmak zorunda olduğu çocuklar için 400 TL bakım ödemesi,
 • Sanayi sektörü dışındaki mesleklerde günlük 40 TL,
 • Meslek garantisi olmayan kurslarda 35 TL, (İstihdam garantisiz kurs)
 • İş Başı Eğitim Kurslarına katılan kişilerden ücret alınmaz.
 • Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 45 TL zaruri gider ödemesi,
 • 0 yaşından 15 yaşına kadar çocuğu olanlara, “İşte Anne Projesi” ile meslek garantili işlerde 110 TL ödenmektedir.
 • Meslek hastalığı ve iş kazası ile genel sağlık sigortası primi kurs boyunca ödenmektedir.
 • GSS Primi,
 • Kurs bittiğinde Bitirme Sertifikası verilecektir.

Yukarıda sayılan şartları taşıyan vatandaşlar İŞKUR müdürlüklerinden Mesleki eğitim kursları hakkında bilgi alabilirler.

İşkur Mesleki Eğitimler İşveren Şartları Nelerdir?

Mesleki eğitimler işveren tarafından işletmede iş başında verilmektedir. İşletmelerin İşkura bağlı olarak Mesleki eğitim veren işletme belgesinin olması ve mesleki eğitim düzenlemesi gereklidir.

İşkur Mesleki Eğitimler İşveren Şartları şu şekildedir:

 • Mesleki eğitim verecek olan işletmenin ise en az 2 sigortalı çalışana sahip olması gereklidir.
 • İşletmeye alınan elemanın aylık maaşını ve SGK primini 1 yıl boyunca İşkur ödüyor.
 • En az 2 sigortalı çalışanı olan işyerine yeni bir personel alındığında o kişiye günlük ve aylık ücretini kurum ödemektedir. Ayrıca kişinin Genel sağlık sigortası primini de ödüyor.
 • Gerekli donanımını vererek 1 senede meslek sahibi nitelikli bir elemana dönüşmesini hedeflemektedir.
 • İŞKUR da iş başında üretimin içine işsizleri katarak bu eğitimleri almasını sağlıyor ve kendi fonunda bu işsiz gençlerin ücretlerini ve sağlık sigortası primlerini ödüyor.
 • İşbaşı Eğitim, işsiz vatandaşlarımıza İŞKUR’dan maaş yanında, mesleki eğitim ve İşe yerleştirme hizmetlerini de sunmaktadır.

İşsizlik maaşı alanların kredi çekme başvuruları ve tüm detayları ilgili yazımızda inceleyebilirsiniz.

Ayrıca İŞKUR Devlete bağlı olarak işletmelerin iş gücü ihtiyacı karşılamakta bunun yanında yıl içinde işsiz kalanlar için işsizlik ödeneği ödemektedir.

BU PARA DA 2137 LİRAYI BULUYOR

İşten çıkartılanların işsizlik maaşı alabilmeleri için ayrıca son 3 yılda en az 600 gün prim ödemiş olmaları da isteniyor, ayrıca işten çıkartılmadan önceki 120 günde de iş sözleşmesinin devam ediyor olması lazım. İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle kendi istek ve kusurunuzun dışında işten çıkartılmış olmanız gerekiyor.

İşsizlik Ödeneği Şartları Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinden faydalanmak isteyen vatandaşlardan belirli şartlar talep edilmektedir. Talep edilen şartları sağlayan kişiler 6 aydan 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik maaşı şartları şu şekildedir:

 • İşsizlik maaşı alabilmek için en son çalışılan işyerinde en az 120 gün çalışılması ve son üç yıl içinde de 600 gün priminin ödenmesi gerekiyor. 
 • Kendi isteği dışında işsiz kalmış olmalıdır.
 • İşsizlik maaşı almak isteyenler işsiz kalanlar, iş yerinden ayrıldıktan sonra iş sözleşmesinin feshedilmesinden hemen sonra 30 gün içinde İŞKUR Müdürlüklerine veya online başvuru ile talepte bulunarak işsizlik maaşlarını bağlatabilirler.
 • İşsizlik maaşları brüt asgari ücretin %40’ı kadar veriliyor.
 • İşsizlik sigorta primini 600 gün ödeyenlere 6 ay, 900 gün için 240 gün 8 ay, 1080 gün ödeyenlere 300 gün 10 ay işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • Gelecek yıl önümüzdeki ay hesaplara zamlı olarak yatırılacak. İşsizlik maaşı sorgulama yapmak isteyenler e-devlet resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.
 • Başvuru yapan, onaylanan vatandaşlar 6 aydan 10 aya kadar işsizlik maaşları alabilecekler.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır?

İŞKUR işsizlik ödeneği başvuruları şahsen ve elektronik ortamda E-DEVLET üzerinden yapılmaktadır. Online olarak başvuru yapmak isteyen vatandaşlar www.iskur.gov.tr üzerinden başvuru yapabilir. Şahsen başvuru yapmak isteyenler İşkur birimlerine şahsen giderek işsizlik ödeneği başvurusunda bulunabilirler. 2022 yılına girerken asgari ücrete yapılacak zamlar ile birlikte işsizlik ödenekleri de değişecektir.

İşsizlik Maaşları Ne Kadar? 2022

2022 yılında işsizlik maaşları en düşük 2137 lira, orta kademe işsizlik maaşı 2541 lira en yüksek işsizlik maaşı da 4272 lira oldu.

İşsizlik maaşlarında sigortalıların son 4 ay içerisinde ödenen sigorta primi üzerinden maaş hesaplaması yapılmaktadır.

Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga Vergisi
2.137 TL10,86
2.541 TL12,45
4272 TL21,72
2022 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Günlük ortalama olarak brüt kazancın %40’ı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu yöntem ile hesaplanan işsizlik maaşları aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’inin geçmeyecek şekilde işsiz vatandaşlara 6 ile 10 ay arasında ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca İşkur tarafından işsiz kalan vatandaşlara iş bulmaları için eğitimler verilmektedir. Mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğrenmek ve mesleği olan kişilerin niteliklerinin yükseltilmesi için eğitimler verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşını işyerinden haklı sebepler ile çıkartılan sigortalılar alabilir. Kendi isteği üzerine evlilik gibi geçerli bir sebebi olmadan işyerinden istifa eden vatandaşlar İŞKUR’dan işsizlik maaşı alamazlar.

İşsizlik Ödeneğinden Yapılan Kesintiler Nelerdir?

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesintisi yapılmamaktadır.

İşsizlik Ödeneği Alanlar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir mi?

İşsizlik ödeneği alan kişiler işsizlik ödeneği aldıkları süre içerisinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı her ayın 5-15 arasında PTT şubelerinden alınmaktadır.

İşsizlik Maaşı İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı e-Devlet üzerinden İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu sekmesi üzerinden yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!