Devlet Destekli

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

İşkur’dan İşsizlik Ödeneği Bankalardan Kredi Çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi, araç kredisi, kobi kredisi, ihtiyaç kredisi, beyaz eşya kredisi ve daha bir çok kredi imkanları sayesinde vatandaşlarımız toplu para ile alabilecekleri ihtiyaçlarını gidermektedir. Bankalar kredi vermeden önce müşterilerinden gelir belgesi (maaş bodrosu), kefil ve teminat istemektedir. Bu durum karşısında bankanın istemiş olduğu koşulları yerine getiren vatandaşlarımız kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler.

işsizlik ödeneği

İşkurdan işsizlik ödeneği alıyorsanız bankalardan da kredi alabileceksiniz.

Geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda kalan bir çok vatandaşımız ihtiyaçlarını karşılaya bilmek için bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından yararlanmak üzere başvuru yapmaktadırlar. Bankalar başvuruda bulunan müşterilerinden ilk olarak kimlik bilgilerini istemektedirler. Sistemden müşterinin T.C kimlik numarasını girerek kredi işlemlerinin başlatılması için bir engelinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu durum artık kredi notuna bakılarak da yapılabiliyor. Kredi için bankaya baş vuruda bulunan şahsın daha önceden kara listeye girmemiş olması onun için büyük bir avantaj olacaktır. Sistemde bir engelinin olmadığı belirlenen şahıstan daha sonra gelir belgesi ve teminat istenmektedir. Gelir belgesi olmayan vatandaşlara bir çok banka kredi imkanı sunmamaktadır. Bankaları müşterilerine kredi verirken bu kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair garanti istemektedir. Çalışmayan vatandaşların çekmiş oldukları kredileri ödeyip ödemeyecekleri muallakta olduğu için Çalışmayan vatandaşlara kredi imkanı sunulmamaktadır.

Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası, QNB Finansbank, Yapı kredi ve diğer bankalara başvuru yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilirler mi?

Bankaların kredi imkanların yararlanmak için çalışmanın zorunlu olduğunu belirtmiştik fakat bankaların kredi imkanlarından yararlanabilmek için teminat yada kefil gösterdiğinizde bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bunların yanında işsizlik maaşı alıyor olmanız da bu duruma engel olmayacaktır. Yani bankalar kredi vermeden kredi başvurusu yapan şahsın hesap hareketlerindeki son 6 aylık dönemine bakmaktadır. Yani eğer hesabınıza son altı ay içerisinde düzenli olarak ödeme yapılmışsa kredi başvurunuz onaylanabilir. Bunun dışında kredi başvurusu yaptığınızda işten çıkışınız verilmiş ve işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanmış iseniz maaşınız yatmış olduğu bankaya baş vuru yaparak kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi imkanı sunmaya bilir fakat düzenli ödeme karşılığında bu durum banka müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilir.

işsizlik-ödeneği-alanlar-kredi-çekebilirmi

Hesap hareketlerinizde 6 aylık düzenli ödeme varsa muhtemelen işsizlik ödeneği de alsanız bankalar tarafından size kredi verilebilecek.

Kredi Başvurusunda Bulunan Şahıslardan İstenen Şartlar Nelerdir?

 • Maaş bordrosu,
 • Kefil,
 • Teminat,
 • İpotek,
 • Son 6 ayda maaşınızın düzenli yatmış olması,
 • Sigortalı olmanız,
 • İşsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair bir belge

yukarıda saymış olduğum şartları tamamlamış olduğunuz takdirde bankalardan kredi çekme hakkınız olacaktır. Hiç bir banka kefil, teminat ve ipoteği bir arada istemez bu üç şarttan birini yerine getirmiş olduğunuz taktirde diğerlerini sizden istemeyecektir.

İşsizlik maaşı alanlara bankalar kendilerini güvence altına almak için daha düşük tutarlarda kredi vereceklerdir. Çünkü gelir belgesi olarak işsizlik maaşını sunacaksınız. 710 TL olan işsizlik maaşı için de meblağın düşük olması gayet normal bir durumdur. 20 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Şayet daha yüksek meblağlarda kredi çekmek istiyorsanız yanınızda kefil götürmeniz ya da teminat göstermeniz gerekmektedir.

işsizlik-maaşıyla-kredi

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar teminat, kefil vb. talep etmektedir.

İşsizlik maaşından yararlanan vatandaşların bankalara başvuru yapmaları halinde kredi çekme imkanlarının olduğundan bahsetmiştik fakat bu dönem dönem bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Öncelikle kredi imkanı sunacak olan bankalar maaşınızın düzenli bir şekilde yatmış olduğu banka olacaktır. Daha sonra kullanmış olduğunuz kredi kartınız var ise ve bu kredi kartınızın ödemelerini her ay düzenli bir şekilde yapıyorsanız ve kredi notunuz yüksek ise kredi kartını kullandığınız banka size bu imkanı verecektir.

İşsizlik maaşları bilindiği gibi PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalara kredi başvurusu talebi ile gidebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalar Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank, Şekerbank, Fibabanka’ dır. Tabi bu bankalar işsizlik maaşınızı kabul etmeyeceğinden sizden kefil ya da teminat sunmanızı isteyebilirler. Zaten bankaların kredi vermek için belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar reşit olmak, düzenli gelir belgesi sunabilmek, 6 aydır sigortalı olarak çalışmak ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu şartları tamamlamadan bankaların başvurularınızı kabul edeceğini hayal dahi etmeyin.

En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren banklardan kredi alarak 2020 yılında finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

2020 yılında işsizlik maaşı ile ilgili bir düzenleme bulunmakta ve işsizlik maaşı şartları esnetilmektedir. Konu ile ilgili açıklama yapıldığında sizlerle paylaşacağız.

] }Yorumlar
 1. blank tugay dedi ki:

  kçö alanlara kredi çıkamaması ne kadar aptalca

 2. blank Ufuk dedi ki:

  Kısa çalışma ödeneğini çıkan devlet. Kredi desteğini veren devlet. Ama kredi vermeye gelince kendi verdiği destekle bizi madur ediyor. Kçö yüzünden konut kredisi çekemiyoruz. O zaman kime yaradı bu?

 3. blank mehmet yılmaz dedi ki:

  kısa çalışma işsizlik ödeneğine devlet banklarının hiç biri ev kredisi vermiyor.bu şekilde ev kredisi çeken oldu mu?

  1. blank Seher dedi ki:

   Aynı durumdayim.Kısa calısma odenegi aldıgim icin olumsuz sonuclanir dedi.Basvuru yapmadım.Siz devlet bankalarini hepsine basvurdunuzmu.Kısa calisma odenegi ile ne alakası var anlamadim.Sonucta işimiz devam ediyor işten çikmadikki

   1. blank türker dedi ki:

    kçö haricinde şirketiniz size bordro veriyor mu hala…

   2. blank Seher dedi ki:

    Prim günleri yatmiyor malesef kisa calışma odenegi alirken

 4. blank Selçuk dedi ki:

  Covid-19 salgını nedeniyle Kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorum Kredi çekmek istiyorum fakat banka ssk pirimim de kısa çalışma odeneginden kaynaklı eksik gün olduğu için kredi veremeyeceğini söyledi.

 5. blank Mehmetşirin dedi ki:

  Yirmibir gündür sonucunu bekliyordum kredi baş vurusunu halen değerlendirmede diyorlar

 6. blank Rıfat dedi ki:

  Ben işsizim Kredi çekmek istiyorum