İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? 2023 Güncel Bilgi!

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? 2023 Güncel Bilgi!

İŞKUR biriminden, alınan işsizlik maaşı üzerinden kredi çekilip/çekilemeyeceği, kredi kullanılmak istenen bankaya göre değişmektedir. Belirli bankalar işsizlik maaşı üzerinden kredi kullandırırken bazı bankalar ise işsizlik maaşı süresinin az olmasından dolayı, işsizlik ödeneği alan kişilere kredi kullandırmak istemiyorlar.

Yazımızın içeriğinde PTT işsizlik maaşı kredi, Kısa çalışma ödeneği alanlar konut kredisi çekebilir mi, Devlet bankaları faizsiz kredi, Kısa çalışma ödeneği alanlar kredi Çekebilir mi, Sigortası olmayana kredi, Sorgusuz sualsiz kredi veren bankalar, Faizsiz devlet kredisi ve Çalışmayana kredi veren bankalar nelerdir inceledik.

İŞKUR’dan İşsizlik Ödeneği Alan Kişiler Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?

İşsizlik maaşı karşılığında kredi veren bankalar sadece işsizlik maaşı nedeniyle kredi vermezler. Ancak kişinin işsizlik maaşı haricinde ekstradan belgeli gelirleri varsa aşağıdaki bankalardan kredi çekebilirler.

Bankaların kredilerinden yararlanabilmek için daha önceki bankacılık işlemlerinde herhangi bir sicil bozukluğu gibi olumsuz durumlar bulunmamalıdır. Sicili bozuk olan kişiler işsizlik maaşı karşılığında kredi talep edemezler.

İşsizlik parası alan kişilerin kredi başvurusunda bulunacakları bankaların PTT’si ile anlaşması gerekmektedir. PTT şubelerinden işsizlik maaşı alındığı için anlaşmalı bankalardan kredi kullanmak kredi alma ve kredinin onaylanma olasılığını artıracaktır.

Ancak PTT şubeleri ile anlaşması olmasa bile krediyi verecek banka her ihtimale karşı kefil veya teminat isteyecektir. Bu nedenlerle başvuru yapacak kişilerin daha önceki kredi kullanımlarına dikkat etmeleri yerinde olacaktır.

İŞKUR’dan işsizlik ödeneği alan kişilere kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • ING Bank
 • Şeker Bank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • TEB
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Aktif Bank
 • Vakıfbank

Yukarıda adı geçen bankaların PTT ile anlaşmaları bulunmaktadır. Bu bankalar işsizlik maaşı alan kişilere kredi vermektedir. Detaylı bilgi için bankalara başvurabilirsiniz.

2023 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

2023 yılı için aylık ödenecek işsizlik maaşı aşağıdaki gibidir:

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan İşsizlik Ödeneği MiktarıDamga Vergisi OranıÖdenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2023 Yılına Ait Asgari Ücretle Çalışan10.008,00 TL4.003,20 TL0,00759 TL3.972,82 TL
Son 4 Ay 15.000 TL ile Çalışan15.000,00 TL6.000,00 TL0,00759 TL5.954,46 TL
Son 4 Ay 25.000 TL ile Çalışan25.000,00 TL8.006,40 TL0,00759 TL7.945,63 TL
2023 Yılı İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Alan Kredi Çekebilir mi?

İşsizlik maaşı alan kişiler kısa vadeli gelirleri olduğu için bankalardan kredi alamamakta ancak kira veya ek geliri olduğunu kanıtlayan belgelerle başvurduklarında kredi alabilmektedir.

Bankaların kredilerinden yararlanabilmek için geçmiş kayıtlarda sicilin temiz olması gerekmektedir. Bankalara sicili bozuk maaş karşılığında kredisi talep edemezler. İşsiz olan kişilerin sicili temizse İşsizlik maaşı veren bankaların ihtiyaç kredisi imkanlarından yararlanabilmeleri mümkündür.

İşsizlik parası alan kişinin kredi alabilmesi için aşağıdaki hususları uygulaması gerekir:

 • İşsizlik maaşını aldıklarını belgelemeleri durumunda talepleri gelir belgesiz kredi kapsamında değerlendirilir.
 • Yeni bir işe başlandığında işsizlik maaşı da kesileceği için bankalar işsizlik maaşı alan kişilere kredi verme taraftarı değildir.
 • Bunlarla birlikte kredi kullanmak için tercih ettikleri bankaya giden kişilerden normalde sabit bir gelir talep edildiğinden bahsetmiştik.
 • Sabit bir gelirinin olduğu kanıtlayan kişilere kredi verilmektedir.
 • Söz konusu işsizlik maaşı olduğu için kişilere belirli istisnalar uygulanmaktadır.
 • İşsizlik maaşı alan kişilerde aranan ve aranan bazı şartlar bulunmaktadır.
 • Bu özellikler ile kişilerin kredi kullanma ihtimali olduğundan daha fazla yükselecektir.

Bankaların Kişilerde Aramış Oldukları Özel Durumlar Nelerdir?

Bankaların kredi verecekleri kişilerden aradıkları özel durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hesap hareketlerinde son 6 aylık dönem içeresinde düzenli ödeme gerekli.
 • Herhangi bir bankanın kara listesinde olmamak.
 • Kredi imkanlarından yararlanabilmek için kefil veya teminat gösterebilmek.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 koşul çoğu bankanın istediği ve özellikle aradığı durumlardır.

İşsizlik Maaşı İle Kredi Başvurusunda Bulunma Şartları Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği alan kişilerin kredi alabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi ile kredi kullanma imkanı artacaktır.

İşsizlik maaşı ile kredi başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • Krediye başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması.
 • İşsizlik ödeneğinin kullanımı için gerekli görülen tüm şartlara uyulması.
 • Kısa çalışma ödeneği alan kişilerin, talep edilen kredinin aylık ödeme tutarının 2 katı olması.
 • Kredi tutarına ve bankanın gerekli görmesine bağlı olarak kefil ve teminat gösterilir.
 • Başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olması.
 • Krediye başvuran kişinin ek geliri olması tercih edilir.

Bu şartlarla birlikte şahıslar tarafından teminat olarak verilen gayrimenkuller üzerinde ipotek veya rehin bulunmamalıdır.

İşsizlik Maaşı Alan Konut Kredisi Çekebilir mi?

İşsizlik maaşı alan kişilere kredi verilirken öncelikle kişilerin kredi notu incelenir. Bordrosuz konut kredisi alabilmek için bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Konut kredisi alabilmek için kişinin kanuna uygun olarak resmi olarak belgelenmiş bir gelire sahip olması gerekir.

Gelir belgesi olmayan çalışanlar, düzenli olarak kullandıkları banka hesabına giriş ve çıkış yaparak kredi alabilirler. Gelir belgesiz konut kredisi almak isteyenler aşağıda belirttiğimiz şartları yerine getirerek konut kredisi alabilirler.

 • İşsizlik maaşı alanlar Taahhüt göstererek konut kredisi alabilirler.
 • İpotek göstererek konut kredi çekmek.
 • Kefil göstererek konut kredi çekmek.
 • Ek gelir belgesi göstererek konut kredisi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi İmkanı

Ziraat Bankası tarafından işsizlik maaşı alan kişilere kredi imkanı sağlayan bankalar arasında yer almaktadır. Normal şartlarda kredi başvurusu esnasında istenen gelir belgesi olmadan başvuru yapılmıyordu. Günümüzde ziraat bankası gelir belgesiz kredi başvurusunda istenen şartlarını karşılıyorsanız ve istenen belgeli eksiksiz bir şekilde tamamlamışsanız kredi başvurunuz incelemeye alınır. Başvurunuzun onaylanması ile birlikte kredinizi alabilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvura bulunmak için Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz.

Finansman ihtiyaçlarınızı karşılamak için  En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi veren bankları yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alırken Kredi Çekmek Daha Zor mudur?

Evet, işsizlik maaşı alan kişilerin kredi çekmesi daha zor olabilir. Çünkü bankalar, işsizlik maaşı alan kişilerin gelir durumunu daha sıkı inceleyerek kredi başvurularını değerlendirmektedir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Hangi Tür Kredileri Alabilirler?

İşsizlik maaşı alan kişiler, gelir durumlarına göre ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi gibi çeşitli kredi türleri kullanabilirler. Ancak onların kredi alma şansları gelirlerine, kredi notlarına ve bankaların kredi verme politikalarına göre değişebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidirler?

İşsizlik maaşı alan kişilerin kredi notlarını yükseltmek için öncelikle düzenli ödeme yapması ve kredi başvurusu yaparken gelir durumunu gelir belgesi ibraz ederek kanıtlaması gerekmektedir. Kredi başvurusu yaparken bankaların kredi verme politikalarını ve faiz oranlarını da göz önünde bulundurmaları gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.