Devlet Destekli

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Hibeleri 2020

Devlet destekli İşyeri Açma Kredisi Hesaplama özel ve kamu bankalarının verdiği kredileri hesaplama işlemi ve tüm desteklemeler KOSGEB girişimcilik programı içeriğimiz de mevcuttur.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Devlet Hibeleri 2020

Kendi iş yerinizi mi kurmak istiyorsunuz? Bazı bankalar ve devlet kurumları tarafından iş kurmak isteyenlere yönelik olarak kredi ve hibe desteği sağlanmaktadır. Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Denizbank gibi bankalar tarafından iş yeri açma kredileri verilmektedir. Yeni iş yeri açanların kredi çekebilmesi için 6 aylık vergi levhasına sahip olmaları gerekmektedir. Devlet tarafından da iş yeri açacaklara yönelik olarak destek veriliyor. Devren satılık iş yerlerini almak için kredi alabileceğiniz gibi, bankalar tarafından verilen faizsiz kredi kampanyalarını da inceleyebilirsiniz.

İşyeri Açma Kredisi Nereden Alınır?

Faizsiz esnaf kredisi ile birlikte iş kurmak isteyen gençlerimize Devlet bankaları, kooperatifler, kalkınma ajansları, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi Devlet bankaları, İşbank, Yapı Kredi, Garanti, TEB, Odeabank gibi özel bankalar işyeri açma kredisi vermektedir. Ayrıca KOSGEB tarafından devlet destekli olarak girişimcilere 150 bin liraya kadar iş kurma desteği verilmektedir.

İsterseniz devletin verdiği işyeri açma desteklerinden faydalanın, isterseniz özel bankalardan kredi alın, bu haberimiz de yeni bir iş kurmanın en kolay yöntemlerini sizler için anlattık.

Eğer küçük bir işyeri açacaksanız, basit usulden vergiye tabi olmalısınız. Basit usulde, vergi miktarları ve muhasebeci giderleri düşüktür. Buna rağmen şirketlerde ödemeler daha yüksektir. Ancak şirketlerin basit usül vergi ödeyen işyerlerine göre avantajları söz konusudur.  Şirket kurmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken 3 kategori mevcut. Bunlar Anonim şirketleri, limited şirketleri ve şahıs şirketidir.

İşyeri Açma Kredisi

İşyeri açma kredisi alarak işinizi kurabilirsiniz.

Limited şirketi için 10 bin lira sermaye gerektirirken kurulum için 3 bin lira civarında bir maliyet gerektirebilir. Tabi bu tutar şirkete göre değişiklik gösterecektir. Şahış  şirketleri ise bir günde açılabilmekte olup, 500 TL. parası olan herkes şahıs şirketi açabilir.  Tüm bu giderleri işyeri açma kredisi ile karşılayabilirsiniz. Devletten destek alabilmek içinse KOSGEB’in yeni girişimci desteğine başvurmalısınız. 32 saat uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve proje ile başvurmanız yeterlidir.

Akbank’tan alacağınız 14 bin lira işletme desteği hesaplaması şöyledir; Akbank işyeri açma kredisi hesaplama bağlantısından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir?

Bankalar şirketin, işyerinin türüne ve tüzel kredi notuna göre, faiz oranı ve kredi açılış miktarını belirlerler. Eğer yıllardır ayakta duran köklü bir işyerinin sahibi veya şirketin ortağı iseniz, yeni bir işyeri açma veya bayilik alma kredisi çekmeniz daha kolay olacaktır. İşyeri açarken, imza beyanları, muhasebeci vekaleti, ikametgah ve fatura belgesi, kira veya tapu belgeleri gerekiyorsa, işyeri kredisi içinde,  buna benzer evraklar ve şirkete ait belgeler talep edilecektir. Başlangıçta söylediğimiz gibi, eğer köklü bir işyeri sahibi iseniz, kimlik belgeniz ile işletme destek kredisi çekebilirsiniz.

Dükkan Açmak için Kredi Hesaplaması

Aynı sektörde iş yapsanız da iş kurmanın maliyeti, projenize göre değişiklik gösterecektir. Gıda, Giyim, Nalburiye, Hediyelik eşya, sektöründe küçük bir işletme açmak için bankalardan işyeri açma kredisi desteği alabilirsiniz. Ancak siz bir şirketseniz ve büyük desteklere ihtiyaç duyuyor iseniz, KOBİ’lere verilen destek paketlerini değerlendirebilirsiniz.

50 BİN LİRA HESAPLAMA
BANKA ADI FAİZ ORANI MASRAF TAKSİT
Yapı ve Kredi 1,28% 250 TL. 1.480 TL.
Ziraat Bankası 1,11 250 TL. 1.416 TL.
Vakıfbank 1,16% 250 TL. 1.435 TL.
Şekerbank 1,79% 250 TL. 1.663 TL.
Anadolu Bank 1,47% 250 TL. 1.552 TL.

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 • Dükkanın bina ve tadilat masrafı var mı? Bu masraflar çekilen iş kurma kredisi ile karşılanabilecek mi?
 • İşyerinin iç dizaynı için çekeceğiniz işyeri kredisinin giderlere yetip yetmeyeceğini değerlendirdiniz mi?
 • Toptancılar ile yaptığınız görüşmelerde toptan alım için ilk peşinat ödemelerini hesaba kattınız mı?
 • İşyerinizin ilk hafta ve aylarda para kazanmayacağını hesaba katarak, gerek iş yerinin giderleri, gerekse çalışan maaşları gibi kalemleri de dahil etmelisiniz. Dükkan açma kredisi veren bankalara başvurmadan bu detayları atlamayın.

Albaraka Türk Bankası

Albaraka Türk isimli banka şubesi franchising destek paketi ile kendi işinizi kurmanıza finansman sağlıyor. Albaraka Türk bankası tam bir esnaf dostum ve bu paket haricinde, Gıda toptancı kredisi, Kobi destek, borçlandırma, diş hekimi destekleri, kırtasiye ve dış ticaret destek paketleri olmak üzere, çeşitli alanlarda kredi vermeye devam etmektedirler.

İşyeri Açma Kredisi

Albaraka Türk iş yeri açma kredisi veriyor.

Vakıfbank

İşyerinin mülkünü satın almak istiyor iseniz, mağaza, depo veya dükkan sahibi olmak gibi bir amacınız var ise, şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu kredi işyeri açmak için değil, satışı çıkarılan işyeri binasını almak için verilen desteklemedir. Kredi kampanyasından faydalanmak için belirli ve düzenli bir geliriniz olmalıdır. Ticaret pakedi ve hayat sigortası yapılır. Bireysel iş yeri kredisi için tıklayınız.

QNB Finansbank

Başvuru yaptığınız gün çekebileceğiniz 50 bin lira esnaf işyeri kredisi sizleri bekliyor. KOBİNakit, Dinamik, 6 ay geri ödemesiz ve kadın girişimci paketleri ile esnafımıza destek oluyor. Yine tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyenlere de bireysel ihtiyaç ve yatırım kredileri sunmaktadır. İlgili kredi sadece TL cinsinden ve işyeri açmak için kullanılmalıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Devletin İşyeri Açanlara Verdiği Destek

Kosgeb yeni iş kurmak isteyen girişimcilere 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. İş kurmak isteyen girişimciler kosgeb işyeri açma kredisi alabilmek için;

 1. Kosgeb kurs tarihlerini takip etmeli ve kursu veren kuruma kayıt işlemleri yapılmalıdır.
 2. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım sağlanmalıdır. 32 saatlik kurs sonunun da sertifika alınmalıdır. (Şartsız olarak herkese veriliyor. Kurs sertifikası aldığınızda kendinizi iş adamı zannetmeyin, bu sertifikaya sahip olup,  bir işine yaramayan yüzlerce insan var.
 3. Kosgeb iş kurmak için desteklenen sektörlerde bir sektör seçimi yapmalı, eğer desteklemeyen işyeri seçerseniz, kredi alamazsınız. Proje örneği sayfamıza göz atarak, size uygun bir iş projesi belirleyin.
 4. İş planı hazırlayarak KOSGEB’ e başvuruda bulunmalı,
 5. İşyeri açılışı sonrasında Kosgeb veritabanına kayıt olmalıdır.
 6. Kosgeb 50 bin lira hibe kredi verdiği gibi, bu kredinin yetmemesi durumunda ise, 100 bin lira faizsiz kredi desteği sağlamaktadır.
ziraat-bankasi-isyeri-acma-kredisi

ZİRAAT BANKASI

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

Kosgeb yeni girişimci desteği programı ve genel destek programı ile yeni işyeri açan tüm girişimcilere, esnaflara, ev hanımlarına, emeklilere, kısaca iş kurmak istiyorum diyen herkese iş kurma kredisi vermektedir. Hiç paranız yoksa, bu destekten faydalanabilirsiniz. Ancak şu var ki, KOSGEB sadece desteklemedir. İşyeri için harcayacağınız giderleri, desteğin sonunda ödemek üzere anlaşırsanız parasız işyeri açabilirsiniz. Tabi tedarikçiler ve dükkan sahibi ile anlaşma sağlayamazsanız, kredi çekmeniz gerekebilir.

Bankalar

Kosgeb, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi haricinde gerek devlet bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank) gerekse özel bankalar tarafından iş kurmak için çeşitli krediler verilmektedir. İş kurma kredisi veren bankalar şunlardır;

 • Denizbank,
 • Qnb Finansbank
 • Akbank,
 • TEB,
 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank
 • Vakıfbank,

Katılım bankalarından sıfır faizli işletme desteği alınabilmektedir. Bunun için katılım bankalarına faiz yerine kar payı ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Genelde dükkan almak isteyenler için verilen bu destek faizsiz dükkan desteği isteyenlere özeldir.

2017 yılında cezaevlerinden tahliye olan hükümlülere ve engelli vatandaşlara iş kurma kredisi adı altında yeni bir destek başlatıldı. İŞKUR tarafından verilen bu desteğin miktarı 36.000 TL.’dir. Hiç sermayesi olmayıp işyeri açmak isteyen kişilerin KOSGEB ile birlikte bu kuruluşa da başvurmaları fayda sağlayabilir. Özellikle cezaevinden çıkan, denetimli serbestliğini bitiren işsiz kişilerin dükkan açma kredisi çekmeden önce İŞKUR’a kayıt yaptırmaları ve proje hazırlamaları sonucunda başlangıç sermayesi temin edilebilir.

Türkiye Ekonomi Bankası İşyeri Destek Kredileri

Küçük işletmelere büyük destek sloganıyla hizmet sağlayan TEB, sadece işletmenin kuruluş aşamasında değil, ilerleyen safhalarda paraya ihtiyaç duyduğunuz da, müşterisi olan esnafların her zaman yanındadır. İster dükkan için ticari bir araç alın, ister dükkanınızın raflarını mal doldurun, aradığınız finansman TEB’de..

Bu içeriğimiz de, aradığınız net bilgiyi bulamamış iseniz, İş kurma kredisi veren bankalar size yol gösterecektir.

Taksitli Ticari Kredi; İşyerinin ilk açıldığı zaman 36 ay vadeli olarak alınabilir. 50 bin teminat olmadan, 100 bin teminatlı olarak verilir. 1 yıl geri ödeme ertelenebilir.

TEB Kredi Garanti Fonu Teminatlı Kredi; Eğer kredi garanti fonundan teminat alırsanız, bu krediyi 100 bin liraya kadar kullanabilirsiniz. 1 yıl ertelemeli ve 60 ay vadelidir.

TEB KOSGEB Teminat Mektubu; Hem hibe için, hemde firmalara verilmek için TEB Teminat mektubu vermektedir. 100 bin lira teminatlı 50 bin lira teminatsız, işletmenin durumuna göre verilmektedir. Teminat süresi 1 yıl ile sınırlıdır.

iş kurma kredileri

iş kurma kredileri

TEB işyeri rotatifi; Kısa süreli işletme giderleri için geçerlidir. Dükkanın mal alınması ve esnafın küçük çaplı giderleri için kullanılabilir.

Devlet Bankalarından olan Halkbank, yeni girişimcilere ve işletmesini büyütmek, bayilik almak isteyen esnafa iş kurma kredisi Veriyor!

İşyerine Taşı Kredileri; 4 yıl vadeli olarak, esnafın otomobile veya ticari araca ihtiyacı olduğu anda verilen kredidir. Otomobilin modeline ve fiyatına göre limitler belirlenir.

Yorumlar
 1. Barış dedi ki:

  Arkadaşlar siz kosgebbeğitiminden geçiyorsunuz.sonra işyerini kendiniz açıyor harcamalarınızı fatura ediyorsunuz bunu koskebe veriyorsunuz .kurallara uyduysanız ve uygun görülürse desteğe onay veriliyor.sonra sittinsene de desteği alıyorsunuz.ha alan varmı.var.akepenin olduğu bir sistemde siz para filan almanız çok zor.tabiki dayınız varsa farklı.

 2. Koshebmi dedi ki:

  Kosgep yalan oldu iş yeri acicaktim kosgeb e güvenmez olaydım niye desteği geri çekti devlet te paramı yok bari bu milleti kandırmayın bankalara borclandirmaktan başka çare yok

 3. firma acmak icin büyük kiredi, dedi ki:

  merhabalar firma acmak istiyorum ve hemen üretime gecmek istiyorum,benim üretecem paslanmiyan demirden köp kutulari 5 L 10 L 20 L 40 L 60 L 100 L ve evler is yerleri icin mektup kutulari, hastanelere sabun yokmak icin kutular ve hastanelere paslanmiyan köp kutulari,hapsanelere paslanmayan tuvaletler icine esrar veya baska bisey atilmiyacak sekilde yapilacak,yani anliyacaniz paslanmayan saclardan herseyi yapmak icin büyük kirediye ihtiyacim var,ben almanyada uzun zamandir yasiyorum bu is üzerindede coktandir calisiyorum,bundan onra türkiyemiz icin calismak ve üretmek istiyorum burdaki yapilan kücük icine sabun konulan kutuyu türkiyede 1500 2000 tl satiyorlar bunla türkiyede üretilirse cok daha ucuza sata biliriz türkiyemizde kazanir,

  saygilar almanyadan
  G Özcan

 4. Kosgeb nedir dedi ki:

  lütfen doğru bilgilendirme yapın. kosgeb işyeri açmak için herhangi bir hibe yada kredi vermiyor. Biraz önce kosgeble görüştüm. Kendi öz sermayenizle işletmenizi kuruyorsunuz sonradan destek yapılıyor. Sermayesiz iş kurma yok

 5. tamirci dedi ki:

  merhaba ben tamir atolyesi kurmak istiyorum hic param yok yardımcı olabilirmisiniz nasıl kura bilirim yardımlarınızı talep ediyorum