İşyeri Açma Kredisi Ağustos 2022 (370 Bin TL Hibe Desteği)

2022 Yılında Yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler KOSGEB’den hibe alabilecekleri gibi bankalardan faizsiz işyeri açma kredisi alabilirler. 2022 yılında KOBİ bankacılığı esaslarında olmasa da, Ziraat Bankası, Akbank, TEB, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Garanti BVA, Yapı ve Kredi gibi finans kuruluşlarından da bireysel finansman paketleri hakkında tüm detayları araştırdık.

İşyeri Açma Kredisi Ağustos 2022 (370 Bin TL Hibe Desteği)
7 Ağustos 2022 18:09

2022 yılı Ağustos ayında kendi iş yerini açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları ve tüm girişimcilere 60 bin lira 370 bin lira hibe kredi veren tek kurum KOSGEB‘den işyeri açma hibe desteği alabilirler. Ayrıca iş kurmak isteyen girişimcilere İŞKUR tarafından 65 bin lira hibe desteği sağlanmaktadır. İşyeri açma kredisi veren bu kurumlardan alacağınız devlet destekleri ile kurmak istediğiniz işletme için ihtiyacınız olan bütün gereksinimlerinizi hibe ve faizsiz olarak tahsis edebilirsiniz.

Dükkanı tutup vergi levhanızı aldıktan sonra vergi levham yeni ve “yeni işyeri açtım kredi çekebilir miyim?” dememek için ilk önce KOSGEB’e başvuru yaparak girişimci destekleri hakkında bilgi almak gerekir. Kosgeb iş kurmak isteyen girişimcilere geleneksel ve ileri girişimcilik destekleri kapsamında sağladığı destekler ile açılmış olan işyerinin kuruluş giderlerini destekler. İşkur’da engelli ve eski hükümlülerin işyeri açmak konusunda hibe destekleri sağlar. Kısacası 2 kurumun hibe destekleri sayesinde hibe destekleri ile işyeri açmak mümkündür.

İş kurmak istiyorum diyenlere kredi
2 Kurumun Hibe Destekleri Önemli!

İşyeri Açma Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

İş yeri kredisi bankalar tarafından dükkan, fabrika, dershane büro v.b türden tüm taşınmazlar için gerekli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla kullandıran, teminat olarak %75 ekspertiz değerinde kullandırılan kredi ürünüdür. Bu krediler Bireysel işyeri ve dükkan kredisi adı altında kullandırılır. Ancak konumuz gereği işyeri satın almak amacıyla değil de işyeri açmak maksadıyla kullandırılan işyeri açma kredilerinden bahsedeceğiz. Bu nedenle öncelikle girişimciler için hibe desteği sağlayan kurumlar ve şartlarını açıklayacağız.

Kosgeb İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB işyeri açma kredisi almanın şartları aşağıdaki gibidir:

 • İşyeri için kredi çekmek için öncelikle iş kurduğunuz alanın KOSGEB Desteklenen Sektörler arasında yer alıp almadığını öğrenmek için NACE koduna göre sorgulamanız gerekecektir.  
 • Örneğin: sadece internetten e-ticaret satışı şeklinde bir konfeksiyon firması kuruyor iseniz, e-ticaret alanında ki NACE ve NAV kodlarını bilmeniz gerekir.
 • Danışmanlar sizlere bu alanda ne kadar hibe alabileceğiniz veya desteklenip desteklenmediğini açıklayabilirler.
 • Eğer ki ileri vadede personel, ar-ge, laboratuvar, yurtdışı gibi programlardan yararlanacak iseniz, bunun içinde kuruluş aşamasında başvurunuzun önemini size anlatırlar.
 • Sermayesi olmayanlar için başlangıç aşamasında 60 bin veya 370 bin TL. hibe yeterli bir rakam olacaktır. Tabi büyük bir şirket açmayı hedefliyorsanız bu iş için sermayenizin olması şarttır.
 • Mesela 500 Bin TL. açılış sermayesi olan bir işletmeyi hiç paranız olmadan kurmak ve tüm giderleri KOSGEB tarafından almayı hedeflemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Bu internet sitelerinden okuduklarınızla veya youtube kanallarından izlediklerinizle yetinmeyip, lütfen kuruluşun kapısını çalın.

İşyeri Açma Kredisi İçin KOSGEB Kaydı Yaptırın

Kosgeb yeni işyeri açmak isteyenlere 60 bin lira ve 370 bin lira hibe desteği vermektedir. İşyeri açma kredisi çekmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Önce hangi programa kayıt olmak istediğiniz belirleyin.
 • Geleneksel girişimci için 60 bin hibe veya İleri Düzey girişimci 370 bin hibe desteklerinden size uygun olana karar verin.
 • Daha sonra, girişimcilik kursları Uzaktan eğitim formatında online olarak video izlemeli şekilde yapılıyor. Online kursları tamamlayarak girişimcilik sertifikası alın.
 • Başvurularınızı e-Devlet KOSGEB bölümünden ‘Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması‘ kısmına geçerek yapabilir, uygulamaya bağlanabilirsiniz.
 • Desteklenen sektörlerde bir sektör seçimi yapmalı, eğer desteklemeyen işyeri seçerseniz, kredi alamazsınız. Proje örneği sayfamıza göz atarak, size uygun bir iş projesi belirleyin.
 • İş planı hazırlayarak başvuruda bulunun.
 • İşyeri açılışı sonrasında sisteme Kayıt olun.
 • Kaydınız yapıldıktan sonra e-hizmet üzerinden online olarak Kosgeb Kurumuna başvurun!
 • Başvurularda ön başvuru formu doldurulması gerekli olup aynı başvuru sayfası üzerinde ki online iş planı düzenleyerek onay almanız durumunda İşyeri açma hibesinden yararlanabilirsiniz.

İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Faizsiz Kredi Avantajı

Ülkemizde şuan itibariyle Halkbank tarafından faizsiz işyeri açma kredisi verilmektedir. Bu desteği sunan tek bankadır. Kurum 3 farklı destek paket programı belirlemiş ve bu paketlerde yer alan şartları taşıyan vatandaşlara sıfır faizli esnaf kredileri desteği sağlamaktadır.

4 OCAK 2022 tarihli Resmi Gazete‘ de yayımlanan Karar kapsamında esnaf ve sanatkarlara %50 faiz indirimli kredi ve %100 faizsiz esnaf kredisi kullandırılacaktır. Faiz yerine kâr odaklı çalışan kuruluşlarda size faizsiz finansman sağlayabilirler. Ancak burada faiz yerine kâr payı ödersiniz.

Halkbank’tan kısaca bahsetmek gerekirse destekten yararlanmak için 3 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Eski kaybolan mesleklerden biri üzerine işyeri açacaklar, (Bu meslekler GVK’nın 19. maddesinde düzenlenmiş olup, bu meslekler vergiden muaftır.)
 2. Ustalık belgesine sahip olupta, mesleğini yapmak üzere iş kuranlar,
 3. 30 yaşından küçük gençlerin eğer projeleri KOSGEB tarafından onaylanır ise, bu kişiler: Halkbank faizsiz iş kurma kredisi alabilirler.
işyeri açma kredisi şartları
İşyeri açma kredisi veren bankalar 2022

Bu 3 ana şart haricinde eğer elektrik ustalık belgesi ile market açmayı düşünüyor iseniz, KOSGEB’den daha önce sıfır faizli kredi çekmiş iseniz, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler dışında başka bir meslek icra ediyor iseniz maalesef alamazsınız.

Yukarıda yer alan bu mesleklerinde kendi içlerinde şartları vardır. Ayrıntılı bilgi almak için GVK 9. maddesini inceleyebilirsiniz.

Yeni İşyeri Açana Kredi Sorunsalı

Yeni bir işyeri açmak isteyenler direk ticari kredi alamazlar. Eğer başlangıçta KOSGEB esnaf kredisi başvurusu yapmış iseniz, girişimci kategorisinden ilerleyebilir destek alabilirsiniz.

 • Bugün işyeri açma faaliyetlerine başlamış olsanız bile, destek veren bankalardan belirli faiz oranları ile ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bankaların da bu konuda bazı şartları var.
 • Eğer basit usulden veya şahıs şirketi olarak bir iş kurmuş ve dükkan açacaksanız, banka size 3 ay veya 6 ay beklemeniz gerektiğini, işletmenin cari bilanço tablolarına ihtiyaç duyduklarını, gelir ve giderinizi ispatlamadan size kredi vermeyeceğini söyleyebilir.
 • Burada ki mantık kredinin ödenmesi için bankanın gözünde güvence oluşturmaktır.
 • Ancak işletmelerin üzerine kayıtlı olan taşınır veya taşınmazların ipotek tesisi ile yeni işyerine kredi verilme hakkı bankalarca hakkı saklı devletdestekli.com tutulabilir.
 • Ayrıca esnaf kefalet kooperatiflerinden de destek alabilirsiniz.

Yeni İşyeri İçin Destekler

Yeni iş kurmuş olanlar için kredi desteklerinin alabilmesinin her zaman daha kolay bir yolu bulunuyor. Bunlar:

 • İşyeriniz yeni ise esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi almak için 3 ay beklemek zorunda kalabilir veya kefil gösterebilirsiniz.
 • Bankalardan ufak meblağlarda kredi çekebilir veya ipotek tesis ettirebilirsiniz.
 • Her zaman bireysel finansman imkanından şahsınız üzerine yararlanabilir bunu dükkanınızda kullanabilirsiniz.
 • Hiç para bulamazsanız yasal yollardan işyeri kredisi çekme yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Yeni işyeri açan vergi levhasını alan esnaflar, belirli şartları taşımaları halinde kooperatiflerden kredi alabilirler. 5 yıl vadeli 3 ayda bir ödeme olanağı sunan esnaf kefalet kredi hesaplama robotunu inceleyin!

İşyeri Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar 2022 Listesi

Yeni işyeri için kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 1. Halkbank: Faizsiz Esnaf Kredisi yukarıda faizsiz 3 paketten bahsettik. Bunun haricinde Devlet Destekli düşük faiz avantajı sağlıyor. Esnafa en çok destek veren Kamu Bankası Halkbank’tır. Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi: 200 bin TL 5 Yıl Vadeli
 2. KOSGEB Hibe ve Desteklerini sıralayabiliriz.
 3. Vakıflar Bankası Bireysel İşyeri/Kobi Kredileri : Nakit, Gayri Nakit, Yatırım ve Proje, Dış Ticaret olmak üzere 4 farklı kategoride destek sağlıyor.
 4. Ziraat Bankası: Bireysel İşyeri Kredisi
 5. Albaraka: İş Yeri Finansmanı Şartları: (% 2,89 kâr oranı ile (değişebilir) 3 yıla ve 500 bin TL.’ye kadar veriyor.)
 6. Şekerbank: (5 farklı paket sunuyor. Bunlardan bir tanesi EKOKREDİ adıyla adlandırılıyor. Telefonla, internetten, şubeden ATM’den kısa her yerden başvuru yapılabiliyor)
 7. Denizbank:İş Yeri ve Mortgage Kredileri: (Hızlı kredi ATM’den başvur 100.000 TL’ye kadar hemen al)
 8. QNB Finansbank Kobi Kredileri: (KGF teminatlı, ipotekli, işe dönüş gibi KOBİ destek paketleri mevcut
 9. Akbank Kobi Bankacılığı: (Taksitli, ticari, spot, Gayri Nakdi, Dış ticaret, İşim için finansmanı)
 10. TEB Taksitli Ticari Krediler: İşletmeler için 7 farklı finansman programı mevcut
 11. İş Bankası Dükkan Kredisi: (Anında ticari finansman 100 bin TL’ye kadar veriliyor. Kooperatif üyelerine 250 Bin TL. ye kadar çıkarılabiliyor. 60 ay vadeli 6 ay anapara ve faiz ödemesiz avantajı mevcut)
 12. ING Bank: Anında Kobi Kredi Desteği

Halkbank Yeni Girişimci Kredilerine Başvurun!

Gerçekleştireceğiniz, deneyim kazanacağınız ve kar sağlayacağınız işler için, Halkbank, kuracağınız işyeri finansmanını karşılamak adına özel kredi seçeneklerini sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda birden fazla destek imkanı sunmaktadır. Size en uygun kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Halkbank tarafından kullandırılan en yüksek ve en düşük işyeri açma kredisi limitleri, başvuru şartları ve özelliklerini aşağıdaki gibidir:

 1. Halk Girişimci Kredisi
 2. Genç Girişimci Kredisi
 3. Cesur Girişimci Kredisi
 4. Usta Girişimci Kredisi
 5. Tekno Girişimci Kredisi

200.000 TL Limitli Halkbank İşyeri Girişimci Kredisi

Mevcut iş fikriniz ile yeni bir işyeri kurmak istiyorsanız ve bu faaliyetlerinizi yürütebilmek için yeterli bilgi, beceri ve deneyiminiz varsa halk girişimci desteğine başvurabilir, ihtiyaç durumunuza göre destek alabilirsiniz.

Halkbank İşyeri Girişimci Kredisine başvuru yapacak olan kişiler aşağıdaki kriterleri taşımalıdır:

 • 18 yaşınızı tamamlamış olan,
 • En az ilkokul mezunu olan,
 • 45 yaşını bitirmemiş veya aşmamış kişiler ile
 • Gazi, gazi yakını veya engelli olan başvuru sahiplerinde yaş şartı 55 sınırına uyan vatandaşlar başvurularını gerçekleştirebilir.
 • En fazla 150.000 TL çekilebilir.
 • Şehit/gazi yakını, engelli veya gazi olan girişimciler için en üst limit 200.000 TL’dir.
 • 12 ay anapara ödemesi olmadan toplam 60 ay vadeli olarak verilir.
 • Her ay eşit taksitlerde ödeyebilirsiniz.

Halkbank 200 bin lira Genç Girişimci İşyeri Açma Kredisi Özellikleri

Gençleri kapsayan bu destek 35 yaşını aşmamış vatandaşlar için geçerlidir. Üniversite, yüksekokul fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve bu sektörlerde herhangi bir iş tecrübesi bulunmayan girişimciler desteklenmektedir.

 • Aylık eşit olarak uygulanacak taksitlerle en fazla 200.000 TL‘ye kadar destek alabilirsiniz.
 • Yine bu kredi de 60 ay vadeli olarak verilmektedir.
 • 12 ay boyunca anapara ödemesi yapmazsınız.
 • Anaokulu öğretmenliği lisans mezunlarının ilk defa anaokulu açması, diş hekimliği mezunu olan bir vatandaşın diş muayenehanesi açması gibi faaliyetler örnek olarak gösterilebilir.
 • Kısacası kendi mesleğinizi ilk defa icra edeceğiniz bir işyeri için verilen girişimci kredisi olarak adlandırılır.

250 bin TL Limitli Cesur Girişimci Kredisi

İlgili üniversitelere bağlı fakülte ve yüksekokullarından mezun olmuş olan ve hangi alanda eğitim gördüyse alanda 2 yıl deneyim kazanmış, bu deneyimi ile yeni bir işyeri kuracak olan 45 yaşını aşmayan girişimci vatandaşları kapsamaktadır.

 • En fazla kullanabileceğiniz işyeri açma desteği 250.000 liradır.
 • Aylık eşit ödenecek taksitler, 60 ay vadeli ve 12 ay boyunca ana para ödemesi olmasan verilmektedir.
 • Örneğin: biyologların tahlil laboratuvarı kurması, öğretmenlerin eğitim kurumu açması vb. bu destekler cesur girişimci destekleridir.

175 bin TL Limitli Usta Girişimcilere İşyeri Kredisi

Bu destek daha çok mesleki yeterliliğe dayalı olarak verilmektedir. Çeşitli meslek kuruluşu ve kurumlarından belge almış ve faaliyet göstereceği iş kolunda tecrübeli olan, yeni işyeri açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir.

 • En az ilkokul mezunu olan,
 • Hangi iş kolu ile ilgili işyeri kuracaksa o tecrübesi ile ilgili İŞKUR, Halk Eğitim Merkezleri, KOSGEB, Belediye gibi kurumlardan ustalık veya uzmanlık, mesleki yeterlilik belgesi almış olan,
 • Yapacağı iş konusunda en az 3 yıl tecrübeli,
 • 45 yaşını aşmamış vatandaşlarımıza verilmektedir.
 • En çok 175.000 TL için başvuru yapabilirsiniz. Yine her ay eşit taksitli ödeme planı ile 60 aya kadar vadeli ve 12 ay ana para ödemesi olmadan kredinizi kullanabilirsiniz.

300 bin TL Limitli Tekno Girişimci Kredisi

Yazılım, mobil teknolojiler ve uygulamalar ile donanım geliştirme faaliyetleri ile teknoloijk ürünler ile ilgili uygulama faaliyetlerini yapmak için işyeri açacak olan girişimciler başvurularını yapabilirler.

 • Yazılım, bilişim konularında faaliyet göstermek isteyenler,
 • Teknopark, Teknokent gibi teknoloji geliştirme bölgesinde aktif faaliyette olanlar,
 • KOSGEB, İlgili Bakanlıklar, TÜBİTAK aracılığı ile verilen teknoloji destek veya hibe programlarını yararlanmaya hak kazanan vatandaşlar müracaatlarını Halkbank ile yapabilir.
 • Kullanılabilecek en yüksek tutar 300 bin TL’dir.
 • Yine en uzun 60 ay vadeli olarak kullanılabilir. Eşit taksitlerle ödenir.
 • 12 ay ödemesiz olarak kullanılır. Bu dönem ile birlikte en uzun taksit dönemi 5 yıl olmaktadır.

Bu bankalar haricinde:

 • 32 mevduat,
 • 14 katılım ve yatırım,
 • 6 katılım,
 • 2 TMSF bünyesinde kurulmuş olan finans kurulları vardır.

Bu kurumlar da sizin dükkanınıza, projenize, yeni kurumunuza yönelik nakit para ihtiyacınızı giderebilir. Bankacılık kurumuna kayıtlı olarak yasal faaliyet gösteren finansman şirketleri de mevcuttur. Bu şirketler genel itibariyle kendi bünyesinde finansal faaliyetler yürütürler. İşletme ihtiyaçlarına yönelik olarak nakit imkanı sağlamazlar. Yine de aklınızda bulunsun diye listeyi sizler için paylaşmak istiyoruz.

İşyeri Büyütme Devlet Destekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Güzel Haber, İş Kurduysanız 15 Bin Cepte!

Size güzel bir haberimiz var. Eğer vergi levhasını alıp, odalara kayıt olmuş iseniz KOBİ olduğunuzu unutmadan hemen bir bankaya başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü artık siz kurumsal bir firmasınız ve KOBİ danışmanları sizin için çok şey yapabilir. Örneğin: 15 bin lira limitli bir kredi çekmeseniz de aşağıda ki 3 madde işinize yarayacaktır. Bankanın KOBİ işlemlerine işletmenizi kayıt ettirdiğiniz gibi:

 • Size bir hesap açılır ve bu hesaba 5.000 TL. eksi bakiye tanımlanır.
 • Adınıza 5.000 TL. ihtiyaç kredisi başvurusu yapılır ve bu %90 onaylanır.
 • Artık kurumsal bir kredi kartınız vardır ve genelde bu kartın limiti 5.000 TL.’dir.
 • Hepsini toplarsanız başlangıçta 15 bin TL işinizi görebilir. Ancak ödeme tarafı sizde.

Türkiye İş Kurumu 65 bin Lira İşyeri Açma Hibesi Veriyor!

Ceza infaz kurumlarından tahliye olan, denetimli serbestlik tedbirleri kapsamında salıverilen vatandaşlarımız ve engelli raporu olan vatandaşlarımız için İŞKUR tarafından 65 bin TL. geri ödemesiz hibe veriliyor. 2022 yılının 1 döneminin başvuruları şuan alınmaya başlandı. Zaman geçirmeden projeniz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kuruluş aşamasında en fazla 5 Bin TL.
 • İşletme giderleri olarak en fazla 15 Bin TL.
 • İşletme kuruluş gideri en çok 45 bin TL.
 • Toplamda 65 Bin TL

Engelli Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Öncelikle işyeri açmak için hibe alacak engelli vatandaşların da İŞKUR bünyesinde kaydı olmak zorundadır. Engelli işyeri açma hibe kredi şartları:

 • Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmiş en az %40 engelli olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Emekli veya esnaf olmamak,
 • Üzerine kayıtlı işyeri veya proje rehberi yayınlandığı tarihten itibaren, konu ile ilgili işte vergi kaydı olmaması,
 • Dükkanın açılacağı yerde oturmak,
 • Girişimcilik eğitim sertifikasını Halk Eğitim Merkezleri veya diğer kurumlardan almış olmak,
 • Kendisine vasi atanmamış olmak,
 • Hakkında İcra dosyası olmaması şartları aranır.
 • Ayrıca küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık projesi ile arıcılık kapsamında başvuru yapılacaksa:
  • Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği Sertifikası,
  • Arıcılık belgesi de olmalıdır.

Hükümlüler içinde engel durumu hariç aynı şartlar geçerli olup, ilaveten eski hükümlü olmak gerekmektedir. Bu durum tahliye belgesi ile ispatlanabilir.

Esnaf Kefalet Kooperatifinden İş Kurma Desteği Alınabilir mi?

Dükkanı açtıktan sonra kooperatife üye olursanız kredi alabilirsiniz. Ancak üye değilseniz iş kurmak için kredi alamazsınız. Vergi levhasını alıp kefil ve ipotek satışı ile başvuru yapabilirsiniz. Takdir kooperatif kurulunun elindedir. Kooperatifin güzel tarafı aylık faiz oranın %0,79 olmasıdır. Ödemeyi Halkbank yapar. Taksitler 3 ayda bir ödenir. 5 seneye kadar da vade yaparlar. Geri ödeme planında toplam ödeyeceğiniz ana para miktarı oldukça düşüktür.  

Aşağıda Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden alabileceğiniz 60 ay vadeli, aylık %0.79. yıllık yüzde 9,5 faiz oranı ile 10 bin TL’den 200.000 TL’ye kadar olan kredilerinin geri ödeme planı listelenmiştir.

Esnaf Kefalet yeni işyeri açma kredisinin bu plana göre hesaplamasını yapabilirsiniz.

 • 10.000 TL çektiğinizde aylık 640,86 TL taksitlerle toplamda geri ödemesi 12.817,20 lira almaktadır.
 • 50.000 TL kredi için aylık ortalama taksit tutarı 3.204,31 TL, geri ödeme tutarı 64.086,28 TL’dir.
 • 100.000 TL kredi için aylık ödemeler 6,408,63 TL, geri ödemesi 128.172,57 TL’dir.
 • 200.000 TL çektiğinizde toplam geri ödeme tutarınız 256.345,14 lira olacaktır.

Bu tablo yetersiz işimi görmez derseniz esnaf kefalet iş kurma kredisi içeriğinden ayrıntılı bir hesap çıkartabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel İşyeri Açma Kredisi

Ziraat, İster esnaf olun ister çiftçi hepimize en çok destek veren bankadır. İş hayatına atıldığınız bu yeni dönemde de kimseden görmediğiniz kadar destek görebileceğiniz Ziraat Bankası ofis, dükkan, mağaza, muayenehane açmak için yatırım amaçlı bireysel işyeri finansman destek kampanyalarına devam ediyor. Yeni girişimciler için verdiği desteklere hep beraber bir bakalım.

Ziraat İşyeri İçin Nakdi Girişimci Kredi Çeşitleri

Ziraat aracılığı ile toplamda 11 farklı nakit destek sağlanmaktadır.

 1. Ayakkabı üretim işyeri açma kredileri: 1 yıl geri ödemesiz 60 ay vadeli verilebilir.
 2. Döviz endeksli işyeri kredileri: Yurtdışı ticari işlemler için döviz olarak verilir. 12 ay vadelidir.
 3. Gün için işyeri kredisi: Bir günlük kredidir. Hemen verilir ve ertesi gün kapatılır. Eğer kapatılmazsa ticari kredi vasfı alır.
 4. İskontolu: Senet portföyünüzü banka üstlenir.
 5. İstihdam odaklı: 3 ay içinde 5 kişiye iş verirseniz bu krediden faydalanabilirsiniz.
 6. İVME Finansman Paketi: 12 yıla kadar verilebilir. Yıl uzadıkça faiz miktarı artar. 2 yıla kadar geri ödemesiz dönem uygulanabilir.
 7. Kredili Mevduat Hesabı: Eksi bakiye şeklinde açılan bir hesaptır. 3 ayda bir faizi hesaplanır.
 8. Nakit Yönetim: Vergi ve prim ödemeleri için idealdir.
 9. Rotatif: 1 yıl vadeli cari hesap kullanımıdır.
 10. Spot: Sabit faizli 6 ay vadelidir.
 11. Taksitli finansman: Eşit taksitler halinde geri ödersiniz, bildiğimiz ticari kredidir.

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ziraat bankası bireysel işyeri açma kredisi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Yatırım amaçlı olarak ofis, büro vb. yer açılıyor olması gerekiyor.
 • İşyeri kredisi azami vade 120 ay üzerinden hesaplanır.
 • Satın alınacak dükkan/işyerinin ekspertiz değeri tutarının yüzde 75’i kadar kullanılabilir.
 • Gayrimenkule ipotek tesisi yapılmak suretiyle işlemler tamamlanır.
 • Kampanya için tüm haklar bankada saklı olduğundan, gerektiği halde ek teminat gösterilmesi de isteyebilir.
 • Bu bireysel finansman desteği ile birlikte Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), işyeri ve hayat sigortası da sunulmaktadır.

Ziraat Bankası İşyeri Açma Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Ziraat İşyeri Açma Kredisi çekmek için belgeler listesi aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik belgesi (olmazsa olmaz) (şirket sahibi vatandaşın)
 • Vergi levhası (GİB sitesinden çıkartılabiliyor)
 • İmza sirküleri (noterden yapılıyor 100-200 TL. arası bir para tutuyor bu belge)
 • İşyeri açma kredisi başvuru formu (bankada doldurtup imzalatırlar.)
 • Oda kayıt belgesi (şahıs işletmesi ise esnaf kefalet, limited ise ticaret sicil gazetesi örneği)
 • Faaliyet belgesi (ne iş yapıyorsun, hangi faaliyetin var gibi odadan alınan bir belgedir. Talep edilmeyebilir)

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi İmkanı 2022

2022-2023-2024 yıllarında yeni iş kurmak isteyen girişimcilere özel Halkbank faizsiz işyeri açma kredisi kullandırılmaya devam ediyor. Halkbank esnaflara özel olarak oluşturulan ”ESKKK kefaletiyle” ve ”ESKK Kefaleti olmaksızın”, ”Sıfır faizli”, ”Esnaf yatırım kredileri” ve ”Esnaf destek paketi” kapsamında kredileri kapsamında işyeri sermayesinin karşılanması amacıyla 225 bin liraya kadar finansman desteğinin yanında işyeri ve taşıt alımına yönelik olarak 500 bin liraya kadar yatırım kredisi sunuyor. Başvurular doğrudan bankaya yapılabileceği gibi ESKK kooperatiflerine de yapılabiliyor.

Esnaf Kefalet Kooperatifi desteği ile faizsiz esnaf kredilerinin yanında iş kurmak isteyen girişimcilerin almış oldukları okul eğitimi ve tecrübesine göre girişimcilik kredileri de sunan banka Cesur, Usta, Mucit, Genç girişimci kredileri ile iş kuracaklar vatandaşların yanında olmaya devam ediyor.

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi 2022 yılı şartları ve tüm detayları öğrenerek gerekli belgeler ile Halkbank’a başvurabilirsiniz.

Yeni İşyeri Açanlara Vergi Muafiyeti 2022

Yeni dükkan açanlara vergi ve prim desteği veriliyor. Genç girişimciler işletmelerini kurdukları ve faaliyete geçirdikleri tarihi takiben üç vergilendirme döneminde sağladıkları gelirin 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden muaf tutulacaktır. Sağlanan vergi muafiyeti desteği kapsamında yaklaşık 22 bin TL civarında vergi desteği sağlanmış olacak.

Vergi prim muafiyet için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Prim desteği alack girişimcilerin ilk defa sigortalı sayılması gerekiyor.
 • İşe başladığı tarihi bildirmeli ve işin başında çalışıyor olmalı. Ayrıca akrabadan devralınmamış ve daha sonra ortak olunmamış olması da gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlamış ve 29 yaşını geçmemiş olmalıdır.
 • Girişimcilik sertifikası almış olan ve iş plan/projesi olan kişiler vergi dairesinden de ‘Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi‘ alarak yararlanabilirler.

25 yaş altı işyeri açma kredisi veriliyor mu?

25 yaş altı gençler için bankalar tarafından verilen özel bir iş kurma kredisi yoktur. Ancak 25 yaş altı gençler KOSGEB’e avantajlı olarak başvuru yapabilirler. Kosgeb kredisi şartları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşyeri açma teşvik kredisi nasıl alınır?

İşyeri açma teşvik kredisi şartlarını inceleyerek, size en uygun olan geri ödemesiz veya faizsiz kredi paketini seçebilirsiniz.

İşyeri açmak için kredi çekmek caiz mi?

Sorularla islamiyet internet sayfasında işyeri açmak için kredi çekmenin caiz olmadığı anlatılmaktadır.

İlk defa dükkan açana devlet destek veriyor mu?

Dükkan açmak için Devletten destek talep edenler KOSGEB veya TUBİTAK gibi kurumlara başvuru yapabilir. İlk defa dükkan açıyor olmak bir avantaj sağlamaz. devletdestekli.com/devlet-destekli-projeler-hibe-ve-tesvikler-guncel bağlantısından size uygun desteği öğrenebilirsiniz.

İş Kuran Bayanlara Geri Ödemesiz Kredi Veriliyor mu?

Yeni iş kuran bayanlara geri ödemesiz kredi desteği yoktur. Ancak bayanlar Devlet desteklerinde artık puan avantajına sahiptir.

BİZDEN TAVSİYE: Hesabınızı iyi yapın, gereksiz harcamalardan kaçının. İş planı olmadan yola çıkmayın. Mutlaka bir proje oluşturun. Yeni işinizin hayırlı olması dileklerimizle!

Yorumlar

 1. Avatar of Güntay Erkılıç Güntay Erkılıç dedi ki:

  25 yıllık İplik uzmanıyım 42 yaşındayım çeşitli tekstil firmalarında iplik depo sorumlusu olarak görev yaptım iplik aktarma büküm katlama işlerini iyi bilirim ben iplik aktarma büküm üzerine bir işyeri açmak istiyorum kısa zamanda büyük işler yapabilecek bilgi birikim kapasiteye sahibim ama yeterli sermayem yok nereye basvurabilirim

 2. Avatar of Adem Yılmaz Adem Yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben engelli yım işyeri açmak istiyorum bende kredi desteği almak istiyorum.

 3. Avatar of Hatice kaçar Hatice kaçar dedi ki:

  Merhaba ben ve oğlum büyük bir mahalle marketin içinde küçük bir yer açtık çok güzel isletiyoruz ama daha büyük planlarımız var maalesef maddi durum Yok bize yardımcı olursanız sevinirim

 4. Avatar of Nurcan Nurcan dedi ki:

  Benim 2 tane kredim var ayrı ayrı bankada ama ödemelerim düzensiz gecikti kredi kartlarımda vardı kullanıma kapatıldı banka tarafından kredi kartlarımın borcunu ödediğim halde benden habersiz be bende işten çıkmıştım sigortam kesildiği için kredi kartlarım kaptıldı borcunu ödediğim halde şuandada çalışamıyorum covid 19 dan dolayı sigortamda yok kredi borçlarımda var ben nasıl yararlanabilirim devlet destek kredisinden bu durumlar doğrultusunda bu konu halkında Bilgi alabilirmiyim

 5. Avatar of Sebile Sebile dedi ki:

  Hayalim işyeri açmak devletten geri ödemesi yardım parası istiyorum arz ederim

 6. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  Mantı ve börek evi açacam bunun için ne kadar kredi verirsiniz bayan girişimcilere bir avantaj yokmu

 7. Avatar of nazan nazan dedi ki:

  üniversite mezunuyum ürettiğimiz kıyafetler için işyeri açmak istiyorum.ne kadar kredi kullanabilirim.

 8. Avatar of Bilal Bilal dedi ki:

  Merhaba ben iş kurmak istiyorum yüklü bir sermaye desteğine ihtiyacim var bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor önerileriniz nedir

 9. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben elektrik şirketi açmayı düşünüyorum sıfır sermaye ile kredi çekebilir miyim genç girişimciler için birşeyler var mı

 10. Avatar of KAMURAN KAMURAN dedi ki:

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.nasıl bir yol izlemem gerektiğini bana açık bir şekilde anlatıp yonlendirirsenin çok iyi olur.tek hayalim eskiden olduğu gibi kendi işimi yapabilmek