Devlet Destekli

İşyeri Açmak İsteyene 4 Farklı Devlet Desteği

İşyeri Açmak İsteyene 4 Farklı Devlet Desteği

Devlet yeni işyeri açmak isteyen gençlerimize 3 farklı proje paketiyle destek sağlıyor. Bu destekler TUBİTAK, SYDV, Tarım ve Orman ve KOSGEB, İŞKUR tarafından sağlanıyor. Esnaflarımız içinde KOSGEB tarafından yeni işyerleri, bayilikler, proje geliştirme teşvikleri adı altında 14 farklı program ile teşvik sağlanıyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarınca verilen KOBİ bankacılığı destekleri haricinde sermayesi olmayanlar bu kuruluşlara başvurarak işletme sermayesi temin edebiliyor.

KOSGEB Yeni İşyeri Açma Kredisi

Kosgeb tarafından  14 farklı proje programı ile işletme açan gençlerimize destek veriliyor. İster ilk kez iş kuracak olsun, isterse yıllardır esnaflık yapan vatandaşlarımıza toplamda 500 bin liraya kadar faizsiz kredi verilebiliyor.

KOSGEB YENİ İŞYERİ AÇMA KREDİSİ

KOSGEB YENİ İŞYERİ AÇMA KREDİSİ

İhracat veya ithalatla uğraşanlar yeni bir teknolojik ürün tasarlayanlar, personel ve reklam giderleri için paraya ihtiyacı olanlar başvuru yapabiliyor. Daha ayrıntılı bilgi için KOSGEB İşyeri Açma Kredisi isimli yazımızı okuyabilir, gerekli şartlar, evraklar, başvuru süreci ve hibenin nasıl ödeneceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

TUBİTAK 150 Bin TL İşyeri Açma Kredisi

Tubitak tarafından teknoloji odaklı olmak kaydıyla, yeni ürün tasarlayan ve yenilikçi iş fikirlerine 150 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. Her yıl 2 farklı çağrı ilanına çıkan kuruluş, gençlerimizin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesini amaçlıyor.

Tübitak işyeri açma kredisi desteği

Tübitak işyeri açma kredisi desteği

İnanılmaz bir iş fikri olan ve YOK MU ELİMDEN TUTAN diyen gençlerimiz için TUBİTAK 62 milyon tl. destek bütçesi ayırdı ve projeni geliştir ve başvur !

1512-2017 nolu Çağrı ilanına göre, desteğin verilmesine aracılık eden kuruluşlar ise şöyle;

 • İstanbul Teknokent,
 • Girişimci Rampası,
 • Bigg Enteggre
 • Gazi Bigg,
 • Bigg Atılım,
 • Ulu Koza,
 • Star Bigg,
 • Bigg Garaj,
 • Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Evi,
 • Tubitak Martek,
 • Girişimci Fabrikası,
 • Odtü teknokent,

SYDV 15 Bin Lira İş Kurma Kredisi Veriyor

Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da, yeni işyeri kurmak isteyen gençlerimize 15 bin liraya kadar işletme sermayesi sağlanıyor. Vakıflar tarafından KOSGEB veya diğer kuruluşlar gibi kursa katılmış olmak veya ayrıntılı iş planını kabul ettirmek gerekmiyor.

SYDV İş Kurma Kredisi

SYDV İş Kurma Kredisi

Eğer başvurduğunuz Kaymakamlığın veya Vakıfın işyeri açma kredisi desteği için ayırdığı bütçesi mevcut ise bu teşvike başvuru yapılabiliyor. (Not: Tüm kaymakamlıklar tarafından verilmiyor)  Desteğin alınabilmesi için gerekli şartlar ise;

 1. Vakfa başvuru yapıp dosya açtırmak,
 2. Açmak istediğiniz işyeri için araştırma yapıp, tüm giderler için teklif mektupları almak ve bu mektuplar ile bir proje haline getirip başvurmak,
 3. 2 Adet Devlet memuru kefil getirmek

15 bin lira teşvik hibe olmayıp, faizsiz kredidir. İlk yıl geri ödemesiz olmak kaydıyla 12 ayın sonunda 36 ay taksitle geri ödenmektedir. Toplamda geri ödeme süresi ödemesiz dönemle birlikte 4 senedir.

Bakanlık Geri Ödemesiz 30 Bin Lira Girişimcilik Hibesi Veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kesimlerde kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 30 bin tl. tutarında hibe veriyor. 18 ile 41 yaş aralığında olmak ilk şart olarak aranırken, kişinin kendisinin ve evli ise eşinin başka bir işle meşgul olmaması şart koşuluyor. Bu destek, dükkan veya herhangi bir işyeri açmak istemeyen, köyüne dönüş yapıp tarım veya hayvancılık ile uğraşmak, ekmeğini bu işten çıkarmak isteyen vatandaşlarımız için öneriliyor.

30 bin TL girişimcilik hibesi

30 bin TL girişimcilik hibesi

Bilgilendirme videosunu izleyerek nasıl başvuracağınızı öğrenenin!

Baba Oğluna 30 Bin TL Hibee Vermez

Ekonomi uzmanları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl verdiği bu desteğin hayvancılığa başlamak için yeterli bir sermaye olduğunu, iş kurmak isteyenlerin illaki, bakkal, market, kahvehane, giyim dükkanı açmaları gerekmediği Devletin Tarım ve Hayvancılığa verdiği bu destek ile bir ailenin rahatlıkça geçimini sağlayabileceğini değerlendiriliyorlar.

Ne İş Yaparsanız Yapın Desteğiniz Devletten

 • Esnaf iseniz, yurt dışına açılın, Proje geliştirin, Arge desteği alın!
 • Yeni iş kuracaksanız kursa katılın, eğitim alın, hangi işi kurmanız gerektiğini öğrenin!
 • Meyve bahçesi kurun, koyun veya inek satın alın, aromatik bitki yetiştirin,
 • Küçük bir sermaye işinizi görürse SYDV’na başvurun!
 • Devlet bu yılda bir çok projeyi destekliyor.
 • Kasap dükkanı açın!
 • Eski hükümlü veya engelli iseniz, İŞKUR’a başvurun! 36 bin lira destek alın!
 • 50 kovan arı ile arıcılık sektörüne giriş yapın!
 • Eğer büyük bir sermaye ile hayvancılık sektörüne yatırım yapmak istiyorsanız, merak etmeyin, ona da destek var! TKDK’ya başvurun!
 • Üretim sektörüne adım atın, istihdam sağlayın!

] }Yorumlar
 1. blank Cafer KINAĞ dedi ki:

  Ön lisans mobilya tasarım bölümü mezunuyum. Mobilya, mobilya döşeme, lambri, zemin duvar parke işi yapmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz merhaba sermayem yok virüs sebebi ile çalışamıyorum. Truizmde silahlı özel güvenlik personeli tecrübem var…

 2. blank osman dedi ki:

  bizim adiymanda tarlamizvar ince kabuklu c3vz isi yapmk istyuruz devlet desteğini nasil alabiliriz

 3. blank osman dedi ki:

  bende adiyaman da ceviz yetistirme istyurum ince kabuklu tarlamiz var ama bütçemiz yok deste istyurum

 4. blank ömer dedi ki:

  oto yıkama açmak ıstıyorum. nevşehırde . 01,08,2020.. tarıh..devletın ne gıbı bır desteyı olur..we ya nereye baş vurmalıyım..

 5. blank ayşe dedi ki:

  merhaba doğum koçuyum gebe danışmanlık merkezi açmak istiyorum devlet desteği var mı bilgi almak istiyorum

 6. blank Özgür çimen dedi ki:

  Merhaba. Ben geri dönüşüm işyeri açmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. blank Özcan dedi ki:

  Merhaba ben özcan muğla milas ta halı yıkama işletme si açmak istiyorum yardımcı olursanız nasıl bir yol izlemem gerekiyor ilk kez işyeri açıcam ve param yok nasıl faydalana bilirim ne yapmam gerek

 8. blank Murat dedi ki:

  Merhaba büyük bir iş yeri açmak istiyorum yapacağım iş Şanlıurfa’da bu iş Şanlıurfa’da Diyarbakır’da Mardin’de olmayan büyük bir iş ve en az 10 kişiye istihdam sağlayacak bir iş ama 150 bin tl yine ihtiyacım var bana yardımcı olursanız sevinirim mail üzerinden ve telefondan veya yüzyüze ne iş yapacağımı neleri nasıl yapacağımı detayıyla paylaşabilirim saygılarımla

 9. blank Zehra Çiftçi dedi ki:

  Ben çalışıp ailemi geçindirmek için iş yeri açmak istiyorum. Devletin yaptığı yardımlardan nasıl faydalanabilirim?

  1. blank burak dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle hangi iş sektörüne girmek istediğiniz önemli. Kosgeb sitesinden size uygun desteklere göz atabilirsiniz. Tabi öncelikle belirli bir sermayeniz olması gerekmektedir. Bu ve benzeri destekler siz yatırımlarınızı yaptıktan sonra ödeme yapmaktadırlar. Umarım bir gün işletmenizi açabilirsiniz.

 10. blank Bayram dedi ki:

  Ben turzimden normalde calsyordum ve kucuk bir kazadan sonra calısamıyorum ve bu icnde dogru duzgun is bulamıyorum is icinde bir dukkan acımak kendi isinimi yapımak istiyorum bu icinde ilk is acımak icin sizden gencler icin destek kredisi icin bilgi alınmak istiyorum

 11. blank astirastombili dedi ki:

  Ne demişti AVM açılışında esnaflık bitti,delimiyim iflas etmek için 40 kapıya teşvikli borçlanmaya.Hiç bir şey yapmıyorum;Tükettiğim dışında Vergi diye kapımı çalan yok.

 12. blank Koray Gençtürk dedi ki:

  devlet desteği talep etmeden önce her girişimci adayının en azından araştırma yapması biraz belge okuması lazım, pide yapıyorsun diye dükkan açarsan batarsın. herkes bedava hibe peşinde, çanta cüzdana devlet niye destek versin, yenilikçi bir fikrin mi var yok. bildiğin ticaret yapacaksın çünkü patronundan görmüşsün güzel arabalara biniyor sende özeniyorsun o hayata. herkesin elinin altında google var gir kosgebe bitir kursları al sertifikanı öğren nace kodlarını hangi şartlarda destek alınabiliyor daha da öncemlisi girişimin fizibil mi yoksa batanlar kervanına katılmaya adaymısın. herkes girişimci olacak diye bişey yok, çalıştığı yerde işini en iyi şekilde hakkıyla yapan bence daha kalitelidir nokta

 13. blank Murat dedi ki:

  30 martta isten cikarildim. Bunun haberi daha once verildi o yuzden sadece kidem tazminatimi aldim. Bununla kendime isyeri actim ama zorluk cekiyorum. Devlet destegine suan ihtiyacim var. Ne yapabilirim, tavsiyeniz nedir?

 14. blank Adem dedi ki:

  Mobilya doseme bölümü açmak istiyorum yardımcısı okurumuz

 15. blank Yusuf dedi ki:

  Erkek cüzdani ve bayan cuzdan canta vb isler üzerinden bi is yeri acmak istiyorum devlet yardim ediyormu

 16. blank Sabri dedi ki:

  Hali yikama atolyesi icin destek veriliyormu

 17. blank Ayşe Gül dedi ki:

  Is yeri açmak istiyorum turban tasarım ve satışı üzerine ne yapabilirim maddi durumum yok.

 18. blank Nuri dedi ki:

  Merhaba Sinop boyabatlıyım 12 sene önce İstanbula geldim ama keyfimden gelmedim iş İcin ailecek geldik cünkü memleketimizde iş imkanı yok yıllardır İstanbula matba sektöründe calışıyorum ve düşündüm ben bu işi Boyabat’da neden yapamayımki dedim ve en azından işsiz gençlerimize iş desteğimiz olur hemde boyabat’ımızeda katkımız olur matba kurmak istiyorum baklava pasta kutuları karadenizimizin bircok iline ilcesine iş yapabiliriz ama bize devlet büyüklerimizden ve zengin iş adamlarından yardım bekleriz biz bir olursak herşey yapabiliriz ben memleketimi çok seviyorum Bi şeyler yapabilmeyi Bi şeyler kazandırmayı çok istiyorum saygılarımla neolur bu konuşmamı dikkate alın

  1. blank Cagla şıker dedi ki:

   Merhaba ben de grafikerim ve is arayan lise mezunuyum ayrica Meb onayli is yeri acma belgem ve diplomam var bende istanbula is icin geldim yasim 19 lutfen benimle iletisime gecin Ümraniyede oturuyorum

 19. blank kablo sistemleri dedi ki:

  Merhabalar ben Kablo üretim ve gruplama sektöründe yaklaşik 10 senem geçti bu işi hakkı ile yapacagimi çok iyi biliyorum Fakat sermeyen yok , bu kuruluşlar bana yardim edebilirmi?

 20. blank Bilgi dedi ki:

  Şartlar nelerdir?

 21. blank Destekistiyorum dedi ki:

  Ben kereste fabrikası yapcam destek istiyorum yardımcı olurmusun

 22. blank FIRINCILIK YENI NESIL PIDE USTALRI YETISTIRMEK KALITELI HIZMET SUNMAK dedi ki:

  trabzonda pide firincilik isi yapmayi dusunuyorum sizin de desteginizi bekliyorum firincilik sektorune hem kaliteli hizmet vermek hemde turkiyeye genc temiz guvenilir pide ustalari yetistirmek istiyorum

 23. blank okul dedi ki:

  okul açmayı düşünüyorum kaç para sermaye lazım.

 24. blank Gösterişli kokoreç dükkanı açmak istiyorum dedi ki:

  Sermayem yok eşimle beraber büyümek için ilk adımı atmak istiyorum ve büyümek istiyorum

 25. blank Su fabrikası dedi ki:

  Slm su fabrikası açmak istiyorum köyüm bunun için elverişli devlet destek verir mi

 26. blank işyerı acma dedi ki:

  bayan canta sektoru uzerıne ıs kurmak ıstıyorum hem canta yapımı hem satısını dusunuyorum boylelıkle atolye kurup ıssız arkadaslara ıs olanagıda saglamıs olucam ama nakıt yetersızlıgım oldugundan mutevellıt dusuncelerımı ortaya koyamıyorum. Akıl danısacagım ve yonlendırme alabılecegım bırısı bana yardımcı olabılırmı acaba ?

 27. blank hibe dedi ki:

  sermaye olmadan destek veriyomusunuz yani anlayamadım dükkan açmak için

 28. blank Slm tavukçu marketi açmayı düşünüyoruz bunun için tesdek varmı dedi ki:

  Bizim daha alacak işallah

 29. blank E Ticaret dedi ki:

  Çok güzel bir iş yeri kurmak istiyorum
  Acaba bana yardım ede bilir misiniz

 30. blank hasan dedi ki:

  işyeri acmak istiyorum ama nakit durumum kötü iş yerini nasıl aca bilirim

 31. blank Huseyin Kandemir dedi ki:

  Merhabalar ben isyeri açmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 32. blank idris keksin dedi ki:

  Bunlari hepsi yalan bende başvuruda bulundum kosgeb ama aramadilar beni inanmayin tanidik olack yoksa zor

 33. blank Eda dedi ki:

  Merhaba ben Eda Sisli HEDIYELIK EL SANATLARI DUKKANI ACMAK ISTIYORUM..DEVLET VEYA BELEDIYE DESTEGI ALABILIRSEM.YAS 28 DUKKAN DESTEGI 45 M2 DAHI OLSA YETERLI ISTANBUL

  1. blank Mali Müşavir Abdullah Kaya dedi ki:

   Eda hanım merhaba,
   Kosgeb dn destek alabilmek için öncelikle kosgeb in girişimcilik eğitimlerine katılıp sertifika almanız gerekiyor. Süreç biraz uzun ve zahmetli ama yaşınız itibari ile 18-29 yaş arası genç girişimciler için uygulanan gelir vergisi kazanç teşvikinden faydalanarak 75.000,00 tl ye kadar gelir vergisi indirimi kazanabilirsiniz.

 34. blank BURCU dedi ki:

  SİZE KATILIYORUM İNSANLARIN İŞ YERİ AÇICAK GÜCÜ OLSA ZATEN DESTEK İSTEMEZ.HER HARCAMAYI YAPTIKTAN SONRA KABUL EDİLECEĞİ BİLE BELLİ OLMAYAN BİR İŞE BORÇ HARÇ GİREN İNSANLAR DAHA ÇOK BATAĞA GİRİYOR.MADEM ADI DESTEK İŞE BAŞLARKEN İNSANLARIN YANINDA OLSUNLAR.BİRDE MAARİFETMİŞ GİBİ ÖVÜNÜYORLAR.

 35. blank m.ali dedi ki:

  işten çikarıldım işyeri acmak istıyorum yaş47 devletten teşfik alabilirmiyim

 36. blank Akın dedi ki:

  Maddi durumu iyi olup Yuce Allah rizasi icin BORC olarak yardım edecek is imi kurmaya ve herkes gibi hayatım düzene sokmayı istiyorum. Ayda 1000- veya 1200 tl öderim. İkamet basaksehir-bahceşehirde. Not-hayatta hersey bizler için düşmek kadar kalkmak da var; Allah dar’da olanlara yardım ihsan eylesin.amin

 37. blank Hüseyin dedi ki:

  Işyeri açmak istiyorum

 38. blank Esra dedi ki:

  Yeni bir iş yeri açmak istiyorum ama malasef hiç sermayem yok kosgebten belgemize aldım ama para olmadan bişey yapılmıyor yardımcı olursaniz sevinirim

 39. blank soner dedi ki:

  Merhaba, ben bir iş yeri açmak istiyorum bir radyo sektörüne girmek istiyorum. Tabiki devlet destek nakit ihtiyacım var uzun zamandır onlayın üzerinden yayın yapmak tayım bunu ben bir iş yeri oluşturmak istiyorum. Hayalimdeki bir radyo yayını yapmak hizmet etmek ve bana devletimizden destek istiyorum mümkünse yada nasıl nereye baş vurmam gerek. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Anlayışınız için teşekkürler eder saygılarımla.

 40. blank ismet dedi ki:

  Ben erkek kuaförü açmak istiyorum devlet desteğinden yararlanabilirmiyim acil cevap verirseniz sevinirim

 41. blank Zeynep dedi ki:

  Yeni is yeri actim pastane ustune ama sermayem yok yardimci olabilrmisiniz .kredi puanim dusuk oldugu icin kredide cekemiyorum lutfen yardimci olurmusunuz bakmam gereken iki oglum var lutfen

 42. blank MehmetCaN dedi ki:

  Öyle bi yazmışlar ki görende devlet para dagıtıyor sanar kredi falan istemiyoruz allah razı olsun devletin o kader gücü varsa vergiler KDV düşsün benzin mazot 3 lra yapsın o bile yeter (:

 43. blank MehmetCaN dedi ki:

  Bunların alayı hikaye boynu kalın tanıdığınız yoksa devletten selam bile alamazsınız ben kosgep kursuna gidecem iş yerini açıcam da faturayı vercmde arada birilerine para yediricemde belki kabul edilirse kosgep bana kredi verck 2 dönüm arazim olacakta bütün sistem kurucam da projem onaylanacak ta TKdk bana kredi verck varsayalım hepsi dogru devlet krediyi veriyor hadi bakalım hodri meydan siz verdiniz de biz almadık mı verin bi 100 m da açalım dükkan insanlarla anca böyle dalga geçip umutlandırmakran başka bişe değil

 44. blank ali yıldırım dedi ki:

  hediyelik eşya büjüteri dükkanı açmak istiyorum 43yaşındayım 2 cocuk babasıyım devlet en nasıl kredi alabilirim

 45. blank Zubeyde dedi ki:

  Merhabalar ben 24 yaşındayım ve tesettür giyim üzerine bi iş yeri açmak istiyorum sermayem yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. blank Halil dedi ki:

   Merhaba zübeyde hanım eğer sermayeniz yok ise iş yeri açmanız çok zor çünkü kosgepten kredi alabilmeniz için ilk önce kendi paranız ile işinizi kurup tüm giderlerinizi faturalandırmanız gerekiyor bunun farklı detaylarında var aytıntılarını sonra anlatırım size

 46. blank ayhan acar dedi ki:

  Benim yaklasik 7yil once bi atolyem vardı kapattim ama toplamda 80 bin tl borcum var maliye ssk bagkur kredi kartı gibi ve bi is kuramiyorum ne yapmam gerek is yerimi ilk actigimda kosgeb e basvuru yaptim krefi faiz destek gi icin ama nafile

 47. blank Cengiz dedi ki:

  İş yeri açmak ve su depolama sistemleri üzerine imalat yapabilmek için 1.5 milyon tl lazım kendim imalat ve montaj ustasıyım burda ancak paran olursa olur destek kim verir bizim sektör Türkiye geneli en az 5işçi 1makina mühendisi 1pazarlama elemanı çalışacak hadi desteğinizi görelim büyüdükçe yurt dışı ihracatı da olacak cengiz eşsiz saygılarımla

  1. blank MehmetCaN dedi ki:

   Baba naptın eski paraylamı 1.5 m yeni paraylamı 1.5 m (: devlet sana 1.5 m verse 1.5 Asır uyuyamaz(:

 48. blank Mehmet ÇALIK dedi ki:

  Şarküteri açmayı düşünüyorum yeni dukkan aldım sermayem yok nasıl bir destek alabilirim.

 49. blank süleyman dedi ki:

  girişimci veya katılım belgesini alman lazım daha sonrada işyeri kuracağın adres kesinleştir.kosgeb be git orda uzmanlardan biriğle muhatab olsan sana gereken belgeleri sayar onlarda noterden imza sürgüleri esnaf ve sanatkarlar kaydı, sicil kaydı, verdi levhası ,kaşe gerisini sen getirirsin başarılar

 50. blank sinan dedi ki:

  iş yeri açma belgem var bakkal açmak istiyorum nasil kıredi çekerim hibe alabilirmiyim yardimçi olursanız sevinirim

 51. blank FETHİYE dedi ki:

  merhaba ben 48 yaşında emekli 2 cocuk annesiyim kandime bosnak böreği üzerine dükkan açmak istiyorum nasıl hibe kredi alabilirim devlet teşviklerinden nasıl yararlanabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 52. blank soner çelık dedi ki:

  yeni bir iş yeri açmak istiyorum yaklaşık 100,000 tl germektedir
  turizim sektöründe ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz teşekürler

  1. blank KOSGEB 2020 de dedi ki:

   dükkan açmak için param olsa KOSGEB kredisi nasıl alınır diye araştırma yapar mıydım? Bence kosgeb çok iyi 100 bin veriyor. süper. 360 bine kadar destek sağlıyor.