Kadınlara Hibe Kredi Veren Devlet Kurumları Bankalar

Kadınlara Hibe Kredi Veren Devlet Kurumları Bankalar
A+
A-

Kadın girişimciler için iş yeri kurma kredisi veren tek devlet kurumu Kosgeb‘dir. Her alanda ve her sektörde olduğu gibi girişimci kredisi almak isteyenler için ”Uygulamalı Girişimci Eğitimi” alınmasını ön koşul olarak sunmaktadır. Daha önceden eğitim alan kişilerin bu eğitimleri tekrar almasına gerek yoktur. Fakat eğitim almayan kadın girişimciler eğitim başvurularını, Kosgeb resmi internet sayfası üzerinden online olarak verilen kurslara katılım göstererek tamamlamaları gerekmektedir. Girişimcilik eğitimi başvurusunda bulunan kadın girişimcilere küçük bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Uzaktan eğitim formatında verilen ücretsiz olarak düzenlenen girişimcilik destek programına başvuru yaparak iş kurma hibe desteği almak isteyenler için tüm destekler ve şartları içeriğimizde yer verdik.

Kadın Girişimcilere % 50 Hibe Desteği Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilere 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine %50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkarıldığını ve kadın girişimcilerin bu hibe desteklerinden yararlanmabilmesi için bazı şartları sağlıyor olması gerektiğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli % 50 hibe desteğinin alabilmek için gerekli şartları şu şekilde sıraladı;

 • Genç ve kadın olması,
 • Kırsal da yaşıyor olması,
 • Birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak için proje oluşturmaları gerektiğini açıkladı.

Küçük aile işletmeleri kapsamında gençlerimize ve kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini belirterek, hibe müjdesi açıklamasından kadın girişimcilerin kuracakları işletmelere örnek getirdi.

Örnek işletmeler olarak;

 • Salamura yaprak tesisi,
 • Bal İşleme ve Paketleme Tesisi,
 • Sebze Meyve Kurutma Tesisi,
 • İstiridye Mantarı Üretim Tesisi gibi işletmeleri kuracak olan kadınlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal kalkınma destekleri verilecektir.

Bakan Pakdemirli ayrıca 4 il Mardin, Düzce, İzmir, Amasya’ da pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi’ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti. Detaylar için tıklayınız.

KOSGEB Kadın Girişimlere Destek Veriyor

Kosgeb kadın girişimcilere, devlet teşvikli 60 bin TL hibe olanağını sunulmaktadır. Özellikle ev hanımları için büyük fırsatlar ile sunulur. 60 bin TL hibe kredi geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmiş ve başvuruda bulunan vatandaşlara verilmiştir. 2021 yılında da kadın girişimcilere 60 bin lira hibe olarak verilmeye devam edecektir. Sizler de bu avantajlardan yararlanarak aklınızdaki, hayalinizdeki pastahane, ev yemekleri lokantasını, kafeteryayı, ayakkabı dükkanını, güzellik merkezini, giyim mağazasını, kuaförü ya da tuhafiye gibi aklınıza gelen pek çok dükkan için güzel bir şekilde iş yeri planı hazırlayıp, iş yeri kredisi alabilirsiniz. 2021 yılında kurum tarafından girişimcilere verilecek olan destekler ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bir çok girişimciye olduğu gibi kadın girişimciye hibe imkanı tanıyan Kosgeb bu avantajdan yararlanmak isteyenler için, girişimcilerin uygulamalı girişimcilik sertifikalarını almasını ön şart olarak sunmuştur. 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olan ve sertifikası olmayan bütün kadın girişimciler bu kurslara ücretsiz bir biçimde katılım sağlayabilirler. Girişimcilik kursu başvurularını Kosgeb internet sayfası üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

KGF Kadın girişimci destekleri 2017
KGF Kadın girişimci destekleri

2021 yılında girişimcilik eğitimleri Kosgeb web sitesi üzerinden online olarak düzenlenmektedir. Bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlara kurs sonunda girişimcilik sertifikası verilmektedir. Hayallerine ulaşmak isteyen bayanlar sanal ortamda verilen bu kursları tamamlamalıdır. Başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Eğitim 8 modülden oluşmakta ve videolu anlatım ile derslerin tamamlanması gerekiyor. Eğitimlerden başarılı olan kadın girişimciler Kosgeb genç girişimci destek kredisi olarak bilinen girişimcilik destek programından faydalanabilirler.

Adım Adım Başvuru

 • Kosgeb veri tabanına kayıt olmak,
 • Kobi beyannamesi formu doldurulması,
 • Kobi bilgi dokümanı doldurulması ☑Bu işlemler kosgeb e-hizmetler bölümünden yapılmaktadır.
 • İş planı projesi hazırlanması,
 • Faturaların tanzim edilmesi,
 • İş yeri belgelerinin hazırlanması tüm adımları tamamlayarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Kadın Girişimci Kredisi Avantajları Nelerdir?

Kendi işinin patronu olmak isteyen kadın girişimciler, Girişimcilik destek programından engelli, gazi, şehit yakını hariç olmak üzere daha avantajlı bir biçimde yararlanırlar. Devlet bir çok alanda olduğu gibi kadınları bu alanda da desteklemeye devam etmektedir. Ve kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına kredi olanaklarında teşvik edici ayrıcalıkları kadın girişimciler hizmetine sunmuştur. Kısaca özetleyecek olur isek; Kadın girişimciler, diğer girişimcilere istinaden var olan desteklerden %20 oranında daha avantajlı olarak faydalanırlar. Konuyu matematiksel veriler ile ele alacak olur isek; Normal bir girişimci bu destekten tam olarak yararlanması için, 55 bin TL harcaması yeterli iken, diğer bir girişimci imkanından faydalanması adına 65 bin TL. harcama yapması gerekmektedir.

Kadınlara Destek Veren Devlet Kurumları

Kadınlara destek veren kamu kurum ve kuruluşları şunlardır;

 • KOSGEB,
 • TKDK hayvancılık destekleri
 • Kalkınma Vakıfları,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Mikro kredi veren kuruluşlar,
 • Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı birimleridir.
Kadınlara destek sunan devlet kurumları
Kadınlara destek sunan devlet kurumları

Ziraat Bankası Kadın Girişimcilere Özel Destek Paketi

Ziraat bankası girişimci destek paketi” ile kadınların ticari yaşamda güçlenmesi içini birbirinden avantajlı bankacılık ürün ve hizmetleri sunulur. Özellikleri; Kredi tahsis ücretinde %50 indirim, yıllık kart ücreti olmayan kobi kart tahsisi, dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlama, teminat mektuplarına özel komisyon, İnternet ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan eft ve havalelerde masrafsızlık, 60 aya varan nakit kredilerde ayrıcalıklı fiyatlar, avantajlı pos ve ödeme kaydedici cihaz finansman teklifleri, kendiniz eşiniz ve 18 yaş üzeri çocuklarınız için bireysel emeklilik planı teklifleri gibi kredi özellikleri vardır.

Ziraat Bankasının Özel Paketi
Ziraat Bankasının Özel Paketi

Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Girişimci ve kendi işini kurmak isteyen kadınlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir? merak edilmektedir. Bayanlara kredi veren bankaları sıralayacak olursak;

Tüm bu sıraladığımız bankalara iş kurmayı hayal eden girişimci kadınlara kredi veren bankalardır. Sizde linklere tıklayarak kolayca kredi fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Bu bankalara başvuracak bayanlarda aranan ilk şart kredi notunun yüksek olmasıdır. Kara listede sicili bozuk olan bir bayanın kredi alabilmesi oldukça zordur. Ev hanımları ise gelir belgesi sunmadığından dolayı kredi almaları oldukça zor olmaktadır. Ancak bankalara sunacakları teminat, kira geliri vb. olması durumunda bankalardan kredi alabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca emekli maaşı olan kadınlar, maaş aldıkları bankalara giderek buradan da kredi alabilirler. Sicili bozuk ev hanımlarına kredi imkanı sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalara da kredi talepleriniz ile gidebilirsiniz.

Ayrıca iş kurmak isteyen kadın girişimcilere Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 15 bin TL girişimci desteği sağlanmaktadır. Kadın girişimciler devlet tarafından verilen mikro kredilerden de yararlanabilirler. Girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyen kadınlara Kosgeb tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilik  yapmak isteyen kadınlara yönelik olarak da krediler verilmektedir.

Bu kurumlar dışında herhangi bir hibe ya da yardım yapılmamaktadır. 2021 yılında da girişimci kadınlarımıza bu kurumlar tarafından destekler verilmeye devam edecektir. Dolandırıcılar konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Girişimcilere Kredi

Sosyal yardımlaşma vakıflarının verdiği destekler haricinde Bakanlığın bu kapsamda bir girişimci destek kredi paketi mevcut değildir. 15 bin lira kredi ile bakanlığın kanalından işine başlamak isteyen kadın girişimciler. Kredi faizsizdir ve ödemeler örneğin 8 yıl gibi uzun vadeli olarak yapılır.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Sermin dedi ki:

  Bende koyde yasiyorum ve kaz yetiştiriyorum ne yapmam lazim kredi almak için…

 2. Avatar MÜGE ATEŞ dedi ki:

  Merhaba ben kumpir büfe açmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim acil şekilde devir yeri buldum orayı kaçırmak istemiyorum

 3. Avatar Nilgün Arslan dedi ki:

  Merhabalar sağlık personeliyim işyeri açmak istiyorum sağlıklı günler diliyorum

 4. Yönetim Yönetim dedi ki:

  Bayanlar için özel bir faizsiz kredi paketi bulunmamaktadır.

  (5/5)
 5. Avatar Gülay kule dedi ki:

  Bende köyde kendi bakkalım var bende destekten yararlanmak istiyorum

 6. Avatar Nurca doğan dedi ki:

  Benim dört tane öğrencim var bana yardımcı olursanız sevinirim ben atölye açmak istiyorum

 7. Avatar Sengul dedi ki:

  Bende kredi almak istiyorum ben evimde kus uretiyorum nasil ala bilirim bana lazim olan miktar 15.000

 8. Avatar Sengul dedi ki:

  Bende kredi almak istiyorum ben evimde kus uretiyorum nasil ala bilirim

 9. Avatar TAKI ÜZERİNE İŞ YERİ AÇMAK İSTİORUM dedi ki:

  TAKI ÜZERİNE İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM ACİL YARDIM EDERSENİZ
  SEVİNİRİM

 10. Avatar TAKI ÜZERİNE İŞ YERİ AÇMAK İSTİORUM dedi ki:

  TAKI ÜZERİNE İŞ YERİ AÇMAK İSTİORUM
  CEVABİNİ HEMEN ALMAK İSTERİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  ŞİMDİDEN TEŞŞEKKÜR EDERİM

  1. Avatar Erol dedi ki:

   unlu mamuller yufka imalati ve kafe tarzi dukkan acacam hanımın üzerinden destek yok diyolar ne yapmaliyim belgeyi aldik girişimcilik dukkani ac dediler belgeleri getir projeyi doldur bor hafta ixinde ancal 5000tl veriyolarmi s hepsi bu arti bir yil sonunda da sigortaliya besbin arti besbinde giriaimci için toplam 10 bin yil sonunda nasil bir istir

 11. Avatar iş yeri acmak istiyorum dedi ki:

  işyeri acmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar Kenan yanak dedi ki:

   İş yeri açmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz

 12. Avatar Para dedi ki:

  Selamün aleyküm kolay gelsin öncelikle…efendim ben 5ay önce kafe açmaya niyetlendim ve 265bin tele masraf yaptım ama ne yazıkki para elimde kalmadı o yüzden bana nasıl yardımcı olabilirsiniz efendim.. yerimiz kültür 75yıl caddesi Star Cowboy Cafe bana yardımcı olabilirsiniz çok acil.. tşkler

 13. Avatar Elvan dedi ki:

  Kosgeb in kapısını biçok kez zorlamış biri olarak prosedürü söyleyeyim size . Kosgeb diyorki önce dükkanı açacaksın . Sonra sınavlarıma girip kazanacaksın . Sonra uygun görürsek biz ziyarete gelicez .Yapmış olduğun masrafları ibraz ediceksin sonra biz sana 3 aydan 3 aya ödemeler yapıcaz. Yani sermayen varsa işi kur . Geri dönüşü olur mu olmaz mı bilemem 🙂 Fasafiso işler . 17 senedir çalışıyorum 17 senedir içtiğim sigaraya kadar vergi ödüyorum. Ama bi suriyeli kadar değer görmüyorum. Vergi vereceğim işi açamıyorum . Benim 50 bin tl param olsa sana neden geleyimki Kosgeb???

  1. Avatar Selçuk dedi ki:

   Aynen katılıyorum

 14. Avatar Belma dedi ki:

  Merhaba ben bileziklerimi satıp kendi gücümün yettiğince bir yaylı yatak atölyesi açtım makinalar kira vs ancak yetişiyorum atölyemi büyütmek istiyorum geri ödemeli kredi bende yararlanabilirmiyim işletmem 8. Ayında

 15. Avatar UMUT dedi ki:

  DAR zihniyete inat ayakta durmaya çalışan bir kadınım kimsenin desteği YOK kendi ayaklarımın üstünde durmaya çalışıyorum bir işyeri açma hayalim var EN AZINDAN MADDİ ANLAMDA yardım ederseniz DÖNÜŞÜMLÜ KREDİ VS. Bİr ŞEKİLDE önce kendimi sonra benim gibi birsuru insanı kurtaraBİLİRİM

  1. Avatar ATİLLA dedi ki:

   KURMAK İSTEDİĞİNİ İŞ NE?

 16. Avatar Sanal Mağaza dedi ki:

  Sanal ortamda çeşitli ürünler satmak istiyorum. Bunun için kosgeb den hibe kullanabilir miyim?

 17. Avatar deniz dedi ki:

  merhabalar ben yabanciyim turk vatandaşiyle evliyim bende iş yeri açmayi duşunuyorum KOSGEB den faydalanabilirmiyim teşekkürler

 18. Avatar Kreş anaokulu açmak istiyorum dedi ki:

  Merhabalar ben çocuk gelişimi bölümü mezunuyum meslek lisesinden şuanda sosyal hizmetler okuyorum kreş anaokulu açmak istiyorum KOSGEB bu konuda bilgilendirirme yaparmi nereye başvuru yapmam lazım cevap verirseniz sevinirim

 19. Avatar bocnak borekcısı bayılıgını almak dedi ki:

  ben Fatma aydogdu ahcılıktan emeklı olduktan sonra bır cocugunhayatını kurtarmak amaçlı koruyucu aıle olduk ve 2 yasında bır erkek cocugu aldık sımdı bes yasında yenı çıkan kanuna gore devlet cocugun eytım gıderlerını nın oncelıyını sehıt ve gazı çocuklarına tanıdığı ıcın bızım gıbı aılele zorlan maya başladık benım 3 cocugum ve 5 torunum var aldığımız cocugu cok sevıyoruz ıyı eytım almasını ıstıyoruz ama esımde bende emeklı maaşı ıle bu cok zor onun ıcın bocnak borekcısının bayılıgını almak ve bu çocuk ıcın yenıden calısmaya baslmak ıstıyoum bana yardımcı olursanız cok memnun olurum saygılarımla

 20. Avatar peyzaj dedi ki:

  peyzaj mimarıyım peyzaj firması kurmak istiyorum