Devlet Destekli

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? TÜM SORULARA NET CEVAP

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? TÜM SORULARA NET CEVAP

Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından, herhangi bir meslek dalında çalışan gençlerimize kalfalık belgesi düzenlenmektedir. Bu belgenin alınması ve süreleri kanun hükümlerine bağlıdır.  Kalfalık belgesi alan çalışan, bu belgeden sonra ustalık belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bu içeriğimiz de kalfalık belgesinin nasıl alınacağını sizlerle paylaşacağız.

Neden Gereklidir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 17. maddesinde kalfalık belgesine sahip olmayan kişilerin, kalfa unvanı ile çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda kalfa olarak çalışmak isteyenlerin bu belgeyi almaları gerekir.

Mesleki eğitim kalfalık belgesi kanunu

Bu kısım alıntıdır; 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkârlar Kanunu kapsamındaki iş yerlerinde çalışarak kalfa olanlar en az bir yıl o işyerinde çalışırlar. Bu sürenin sonunda işyerini değiştirmek isteyen kalfaya üç ay önce başvurmak kaydıyla, devletdestekli.com o işyeri çıkma izni verir. Çıkma izni olmadan başka işyerleri kalfayı işe alamazlar. Kalfaların işten ayrılmalarını gerektiren hususlar yönetmelikle belirlenir.

Kalfalık Belgesi Nereden Alınır?

Kalfalık belgeleri eski adıyla çıraklık eğitim merkezi, yeni adıyla Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Bu belgeyi almak isteyen aday, gerekli evraklar ile birlikte ilgili dönemlerde başvurusunu yapar ve sınavlara katılır. Sınav sonucunda başarılı olan kişiye kalfalık belgesi verilir.

Şartları Nelerdir?

Herhangi bir işyerinde çalışmaya devam edip 2 veya 3 yıl Mesleki Eğitim Merkezinde kalfalık eğitimi görmek,

Herhangi bir meslek dalında sigortalı olarak 8 yıl boyunca çalışmış olmak gereklidir.

Bu şartlar haricinde af dönemlerinde ki uygulamalar hariçtir.

Kalfalık Meslek Dalları

Kalfalık meslek dalları 31 ana sınıfa ve her sınıf kendi içerisinde dallara ayrılmaktadır. Bu sınavlar şunlardır.

 1. Ahşap Teknolojisi,
 2. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri,
 3. Motorlu Araçlar Teknolojisi,
 4. Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi,
 5. İnşaat Teknolojisi,
 6. Pazarlama ve Perakende,
 7. Bahçecilik,
 8. Kâğıt Teknolojisi,
 9. Plastik Teknolojisi,
 10. Bilişim Teknolojileri,
 11. Kimya Teknolojisi,
 12. Reklam Tabelacılığı,
 13. Döşemecilik,
 14. Konaklama ve Seyahat Hizmetleri,
 15. Seramik ve Cam Teknolojisi,
 16. Elektrik-Elektronik Teknolojisi,
 17. Kuru Temizlemecilik,
 18. Soğutma ve İklimlendirme,
 19. El Sanatları Teknolojisi,
 20. Kuyumculuk Teknolojisi,
 21. Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme,
 22. Fotoğrafçılık,
 23. Makine Teknolojisi,
 24. Tekstil Teknolojisi,
 25. Gemi Yapımı (Deniz Araçları Yapımı),
 26. Matbaa,
 27. Yiyecek İçecek Hizmetleri,
 28. Giyim Üretim Teknolojisi,
 29. Metal Teknolojisi,
 30. Gıda Teknolojisi,
 31. Metalurji Teknolojisi,

Sınıfların içerisinde ayrılan bölümler ise şöyledir. Örneğin bilgisayar alanında kalfalık belgesi almak isteyen bir vatandaş,

Teknik servis dalı, Veritabanı programcılığı, Web programcılığı, Ağ işletmenliği dallarından birini seçmek zorundadır. Yine elektrikçide çalışan bir kalfa Bobinaj, Büro Makineleri teknik servisi, Pano monitörlüğü, Elektrikli ev aletleri, Elektromanyetik taşıyıcılar, Devletdestekli.com, Endüstriyel bakım onarım, Görüntü ve ses sistemleri, Güvenlik sistemleri, Haberleşme sistemleri, Otomasyon sistemleri, Yüksek gerilim sistemleri gibi dallardan herhangi birini seçmek zorundadır. Bu grupların ana kategorisi elektrik kalfalığı olsa da, alt birimler birbirinden bağımsızdır.

kalfalık belgesi nasıl alınır

Kalfalık belgesi nasıl alınır?

Sınav Tarihleri ve Kalfalık Sınav Soruları

Kalfalık sınavları yılda 3 kez düzenlenir. Bu sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Kalfalık sınavları başka internet sitelerinde gördüğünüz gibi, genel kültür ve mesleki eğitim gibi bölümlerden oluşmaz. Genel bilgi dersleri yoktur. Kalfalık sınavına giren kişiye sadece meslek dersleri sorulur.

Kalfalık sınav soruları 2 grupta toplanır.

 1. İlgili mesleğe ilişkin tüm alt gruplara sorulan ALAN ORTAK MESLEK DERSLERİ
 2. İlgili alt meslek grubuna ait meslek dersleridir.

Eğer bu sınavlardan herhangi birine katılmazsanız, sınıfta kalırsınız ve 3 ay daha beklersiniz. 3 ay sonunda açılacak kalfalık sınavına katılarak, devletdestekli.com katılmadığınız dersi telafi edebilirsiniz.

Tüm derslerden geçmeniz için 5’lik ortalama sisteminde 2 almanız yeterlidir. Pratik uygulamada ise 3 not ortalaması istenmektedir.

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR?

Pratik uygulama adı verilen derste, eğer kalfa iletişime açıksa öğretmenler tarafından öğrencinin cebinden okula bir şeyler aldırıldığı duyulmuştur. Sınıf veya dershanelerde öğretmenler odasında eksik herhangi bir şey olabilir. Eğer kalfa bir iş yerinde çalışıyor ve malzeme satıyorsa, bu iş yerinden herhangi bir malzeme getirmesi veya Çıraklık Eğitim Merkezinin herhangi bir işini yapması istenebilir. Pratik uygulamadan amaç kişinin pratik bilgisinin ölçülmesi iken, maalesef ülkemizde sistemin yanlış işlemesinden dolayı böyle şeyler yaşanmaya devam ediyor.

Sermayesiz işyeri açmayı düşünüyor iseniz, Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuru esnasında diğer internet sitelerinde okuduğunuz gibi 20 tomar evrak hazırlamanız gerekmez.

 1. Başvuru formu (Mesleki Eğitim Merkezinden alınır. İş yerinde doldurulur. İşyeri sizin bu belge ile 8 yıl kafalık mesleğinde çalıştığınızı onaylar. Eğer onaylamazsa kafalık belgesi alamazsınız. Mesleki eğitim merkezlerinde 2-3 yıl öğrenim görenler bu belgeden hariçtir.)
 2. Sağlık raporu (Varsa işyeri hekiminizden yoksa Aile hekimine giderek, kalfalık belgesi almak istediğinizi bunun için rapora ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin. (Rapor mevzuatta belirtilen şekilde hazırlanır ve teslim edilir)
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Diploma fotokopisi (En Son Mezun Olduğunuz Okula Dair)

Katıldığınız her kalfalık sınavında adaylardan 5 TL. para toplanmaktadır. Toplam 10 dersi olan ve günde 2 sınava giren bir öğrenci gün başına 5×5 = 25 TL. para öder. Bu paranın kağıt parası ders masrafı vs. olduğu söylenir ancak sınava her katılan öğrenci bu parayı ödemektedir. Bu durumdan Türkiye de görevini mevzuata uygun yapan öğretmenleri tenzih ediyorum ancak, maalesef bazı Eğitim Merkezlerinde öğrencilerden bu para toplanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kalfalık belgesi için ne kadar sigorta gerekli? Herhangi bir meslek dalında 8 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak gereklidir.

Ne işe yarar? İlgili meslek dalında kalfa olarak çalışmanızı sağlar. Ustalık belgesi almadan önce bu belgeye sahip olmanız gerekir.

Kalfalık sınav sorularını nereden bulabilirim? Bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Af nedir? Belirli dönemlerde Bakanlık tarafından açıklanan ve çalışanın bu belgeye sahip olmasını kolaylaştıran bir mevzuattır. Belirli dönemlerde uygulanır ve ayrıntıları mevzuat ile birlikte açıklanır.

Kalfalık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? Bu işlem E-devlet internet sitesi üzerinden Mesleki Yeterlilik Sorgulama adı altında yapılmaktadır.

Yorumlar
 1. Yasemin dedi ki:

  Terzilik için kalfalik sınav soruları