Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? 2022 Şartları (En Kısa Sürede)

Kuyumculuk, ahşap ürün imalatı, bahçecilik, kuaför, el becerileri ve sanat alanlarında beceri isteyen meslek dallarında kariyer planı kuran ve uzmanlaşmak isteyen adayların kalfalık belgesi alması gerekmektedir. Kalfalık belgesi nedir, nasıl alınır, aranan şartlar nelerdir, ne kadar sürede kalfalık belgesine sahip olunur? hemen öğrenebilirsiniz.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? 2022 Şartları (En Kısa Sürede)

Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından, herhangi bir meslek dalında çalışan gençlerimize kalfalık belgesi düzenlenmektedir. Bu belgenin alınması ve süreleri kanun hükümlerine bağlıdır. Kalfalık belgesi alan çalışan, bu belgeden sonra ustalık belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bu içeriğimizde kalfalık belgesinin nasıl alınacağını ve istenen şartları sizlerle paylaşacağız.

Kalfalık Belgesi Neden Gereklidir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 17. maddesinde kalfalık belgesine sahip olmayan kişilerin, kalfa unvanı ile çalıştırılamayacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda kalfa olarak çalışmak isteyenlerin bu belgeyi almaları gerekir.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? 2022 Şartları (En Kısa Sürede)
Mesleki eğitim kalfalık belgesi kanunu

Bu kısım alıntıdır; 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkârlar Kanunu kapsamındaki iş yerlerinde çalışarak kalfa olanlar en az bir yıl o işyerinde çalışırlar. Bu sürenin sonunda işyerini değiştirmek isteyen kalfaya üç ay önce başvurmak kaydıyla, devletdestekli.com o işyeri çıkma izni verir. Çıkma izni olmadan başka işyerleri kalfayı işe alamazlar. Kalfaların işten ayrılmalarını gerektiren hususlar yönetmelikle belirlenir.

Kalfalık Belgesi Nereden Alınır?

Kalfalık belgeleri eski adıyla çıraklık eğitim merkezi, yeni adıyla Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Bu belgeyi almak isteyen aday, gerekli evraklar ile birlikte ilgili dönemlerde başvurusunu yapar ve sınavlara katılır. Sınav sonucunda başarılı olan kişiye kalfalık belgesi verilir.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık belgesi, bu alanda görevlendirilmiş olan Mesleki Eğitim Merkezleri aracılığı ile verilmektedir. Mesleki anlamda eleman yetiştirmek, görevlerini ve sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla çalışan kurumlar, yapılan başvurular değerlendirilmesinin ardından adaylara sınav uygulaması yaparlar. Adayların uygulanan bu sınavı başarılı şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Geçerli not alınması ile birlikte kalfalık belgesi adaylara verilmektedir.

Gerekli Şartları Nelerdir?

MEB onaylı kalfalık belgesi almak için;

 • Herhangi bir iş yerinde çalışmaya devam edip 2 veya 3 yıl Mesleki Eğitim Merkezinde kalfalık eğitimi görmek,
 • Herhangi bir meslek dalında sigortalı olarak 8 yıl boyunca çalışmış olmak gereklidir.

Bu şartlar haricinde af dönemlerindeki uygulamalar hariçtir.

Kalfalık Meslek Dalları

Kalfalık meslek dalları 31 ana sınıfa ve her sınıf kendi içerisinde dallara ayrılmaktadır. Bu sınavlar şunlardır.

 • Ahşap Teknolojisi
 • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Motorlu Araçlar Teknolojisi
 • Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi
 • İnşaat Teknolojisi
 • Pazarlama ve Perakende
 • Bahçecilik
 • Kâğıt Teknolojisi
 • Plastik Teknolojisi
 • Bilişim Teknolojileri
 • Kimya Teknolojisi
 • Reklam Tabelacılığı
 • Döşemecilik
 • Konaklama ve Seyahat Hizmetleri
 • Seramik ve Cam Teknolojisi
 • Elektrik-Elektronik Teknolojisi
 • Kuru Temizlemecilik
 • Soğutma ve İklimlendirme
 • El Sanatları Teknolojisi
 • Kuyumculuk Teknolojisi
 • Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme
 • Fotoğrafçılık
 • Makine Teknolojisi
 • Tekstil Teknolojisi
 • Gemi Yapımı (Deniz Araçları Yapımı)
 • Matbaa
 • Yiyecek İçecek Hizmetleri
 • Giyim Üretim Teknolojisi
 • Metal Teknolojisi
 • Gıda Teknolojisi
 • Metalurji Teknolojisi

Sınıfların içerisinde ayrılan bölümler ise şöyledir. Örneğin bilgisayar alanında kalfalık belgesi almak isteyen bir vatandaş,

Teknik servis dalı, Veritabanı programcılığı, Web programcılığı, Ağ işletmenliği dallarından birini seçmek zorundadır. Yine elektrikçide çalışan bir kalfa Bobinaj, Büro Makineleri teknik servisi, Pano monitörlüğü, Elektrikli ev aletleri, Elektromanyetik taşıyıcılar, Devletdestekli.com, Endüstriyel bakım onarım, Görüntü ve ses sistemleri, Güvenlik sistemleri, Haberleşme sistemleri, Otomasyon sistemleri, Yüksek gerilim sistemleri gibi dallardan herhangi birini seçmek zorundadır. Bu grupların ana kategorisi elektrik kalfalığı olsa da, alt birimler birbirinden bağımsızdır.

kalfalık belgesi nasıl alınır
Kalfalık belgesi nasıl alınır?

Kuaför Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kuaförlük kalfalık belgesi ne kadar sürede alınır? Kuaförlere 160 saatlik kurs süresinin ardından belge verilmektedir. Kalfalık belgesini almaya hak kazanan kişiler ardından ustalık belgelerini alabilirler. Ustalık eğitimi 2 yıllık eğitim 256 saatten oluşmaktadır. 2 yıllık eğitim alınması ile birlikte ustalık belgesini de almış olacaklar. 160 saat süreli kurs bitirme belgeleri 1 ay çalışma süresi ile eş değerdir. 3 yıllık meslek liselerinden 1986-1987 Eğitim-Öğretim yılı sonrasından mezun olanlar, diplomalarındaki alanda beceri sınavı ile ustalık belgesi almaya hak kazanırlar.

Sınav Tarihleri ve Kalfalık Sınav Soruları

Kalfalık sınavları yılda 3 kez düzenlenir. Bu sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Kalfalık sınavları başka internet sitelerinde gördüğünüz gibi, genel kültür ve mesleki eğitim gibi bölümlerden oluşmaz. Genel bilgi dersleri yoktur. Kalfalık sınavına giren kişiye sadece meslek dersleri sorulur.

Kalfalık sınav soruları 2 grupta toplanır.

 • İlgili mesleğe ilişkin tüm alt gruplara sorulan ALAN ORTAK MESLEK DERSLERİ
 • İlgili alt meslek grubuna ait meslek dersleridir.

Eğer bu sınavlardan herhangi birine katılmazsanız, sınıfta kalırsınız ve 3 ay daha beklersiniz. 3 ay sonunda açılacak kalfalık sınavına katılarak, devletdestekli.com katılmadığınız dersi telafi edebilirsiniz.

Tüm derslerden geçmeniz için 5’lik ortalama sisteminde 2 almanız yeterlidir. Pratik uygulamada ise 3 not ortalaması istenmektedir.

KALFALIK BELGESİ NASIL ALINIR?
Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Pratik uygulama adı verilen derste, eğer kalfa iletişime açıksa öğretmenler tarafından öğrencinin cebinden okula bir şeyler aldırıldığı duyulmuştur. Sınıf veya dershanelerde öğretmenler odasında eksik herhangibir şey olabilir. Eğer kalfa bir iş yerinde çalışıyor ve malzeme satıyorsa, bu iş yerinden herhangi bir malzeme getirmesi veya Çıraklık Eğitim Merkezinin herhangi bir işini yapması istenebilir. Pratik uygulamadan amaç kişinin pratik bilgisinin ölçülmesi iken, maalesef ülkemizde sistemin yanlış işlemesinden dolayı böyle şeyler yaşanmaya devam ediyor.

Sermayesiz işyeri açmayı düşünüyor iseniz, Faizsiz Esnaf Kredisi Veren 5 Banka Şubesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Kalfalık belgesi başvuru esnasında hazırlanması gereken belgeler ve evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru formu (Mesleki Eğitim Merkezinden alınır. İş yerinde doldurulur. İş yeri sizin bu belge ile 8 yıl kafalık mesleğinde çalıştığınızı onaylar. Eğer onaylamazsa kafalık belgesi alamazsınız. Mesleki eğitim merkezlerinde 2-3 yıl öğrenim görenler bu belgeden hariçtir.)
 • Sağlık raporu (Varsa işyeri hekiminizden yoksa Aile hekimine giderek, kalfalık belgesi almak istediğinizi bunun için rapora ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin. Rapor mevzuatta belirtilen şekilde hazırlanır ve teslim edilir.)
 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma fotokopisi (En son mezun olduğunuz okula dair)

Katıldığınız her kalfalık sınavında adaylardan 5 TL para toplanmaktadır. Toplam 10 dersi olan ve günde 2 sınava giren bir öğrenci gün başına 5×5 = 25 TL para öder. Bu paranın kağıt parası ders masrafı vs. olduğu söylenir ancak sınava her katılan öğrenci bu parayı ödemektedir. Bu durumdan Türkiye’de görevini mevzuata uygun yapan öğretmenleri tenzih ediyorum ancak, maalesef bazı Eğitim Merkezlerinde öğrencilerden bu para toplanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Kalfalık Belgesi İçin Ne Kadar Sigorta Gerekli?

Herhangi bir meslek dalında 8 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak gereklidir.

Ne İşe Yarar?

İlgili meslek dalında kalfa olarak çalışmanızı sağlar. Ustalık belgesi almadan önce bu belgeye sahip olmanız gerekir.

Af Nedir?

Belirli dönemlerde Bakanlık tarafından açıklanan ve çalışanın bu belgeye sahip olmasını kolaylaştıran bir mevzuattır. Belirli dönemlerde uygulanır ve ayrıntıları mevzuat ile birlikte açıklanır.

Kalfalık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kalfalık belgesi e-Devlet üzerinden sorgulanmaktadır. Bunun için arama motoruna Mesleki Yeterlilik Sorgulama yazarak ilgili ekran aracılığı ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Emre Emre dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım sağlık meslek lisesinden mezunum ben çıraklık eğitimine yazılmadan kalfalık belgesi alabilir miyim

 2. Avatar of Emre Emre dedi ki:

  Kasaplık kalfalık belgesi almak için sigorta dokümanı şartmı yoksa alamıyormuyuz

 3. Avatar of Kara9 Kara9 dedi ki:

  Ben hiç çalışmadığım halde kaynak kalfalık belgesini nasıl aldım? Yanlışlık var 8 yıl çalışmak gwrektiğini ilk defa burda okudum.

  1. Avatar of Hasan Basri TÜRK Hasan Basri TÜRK dedi ki:

   MEB tarafından hazırlanan mevzuat böyle sayın Kara9. içerik Çıraklık Eğitim Merkezlerinden bilgi alınarak hazırlandı.

   1. Avatar of yu yu dedi ki:

    nasıl alacaz o zaman kalfalık belgesi ben daha yeni mezun oldum liseden ve belge verecek yerleri arıyorum

  2. Avatar of miki miki dedi ki:

   bende almak istiyorum nasıl alabilşr ve ya sen nerden aldın acaba

 4. Avatar of Cengizhan Cengizhan dedi ki:

  Kalfalik belgem var ama is yeri degistirmek istiyorum olurmu

 5. Avatar of Okan Akdağ Okan Akdağ dedi ki:

  Kalfalık belgesini almayı düşünüyorum 3 yıldır iş makinası tamiri yapıyorum ala bilirmiyim hemen

 6. Avatar of . . dedi ki:

  Merhabalar,
  Lisans İşletme mezunuyum ancak 2012 yılından itibaren elektrik dağıtım sektöründe saha koordinatörü olarak fiilen çalışmaktayım. Bu sektöre bağlı olarak belge alabilir miyim?

 7. Avatar of . . dedi ki:

  Lise mezunuyum yaş 19 çıraklık okuluna yazılabilir miyim çıraklık belgesi alabilir miyim

  1. Avatar of yu yu dedi ki:

   bi cevap veren varmın sanaa benim şartlarımda aynı sana

 8. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Bu sınava katılamıcam iş yerimden geçen hafta izin aldın bu hafta vermezler napmalıyım