geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkında Bilgiler

Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkında Bilgiler
A+
A-

Kamu denetçiliği kurumuna nasıl başvurulur, nedir, görevleri nelerdir, kamu denetçiliği destek kurumu şikayetleri, kamu denetçiliği kurumu iletişim gibi bir çok araştırma sonuçlarını sizin için hazırladık.

Kamu Denetçiliği Nedir?  Ne İş Yapar? 

Kamu Denetçiliği Kurumu, 14 Haziran 2012 tarihinde hukuk sistemimize girmiştir. Türkiye’nin Kamu ile idarenin her türlü tutum, eylem ve işlem davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hakkaniyete ve hukuka uygunluk yönlerinden araştıran, inceleyen önerilerde bulunan kurumdur. İnsan haklarına dayalı adalet anlayışı içerisinde, incelemek, araştırmak önerilerde bulunmak, gerekli gördüğü durumlarda yıllık rapor yazma döneminde özel raporlar hazırlayabiliyor.

Kamu Baş Denetçisi Görev Süresi Kaç Yıl?

Türkiye Büyük millet Meclisine bağlı özgür bir biçimde faaliyet yürüten resmi bir kurumdur. Kamu hizmetleri işleyişinde ancak bağımsız ve etkin bir biçimde, idarenin her türlü işlemlerini tutum ve davranışlarını insan haklarına dayalı adalet ve hukuka hakkaniyete uygun olarak incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunup kolaylık sağlamak amacıyla kurulmuştur.  Ve toplum için mücadele etmektedir.6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunun 13. maddesine göre, ‘’Baş denetçi ve denetçilerin görev süresi 4 yıldır’’. Bir dönem Baş denetçi veya denetçi olarak görev yapan bir kimse sadece bir dönem daha Baş denetçi veya denetçi seçilebilmektedir. Başvuruları 90 gün önce TBMM bildirilir ve başvuru sürecinde başvurulur.

KDK Kimlerden Oluşur?

Kamu denetçiliği kurumu, çok kalabalık olmamak üzere TBMM tarafından başvuru ile seçilip, bir Baş denetçi başta olmak üzere, beş denetçi ve Genel Sekreter, kamu denetçisi uzman ve uzman yardımcıları personellerinden oluşmaktadır.

Kamu denetçiliği kurumu kimlerden oluşur?
Kamu Denetçiliği Kurumu Hakkında Bilgiler

Kamu Denetçiliği Kurumu’ nun Görevleri Nelerdir?

‘’Kurum, idarenin işleyişi ile ilgili şikayet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla…’’ görevli olan Anayasal bir kurumdur.
Mahalli idareler, adalet bakanlığı, sosyal güvenlik kurumu, milli eğitim bakanlığı, sağlık bakanlığı, üniversiteler, fakülteler, içişleri bakanlığı, banka ve finans kuruluşları, kara yolları genel müdürlüğü, aile çalışma ve sosyal hizmetler kurumuna ait ve daha bir çok alandaki şikayetlerinizi takip eden kurum olarak en hızlı ve en etkili çözümü, iki taraflı dava sürecine gitmeden yaşanan sorunları çözüme götürmeyi sağlar. Örnek olarak; Eğitim alanında bir sorun yaşıyorsunuz veya çalıştığınız kurum sigortanızın ödemesini yapmıyor bu gibi durumlarda ücretsiz olarak bir dilekçe ile şikayetinizi bildirebilirsiniz. En az 6 ay içerisinde size bir karar ile geri dönüş yapılacaktır. Haklı bulunduğunuz takdirde size gelen belgede ”idareye tavsiye bulunulmuştur.” yazısını göreceksiniz.Üstelik bu kuruma başvuru yapmanız için 18 yaşını doldurma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
KDK’nın kurulmasıyla vatandaşların kendi çözümleriyle çözümleyemediği tüm şikayetler bu kurum tarafından 6 ay içerisinde sonuçlanıp topluma daha faydalı bir hale geldiği gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalarda, vatandaşların sorunlarıyla ilgili şikayetlerinin arttığını kamu denetçiliği kurumunun sayfasından görüyoruz. Kurumun kendi bünyelerinde ilkelerine uygun kuralları vardır.

“İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” ilkesini kendisine ilke edinen Kamu Denetçiliği Kurumu;

 • İdarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesinde.
 • İyi yönetim ilkelerinin yerleşmesinde.
 • İnsan haklarının gelişmesinde.
 • Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında.
 • Hak aramanın yaygınlaşmasında.
 • İnsan odaklı bir idarenin oluşmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Kamu Denetçiliği Destek Kredisi

Temel ihtiyaç kredisi başvuruları onaylanmayan, kredilerine geri dönüş alamayan kişiler, kamu denetçiliği kurumunun internet sayfasından e-başvuru yaparak şikayetlerini bildirebilirler. Bu şikayetler incelenerek taraflara alınan karar iletilmektedir. Temel ihtiyaç desteği kredisi sorununu yaşayan vatandaşlar sorunlarında şimdilik tek çözüm yolu olarak bu kurumdan şikayette bulunmak olmuştur. Süreç devam ediyor bilgisi ile başvuru yaptığınız banka bilgilerini yazarak 1 dilekçe ve şikayet formunuz ile başvuru yaparak süreci beklemeniz gerekmektedir.  E-devlet ve KDK üzerinden başvuru ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Kamu Denetçiliği Kurumuna Nasıl Başvurulur?

 • Bulunduğunuz şehirlerdeki valiliğe veya ilçe kaymakamlığa şikayet dilekçenizi elden teslim edebilirsiniz.
 • Kamu Denetçiliği Kurumu Ankara’dadır. Ankara’ daki adresi ziyaret ederek görevli arkadaşların yardımıyla başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.
 • Şikayet formunu doldurduktan sonra mail adreslerine şikayetlerinizi e-posta yoluyla iletebilirsiniz.
 • Vermiş olduğumuz İnternet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden indirip, çıktısını aldığınız şikayet formunu doldurup Kavaklıdere Mahallesi Nevzat Tandoğan Caddesi Numara 4 Çankaya/ANKARA adresine posta ile yollayabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden indirip çıktısını aldığınız, şikayet formunu doldurup (315) 465 22 65 faks numarasına yollayarak başvuru yapabilirsiniz. 15 gün içerisinde başvurunun aslını da ulaştırmanız gerekmektedir.

Bu şekilde başvuru adımlarını takip ederek Kamu Denetçilik Kurumuna şikayetinizi veya başvurmak istediğiniz konuyla ilgili dilekçelerinizi iletebilirsiniz. 

Kamu Denetçiliği İletişim
Kamu denetçiliği iletişim bilgilerine belirtmiş olduğumuz linkten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kamu denetçiliği kurumuna başvuru girişini ise;
Kamu denetçiliği kurumuna başvuru yapmak için buraya tıklayınız. E- Devlet, Kimlik kartı, Yabancı kimlik kartı, çocuk başvurusu bölümlerinden seçim yaparak giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca başvuru sorgulamalarınızı ALO 174’den yapabilirsiniz.

Kamu denetçiliği kurumu niçin kurulmuştur?
Kamu Denetçiliği Kurumuna Şikayet Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Banka Şikayet

Bu süreç için ise, şikayet edeceğiniz bankanın bilgileri ve konu hakkındaki şikayetinizi dilekçenizde belirterek sebepleri ile dilerseniz mail, E-Başvuru ve şikayet birimlerinden tüm konularla ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Kamu Denetçiliği Şikayet Formu

Kamu denetçiliği şikayet formu için önce E- Devlet kaydınızın olması gerekmektedir. Eğer E- Devlet sistemine kaydınız yoksa, mail veya postalama yolu ile şikayet formuyla beraber yollayabilirsiniz. Sayfa içerisinde gerçek ve tüzel kişilerin şikayet formları içerisinde verilmiştir. Bağlantıda yer vermiş olduğumuz form ile gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
Kamu denetçiliği şikayet formu belgesini indirebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.