Kara Listede Olanlara Müjde! Kayıtları Silinecek!

Milyonları yakından ilgilendiren ‘Torba yasa’ Bugünkü Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi. Kanuna göre kara listede olanlara sicil affı gelirken, KYK borçları, sicil affı, fatura desteği gibi düzenlemeler hayatımıza girdi. İşte tüm detaylar..

Kara Listede Olanlara Müjde! Kayıtları Silinecek!

Sosyal destekleri içeren paket teklifi ile Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarına giren ve kamuoyunda “kara liste” olarak anılan kredi borçluları için sicil affı olanağı geldi. İşte tüm detayları…

Ekonomiye ilişkin ‘Torba yasa‘ İcra takibindeki 2 bin lira ve altı alacakların tasfiyesi, senet ve kredi borçları için sicil affı gibi değişiklikleri içerek ekonomik düzenlemeler resmen yürürlüğe girdi.

Kanunla, öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar, mezuniyetten 2 yıl sonra ödemeye başlayacak. Kur Korumalı Mevduat uygulamasının süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak. Bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacaklar tasfiye edilecek.

Karşılıksız çek ve protestolu senetler ile kredi ve kredi kartları borçları için Sicil affı getirilecek.

Bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibinde ki alacaklar ile varlık yönetim şirketlerine devredilen 2.500 TL altında ki borçlar tasfiye edilecek.

Kara Listede Olanlara Müjde! Kayıtları Silinecek!

1 Temmuz 2023 Tarihine Kadar Geçerli Olacak

10 milyonu aşkın kişi ve şirketi ilgilendiren madde, Karşılıksız Çek, Protestolu Senet ve Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kayıtlarının Cehalet Hakkında Kanun’un çıkarıldığı Ocak 2009’dan bu yana en kapsamlı düzenleme oldu.

Karşılıksız çek, protestolu senet, ödenmeyen kredi kartları ve diğer kredi borçları nedeniyle kredi notu düşen ve sicili bozuk olan vatandaşlara sicil düzeltme imkanı geldi.

Anapara ve taksit ödeme tarihleri ​​1 Ekim 2022’den önce olan kişi ve şirketler bu haktan yararlanır. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar borçlarını ödeyen veya yeniden yapılandıranların kayıtları Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden silinecek.

Hukuki Koruma ile geçmiş döneme Ait Olumsuz Kayıtlar Dikkate Alınmayacak

Kredi kuruluşları ve finans kuruluşlarının kişi veya şirketlerle olan işlemlerinde geçmiş performansa ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacaktır.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketleri tarafından yapılacak borç verme, çek defteri düzenleme ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecektir.

Bunu sağlayan finansal kuruluşlar, bu işlemler için hukuki veya cezai sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

Öğrencilere Müjdeli Haber Verildi!

Öğrenciler KYK borçlarının sadece anaparasını ödeyeceklerdir. 2 yıla kadar öğrencilerden faiz istenmeyecek. Öğrencilerin KYK borçlarına yüzde 10’dan fazla faiz uygulanmayacak.

Öğrenim kredilerinde gecikme faizlerinden vazgeçildi.

Öğretim kurumundan mezun olan veya sağlık sebepleri dışında kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan ya da herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, öğretim kurumu ile ilişiğinin kesildiği tarihten iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödemek zorunda olacak.

Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının Sosyal Güvenlik Kurumundan teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde on ilave edilerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde ondan az olması halinde bu oran uygulanacak. Erteleme işlemi en fazla üç defa yapılabilecek.

Ödemenin askerlik dönemine rastlaması halinde borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenir.

Öğrencinin tabi olacağı yükümlülükler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan taahhütnamede belirtilecek. Düzenlenen taahhütnamelerde krediyi alacak öğrencinin, öğrencinin reşit olmaması halinde ise öğrenci ile birlikte veli veya vasisinin borçlu sıfatıyla imzası yeterlidir. Ancak yurtdışında öğrenim gören öğrencilerden Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen şekilde kefil istenecek.

Maddi veya hukuki nedenlerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek.

Katkı kredisi borcu ödemelerinde de yukarıda bahsedilen esaslar geçerli olacak.

Öğrencilere kredi verilmesi ve kredinin kesilmesi ile ilgili diğer usul ve esaslar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.