Devlet Destekli

Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar (SİCİL AFFI)

Kara listede sicili bozuk olan esnaflarımız kredi çekebilecek. Esnafa sicil affı yasası yolda! Ekonomi Bakanı Sayın Tüfekci Ciddi bir sicil affı düzenlemesinin yolda olduğunu açıkladı. Esnaflarımıza Müjde! İşte Haberin Detayları..

Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar (SİCİL AFFI)

Esnaf ve sanatkarlarımız bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödemediklerin dolayı haklarında icra takibi başlar ve sicilleri bozulur. Ancak finansman ihtiyaçları olduğunda tekrar bankalara giderler. Sicili bozuk olanlara bazı bankalar tarafından kredi verilmektedir. İçeriğimizde yasal takipte olanlara kredi veren bankaları kaleme aldık.

Esnafa Faizsiz Kredi

Türkiye’de birçok banka tarafından esnaflara destek sağlanıyor. Özellikle Halkbank faizsiz esnaf kredisi veriyor. Ekonomi koordinasyon kurulu kararlarının açıklanmasında gündeme gelen konulardan bir tanesi de kara listedeki esnafa sicil affı verilmesi olarak dikkat çekmektedir. Bu uygulama yürürlüğe girdi ve geçen yıl itibariyle Ocak ayından itibaren 6 ay içerisinde esnafımıza sicil affı uygulanacak. Esnafımız tüm borcunu ödemeyi taahhüt etmesi veya yapılandırması durumunda bankaların inisiyatifi ile kredi çekebilecek veya kredi kartı alabilecek.

Kara Liste Nedir?

Pekala nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne gibi dezavantajları vardır isterseniz bunlar hakkında kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması düşünülen kimse olarak tanımlansa da aslında finans sektöründeki ismi ile yasal takip durumudur. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmemesinden dolayı yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri yasal takip işleminde olan veya daha önceden yasal takip geçirmesinden dolayı kredi notu düşük olar kişiler için halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar açısından bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden farklı olmaktadır.

Kara liste nedir?

Kara liste nedir?

Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kara listede bulunan bir işletmenin bu durmadan kurtulması için bütün borçlarından kurtulması gerekmektedir. Borçlarını kapatmadığı sürece kara listede kalmaya devam edeceğinden dolayı hiçbir finansal kurumdan kredi çekemeyecektir. Ayrıca önceki ödenmeyen borçlarından ötürü yasal takibe düşmüş ise bu bütün finansal firmaları tarafından bilindiği için tüm borçlarını kapatsa bile kara listede gözükmeye devam etmekte ve kredi çekmesine engel olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ödeme yapabileceğini kanıtlamak için finansal girişimlerde bulunması gerekmektedir. Kara listeden çıkmak için uygulanması kurallardan bahsetmek gerekirse bunların başında bankalara otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı ile hesaplarınız aktif halde gözükmekte olduğundan işlem sayınızı arttırmakta ve kredi kartı almanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca bankalardan alacağınız düşük limitli kredi kartlarını kullanıp düzenli ödeme yapmanız kara listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kara Listedeki Esnafa Sicil Affı Müjdesi verildi. Kredi sicil affı başvuru şartları belli oldu. Esnafımız bu uygulama sayesinde kara listeden çıkabilecek.

Kara Listede İken Kredi Çekme Yöntemleri

Kara listedeyken kredi çekmek oldukça zor. Fakat ipotekli kredi sayesinde kredi çekmek de mümkün olmaktadır. İpotek ettirecek bir taşınmazınız varsa sizde onu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kefil göstermektir. Kredi notu yüksek ve geliri iyi bir kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırarak bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kara listeden çıkmak için gerekli süre geçtikten sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Düzenli hesap akışı banka tarafından fark edildiğinde bu durum sicilinize olumlu olarak yansıtılacaktır. Ancak en garanti yöntem ipotekli krediler olarak görülmektedir. Çünkü sahip olduğunuz konut, araç ya da arsaya satılamaz şerhi konularak banka kendini güvence altına almaktadır.

Bu anlamda kredi notunuzu yükseltmeniz de yararınıza olacaktır. Düşük kredi notuna sahip kişiler ödemelerini düzenli yapmadıklarından dolayı kara listeye alınırlar. Birden fazla bankaya borcunuz varsa bu anlamda yapmanız gereken şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır. Bu işleme borç yapılandırması diyoruz. Borç yapılandırması yapılırken dikkat edilecek olan husus bankaların faiz oranlarıdır.

En düşük faiz oranı olan bankada tüm borçlarını yapılandırabilir ve düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, ücretsiz kredi notunu öğren. E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tamamını ödeseniz dahi kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden çıkabilmeniz için 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca bir vadeli hesap açarak bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız durumunda, bir kredi kartı alarak yine bu karta ait borçları düzenli ödemeniz durumunda da kredi notunuz yükselecektir. Ticaret odasına kayıtlı diğer esnaflardan, memur yakınlarınızdan kefil olmaları talebinde bulunarak da kredi çekmeniz mümkündür. Şayet bankalar yapılandırma işlemi için müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.

Yorumlar
  1. hakan barlik dedi ki:

    Vallaha .ben kara listedede deyilim .hayatimda .kredi kartida almadim .ama .esnafim 15yildir .esnaf kredisi alamiyorum .s3bebi ise kredi puanim o.sifir .saka gibi .

    1. hakan barlik dedi ki:

      Devletimizden .istiyorum .sucum ne acaba .yani .biz devletimize guveniyoz .devletimiz bize guvenmiyomu .bazilari aliyo .bzilari alamiyo yardimci olacak .bir yetkili varsa .