Devlet Destekli

1 Saat İçinde Sicili Bozuk Olanlara Koronavirüs Kredisi

Koronavirüs nedeniyle esnaf, emekli, çalışan için onlarca önlem alındı. Kara listede olanlara, sicili bozuk olanlara dahi temel ihtiyaç kredisi veren bankaların olduğundan bahsediliyor. Peki kredi notu düşük olanlar covid-19 nedeniyle kredi çekebilir mi? Şartlar Neler? nereye başvurmak gerekiyor? işte ayrıntılar..

1 Saat İçinde Sicili Bozuk Olanlara Koronavirüs Kredisi

Küresel sorun haline gelen korona virüse karşı mücadelede ülkemiz oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Geçtiğimiz günlerde korona virüs salgını nedeniyle ekonomik alanda destek paketi gündeme gelmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre korona virüs sürecinde ekonominin en az hasarla atlatılabilmesi için hazine destekli kredi desteği kamuoyuna duyuruldu. Açıklamanın ardından 3 kamu bankasının ortak çalışmaları sonucunda Temel İhtiyaç Kredi Desteği paketi açıklandı. Belirli gelir altında hane geliri olan ailelere yönelik bu desteği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kullandırmaktadır. Bankaya ait borçlarını zamanında ödeyemeyen vatandaşların sicilleri bozmakta ve sicili bozuk vatandaşlar korona virüs sürecin de destek paketinden yararlanıp yararlanamayacağının araştırmasını yapıyorlar. Bazı bankalar sicili bozuk olanlara kredi vermektedir. İçeriğimizde yasal takipte olanlara yeni kredi kullandırılmasını kaleme aldık.

Sicili Bozuk Olanlara Koronavirüs Destek Kredisi

Korona virüs destek kredisi olarak da bilinen Temel İhtiyaç Kredi desteği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından salgın sürecinde ekonominin bozulmasını önlemek adına destek paketini vatandaşlara sunmaktadır. Hane geliri 5.000 TL ve altında olan vatandaşlara verilecek olan kredi 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak toplamda 36 ay vadeli ilk 6 ayı geri ödemesiz olacaktır. Kalan 30 ay ise eşit taksitler halinde ödenecektir. Bu krediden asgari ücretli, emekli dar ve orta gelirli  serbest meslek çalışanları yararlanabilmektedir. Sicili bozuk, kara listede olan vatandaşların krediyi kullanamayacaklarına dair bir açıklama bulunmamaktadır. Yüzde 85 Hazine destekli olan temel ihtiyaç kredi desteğinde kredi ödeme gücü kontrolü yapılmayacak, 5 bin TL altında geliri olan ve nakit akışı bozulan tüm vatandaşlar yararlanabileceklerdir. Vatandaşın kefili devlet olduğu için kara listede olanlar ve sicili bozuk olan kişiler Temel İhtiyaç Kredi Desteğine başvuru yapabilmektedirler.

BDDK Takip Süresi Düzenlemesi

Korona virüs ile mücadele kapsamında kredi veya kredi kartı kullanan vatandaşlara yönelik açıklama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan geldi. 90 gün olan kredi takip süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde 90 gün ilave süre verildi. Böylelikle takip süresi 180 gün olarak güncellendi.

BDDK’nın yapmış olduğu açıklama ise şu şekildedir:

“Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayılan Kovid-19 salgını neticesinde ekonomik ve ticari faaliyetlerde oluşan aksaklıklar nedeniyle, Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4’üncü ve 5’inci maddeleri kapsamında kredilerin donuk alacak sınıflandırılması için öngörülen 90 gün gecikme süresinin, bu kurul kararı tarihi itibarıyla birinci ve ikinci grupta izlenen krediler için 31 Aralık 2020 tarihine kadar 180 gün olarak uygulanmasına karar verildi. 90 günlük gecikmeye rağmen ikinci grupta sınıflandırılmaya devam olunan krediler için ayrılacak karşılıkların, bankaların TFRS 9 kapsamında beklenen kredi zararının hesaplanmasında kullandıkları kendirisk modellerine göre ayırmalarına devam olunmasına, anılan yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin beşinci alt bendinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanmamasına, bu kararın kuruluş birliklerine duyurulmasına ve kurum internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.”

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere destek paketini devreye soktu. Başvurular ise 1 Nisan’da başladı ve halen daha devam etmektedir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak kullandırılacak kredi desteği ile vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde gerçekleşecektir. Başvurularda sosyal izolasyon gereğince fiziki müracaat yapılmamaktadır. Bankaların internet bankacılığından ya da SMS yoluyla başvurular kabul edilmektedir. Değerlendirme sonucu başvurusu onaylanan vatandaşların hesabına doğrudan kredi tutarı aktarılacaktır.

Temel İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

 • 10.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 376 TL taksitli,
 • 7.500 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 282 TL taksitli,
 • 5.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 188 TL taksitli,
 • 3.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vadeli 6 ay ödemesiz dönemli aylık 113 TL taksitli olarak ödemeler yapılacaktır.

Kara Liste Nedir?

Pekala nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne gibi dezavantajları vardır isterseniz bunlar hakkında kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması düşünülen kimse olarak tanımlansa da aslında finans sektöründeki ismi ile yasal takip durumudur. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmemesinden dolayı yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri yasal takip devletdestekli.com işleminde olan veya daha önceden yasal takip geçirmesinden dolayı kredi notu düşük olar kişiler için halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar açısından bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden farklı olmaktadır.

Kara liste nedir?

Kara liste nedir?

Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kara listede bulunan bir işletmenin bu durmadan kurtulması için bütün borçlarından kurtulması gerekmektedir. Borçlarını kapatmadığı sürece kara listede kalmaya devam edeceğinden dolayı hiçbir finansal kurumdan kredi çekemeyecektir. Ayrıca önceki ödenmeyen borçlarından ötürü yasal takibe düşmüş ise bu bütün finansal firmaları tarafından bilindiği için tüm borçlarını kapatsa bile kara listede gözükmeye devam etmekte ve kredi çekmesine engel olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ödeme yapabileceğini kanıtlamak için finansal girişimlerde bulunması gerekmektedir. Kara listeden çıkmak için uygulanması kurallardan bahsetmek gerekirse bunların başında bankalara otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı ile hesaplarınız aktif halde gözükmekte olduğundan işlem sayınızı arttırmakta ve kredi kartı almanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca bankalardan alacağınız düşük limitli kredi kartlarını kullanıp düzenli ödeme yapmanız kara listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kara Listede İken Kredi Çekme Yöntemleri

Kara listedeyken kredi çekmek oldukça zor. Fakat ipotekli kredi sayesinde kredi çekmek de mümkün olmaktadır. İpotek ettirecek bir taşınmazınız varsa sizde onu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kefil göstermektir. Kredi notu yüksek ve geliri iyi bir kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırarak bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kara listeden çıkmak için gerekli süre geçtikten sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Düzenli hesap akışı banka tarafından fark edildiğinde bu durum sicilinize olumlu olarak yansıtılacaktır. Ancak en garanti yöntem ipotekli krediler olarak görülmektedir. Çünkü sahip olduğunuz konut, araç ya da arsaya satılamaz şerhi konularak banka kendini güvence altına almaktadır.

Bu anlamda kredi notunuzu yükseltmeniz de yararınıza olacaktır. Düşük kredi notuna sahip kişiler ödemelerini düzenli yapmadıklarından dolayı kara listeye alınırlar. Birden fazla bankaya borcunuz varsa bu anlamda yapmanız gereken şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır. Bu işleme borç yapılandırması diyoruz. Borç yapılandırması yapılırken dikkat edilecek olan husus bankaların faiz oranlarıdır.

En düşük faiz oranı olan bankada tüm borçlarını yapılandırabilir ve düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, ücretsiz kredi notunu öğren. E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tamamını ödeseniz dahi kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden çıkabilmeniz için 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca bir vadeli hesap açarak bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız durumunda, bir kredi kartı alarak yine bu karta ait borçları düzenli ödemeniz durumunda da kredi notunuz yükselecektir. Ticaret odasına kayıtlı diğer esnaflardan, memur yakınlarınızdan kefil olmaları talebinde bulunarak da kredi çekmeniz mümkündür. Şayet bankalar yapılandırma işlemi için müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.

Eğer kredi çekebileceğiniz tüm kurumlardan red cevabı almış iseniz, hemen para bulabileceğiniz birkaç yöntem aşağıda yer almaktadır. Bu sayede 1 saat içinde nakit para imkanı sağlayabilirsiniz.

 1. Kredi sicilinizi bozan kredinizi borç para bularak kapatma
 2. Düşük limitli kredi kartı veren bankalardan kart talebinde bulunarak kart limitlerini kullanma,
 3. Taksitle bozdurma cep telefonu veya mobil cihazlar satın alıp bozdurarak nakit imkanı sağlama,
 4. Bozuk sicile kredi veren bankalara başvuru yaparak ipotek tesisi ile kredi çekme,
 5. Senetle para veren yerlerden imza karşılığında borç para alma,

Tefecilerden ve yasal yollar dışında para vadeden kişilerden uzak durmanızı öneririz. Bankaların vermiş oldukları finansman imkanları kredi teamülleri kapsamında verilmektedir. Bu kapsamda red cevabı alıp almamanız bankanın inisiyatifindedir.

10 Bin TL. Destek Kredisi Kimlere Verilecek?


Yorumlar
 1. haluk dedi ki:

  sicili bozuk, geliri az olana vermiyorlar kimse boşa heveslenmesin. Devlet burada iyi niyetli ama bankalar için aynı fikirde değilim. 10 bin alan bir kaç kişi gördüm. maaşı işi düzgün kişiler hep. ne yazık ki ülkemizde bankalar ayrı devlet gibi keyfi çalışıyor. devletin ihtiyacı olana ver dediği krediyi vermiyor. tek üzüldüğüm şey binlerce ihtiyaç sahibi insana bu bankaların umut verip kredi vermemesi. yazık

 2. Cumali bakirhan dedi ki:

  Su an is yerimiz kapandi su anda calismiyorum cok ihtiyacim var ..

 3. Emine şen dedi ki:

  Denlet destekli 10.000 kredi istiyorum

 4. Ferdi dedi ki:

  ben ferdi kacar hıc bir bankaya borcum yoktur gecte olsa kapattım odedım ama kredı cekemıyorum bakanım

 5. Cennet dedi ki:

  Bende 3cocuk annesiyim bende başvuru yaptım hiç dönüşüm olmadı sicilim de bozuk işsizim de banada yardımcı olursunux insallah

 6. Ferdi dedi ki:

  Bankalara borcum yok kapattım kredı basvurdum cvp yok magdurum

 7. Ferdi dedi ki:

  Hic bir bankaya borcum yok kredı İcin bas vurdum cvp yok gecte olsa bankalara borcumu kapattım 0544 telim ferdi kacar ilgilenirseniz cok sevinirim cok magdurum

 8. Alaettin dedi ki:

  Sayın bakanıma sesleniyorum ben de bankaların hepsine başvurdum benimde sicilim bozuk gerçekten ihtiyacımız olmasa neden baş vuralım bu bizim için de bir fırsat bunu verseler düzenli öder sicilimizide düzeltiriz inanın

 9. Yakup dedi ki:

  Merhabalar bende destek kredıne basbvurdum benimde sıcılim buzk ama haylan dönüş yapacaklar bu hastalık bittince donerler 2 ÇOCUK babasıyım ihtiyaç olmasa zaten basvurmayız evde kalda ne yecegiz ne icrcegiz bunada bir çözüm bulun evde kal demesi kolay zaten calıstıgım yer 2 ay ara verdi