geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8158
EURO
9,4809
ALTIN
461,55
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Hafif Yağmur
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
14°C

Kaz Yetiştiriciliği Hibesi 2020 (YÜZDE 75 BAŞVURUSU)

Kaz Yetiştiriciliği Hibesi 2020 (YÜZDE 75 BAŞVURUSU)

Tarım ve Orman Bakanlığınca %75 oranında kaz hibesi verildiği bildirildi. Bu hibenin asıl kaynağı 15 Nisan 2017 CUMARTESİ günü Resmi Gazete’de yayınlanan 2017/20 sayılı Tebliğdir. Tebliğin ismi ise Arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliği Yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Uygulama esasları tebliği olup, tebliğname numarası ise 2017 – 20’dir. Bu kapsamda Bakanlık tarafından yine bahse konu TEBLİĞ’in uygulama rehberi yayınlanmış olup, bu rehber’de  hibenin nasıl verileceği anlatılmıştır.

2017 yılında yayınlanan bu rehberde başvuruların tarih olarak Geçtiğimiz yıllarda son bulduğundan bahsedilmesi nedeniyle Bakanlığın böyle bir müjde vermesini 2020 yılı için yeniden bir uygulama başlayarak hibe projesinin devam edeceğini tahmin etmekteyiz.

Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Destekleme Konuları ve Uygulama İlleri;

Damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımını kapsar. Tebliğ kapsamında;

 • Kars ilinde 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz,
 • Kars, Ardahan ve Muş illerinde 500’er adet kapasiteli ticari kaz
 • Bingöl ilinde 1.000 adet kapasiteli ticari hindi yetiştiriciliği

işletmeleri desteklenecektir.

Kaz Hibesi Hangi Projelere Ne Kadar Verilecek?

 1. Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği   %75 Hibe (Yeni inşaat yapımı, makine, alet ve ekipman alımı) 
 2. Arıcılık %60 (Alet ve ekipman ve boş kovan alımı)
 3. İpekböcekçiliği %100 (Besleme evi yapımı, makine-alet ve ekipman alımı, dut bahçesi tesisi)

Başvuru Nereye Yapılır?

Yeni inşaat yapımı, alet-ekipman alımı için yatırımcılar, başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile yatırımın yapılacağı yerin bulunduğu Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine başvururlar.

Kaz Hibesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Hibe Başvuru Formu
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. İkametgah belgesi
 4. Tahmini Sabit Yatırım Tutarı ve Termin Plan Tabloları
 5. Yatırımcıya ilişkin yetkili kurullarından alınmış yetkilendirme kararı (Tüzel Kişilik),
 6. Temsil ve imza yetkili kişilere ait noter tasdikli imza sirküleri (Tüzel Kişilik)
 7. Sabit yatırım yapılacak arazilere ait aidiyet belgesi.
 8. Firmalar için Sicil gazetesi örneği

2020 yılında yayınlanması muhtemel (henüz yayınlanmadı) kaz hibe projesinde başvurmak isteyenlerin bir proje hazırlayarak bu projeyi İl veya İlçe Müdürlüklerine onaylatması gerekebileceğini düşünmekteyiz.  Başvuruları onaylama yetkisi İl Değerlendirme komisyonun taktirine verilmiştir.  Yapılacak projenin bir çok kriteri bulunmaktadır. Örneğin kaz çiftliğinin inşaatının nasıl yapılacağı Rehberde belirtilmiştir.

blank

Kaz Hibesi İçin Nereye Başvurulur?

2020 yılında verileceğinden bahsedilen kaz hibesine başvurmak istiyor iseniz, daha önce yayınlanan Rehberi incelemenizi tavsiye ederiz. Kaz hibesi  uygulama rehberi linkinden indirebilirsiniz.

Hayvancılığa Devlet Destekli Krediler

Eğer hayvancılığa başlamak için Ziraat Bankasından kredi çekmek isterseniz, Devlet tarafından desteklenen Düşük faizli hayvancılık kredisi çekebilirsiniz.

Salma tavuk çiftliği kurmayı düşünüyor iseniz yine Devlet desteği ile verilen Salma Tavukçuluk Kredisine başvurabilirsiniz.

12 Mart Kars Müjdeleri

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Pakdemirli tarafından kars ilimizde şu  açıklamalara yer verildi.

Besicilere ucuz maliyetli 2 ay vadeli arpa verilecek.

TMO’nun müdahale alım fiyatları, hasattan önce üreticilerimizi memnun edecek seviyede açıklayacağız.

TARSİM sigortasını, TKK üzerinden yaptıran çiftçimiz, sigorta bedelini hasat tarihinde ödeyecek.

Besicimiz yemini şimdi alacak, kurbanda ödeyecek.

Mazotu şimdi al, 90 gün sonra faizsiz öde:

Sebze üreticilerine fideyi şimdi al, 180 gün sonra faizsiz öde.

Kırsal kalkınma destek kapsamında, bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi maksadıyla, 2019 yılı müracaatlarında 1 Ocak’tan başlayan altmış günlük süreyi, 31.03.2019 tarihi mesai bitimine kadar uzattık.

Doğu Anadolu Projesi, projenin başarılı olması nedeniyle, bakanlığımız tarafından proje süresi 2023 yılına kadar uzatılmıştır. Başvurular bugünden itibaren başlamıştır.

Bu proje kapsamında; Ahır yapımında 385 bin TL’lik projenin yüzde 50’si hibe,  Hayvan alımında 5 bin TL boğaya, 750 TL koça hibe desteği verilecek.

 Anaç koyun-keçi desteği ödemesi 187 bin TL yetiştiricimizin 21,5 milyon anaç küçükbaş hayvanı için 538,5 milyon TL destekleme ödemesini mart ayı sonunda ödeyeceğiz.

Sürü yöneticisi istihdamı (çoban) desteği 7 bin küçükbaş işletmesine, işletme başına 5 bin TL olmak üzere, 35 milyon TL destekleme ödemesini, mart ayı sonunda ödeyeceğiz.

Koyunculukta sürü büyütme projesine başlıyoruz. Dişi kuzularını damızlığa ayıran üreticilerimize dişi kuzu başına 100 TL destek vereceğiz.

Arıcılıkta kovan desteğini 10 TL’den yüzde 50 artışla 15 TL’ye çıkarıyoruz.

Yeni dönemde bakanlığımızın hayvancılık vizyonunu serhat şehrimiz Kars’tan başlatıyoruz” 

Resmi Gazete’de, bakanlığın internet sitesinde 2020 yılı kaz hibesine ilişkin henüz bir açıklama bulunmamaktadır. Yukarıda yer alan bilgiler daha önce uygulanan 2017 uygulama rehberinden alınmıştır.

2020 KAZ HİBESİ VE DESTEKLEMELERİ (05/12/2020)

05/12/2020 sayılı Resmi Gazetede Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği (No: 2020/36) yayımlandı. Bu tebliğde kaz yatırımlarının desteklenmesine ilişkin şu bilgiler mevcuttur.

Damızlık ve ticari kaz ile ticari hindi yetiştiriciliği

 • Bakanlıkça belirlenen illerde, 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz veya 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri desteklenir.
 • Yatırımcılara, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, makine, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılır.

Bakanlık tarafından henüz kaz yetiştiriciliği hibesi için uygulama rehberi yayınlanmadı. Yayınlanması durumunda içerik güncellenecektir.Yorumlar
 1. Avatar Emine karahancı dedi ki:

  Devlet destekli kaz proşesi

 2. Avatar Seyfi dedi ki:

  Neden Konya’da yok benim şartlarım uyuyor ne saçma birşey hattta neden her yerde yok

 3. Avatar Kaz hibe kredisi yalnızca 42 ile verilmesi dedi ki:

  Kaz hibede 42 il var verin yapmak isteyen yapsın engel olmayın zaten hangi bölgede olup olmayacağını vatandaş bilir 39 ilin ne günahı var kalkinip ekonomiye can vereceksek hep birlikte olalim Karabük halkı kazı seviyor corafyasida müsait kastamonuyla aynı iklim Karabük’te niye yok bende yapmak kiredi imkanlarından yaralanmak istiyorum