geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8004
EURO
9,4912
ALTIN
461,85
BIST
1.332
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
13°C
Salı Yağışlı
12°C

Keçi Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Küçükbaş Sıfır Faiz!

Keçi Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Küçükbaş Sıfır Faiz!

Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Küçükbaş hayvan alımı için kredi almak isteyenlere finansman desteği sağlayan TKK ve Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan faiz indirimli krediler Resmi gazete‘ de yayımlanarak tüm kullanım şartları ve faiz oranları belirlenmiştir. Devlet faiz desteğinden yararlanarak kredi kullanmak isteyen çiftçiler, 2020 yılı için 15.000.000 TL üst limitlerde de % 100 faiz indirimli olarak yani tamamen faizsiz keçi kredisi alabilecektir. Tabi bunun için Resmi Gazete‘ de yayımlanan Tebliğe’ de yer alan tüm özellikli kriterlerin sağlanıyor olması gereklidir. Sizde aranan tüm kriterleri sağlıyorsanız, faizsiz keçi kredisinden yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası & TKK aracılığıyla 5 yıl vadeli hayvan kredisi %100 faiz indirimli olarak yani faizsiz keçi kredisi kullanmak isteyenler için geri ödeme planı ve gerekli evraklar ve örnek dokümanları sizler için paylaştık.

Keçi Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2020 Veren Kurumlar Hangileridir?

Anadolu topraklarında bitki örtüsünün müsait olduğu her yerde sütünden ve etinden yararlanılan keçi yetiştiriciliği yapılmaya devam etmektedir.  Özellikle soğuk hava şartlarının hakim olduğu Doğu illerinde ve maki bitki örtüsünün yoğun olduğu illerde besiciliği oldukça tercih edilmektedir. Soğuk hava koşullarına dayanıklılığı ile bilinen keçiler, dağınık olarak meralarda yayıldığından güdülmesi de kolay olmaktadır. ülkemizde birçok keçi türü bulunmaktadır ve Akdeniz bölgesinde oldukça rağbet gören keçi yetiştiriciliği devlet teşvikleri ile desteklenmektedir. Etinden ve sütünden istifade edilen özellikle sütü faydalı olduğundan pazarda yeri büyük olan keçi sütü üretimi yapmak isteyenler TKDK IPARD-2 programları kapsamında hibe alarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Yine keçi yetiştiriciliğine her yıl Devlet faiz indirimli krediler ile destek olmaya devam etmektedir. Bu yıl 15.000.000 TL kredi üst limitleri ile %100 faizsiz olarak sunulan kredi imkanları da bulunmaktadır.

Keçi yetiştiriciliği yapmak için devlet desteklerinden yararlanmak isteyenler ülkemizde çeşitli Kamu Kurum ve Kuruluşlarına keçi almak için kredi başvurusu yapabilirler. Tabi bu başvuru öncesinde kurum ve kuruluşların gerekli prosedürlerini yerine getirmek gerekmektedir. Örneğin bir proje gereklidir. TKDK proje örneklerini incelemek için tıklayınız.

Ülkemizde, birçok kamu kurumu, Devlet destekli hibe, geri ödemesiz, faizsiz veya düşük faizli küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi vermektedir. Bu desteklerin sağlayan kurumları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ziraat Bankası keçi ve küçükbaş hayvancılığa faizsiz kredi,
 • Tarım ve Orman Bakanlığı küçükbaş hayvan desteklemeleri,
 • TKDK desteklemeleri; IPARD ve IPARD2 programları kapsamında keçi yetiştiriciliği yapacak olanlar bu kurumlar tarafından destek ve kredi imkanları sağlanmaktadır.

Bu desteklerden Köye dönüş yapmak isteyenlere, köyüne dönene, 25 ve üstü keçi almak keçi yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenler de yararlanabilirler.

keçi

Keçi kredisi alma şartları belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde keçi yetiştiriciliği oldukça rağbet görmektedir ve keçinin etinden ve sütünden yararlanmak için yetiştiricilik ve besiciliğini yapmak isteyen üreticiler Ziraat bankası faizsiz keçi kredisinden yararlanarak, faaliyetlerine devam edebilecektir. Hayvancılık kredisi denilince ilk akla gelen Kamu bankası Ziraat Bankasının 2020 yılı içinde geçerli olacak faiz oranları ve geri ödeme ve aylık taksit tutarları ile ödeme planı ve şartlarına aşağıda yer verilmiştir.

Hayvancılık Kredileri için Küçükbaşa %0 faiz alınabilir. Ancak bunun için öncelikli bölge yatırımları gibi şartları taşımak gerekmektedir. Keçi kredisi faiz oranı şartlar yerine getirilmemesi durumunda %50 indirimlidir.

Küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır?

Kamu bankası olan Ziraat, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine Küçükbaş hayvan kredisi veriyor. Ziraat bankası yıllardır çiftçi ve üreticinin yanında olmaya devam ediyor. Bugünlerde Ziraat Bankası 5 vadeli 100 bin lira faizsiz çiftçi kredisi vermeye hazırlanıyor. Bankanın kredi şartlarını ve detaylarını yakında göreceğiz. Bu krediyi takip etmek için Çiftçilere 100 bin lira faizsiz kredi yazımızı takip edebilirsiniz.

 • Ziraat Bankasından keçi kredisi alabilmek için en az 100 baş keçi almanız, ya da işletmenizde bulunan keçi sayısını bu rakama çıkarmanız,
 • Hayvanların Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş olması,
 • Hayvanların 6 ile 24 aylık olması gerekmektedir.

Bu şartların yanında banka başvuru sahibinin bazı şartları da taşıması isteyecektir. ÇKS kayıtlı olması, kredi notunun iyi seviyede olması, Devlet destekli olarak keçi kredisi alacağınız için devlete ait kamu borcunuzun olmaması gerekir. Vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı da bankaya ibraz etmeniz istenecektir.

Banka gerekli gördüğü taksirde 2 tane kefil isteyebilir. Kefillerin eşlerinin de onayı alınmış olması ve sözleşme formuna kefillerinde eşleri imza atarlar. Bunun yanında krediye karşılık olarak rehin istenilir. Keçi besiciliği yapanla mevcut hayvanlarına ait küpe numaralarını rehin olarak gösterebilirken, ilk kez defa keçi alımı yapacak olanlar herhangi bir gayrimenkulünü ipotek ettirebilirler. Keçiye alternatif olarak Koyun kredisi nasıl alınır şartları nelerdir içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ziraat bankası tarafından kullandırılacak olan krediye uygulanacak olan faiz indirim oranlar ise Resmi Gazete’ de ki haliyle;

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Faiz Oranları İndirimi İşletme Yatırım  En Yüksek Kredi Limiti
%75 %75 15.000.000 TL
Öncelikli Bölgelere Yatırım %10 %10
Atıl İşletme Alımı %10
Kadın Çiftçi/ Girişimci %10 %10
Genç Girişimci<40 yaş %10 %10
Türkiye İçi Doğan %10 %10
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan %10
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi %100 %100

Resmi Gazete’ de yer alan tabloyu okumak gerekirse;

2020 yılında çiftçilere kullandırılacak olan faiz indirimli krediler kanunu kapsamında;

 • Küçükbaş hayvancılık kredileri için;
  • Yatırım döneminde % 75 faiz indirimli,
  • İşletme döneminde de %75 faiz indirimi uygulanmaktadır.
 • Kullandırılacak olan kredinin Üst limit 15.000.000 TL‘dir.

Keçi alımı için bankadan kredi almak isteyen çiftçilere uygulanacak faiz indirimleri % 100 ulaşması için belirlenen tüm kriterlerin sağlanması gereklidir. Her bir şartın sağlanası halinde  ilave %10 faiz indirimi eklenerek faiz indirimi %100 olacaktır.

2020 yılı için bankanın çiftçilere uygulayacağı yıllık cari faiz oranı olarak  %10 olarak belirlenmiştir. Yıllık cari faiz oranı yıl içerisinde +-1 olarak değişiklik gösterebilir. Bu şekilde yıllık olarak belirlenen % 10 cari faiz oranı üzerinden ÇKS belgesi olan çiftçiler doğrudan %75 faiz desteği alabilir.

% 10 cari faiz oranı üzerinden % 75 faiz desteği alındığında ise banka tarafından verilecek olan keçi kredisinin faiz oranı yıllık %2.5 aylık ise faiz oranı %0.20 olacaktır.

Faiz oranı hesaplaması: 10/12 bölünerek aylık %0.83 olarak bankanın cari faiz oranı bulunduktan sonra bu orana resmi gazetede yer alan faiz desteği uygulandığında aylık olarak ise 2.50/12 denildiği zaman %0.20 faizli verilir. Faiz desteğine göre bankanın uygulayacağı faiz oranı budur. Düşük faizli kullandırdığı krediyi tamamen faizsiz bir şekilde alabilmekte mümkündür. 

Faizsiz keçi kredisi alabilmek için çiftçilerin Tebliğ’ de ki keçi kredisi faiz indirimi tablosunda yer alan özellikli kriterlere uygun olmaları gereklidir. Ancak bu şekilde bankadan %100 destek ile sıfır faizli kredi kullanabilirsiniz. 15 milyon TL’ ye kullandırılacak olan keçi kredisi dediğimiz gibi ancak bu şekilde faizsiz olarak alma imkanıyla sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Keçi Kredisi Hesaplama Tablosu

Şimdi de Ziraat bankasının çiftçi kredilerine uyguladığı yıllık  cari faiz oranı üzerinden faiz desteği hesaplaması yaparak, aylık ne kadar faiz uygulanacak ve kredi çekilirken ne kadar geri ödenecek kredi hesaplamasını yapalım.

Saanen keçisi fiyatları 2020 yılında sahibinden.com üzerinden 2000 TL civarında satışa sunuluyor. Diyelim ki keçi varlığınızı istenen şartların üzerine çıkarmak istiyorsunuz ve 100 baş keçi alacaksınız. Bu durumda 2.000 TLX100 baş keçi için 200.000 TL’ye ihtiyacınız var. Bankadan bu tutarda keçi alımı çekeceğiniz kredinin aylık taksit ve toplam geri ödemelerini ne kadar olduğunu görebilmeniz için yaklaşık ödeme planı oluşturduk. Tabi en net ödeme planını banka şubelerinden almalısınız.

ÇKS belgesinin olması halinde doğrudan faydalanabileceğiniz en üst faiz oranı olan % 75 üzerinden  göre hesaplama tablosu yaparak geri ödeme tutarlarını sizler için oluşturduk.

Ziraat bankasının % 75 faiz desteği ile İşletme ve Yatırım dönemleri için kullanabilecek keçi kredisinin geri ödeme planı tüm vadelere göre;

Ziraat Bankası Keçi Kredisi (%0.20 Faizli) Hesaplama

Miktar Vade Aylık Taksit Toplam Maliyet
200.000 TL 12 Ay 16.884,13 TL 202.609,52 TL
24 Ay 8.543,26 TL 205.038,29 TL
36 Ay 5.763,51 TL 207.486,24 TL
48 Ay 4.374,03 TL 209.953,36 TL
60 Ay 3.540,66 TL 212.439,64 TL
72 AY 2.985,35 TL 214.945,07 TL
84 AY 2.588,92 TL 217.469,64 TL

Sizde küçükbaş hayvancılık yapmak için koyun keçi desteği alabilir ve Ziraat Bankası küçükbaş hayvan yetiştirme kredisi ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

Krediler için başvurular 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınmaya devam edecektir. Kredi başvurusunda bulunmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ediniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Keçi Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık destekleme konularından bir tanesi de keçi yetiştiriciliği alanıdır. Koyun ve keçi başına 25 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Mevzuat şartlarına uyanlar başvurularını yapacaklardır. Bu anlamda destek verilecek olan hayvanların 15 ila 90 aylık ve dişi olmaları gerekmektedir. Başvurular üyesi bulunduğunuz Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlikleri aracılığı ile kabul edilecektir.

Ayrıca yılda bir kez verilen ve 2020 tarihinde başvuruları tekrar alınacak olan sürü yöneticiliği desteğine de başvuru yapabilirsiniz. Bu bağlamda verilen destekleme çoban desteği olarak bilinir ve sürü yöneticisi için 5 bin TL destek ödemesi yapılır. Detaylar.

Anaç koyun  keçi destek bilgisi sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Keçi destekleme başvuruları hakkında içeriğimizden tüm detayları öğrenebilirsiniz.

TKDK Keçi ve Süt Üretimini Destekliyor

TKDK IPARD-2 Programları kapsamında verilen çağrıları takip edenlere keçi et ve süt üretimi için %80 varan hibe veriyor. AB uyum yasası kapsamında Ülkemizde kurulan kurum TKSK kırsal alanları ekonomiyi canlandırmak için kırsal alanlarda hayvancılık faaliyetinde bulunacak olan çiftçilere IPARD programları kapsamında hibe destekleri sağlamaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK küçükbaş hayvancılık arasında keçi yetiştiriciliğini de desteklemektedir. Keçi ve süt üretimini destekleyen kurum %80’lere varan hibe destekleri sağlamaktadır.

TKDK tarafından desteklenen 42 ilde kırsal alanlarda hayvancılık yapacak olan üreticilerin hazırladıkları projeler karşılığında keçi üretim çiftliği kurmak isteyen herkes bu hibe desteklerinden yararlandırılmaktadır.

2020 yılına kadar IPARD 2 programı kapsamından yararlanacak olan 42 ilimiz ve TKDK hibe desteği nasıl alınır hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızdan inceleyebilir.

Birime ait destek tedbir kodları şu şekildedir.

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması bu tedbir kodlarına hibe desteği veriliyor.

Çağrı ilanları takip etmek için buradan TKDK’ ya üye olmalı, çağrı yapıldığında desteklenen illerde bulunuyorsanız buradaki TKDK merkezlerine başvurarak hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.Yorumlar
 1. Avatar Şahverdi taşar dedi ki:

  Ben tek başıma memlekete dönmek istiyorum ondan dolayı 50 veya 100 keçiye ihtiyacım var devlettiniz desteğiyle bu işi yapmak benim eski mesleğimdir az çok anlarım malcılıkta ve seviyorum teşekürler

 2. Avatar Erden dedi ki:

  Benim köye dönme niyetim var, bu proje kafama yattı. Ancak ben çalışmaya devam edeceğim, hayvanlara bakacak bir eş lazım demi. Benim hanım b ili yaparsa süper olur.

1 3 4 5