Devlet Destekli

Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır? GİZLİ YÖNTEM

Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır? GİZLİ YÖNTEM

Türkiye’de otomobil almak isteyen kişiler için kilometre oldukça önemli bir faktördür. Özellikle, yeni otomobillerde, araç kilometresinin düşürülmesi, alıcıyı kandırma çabasının olduğunu ortaya koyar ve son yıllarda gerek yerel mahkemelerce, gerekse Yargıtay tarafından verilen kararlar neticesinde, satmak istediği otomobilin kilometresi ile oynayanlara çeşitli cezalar verilmiştir. Bu içeriğimiz de, araç kilometresi nasıl düşürülür, aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığı nasıl anlaşılır ve kilometresi düşürülmüş bir araç alanların yapmaları gerekenleri araştırdık.

Araç Kilometresi Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eski veya yeni her model otomobilin kilometresi düşürülebilmektedir. Yeni otomobiller için elektronik sistemler kullanılırken, eski model araçlarda kilometre sayacı yerinden çıkarılmakta ve haneleri geriye alınmaktadır. Oto sanayilerde hizmet vermekte olan birçok elektrikçi tarafından bu işlem yapılabilmektedir. Tabi bu hususu ahlâki meslek etiği gereğince bazı ustalar uygulamazlar. Uzmanlar tarafından kilometre düşürme işlemi yapan ustalara ceza kesilmesinin, bu uygulamanın önüne geçilmesinin sağlanacağı değerlendiriliyor.

araç kilometresi düşürme

araç kilometresi düşürme

Eski model bazı otomobillerde ise (doğan, şahin, renault vb.) kilometre sayacı sadece 100 bin kilometreye kadar göstermekte, 100 binden sonra kilometre sıfırlanmaktadır. Yani 101.000 kilometrede olan bir otomobil sıfırlama sonucunda sadece 1.000 kilometrede görülebilmektedir. Gerçi 95 model bir otomobilin kilometre sayacına ne kadar güvenileceği de ayrı bir mevzu.

Kilometresi Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi düşürülmüş bir otomobili tespit etmek çok zor değildir. Tabi bu konuda en önemli husus, aracın kilometresinin ne kadar düşürüldüğüdür. 3000-5000 kilometre düşüm yapılan bir otomobili anlamak oldukça zordur. Ancak, 50.000 – 100.000 kilometre arasında düşüm işlemi yapılan bir otomobili aşağıda ki yöntemlerle tespit edebilirsiniz.

TRAMER KAYDINA GÖRE KİLOMETRE TESPİTİ

Sıfır kilometre olup trafiğe yeni çıkan bir otomobilin 3 yıl boyunca trafik muayenesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple, araç ilk muayene istasyonuna girdiğinde, üçüncü yılın sonunda yaptığı kilometre, sisteme kaydedilmekte, 2 yıl sonra tekrar muayeneye geldiğinde, 5 yıllık kilometresi sisteme kaydedilmektedir. Tramer bilgi sistemi adı verilen bu sistem sayesinde, otomobil alanlar muayene bilgilerine göre sorgulama yapabilmektedirler. İster muayene istasyonlarından isterseniz cep telefonunuzdan kısa mesaj göndererek aracın muayene esnasında kaç kilometre de olduğunu sorgulayabilirsiniz.

tramer

Muayene bilgilerine göre sorgulama yapabilirsiniz.

Baştan söyleyelim, her sorgulama 7 TL. ücretlidir.

5664 ARAÇ PLAKASI İLE SORGULAMA

İlk yöntem 5664 nolu numaraya aracın plakasının yazılarak gönderilmesidir. En çok kullanılan en basit araç sorgulama yöntemi budur.  Aracın plaka numarası aralarında boşluk bırakılmadan yazılarak gönderilir. (örnek: 34ABC11) Sorgulama sonucunda otomobilin aşağıda ki görselde görüldüğü üzere kaza yapıp yapmadığı ve yaşanan kaza sonucunda kaç paralık hasar kaydı oluşturulduğu görüntülenmektedir.

blank

5664 araç sorgulama

54664 araç sorgulama sisteminde dikkat edilmesi gereken iki husus vardır;

 1. Bu sistemde 2003 yılı ve sonrasında ki kazalara ilişkin kayıtlar mevcut olup, önceki yılları kapsamaz.
 2. Sistemde bulunan kayıtlar, kaza sonrasında aracın kasko veya trafik sigortası ile masraflarının karşılanması neticesinde görüntülenebilmektedir. Eğer otomobilde ki hasar araç sahibi tarafından sigorta veya kasko bozdurulmadan tamir ettirilmişse bu sistemde görüntüleyemezsiniz.

5664 ARAÇ ŞASİ NO İLE SORGULAMA

Eğer plaka numarası ile sonuç alamazsanız, araç şasi numarasını SMS göndererek sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için, HASAR S yazıp bir boşluk bırakıp araç şasi numarasını 5664’e gönderebilirsiniz. Aşağıda ki görselde nasıl yapıldığı mevcuttur.

blank

araç şasi numarası ile 5664 sorgulama

En çok kullanılan araç sorgulama yöntemleri bu iki yöntem olan SGM sisteminden yapılan diğer sorgulama işlemleri ise şunlardır;

 1. Eskper Raporu Sorgulaması; Kaza sonrası değişen parçaları öğrenmek için PARCA PLAKA HASAR TARİHİ yazıp 5664’e gönderin.
 2. Plaka değişim bilgisi; DETAY PLAKA 5664’e gönderin tescil bilgileri gelsin.
 3. Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama; KKT PLAKA yazın gönderin, kusur oranlarını öğrenin.
 4. Tramer Kayıtlarını İhbar No’ya göre sorgulayın; KKT 1000
 5. Poliçe veya Kasko Sorgulama; KASKO PLAKA veya TRAFİK PLAKA yazın, poliçe bilgilerinizi öğrenin. Bu işlemi internetten de ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Kasko poliçe sorgulamak için tıklayın!
 6. Mağdur ve hasar dosyası öğrenme; MAGDUR T.C.NO yazın gönderin.
 7. Vefat tazminat sorgulama; HAYAT T.C.NO
 8. Sigorta hatırlatma servisi; HATIRLAT PLAKA 5664′ gönderin.
 9. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.
km-göstergesi

Kilometre sorgulamak için birçok yöntem mevcuttur.

ARACIN DURUMUNA GÖRE KİLOMETRE TESPİTİ

Otomobillerin kilometreleri ne kadar düşürülürse düşürülsün, aracın kullanımına bağlı olarak bir yıpranma durumu söz konusudur. Otomobil uzun yolda tek kişi tarafından özenle kullanılmış olsa bile, iç ve dış aksamında belirli parçalar yıpranacaktır. Aracın içini ve dışını uzman kişiler gözlemlediğinde, bugüne kadar gidilen yol, yapılan kilometre gözler önüne serilecektir. Uzmanlar araç kilometre tespitinde şu yöntemleri tavsiye etmektedirler;

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı Geri Alma Yöntemi hakkında bilginiz var mı?

 1. Kumaş ve deri parçaları inceleyin. Koltuklarda olması gerekenden daha fazla aşınma gözle görülebilir. Yine koltuk kılıfının veya direksiyon üzerinde ki deri kaplamanın soyulması veya değiştirilmesi şüphe duyulması gereken bir durumdur.
 2. Sorgulamayı 5664’e şase numarası ile sorgulamanız tavsiye edilir. Araç 50 binde muayene girmiş ise, şuan 55 binde ise durum normal ancak araç 50 binde muayene girmesine rağmen 30 bin kilometrede olduğu görülüyorsa bu işte bir iş var.
 3. Satın almak istediğiniz aracın bakımları veya bir kaç bakımı yetkili servislerde yapılmış ise, servis kayıtlarından kaç kilometrede bakıma girdiğini öğrenebilirsiniz.
 4. Aracın beynine cihaz bağlanıp, orjinal kilometresi tespit edilebilir.
 5. 100-150 TL. ücretle özel servislerde, 300-500 TL. ücret karşılığında ise yetkili servislerde eksper yaptırabilirsiniz. Yetkili servislerde eksper yaptırmak için, randevu almanız gerekebilir.

Araç Kilometre Düşürmenin Cezası

Satacağı aracın kilometresini düşürenler hakkında bugüne kadar verilmiş, birçok Yargıtay Kararı bulunmaktadır. Yargıtay kararları yüksek mahkeme kararı olmaları nedeniyle emsal niteliktedir. Konu hakkında Yargıtay tarafından verilen kararları bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

PTT araç sigortası yapıyor mu? öğrenebilirsiniz.

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden veya herhangi sorgulama yöntemi ile ücretsiz olarak araç kilometresi öğrenmek söz konusu değildir. İnternet üzerinde ücretsiz kilometre sorgulama ve benzeri bağlantılardan uzak durunuz. Kilometre sorgulama yöntemleri yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

] }Yorumlar
 1. blank km düşürme dedi ki:

  araç muayene girmeden düşürmüştür.

 2. blank Arac kmsi dedi ki:

  Bende aracini bir galariciye sattim kmsi 264 bin di araci takip ediyorum sosyal medyadan 176 bin yazmis galerici nasil oluyor anlamdim aracin nuayenesinede 4 ay var 2017 de 239 bin muayene olmus

 3. blank Yunus Emre dedi ki:

  Merhaba aynı şey benimde başıma geldi aracı eylül de aldım 96bin de idi geçen gün bi arkadaş mesaj attı geçen yıl 160bin de muayeneye girmiş , acaba mahkeme süreci nasıl işliyor,ne kadar sürüyor ve ispatı nasıl yapılıyor bilen varmı acaba

  1. blank Selim oral dedi ki:

   Yunus emre bey aynısı benimde başıma geldi bu konuda ne yaptınız şikayetcimi oldunuz geri iademi isterdiniz.

   1. blank Araba km dusrlmus dedi ki:

    Hocam nereden verdin makemeye

 4. blank meral dedi ki:

  malesef km oynama demek cok yaygin artık adalet bir çaresini bulsun bende magdur durumdayim 230 binde araci 110 bin diye bana yuttular galericiden sakın araba almayın mahkemeye verdim bekliyorum. sonucu

  1. blank Kadir dedi ki:

   Meral hanım sizinle görüşebilirmiyim ben de mağdurum işleyiş nasıl oluyor.

  2. blank Selim oral dedi ki:

   Aynı durum bende de mevcut bu süreç nasıl gidiyor cözdünüzmü

  3. blank Nasıl öğrenilir km dedi ki:

   Şasi numarası yazıp yolladım ama yanlış gönderdiniz dedi

 5. blank Serkan tuş dedi ki:

  Arkadaşlar 3 ay önce takas yollu araç aldim muaynede km si oynamış olduğu kayitlara gecti hukuki haklar nelerdir ne yapabilirim yardimlarinizi bekliyorum

 6. blank Fatih dedi ki:

  Benimde bugün başıma geldi araç ABS arıza veriyordu bilgisayara bağladılar ABS 223 binde arıza vermiş dediler bende araç 141 binde nasıl olur dedim yok abi aracın beynine bağladık hata vermez dediler. Sonra TÜV’e gittim hiçbir şekilde araç geçmişini ruhsat üzerinize dahi olsa vermiyorlar. Bende mecbur zaten muayenesi yaklaşmıştı aracın muayeneye girdim muayenede 2015 yılına göre araç 158 binde görünüyor. Satan galeri getir alırım dedi bakalım nasıl alacak onu merak ediyorum.

 7. blank turan dedi ki:

  Kolay gelsin bende magdurum ayrıntılı bir şekilde okudum yazılarınızı lakin benim aracim beyninide degistimisler servise gittiğimde km ile beyin aynı servis beyninide değişmiş olabilir ler yada kopyalama yapmış lardir dedi 55664 attığım mesaj da 16 03 2016 tarihinde km nin cok fazla oldugu görünüyor Yardımınızı istediğim konu şu: mahkeme 5664 mesajını delil olrak kabul ediyor mu.
  birde bilir kişi motor ve diğer aksmalardan cikarabiliyormu km yi şimdiden teşekkür…
  Mustafa bey parca boşluk kaza tarihi yazarak
  Gonedr hangi kaza da km bilgisi geliyor. ..

 8. blank mustafa dedi ki:

  merhaba ben daha 2 ay oldu arac alalı ilk arabam oldugu için pek arabalardan anlamam eş dost aracın kilometresi ile oynanmış dediler ben inanmak istemedim ancak içime kurt düştü tremer kaydında sadece hasar kaydı geldi muayene bilgisi gelmedi teşekkürler

  1. blank Yönetim dedi ki:

   Muayene bilgisi artık gelmiyor hocam. tuvturk e başvurup eski kayıtlarından öğrenebilirsiniz.