Devlet Destekli

Kimsesiz Çocuklara Devlet Kadrosu Verilecek

Kimsesiz Çocuklara Devlet Kadrosu Verilecek

Sosyal hizmetler kanunu kapsamında istihdam edilecek adaylar için devletten 3320 kadro açıldı. Kimsesiz çocuklara devletten kadro verilecek ve sosyal hizmet kapsamındaki 3 bin 220 genç, Kimsesiz çocuklara devlet kadrosu verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın düzenlemesine göre kimsesiz çocukların devlet kadrolarında memur olarak atamalarının yolu açıldı. Sosyal Hizmetler Kanunu’nun Ek 1. maddesi kapsamında sosyal hizmet modellerinden yararlananlar bu kapsamda devlet kadrolarına atanarak devlet memuru olabilecekler.

Sosyal Hizmetler Kanunu‘nun Ek 1. maddesi sosyal hizmet kapsamından yararlanacak olan adayların tercihleri alınacak. Devlet Personel Başkanlığı’nca bu tarihler arasında başvuru yapan kimsesiz çocukların arasında adayların tercih tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekiyor. Devlet Personel Başkanlığı’nca istihdam hakkına haiz olanların atanabilmesi için alınacak olan tercihlerden sonra kamu kurumlarına ve kuruluşlarına toplam 3 bin 220 kadro ve pozisyona yerleştirme yapılacak.  Belirlenen kadro ve pozisyonlara KPSS sonuçlarına göre ve yapılacak kura sonuçlarına göre atama yapılacak.

kimsesiz-çocuklar

Kimsesiz çocuklara devlet kadrosu verilecek.

Burada da aynı şekilde KPSS sınavından alınan puan sonuçlarına göre ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans düzeyinden mezun olan adaylar KPSS sonuçlarına pozisyonlardan 1234 adedine göre yerleştirilecek. İlkokul, ortaokul ve ilköğrenim mezunları ise kura sonucuna bin 986 pozisyon adedine göre yerleştirilecek.

Kimsesiz çocukların devlet kadrosuna yerleştirme işlemlerine ilişkin tercih kılavuzu, 30 Aralık’ta Devlet Personel Başkanlığı’nın www.dpb.gov.tr adresinde ve e-Devlet kapısı www.turkiye.gov.tr adresinde yayımlanacak. E-devlet üzerinden  tercih kılavuzuna erişebilmek için  mutlaka adayların e-Devlet kapısı şifrelerinin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan adayların tercihte bulunabilmeleri mümkün değildir.

Kimsesiz çocukların devlet kadrolarına yerleştirme işlemine yalnızca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 2828 sayılı Kanun kapsamında hak sahibi olduğu tespit edilerek Devlet Personel Başkanlığına bildirilen kişiler katılabileceklerdir.

Tüm bu şartlara haiz olan gençlerden yapılan düzenlemeler kapsamında; haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal hizmet modellerinden en az iki yıl süre ile yararlanmış ve reşit olduğu tarih itibariyle de bu hizmetlerden yararlanmaya devam eden, 18 yaşının dolduğu ve korunma ya da bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içinde bakanlığa başvurarak hak sahibi olduğunun tespitini yaptırmış kişilerin katılması mümkün olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden önce tercih yapan tüm adayların tüm istenen şartları karşılayıp karşılamadığı ayrıca kontrol edilecektir.

Artık yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar kur’a ile belirlenecek.

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme yurtları çocukların yaşlarına, eğitim ya da çalışma durumları ile cinsiyetlerine göre sınıflandırma yapmaktadır. 13-18 yaş arasındaki çocukların kalabileceği yerler yetiştirme yurdu olarak tanımlanırken, 0-12 yaş arasında çocuklar ise çocuk yuvalarında kalmaktadır. Çocuk yuvalarında bu çocukların yaş aralıkları belirlenmiş ve yine kategorize edilmiştir. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar karma olurken, 7 yaştan 12 yaşa kadar olan çocuklar ise kız ve erkek olarak ayrı bakılmaktadır. 12 yaşından 18 yaşına kadar olan çocuklar için ise yurtlar tamamen cinsiyete göre ayrılmaktadır.

Sanatsal faaliyetlere yönlendirilmiş olan çocuklar bulunduğu gibi, eğitim görme durumlarına göre de ayrılmışlardır. Bulundukları kurumlarda okul hayatlarına devam eden ve işçi olarak çalışmakta olan çocuklar da bulunmaktadır. Ülkemizde bu yurtlarda ortalama olarak 50 ila 200 çocuğa bakılmaktadır. İstanbul’ da bulunan çocuk yuvalarının ise kapasiteleri yüksektir. Burada kalan çocuklar korunmaya muhtaç çocuklar olarak ifade edilmektedir.

Kurumlara kayıt olabilmeleri için ise öncelikle illerde bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ ne müracaat etmeleri gerekmektedir. Çocukların yurtlara ya da yuvalara yerleştirilmesi konusunda herhangi bir aciliyet bulunuyor ise acil kalma kararı vali tarafından verilecektir. Çocuk için yasal işlemler ise daha sonra yapılacaktır.

İlk görüşmenin ardından çocuk kayıt altına alınmış olacaktır. Uzmanlar, kayıt altına alınmış olan çocuğun ikamet adreslerine giderek yerinde inceleme yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin ardından evraklar da yapıldıktan sonra cinsiyet ve yaş durumuna göre çocuk ilgili yurt ya da yuvaya yerleştirilecektir.

Geliri olmayana devlet yardımı veriliyor. Bağlantıdan devlet tarafından verilen ayni ve nakdi yardımlar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yetiştirilen bu çocuklar için daha sonra istihdam imkanı da sağlanmaktadır. 2020 yılında yine bu çocukların uygun alanlara yerleştirilmesi beklenmektedir.

] }Yorumlar
  1. blank Fetiye dedi ki:

    Bende bitane cocuk isterim eger olursa

  2. blank Hamide dedi ki:

    Annesi ve babasi bosanmis iki tarafın evmesi durumun da çocuk ortada kalmıştır aanneannesi özürlü olmasına rağmen yanında kalan sahipsiz çocugu devletimizin sahip çıkmasını arz ederim saygılarımla