Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2023 Yılı e-Devlet Başvuru Şartları

Kira yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır, şartları nelerdir, kimler başvurabilir, 2023 kira yardımları ne kadar, kira yardım başvurusu nasıl yapılıyor, kira yardımı sorgulama e-Devlet sistemi ile yapılır mı? hemen öğrenebilirsiniz.

Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2023 Yılı e-Devlet Başvuru Şartları

Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve kaymakamlıklardan iki şekilde alınan kira yardımı nasıl başvurulur, kira yardımı ne kadar olduğunu merak edenler için tüm bilgiler bu sayfada.

Bakan Kurum açıkladı! İstanbul’da Kentsel Dönüşümde Kira Desteği 3.500 TL Oldu!

İstanbul’da Kentsel dönüşümde kira desteğini 1.500 liradan 3.500 liraya yükseltildi.

Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesindeki çalışmalar ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kira Yardımı destek tutarlarını İstanbul için artırdıklarını açıklayan Bakan Murat Kurum:

“Kentsel dönüşümde, kira yardımı, kamulaştırma yardımı, vatandaşımıza süreci yürütebilmesi adına finans desteği, faiz desteği gibi bir çok destek veriyoruz. Kira yardımlarını arttıracağız. Şu an Bakanlığımız bünyesinde kira yardımı alan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümü desteklemek amacıyla İstanbul’da 1.500 lira olan kira yardımını 3 bin 500 liraya çıkarıyoruz.

Anadolu’da büyük illerimiz Ankara’mız, Bursa’mız, Antalya’mız ve İzmir’imizde kira yardımı 3 bin liraya çıkarıldı. Diğer Büyükşehirlerimizde 2 bin 500 lira olarak ödenecek. Kalan diğer illerimizde kira yardımını 2 bin liraya olarak ödenecek. Nisan ayından itibaren inşallah yeni kira yardımlarını vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız.” diye konuştu.

Devletten Kira Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Veriliyor?

Devlet tarafından verilen 2 tür kira yardımı bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm için başka bir eve taşınan ailelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ihtiyaç sahibi olan ailelere Aile ve Sosyal Hizmetle bağlı SYDV’ler tarafından iki farklı şekilde yapılan bu yardımlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Her iki yardımın da verilme amacı birbirinden farklıdır. Fakat ikisi de kira yardımı adı altında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Kira yardımı ev kiralama masraflarına yardımcı olmak amacıyla kişilerin başvurabildiği bir hükümet programıdır. Program genellikle eşitsiz gelirli ailelere veya belirli gruplara yardımcı olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Örnek olarak, verilen bir yaş ve gelir sınırı içinde kişilerin kirasını ödeyebilmesine destek sağlanır. Yardım, finansal desteğin yanı sıra, yönlendirme, sosyal danışmanlık ve diğer yardım hizmetleri de kapsayabilir.

Deprem kira yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti sosyal bir devlet olduğunda dolayı ilgili bakanlıklar aracılığı ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu bağlamda dar gelirliye sağlanan nasıl kira yardımı alabilirim? diye düşünen ve bu yardımlara başvurmak isteyen için, devletten kira yardımı nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır, sonuçlar nereden sorgulanır? detaylandıralım.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında vatandaşlara destekler vermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, konutların kentsel dönüşüme girmesi halinde kira yardım süreleri 18 ay olarak belirlenmiştir. Resmi Gazete’ de yayımlanan karara göre riskli alanda bulunan konutlar kentsel dönüşüm projesi kapsamına dahil edilerek, konut sahiplerine 6306 Sayılı Kanun Yönetmeliği’ne bağlı olarak destek ödemeleri yapılacaktır.

e-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet Kira yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

E-devlet kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru aşamaları:

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Arama butonuna ”Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak ilgili sayfaya giriniz.
 • Bu sekme üzerinden ”Uygulamaya Git” seçeneğine basarak,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elektronik başvuru platformu sayfasına gidin.
 • Kimin için başvuru yapacaksanız ”Kendim İçin Başvuruyorum-Tüzel Kişilik İçin Başvuruyorum” butonunu seçiniz.
 • Başvuruyu kendi adınıza yapıyorsanız sistemde kayıtlı olan kişisel bilgileriniz ekranda görünecektir.

Tüzel kişiliklerin başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 • Vergi No,
 • Firma Adı,
 • Vergi Dairesi,
 • İl bilgisi,
 • Firma Adresi,
 • Ticari Sicil No ,
 • Ticari Sicil Odası bilgilerini girerek sırası ile hizmet seçimi ve gerekli olan belgeleri sisteme yükleyerek başvurunuzu tamamlayınız.

Kişisel başvuru yapıyorsanız güncel olmayan bilgilerinizi örneğin, ikametgah bilginiz olabilir, güncelleyerek devam ediniz. İlgili alandan kira kontrat dosyanızı sisteme yükleyiniz. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için bu alanda istenen belgelerin doldurulması ve e-imza verilmesi zorunludur.

Başvuru için sıraladığımız işlem adımlarını sırası ile uyguladığınızda talebiniz değerlendirilmeye alınacaktır.

Kira Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Kira ve taşınma yardımı başvurusu için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

Malik Başvurusu İçin:

 • Ek-1 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi

Tapu arsa paylı ise; bağımsız birimin kime ait olduğunu gösterir Emlak Vergi Beyannamesi (İlgili Belediyeden alınacak, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü, bağımsız birim numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olmalı ) veya son 3 aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; malikin adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)

 1. Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
 2. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 3. Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

Vekâletname ile başvuru yapacaklar:

 1. Vekâletname ile yapılacak başvurularda vekâletnamede “6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi” ibaresinin yer alması
 2. Vekaletname aslı ve fotokopisi
 3. Vekâletname ile birlikte vekilin kimlik aslı ve fotokopisi

TAŞINMA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER

Konut Kiracıları İçin istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Ek-2 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli binada oturduğunu gösterir; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
 • Yeni Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

İş Yeri Kiracıları İçin istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Ek-3 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli Bina Adresine Ait Vergi Levhası
 • Yeni Taşınılan Adrese Ait Vergi Levhası
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

Kira Yardımı Sorgulama e-Devlet 2023

Kira yardım başvurunuzu tamamladıktan sonra e-Devlet sistemi üzerinden kira yardımı talebinizin kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz talebinizin son durumunu öğrenerek, ödeme tarihlerinde kira desteğinizi alabilirsiniz.

 • T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet sistemine giriniz.
 • Arama butonu üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan ”5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” sayfasına erişin.
 • Başvurunuzun son halini görüntüleyip inceleyebilmeniz için ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.
 • Elektronik başvuru platformunun sağ üst köşesinde yer alan ”Başvurularım” sekmesine tıklayın.
 • Açılacak olan sayfada yapmış olduğunuz tüm başvurularınız sıralanacaktır.

Başvuru tarihinden, sonuç durumuna kadar tüm bilgileri bu sayfa üzerinden kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise başka bir bağlantıya gerek kalmadan yine aynı sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ”Yeni Başvuru” menüsüne tıklayarak, tekrardan talebinizi oluşturabilirsiniz.

Bu yardımların dışında kış aylarında ihtiyaç duyulan yakacak için Kömür Yardımına mı ihtiyacınız var? İçeriğimizi inceleyerek kömür yardımı başvuruları nasıl yapılır, kaç torba kömür verilmektedir? inceleyerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Yardımı Ne Kadar? 2023

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı 2.000 TL – 3.500 TL’dir. Yardım miktarları yardım yapılan illere göre değişmektedir. Konutta kiracı olarak ikamet edenlere 2 aylık, ayni hakka sahip konut sahiplerine ise 5 aylık kiraları tek seferde yatırılacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen kentsel dönüşüm yardımlarını 6 grup içerisinde değerlendirebiliriz.

Buna göre Bakanlık tarafından belirlenen Şehirlere göre kentsel dönüşüm kira yardım ücretleri aşağıdaki gibidir:

Kira Yardımı Yapılan İllerKentsel Dönüşüm Kira Yardım Tutarı
İstanbul kira yardımı3.500 TL
Ankara, İzmir Antalya Bursa3.000 TL
Adana, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla
Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van
2.500 TL
Adıyaman, Ağrı, Afyonkarahisar, Batman, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Ordu, Kütahya, Sivas, Zonguldak Amasya, Aksaray, Bitlis, Düzce, Edirne, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Giresun, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Yozgat, Şırnak, Osmaniye Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Hakkari, Kırşehir, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Nevşehir, Tunceli, Kırıkkale, Bartın, Bayburt, Ardahan, Iğdır, Karaman, Yalova, Karabük, Kilis2.000 TL
Kira yardımı 2023 Güncel rakamlar

2023 yılı için belirlenecek olan aylık kira bedeli zam oranları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Başvurular ise: konut tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde ya da riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde belediyelere yapılacaktır. Müracaat esnasında kimlik bilgileriniz, adres bilgi raporu ve taşınmaza ait olan Güncel Taşınmaz Kaydı istenmektedir. Belgeler A.R.A.A.D. (Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi) sistemi üzerinden temin edilebileceği gibi, yapılan başvurularda riskli yapıların kontrolü de sistem üzerinden yapılacaktır.

Devletten Dar Gelirlilere Kira Desteği!

Konut kirası desteği, konut kirasını öderken zorlanan kişilere devletin yardımıdır. Genellikle, bu destek, gelir seviyesinin aşağıda, ücretli veya emekli olmayan kişiler için uygun olan bir miktarın altında olanlar için verilir. Genel olarak, hükümetler bu programları, sosyal dengeyi sağlamak için, konut kirasını ödemekte zorlanan insanlara yardım etmek için ve çevresel kalkınma için başlatmaktadır. Kira desteğinin hangi şartların yerine getirilmesi gerektiği, her il için farklılık göstermektedir ve bu kapsamın genişliği ilden ile değişebilir.

Barınma, giyecek, yiyecek gibi temel gereksinimlerin yanında eğitim, yakacak ve kira konusunda da ekonomik sıkıntılar çeken aileler bulunmaktadır. Kira yardımının asıl amacı evsiz olan vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Ayrıca yaşadıkları konutlar kentsel dönüşüm projesi kapsamında kamulaştırılan eski yerleşim yeri sahipleri de kira yardımından faydalanabilmektedir.

Peki dar gelirli ailelere verilen devletten kira yardımı nasıl alınır, başvuruları nasıl yapılır?

Dar Gelirliye Kira Yardımı

Devletten hane başına aylık 1500 TL nakit ödeme yapılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılan başvurularda dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan her vatandaşa 1.500 TL’ye kadar nakit kira yardım desteği sağlanacak.

Devletten kira yardımı alabilmek için kira destek ödemesi yapan ilgili bakanlıkların web adresleri üzerinden yer alan başvuru formlarını doldurabilirler. Ayrıca e-Devlet kira yardımı başvuru ekranından başvuru formu doldurarak kira yardımı için müracaatta bulunabilirsiniz.

Ayrıca, Kentsel dönüşüm kapsamında devletten kira yardımı almak için, aile üyelerinden birinin üzerine kayıtlı olan konut tapusu olan haneler hariç olarak, tüm aileler kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilirler. Aileler yenilenmiş olan konutlarının iskanlarını alana kadar kira giderleri devlet tarafından karşılanmakta olup 16 yaşından büyük işçiler için yürürlükte yer alan asgari ücret tutarının 30 günlük brüt tutarının %50’si oranında, Bakan onayından geçerek aile başına belirlenecek olan kira yardımı belirlenmektedir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımı iki farklı şekilde alınır. Kira yardımı almanın ilk yolu: dar gelirli ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kira yardıma başvurmak, ikinci yolu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak evlerin sahiplerine başka eve taşındıklarında kira ödemelerini yapabilmeleri adına verilen kira yardımına başvurarak almaktadır. Devletten kira yardımı alabilmek için E-devlet üzerinden belediye kira desteğine başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Dar Gelirliye Kira Yardımı Başvuru Ekranı

Devletten kira yardımı alabilmeniz için gerekli şartları öğrendikten sonra yardım talep formu doldurmanız gerekmektedir. Bu yardımlardan faydalanabilmek için Belediyelere ve Bakanlıklara online olarak başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Kira yardımına e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

Devletten kira yardımı başvuru için ilk olarak kimlik fotokopiniz ve oturduğunuz yerin vergi levhası sizden istenir. Bununla beraber kira yardımları ziraat bankası hesap numarasını ibraz etmek gereklidir. Başvuru yaptıktan sonra kişi hakkında soruşturma yapılır. Başvuru sahibi hakkında kurumlar tarafından detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra bulundukları yerlerin kira koşulları incelendikten sonra olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılacak, olumlu değerlendirilen kişilere kira yardımı ödeneği yapılacaktır.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kira yardımında yararlanabilmenin İlk şartı başvuru yapan kişinin ailesinin hane gelirinin şartlarda yer alan üst limitin altında yer alıyor olmasıdır.
 • Başvuran şahsın üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmaması 
 • Gerçek anlamda yardımına muhtaç olması
 • SGK kapsamında verilen emekli maaşı, dul ya da yetim aylıklarından yararlanmıyor olması 
 • Müracaat eden şahsın sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması 
 • Başvuru sahibinin düzenli gelire sahip olmaması 
 • Yapılacak olan gelir testinde yoksulluk sınırı altında olması gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşının alınıyor olması da talebinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Kira yardımından devlet ve belediyeler tarafından belirlenen şartları sağlayan kişiler faydalanabilmektedir.

Mütevelli heyet tarafından belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak başvurular değerlendirilmeye alınacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda şartların sağlanması durumunda ailelere kira yardımı yapılacaktır.

Destek veren pek çok kurum ve kuruluş bulunduğundan vatandaşlar kira yardımı başvurusu nereye yapılır? araştırmaktadır.

Kira Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Kira yardım başvurusu çeşitli bölgelerde farklı şekillerde yapılabilir. Kira yardımı başvurularını aşağıdaki kurumlara iletebilirsiniz:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Kaymakamlıklar,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 • Bağlı bulunduğunuz belediyeler,
 • Sivil Toplum Kuruluşları,
 • e-Devlet sistemi,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet tarafından verilmekte olan kira yardımlarını alarak ihtiyacı olan vatandaşlara kaymakamlık aracılığı ile ulaştırır. Kaymakamlıklar ise bu işlem için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iş birliği yapmaktadır.

Kira yardımı başvurusu yapmak için, destek ödemesi yapan kurum ve kuruluşların web adresi üzerinde yer alan online başvuru formunu doldurabileceğiniz gibi, e-Devlet sisteminde bulunan kira yardım başvuru ekranını da kullanarak talebinizi oluşturabilirsiniz.

Kaymakamlık Kira Yardımı Veriyor mu?

Kaymakamlıklar tarafından belirlenen şartların taşınması durumunda, maddi yardım ve kira desteği kaymakamlıklar tarafında da verilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır. Yardımlardan yararlanabilmek için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları başvuruları kabul edilmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Kaymakamlık kira yardımı başvuru için gerekli olan evraklar:

 • T.C kimlik fotokopisi,
 • İkametgah belgesi, 
 • Gelir belgesi,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı ile birlikte SYDV’lere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu evrakların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yapılacak zaman aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde incelemede yapılarak, ailenin nasıl bir yaşantı sürdüğü incelenerek rapor hazırlanmaktadır.

Aileyi inceleyerek rapor hazırlayacak olan heyet ise yardım için son kararı vermektedir. Kaymakamlık kira desteği verilecek olan kişi sayısı, o yıl için ayrılan bütçeye göre belirlenecektir. Raporun hazırlanmasının ardından aile, yardım desteğine uygun görülür ise belirlenen tutar kadar yardım alabilecektir.

Devlet Kira Yardımı Ödemeleri Nereden Alınır?

Başvuruların değerlendirilmesi ardından Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı almaya hak kazanan aileler, belirlenecek olan ödeme tarihleri arasında, banka hesaplarına yatmış olan destek tutarlarını çekebilirler. Devlet kira yardımı ödemeleri banka hesabınız yok ise ödemeniz başvuru sahibinin adına olacak şekilde PTT üzerinden yatırılacaktır. Sadece T.C kimlik numaranız ile birlikte PTT şubelerine giderek, yardım desteğinizi çekebilirsiniz. Kentsel dönüşüm kira yardımı Ziraat bankası hesaplarına yatırılacaktır.

Ayrıca Depremzede ailelere kira yardımı verilecek.

Deprem Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kiraya çıkan depremzedelere 3 bin lira ile 5 bin lira arasında destek veriliyor. Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu il valiliklerince kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra konutları deprem afeti nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; ev sahibi olanlara aylık 5.000 TL olmak üzere toplam 60.000 TL, kiracı olanlara ise aylık 2.000 TL olmak üzere toplam 24.000 TL kira yardımı yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve hane başı 15’er bin lira taşınma yardımı ödemesi başvuruları alınmaya başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekiplerince yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 12 ay boyunca; kiracıya 3 bin TL, ev sahibine ise 5 bin TL kira yardımı başvuruları e-Devlet üzerinden AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından yapabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD tarafından yapılan paylaşım şu şekilde:

“Deprem bölgesinde konutu @csbgovtr tarafından hasarlı olarak tespit edilen ev sahibi veya kiracı vatandaşlarımız için, “Afetzede Barınma Desteği” başvuruları @ekapi üzerinden başlamıştır.

Hatalı başvuru durumunda, “İPTAL” seçeneği kullanılarak yeniden başvuru yapılabilmektedir.

rınma desteği almam için herhangi bir bankadan hesap açmam gerekiyor mu?

Afetzedenin hesap açmasına gerek kalmaksızın her ilde bulunan Ziraat Bankası şubelerinden barınma desteği alabilecek. Yardım desteği, Ziraat Bankasında hesabı bulunanların kendi hesabına, hesabı olmayanların ise TC kimlik numaralarına yatırılacak.

Kiracı olanlar, kira kontratı olmayanlar da, barınma desteği alabilecek. Afetzedenin kimlik paylaşım sisteminde ikametgahı sorgulandıktan sonra Tapu Kadastro Bilgi Sisteminden (TAKBİS) yapılacak inceleme neticesinde ev sahibi olmadığı tespit edilenler kiracı olarak kabul edileceğinden barınma desteğinden faydalanabilecek.

Depremzedelere Kira Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Depremzedelere yapılacak olan kira yardımının ödeme tarihleri henüz bakanlık tarafından açıklanmadı.

Kentsel Dönüşüm İçin Kira Yardım Parası Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm için yapılan kira yardımı parası 2.000 TL-3.500 TL arasındadır. Yardım süresi ise toplamda 18 aydır.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımları sadece başvuru yapan kişiye değil hane içerisinde bulunan kişilere de yapılan yardımlardır.

Belediye Kira Yardımları Yapıyor mu?

Devlet tarafından pek çok kurum aracılığı ile yardım yapıldığı gibi belediyeler tarafından da kira yardım desteği verilmektedir. Belediyelerde bulunan Sosyal Yardım birimlerine başvuru yapmanızın ardından belediye personelleri yerinde inceleme için evinizi ziyaret edeceklerdir. İncelemeler sonucunda durumunuzun yardım almaya uygun olduğu tespit edilirse başvurunuz olumlu sonuçlanacak ve ödeme tarihlerinde destek tutarınız hesabınıza aktarılacaktır.

Belediye Kira Yardımı Kaç Aydır?

Belediye kira yardımı 18 ay verilir. 6306 sayılı Kanun’na göre riskli yapı tespiti yapılan konutların sahiplerine, Bakanlıkça belirlenen kılavuza göre başvuru şartlarının sağlaması durumunda belediye kira yardımları 18 ay boyunca verilecektir.

Yorumlar

 1. Avatar of Songül Gürpınar Songül Gürpınar dedi ki:

  Devletten kira isteriyorum hurda topluyorrum eşim çalışıyor Elektrik desteği isteriyorum su desteği isteriyorum kömür yardımı isteriyorum odun isteriyorum

 2. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım kira yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için yardım edin

 3. Avatar of Heval Heval dedi ki:

  Maddi durumum yok

 4. Avatar of Heval Heval dedi ki:

  Maddi durumum yok kiramı veremiyorum

 5. Avatar of Aleyna Aleyna dedi ki:

  Bulunduğunuz il,ilçe nerede yaşıyorsanız gelir testi izi çıkarın sonra Baroya gidin bisanmak için size ücretsiz avukat verecekler.
  Tabi adınıza ev,araba,arsa hiçbir mal varlığı olmamalı ve herhangi bir aşk, bağkur ,emekli sandığı vs. Yetim aylığı almıyor almalısınız.
  Gelir testinde zaten adınıza olan ev,iş yeri,arsa, maaş vs ne varsa veya yoksa belli olur.
  Boşandiktan sonra da Aile Sosyal politikalar il veya ilçe merkezine gidin çocuğunuz olduğu ve maddi durumunuz elverişsiz olduğu için size her ay SED yardımı 1500-1700 arası düzenli yardım yapılacaktır.
  Bu yardım boşanmış çocukları olan hiçbir mal varlığı veya geliri olmayan yoksulluk sınırı altında geliri olan boşanmış kadınlara ayrıca maddi durumları çok kötü aynı şekilde hiçbir mal varlığı olmayan , herhangi bir kurumdan maaş almayan çocukları okuyan ıssız ciftlerin çocuklarının okunasi için Aile Sosyal politikalar bakanlığı tarafından her ay düzenli bir şekilde SED (Sosyal Ekonomik Destek) yardımı verilmektedir.
  Aynı şekilde anne babaları ölmüş veya anne babadan herhangi biri ölmüş öksüz,veya yetim hiçbir gelirleri ve mal varlığı olmayan anneleri ile yaşayan veya anneanne ,dede,Babaanne , büyük baba ,teyze,hala ,amca bunlardan birilerinin yanında yaşayan çocuklar için de bu yardım geçerlidir. Tabi yanlarında kaldıkları yakınlarının da maddi durumlarının kötü olması şarti ile bu yardımdan faydalanabiliyor kar.
  Yeterki sartlariniz uysun.

  Kira yardımı için de bulunduğunuz il ,ilçenin Kaymakamlık veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarina gidip başvuru şartlarını gerekli olan belgeleri öğrenip başvurabilirsiniz
  oturduğunuz evinizin kira kontratı
  ,kimlik fotokopisi
  Gelir testi,
  Hiçbir taşınır veya taşınmaz mal varlığının olmaması ,
  Herhangi bir yerden dul ve yetim vs.maaş almıyor olmak
  Yoksulluk sınırı altında bir gelire sahip olmak gerekiyor.

 6. Avatar of Şemsi polat Şemsi polat dedi ki:

  Durumum hiç yok kiracıyım çocuklarım ufaktır çalışmıyorum bana yardımcı olun lütfen yardım istiyorum

 7. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Kıra yardımına ihtiyacım var

 8. Avatar of Suzan Suzan dedi ki:

  Eşim çalışmıyor eve bakmıyor çocuklarıma bakmıyor kiraciyim 2 tane çocuğum var geçim yapamıyorum ihtiyacım var bu kiraya

 9. Avatar of Zülfiye Zülfiye dedi ki:

  Hickimsem yok kirada oduruyorum yardım edermisiniz Allah rızası için hasdayim

 10. Avatar of Leyla karataş Leyla karataş dedi ki:

  Merhaba kiracıyı 3 çocugum var zordurumdayım eşim çalışmıyor sizden kirayardımı bekliyorum

 11. Avatar of Aycan eren Aycan eren dedi ki:

  Ben siirt merkezde yaşıyorum iki çocuğum var birini irmak eren kalbi delik eşim cezaevinde aile sosyal destekten 1150 yardım alıyorum kirama bile yetmiyor 40 günlü bebeğim var ona bez bile alamıyorum ne yapacağımı bilmiyorum ne olur çocuklarım için yardım elinizi uzatın

 12. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Benim işim yok ev kiramı veremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum kış geldi botlarını alamadım param yok allahım bizi ben yetim

 13. Avatar of Rukiye Rukiye dedi ki:

  Eşim düzenli çalışamıyor ev sahibine 3kira borcumuz var icra borçlarim var iki çocuğum var okula gidiyolar büyük çocuğum psikolojik tedavi ve kırmızı reçeteli ilaç kullaniyor kış günü yazlık taytla okula gidiyor Allah rızası için yyardim edin

 14. Avatar of Filiz Taşkın Filiz Taşkın dedi ki:

  Kiramızı veremiyoruz eşim çalışmıyor bebeğim var çok ihtiyacımız var

 15. Avatar of Halime açıkgöz Halime açıkgöz dedi ki:

  Bende kirada oturuyoruz kiram yeduz lira eşimi istedin çıkardılar işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çok ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum var kirada oturuyoruz kiram yeduz lira kendim binaya bakiyorum yetmiyor çoğumun okula gidiyor

 16. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Eşimin işi düzenli olmadığını için kiram geçiyo