geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8341
EURO
9,3455
ALTIN
455,43
BIST
1.343
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
14°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
15°C
Salı Yağışlı
8°C

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Projesi 2020 Başvurusu (6 İLİMİZ)

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Projesi 2020 Başvurusu (6 İLİMİZ)
25/12/2019 16:20
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi başlatıldı. Proje dahilinde 6 il bulunuyor. Oluşturulan bu proje Tarım Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu ortaklığı ile başlatılmış olup, ülkemizde bir ilki ifade etmektedir. Bu 6 ilin 45 ilçesinde ve toplamda 2 bin 132 köyünde uygulanacak proje ile dezavantajlı olan bölgelere hibe verilerek bu bölgelerin de tarımsal anlamda kalkınmasının sağlanması hedeflenmektedir. Detaylar haberimizde.

Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkındırılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında yapılan protokol gereği başlatılan proje ile bakanlık tarafından tarımsal faaliyetler yönünde eksik görülen tarımsal alanların kaldırılması amaçlanmaktadır. Bakan Bekir Pakdemirli duyurduğu proje neticesinde tanıtım ve açılış törenine katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Çiftçinin başımızın üzerinde yeri vardır diyerek konuya giren bakan, özellikle kırsal alanda yaşayan köylü vatandaşlarımızın sosyal hayatta ve ülke genelindeki tarımsal üretimde en değerli noktanın temsilcisi olduğunu dile getirdi. Ülkemizin geleceğinin tarımsal kalkınma ile sağlanacağını ifade eden bakan, proje kapsamında verilecek olan hibelerin kırsal alana yapılacak en önemli yatırımlardan bir tanesi olduğunu ifade etti.

Bu anlamda oluşturulan proje ülkemizde bir ilk değeri taşımaktadır. Oluşturulan bu proje ile birlikte proje kapsamında yer alan illerde yaşayan vatandaşlarımıza verilecek olan hibeler ile 300 milyar TL’ lik kredi hacminin oluşturulması hedeflenmektedir. 

Kırsal Dezavantajlı İller Hangileri?

Bakan tarafından yapılan açıklama göre şu an için ülkemizde kırsal kalkınma bütçesinin 980 milyon TL olduğu ifade edilmiştir. Proje kapsamında bulunan illerin ilçelerinde ve köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza da hibe imkanı sağlanacaktır. Ziraat Bankası Sera Kredisi 2020 Projesi başlattı. Örtü altı tarım faaliyetleri ile uğraşanlar detaylı bilgi alabilir.

 • 🌿 Adana 
 • 🌿 Mersin
 • 🌿 Osmaniye 
 • 🌿 Kastamonu 
 • 🌿 Sinop
 • 🌿 Bartın 

Bu illerin yanı sıra 2026 yılına kadar devam edecek olan projenin ikinci aşamasında Çankırı ve Kahramanmaraş illerine de destek verilecektir.

Bu 6 ilin 45 ilçesinde ve 2 bin 162 köyde vatandaşlarımıza hibe desteği verilecektir. 2023 vizyonu açısından önemli bir adım olduğu ifade edilmektedir. Bu amaçla başlatılan proje gereği ilk aşamada toplamda 30 bin haneye ulaşılması hedeflenmektedir. Bu illerin dezavantajlı olan bölgelerine yapılacak olan hibeler sayesinde illerde bulunan tarımsal üretim faaliyetlerinin hızlanacağı ve verim elde edileceği düşünülmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerimize yapılan yardımlar hız kesmeden devam etmektedir. Özellikle 2016 yılından 2018 yılına kadar bakanlık tarafından 10 bin 374 adet proje hayata geçirilmiştir. Ayrıca bakanlığın bütçesinden bu projeler için 2,7 milyar TL harcanmıştır.

Kırsal Dezavantajlı İller Projesi Şartları

İlgili bakanlık tarafından verilecek hibelerden yararlanmak için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Bitkisel ve hayvansal üretimler desteklenmektedir.
 • Bu alanlarda üretim yapılanlara yüzde 70 oranında destek verilecektir.
 • 40 yaşın altında olan çiftçilere verilecek hibe oranları yüzde 100′ e çıkarılabilmektedir. 
 • Birlik, kooperatif ve kobiler tarafından ekonomik alt yapı çalışmaları için %75 oranında hibe verilmektedir.
 • Toros dağlarında, hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan göçerlere yönelik olarak verilen hibe oranları ise %100 olmaktadır.
 • Küçük ölçekli sebze ve meyve halleri, hayvan pazarları, mezbahaneler, basınçlı sulama sistemleri, mera ve pazar yolları, hayvan içme suyu yapıları ve mera alt yapıları vb. kamusal alanda kullanılmak üzere yapılan yatırımların %100‘ü bakanlık tarafından karşılanmaktadır.
 • Sadece gerçek kişiler değil, tarımsal işletmeler, birlikler ve kooperatifler de hibelerden yararlanabilir. 2020 Tarım ve Hayvancılık Devlet Destekleri hakkında bilgi alarak başvuru tarihlerinde bakanlık tarafından belirlenen konularda destek alabilirsiniz.

Başvuru için Gerekli Evraklar Neler?

Başvurular İl ve İlçelerde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır. Evraklar farklı olabileceğinden dolayı bağlı olduğunuz müdürlükler aracılığı ile detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • İkamet belgesi
 • Arazi bilgilerini gösteren belgeler
 • Tarımsal üretimi teşvik edici belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Bütçesi 980 Milyon TL. Olarak Belirlendi

Proje kapsamında dezavantajlı iller bulunmaktadır. Bakanlık tarafından bu zamana kadar hayata geçirilen projelerin 483 tanesi hala devam etmektedir. Oluşturulan projeler ile 2023 vizyonuna hizmet edilmektedir. Bir milletin kalkınması tarımına bağlı olmaktadır. Bir ülke tarımda ne kadar dışa bağımlılıktan uzaklaşırsa o derece güçlü demektir. Ülkemiz tarımsal faaliyetler için elverişli ülkelerden bir tanesidir. Özellikle coğrafi özellikler bakımından 4 mevsimin yaşanmasına uygun olduğundan dolayı her türlü meyve ve sebzenin yetişmesi için uygun olmaktadır.

Bakanlık tarafından geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çiftçilerimizin tarım ve hayvancılık faaliyetleri devam edecektir. 2020 yılı için bakanlık tarafından çiftçilerimize ayrılan bütçenin oranları oldukça yüksektir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri için verilen hibelerin yanı sıra kırsal kalkınma için  de bakanlık tarafından verilen hibeler söz konusudur. Bu yıl için ayrılan bütçe 980 milyar TL olmaktadır. 

2019 kırsal kalkınma destekleri

2020 kırsal kalkınma destekleri

Ülkemizde tarım ve hayvancılık alanlarındaki faaliyetlerde bulunan çiftçilerimizin yaş ortalamaları oldukça fazladır. Bakan tarafından yapılan açıklama bu yaş ortalamasının düşürülmesi yönünde olmaktadır. 50′ nin üzerinde olan çiftçilerimizin yaş ortalamalarının düşürülmesi amacı ile bakanlık tarafından uğraşı verilmektedir. 2020 yılında kırsal kalkınma amacı ile verilecek olan hibe desteklerinin tutarı 98 milyon euro olmaktadır. Sadece dezavantajlı olan bölgelerde kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerin de tarımsal faaliyetlerinin devam etmesi ve üretime katılmaları amacı ile destek verilmektedir. Tarım Kredi Ziraat Bankası 2020 Hayvan Kredisi isimli içeriğimizi inceleyebilir ve çiftçilerimize yönelik olarak verilen indirimli kredilerden yararlanabilirsiniz.

Bu kapsamda verilecek olan destek konuları ve oranları farklılık arz etmektedir. 40 yaşın altındaki çiftçilerimizin faaliyetleri için bakanlık tarafından yüzde 70 oranlarında hibe verilecektir. Kobilerin ekonomik manada gelişimlerini tamamlamaları ve alt yapı çalışmalarını yapmaları için ise verilecek olan hibe oranları yüzde 75 olacaktır. Bitkisel ve hayvansal üretimler için yine yüzde 70 oranında hibe verilecektir. Bunların yanı sıra Toros dağlarında zorlu coğrafi koşullara rağmen tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere de yüzde 100 oranlarında destek verilecektir.

Destekler sadece bu konularla da sınırlı olmamaktadır. Hayvan pazarı, basınçlı sulama, mera ve pazar yolları, hal yapımı gibi konularda da yatırımcılara yüzde 100 oranlarında destek verilecektir. Proje ile ülkemizde tarımsal ve hayvancılık üretim konularında verim artışı beklenmektedir.

Dezavantajlı İller Projesi 30 Bin Haneye Ulaşacak!

Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre hibe için gerekli olan finansmanın sağlanması amacı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu kullanılacaktır. Tarımsal Kalkınma Fonu adı verilen kurum ile şu ana kadar 8 adet proje tamamlanmıştır. Böylece 1,5 milyon haneye ulaşılmış ve 6 milyon kişi de destek sağlanmıştır. 2020 yılında başlatılan projede de yine aynı kurum bulunmaktadır. Kurumla 11. proje başlatılmıştır.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından kullanılan kredinin teminat kapılarını da açtığı vurgulanmaktadır. Bankalar ve diğer finans kuruluşlarının teminat talep etmesi sebebi ile vatandaşlarımız tarafından kredi kullanılamamaktadır. Bu sorunun ortadan kalkması ile bakanlık Kredi Garanti Fonu ile anlaşmıştır. Teminat göstermekte sıkıntı yaşayan çiftçilerimiz bu projeden kapsamında hem ihtiyaç duydukları krediyi temin etmiş olacak, hem de teminat gösterme sıkıntısı çekmemiş olacaktır.

Bu kapsamda yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacı ile 5 milyon euro bütçe ayrılmıştır. Kredi Garanti Fonu ayrıcalığı ile 300 milyar TL değerinde kredi kullanılabilmesi hedeflenmektedir. Ülkemizde tarımsal anlamda üretimi artırmak amacı ile verilen destekler ile kadın ve gençlere yönelik olarak destekler verilecek. Ayrıca mecliste bulunan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı tarafından yapılan açıklamaya neticesinde de çiftçilerimizin önemi vurgulanmıştır. Yapılan açıklamaya göre küçük çiftçiler tarım ve hayvancılığın bel kemiğini oluşturduğundan dolayı kendilerine destek vermenin oldukça önemli olduğu vurgulanmaktadır. Tarımsal Sulama Hibe Desteği 2020 Yılında Yüzde 50 Veriliyor! Bu hibelerden yararlanabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl da yine bakanlık tarafından belirlenen bazı illerde kırsal kalkınma destekleri verilmişti. Özellikle Kars, Ardahan ve Artvin‘de bu anlamda çalışmalar yapılmıştı. 2020 yılında da ifade ettiğimiz bu 6 ilde çalışmalar yapılacaktır. Proje kapsamında destek almak için il ve ilçelerinizde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.