geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,8004
EURO
9,4912
ALTIN
461,85
BIST
1.332
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
13°C
Salı Yağışlı
12°C

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği (Aralık 2020)

Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği (Aralık 2020)

2021-2025 yılları arasında Kırsal kalkınma yatırım projelerine verilecek olan hibe desteği ve Kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar Resmi Gazete’ de yayınlandı. 21 Kasım 2020 tarihli yayınlanan 31311 sayılı 2020/24 ve 2020/25 tebliğ numaralarına göre Resmi Gazete’ de ki kararlara göre kırsal kalkınma yatırımlarına  %50 hibe desteği verilecek.

Bakanlık tarafından ”%50 sizden,  %50 bizden %100 sizin diyerek her zaman çiftçilerin yanında olacağızsloganıyla uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) Proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin edecek.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarına Hibe Desteği Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 21 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan tebliğler; 01.01. 2021-31.12.2025 tarihleri arasında; tarımsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla; kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin karar 28/07/2020 Tarihli ve 31199 Sayılı Resmi Gazetede ki tebliğde ki hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır. Haberi görmek için tıklayınız.

Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına, hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine kadar hibe yoluyla destek verilecek.

 • Kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin karar için tıklayınız.
 • Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesine ilişkin karar içim tıklayınız.

KKYDP Ekonomik Yatırım Yapan Çiftçilere % 50 Hibe Desteği

2021-2025 yılları arasında tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine kadar hibe yoluyla destek verilmesine ilişkin düzenlenen Resmi Gazete’ de ki karar ile tüm detaylar düzenlendi.

Kırsal Kalkınma yatırımlarının destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında 18 – 40 yaş arasındaki kadın çiftçilere 2021 – 2025 döneminde tarım ve hayvancılıkta %50 hibe desteği verileceği belirtildi.

Yatırımlara Verilecek Hibe Desteklerine Kimler Başvurabilir?

Bireysel olarak başvurular; Kırsal kesimde yaşayan, tarımsal üretim yapan ve küçük ölçekli iş alanlarında faaliyet gösteren, Tarım ve Orman Bakanlığının ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine veya diğer kayıt sistemlerine kayıtlı kişiler başvurabilir.

Grup olarak başvurular;  Tarım Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu ÇKS çiftçi kayıt sistemi veya diğer kayıt sistemlerine kayıt olmuş olan tüzel kişiler, yani; şirketler, vakıflar, tarımsal amaçlı kooperatif, birlik ve üretici birlikleri başvurabilir.

Başvurular; Tarım ve Orman  Bakanlığının sağladığı elektronik ortamda https://www.tarimorman.gov.tr/ üzerinden yapılmaktadır.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırım Konuları

2021-2025 yıllarında yapılan uygulamalarla KKYDP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal ekonomik alt yapı yatırım kapsamında;

 Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kapsamında,

 • Tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik olanlar,
 • Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
 • Karar kapsamındaki tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları jeotermal ve biyogazdan ısı veya lisanssız elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden lisanssız elektrik üreten tesisler hibe desteğinden yararlanabilecek

Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırım Konuları

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konuları kapsamında;

 • Aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
 • Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar,
 • Bilişim sistemleri ve eğitimi,
 • El sanatları ve katma değerli ürünler,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği,
 • Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları,
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları hibe desteği kapsamındadır.

Hibe desteklerinden yararlanabilmek için yatırım konularının yeni olması, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik gerçekleştirilmesi, kapasite artırımı, modernizasyon veya teknoloji yenilenmesine yönelik yapılması gereklidir.

Proje Destekleme Tutarları

Ekonomik yatırım konularında yatırım tutarı ve destekleme oranı;

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, aile işletmeleri için belirtilen yatırım konularında;

 • Yeni Tesis Olan Projelerde; Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3.000.000 Türk Lirası,( Hibeye esas tutarı)
 • Tamamlama konularında; Yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası,
 • Kapasite Arttırımı ve Teknoloji Yenileme Projelerinde ; Yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası üst limitini geçemez.

Proje bütçeleri KDV hariç hazırlanır. % 50 sine hibe desteği ödemesi yapılır.

 • Hibeye esas proje tutarı alt tutarı 250.000 Türk Lirasıdır. 250 bin liranın altındaki başvurular kabul edilmez.

Başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir.

Bu programda küçük ve orta ölçekli ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım tesisleri desteklenir. Tarım dayalı ekonomik yatırım ve kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında yayımlanan karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, ilgili mali yıl bütçe kanunu ile tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

Bankaya, kararın uygulanmasıyla ilgili yapılan nakdi ödeme tutarının yüzde 0,2’si oranında hizmet komisyonu verilecek.

Karar, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. 2025 yılına kadar kırsal kalkınma için yapılan ekonomik ve alt yapı yatırımları karar kapsamında değerlendirecektir.Yorumlar
 1. Yönetim Yönetim dedi ki:

  Kırsal kalkınma destekleri.