Devlet Destekli

KOBİ Değer Kredisi 2020 Projesi

KOBİ Değer Kredisi 2020 Projesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kobi Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’ nda konuştu. Kobiler için 13 bankanın destek verdiği bir proje başlatıldı. Yeni kredi paketi ile Kobiler 20 milyar TL ile desteklenecek. Ancak Kobiler’ in bu destekten yararlanması için gereken bazı şartlar bulunuyor. Bankaların zaten verdikleri mevcut kobi kredileri var. Ancak ayrılan bütçe ile kullandırılacak kredi faiz oranları geçmiş yıllarda verilen kredilere göre daha düşük faizli. Üstelik 6 ay ödemesiz. Kredi projesi ile ilgili detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

KOBİ Değer Kredisi 2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ değer kredisi tanıtım toplantısında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçen yılının son çeyreğinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Geçen yılın son 3 ayında Enflasyon İle Mücadele Programları oluşturularak enflasyonun kontrol altına alınması amaçlanmıştı. Yapılan çalışmalar sonuç verdi ve kur düşüş eğilimi gösterdi. Faizler de yüksek seviyelerdeydi. Ancak yavaş yavaş düşmeye başladı.

Yapılan açıklama şu satırlar eklendi;

Kobiler’ in faaliyetlerinin devam etmesi ve durumda kalmalarının önlenmesi amacı ile Türkiye Bankalar Birliği’nde yer alan 13 bankanın katılımı ile düşük faizli kredi kampanyası başlatılmıştır. Verilecek olan bu krediler ile el ele zor durumlarından üstesinden gelinecektir. Ekonomide güvenli adımlar atılmaya devam edilecektir. Mevcut dengelenme sürecinde pozitif bir eğilim izlenmiştir. Bazı kesimler ekonominin olumsuz yönde seyretmesini bekleseler de emellerine ulaşamayacaklardır. Atılan adımlar ile güçlü bir gelecek çok da uzakta değildir. 

Hükumet tarafından verilen müjdelerin arkası kesilmiyor. Seçimlere az bir zaman kala bu faaliyetler bazı kesimler tarafından seçim çalışması olarak görünse de, maddi durumu yetersiz aileler, esnaf, kredi kartı borçluları gibi kesimlerin verilecek olan çeşitleri destekler ile yüzleri gülecek.

KOBİ miyim?

Kobi kredilerinden yararlanmanın yolu Kobi olmaktan geçiyor. Ancak bazı işletmeler Kobi olup olmadıkları ile ilgili herhangi bir fikre sahip değil. Biliyor musunuz ? 2018 yılında yapılan düzenleme ile Kobi tanımı değişmişti.

kobi-tanımı-2019

Kobi tanımı 2020

Kobiler 3 sınıfa ayrılıyor. Bunlar mikro ölçekli, küçük ölçekli ve orta ölçekli Kobiler. Kobi tanımında yer almak için mevcut işletmede en az 10 personel çalışması ve bilanço toplamlarının 3 milyon TL olması gerekiyor. Siz de bu tablo yardımı ile Kobi tanımına uyup uymadığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kosgeb tarafından oluşturulan Kobi miyim? testini de doldurabilirsiniz. Ancak 2020 yılında kobilere verilecek olan destekleme paketinden yararlanabilmeniz için sadece bu şartlara sahip olmanız gerekmiyor. İlgili Bakanlık tarafından belirlenmiş olan kredi detayları bulunuyor. Limitleri sağlayan Kobiler ancak ve ancak düşük faizli krediden yararlanabilirler. En İyi Kobi Kredisi Veren Bankalar Listesi (DÜŞÜK FAİZ) isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

Kobi değer kredisinden yararlanmak için gereken bazı şartlar bulunuyor. Verilecek olan bu kredi ile esnafımız derin bir nefes alacak.

 1. ”KOBİ tanıma uygun olarak” faaliyet gösteriyor olmak ,
 2. TOBB’ a bağlı odalardan herhangi birine üye olmak,
 3. Kredi başvurusu yapacağınız tarih itibari ile 1 yıldır düzenli ve aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olmak,
 4. Mali müşavir, YMM, Faktoring şirket, Eczane, Tarım Kredi, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları gibi alanlarda faaliyet göstermek 
 5. İmalat ve ihracat faaliyetleri ile ilgilenmek 
 6. Yıllık cironun 25 milyon TL’ nin altında olması
 7. Mikro ve küçük ölçekli Kobi olmak
Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

Bu şartlara sahip olanlar işletmeleri için gerekli olan finansmanın sağlanması amacı ile bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu amaçla verilecek olan kredilerden şartlarda görüldüğü gibi orta ölçekli kobiler yararlanamayacak(!)

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Ne Zaman Verilecek? içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. 2020 yılında esnafımıza Ocak, Şubat ve Mart aylarında yeniden destek verilecektir. Verilecek destek ile yıl içinde esnafımız sıfır faizli kredi kullanabilecektir. Bu uygulama ile birlikte BİNLERCE esnafımıza ulaşılması hedefleniyor.

KOBİ Değer Kredisi Detayları

2020 yılında verilmesi planlanan Kobi Değer Kredisi’ ne şu an itibari ile 13 banka destek vermektedir. İşletmelerin yıllık cirolarının 25 milyon TL’ nin altında olması gerekmektedir. Bu kapsamda verilecek olan kredi toplamı 20 MİLYAR TL‘ dir. Bu kredi devlet hazinesinden değil projeye destek veren 13 banka tarafından sağlanacaktır.

★ İMALAT VE İHRACAT SEKTÖRÜNE : 1 MİLYON TL.

★ DİĞER SEKTÖRLERE : 500 BİN TL. destek verilecektir.

Esnafımız kredi faiz oranları ile ilgili şimdiden araştırma içine girdiler. Çünkü mevcut faiz oranları oldukça yüksek. Ancak yapılan açıklama doğrultusunda KOBİ’ lere verilmesi planlanan kredinin faiz oranı %1,54 olarak belirlenmiştir. Kredi 6 ay geri ödemesiz olacaktır.

İmalat ve ihracat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelerin 2020 yılında daha yüksek meblağlar ile desteklendiğini görmekteyiz. Bankacılık sektörünün canlanması amacı reel ve özel sektöre imtina ile yaklaşılmaktadır. Hükumet tarafından başlatılan dengeleme çalışmaları verilecek olan düşük faizli krediler yardımı ile kendini hissettirecektir. Yıllık ciroları 25 milyon TL’ nin altında olan kobiler finansman ihtiyaçlarını bankalar tarafından verilecek olan krediler yolu ile giderebilir. Ticaret ve istihdam faaliyetlerinin artırılması, mali yapıların düzeltilmesi adına başlatılan bu krediler ile ekonomide yaşanan kırılgan dengeler yerini güven ortamına bırakacaktır.

Halkbank KOBİ Kredisi

Kobi kredisi finansmanı sağlayan bankaların başında Halkbank gelmektedir. Banka, Kobi bankacılığı adı verilen özel bir sistem ile esnaf müşterileriyle ilgilenmektedir. Kobi’ lere sunulan kredi imkanları aşağıdaki gibidir,

Halkbank KOBİ Kredisi

Halkbank KOBİ Kredisi

 1. E-Ticaret kredisi
 2. Enerji yatırımlarına yönelik olarak verilen krediler
 3. İmalat kredisi
 4. İhracat kredisi
 5. Çay sektörü desteği
 6. Şoförler için plaka desteği
 7. POS iş yeri desteği
 8. Su ürünleri ve balıkçılık kredisi
 9. Bayilik kredisi
 10. Kobi istihdam desteği
 11. Kobi iş geliştirme kredisi
 12. Sağlık sektörü desteği
 13. Eczane kredi desteği
 14. Medikal sektörü
 15. Mobilya sektörü
 16. Kobi turizm sektörü kredileri gibi paketler ile Kobilerin yanında olmaya devam etmektedir.

Bankaların Kobiler için sunduğu kredilerin vadeleri genelde 36 ay olmaktadır. Örnek kredi hesaplamaları ile durumu daha net ifade etmeye çalışalım. Kobi Nedir? Yeni Düzenlemede Yer Alanlar! içeriğimizi incelediniz mi?

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Değer Kredisi Hesaplama

Kobi değer kredisinin 36 ay vadeli olarak verileceği söyleniyor. Ancak bazı bankalar tarafından vadeler daha düşük olabilir. Halkbank tarafından verilen kobi kredileri 36 ay vadeli olduğu için hesabımızı bu vadelere göre yaptık.

KREDİ TUTARIVADEAYLIK TAKSİT
20 bin TL12 ay1.873,58 TL
20 bin TL24 ay1.039,30 TL
20 bin TL36 ay765,63 TL
50 bin TL12 ay4.683,96 TL
50 bin TL24 ay2.598,26 TL
50 bin TL36 ay1.914,08 TL
100 bin TL12 ay9.367,91 TL
100 bin TL24 ay5.196,51 TL
100 bin TL36 ay3.828,16 TL

KOBİ Kredisi Veren Bankalar

Kobi değer kredisi paketine destek verecek olan toplamda 13 banka vardır. Ancak Kobi bankacılık sistemleri gelişmiş bankalar arasında sayacağımız bankalardan kredilerini alabilirsiniz.

Açıklamanın Diğer Başlıkları

2020 yılı içerisinde zor durumda olan esnafımıza yenide kredi desteği sağlanacak. Ancak yapılacak olan çalışmalar sadece bundan ibaret değil. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından değinilen farklı başlıklar da söz konusudur.

 1. CARİ DENGE
 2. FİYAT İSTİKRARI
 3. BÜTÇE DİSİPLİNİ

Son 16 yılda ekonomik manada ülkemiz için pozitif gelişmeler kaydedildiğini belirten bakan çalışmaların bu 3 ana başlık altında ele alınacağını belirtti. İthalat ve ihracat dengesinin düzenlenmesi amacı ile bu başlıklar ile ilgili gerekli açıklamalar önümüzde günlerde yapılacaktır. Bu kredi desteği ile maksimum 40 bin işletmeye finansman sağlanacaktır. Şartları taşıyan kobilerimiz kredi ile ilgili detayları katılımcı bankalardan öğrenebilirler.

KOBİ değer kredisi ile esnafımız derin bir nefes alacak! 36 ay vadeli ve %1,54 faiz oranı ile verilecek olan krediden yararlanmak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.