Devlet Destekli

KOBİ Değer Kredisi 2020 Projesi

KOBİ Değer Kredisi 2020 Projesi

Kredi Garanti fonu Hazine desteği ile Kobiler için 14 bankanın destek vererek başlattığı Kobi Değer Kredisinin detayları ve merak edilenler yazımızda. Öncelikle merak edilen KOBİ Değer Kredisi nedir? Ekonomi Değer Kredisi ve KGF kredi limitleri ne kadar olacak? KOBİ Değer Kredisi 2020 yılında verilecek mi? Kgf kredisi 2020 yılında kimlere verilir, Kgf kredisini kimler alabilir bu krediden nasıl yararlanacak, KGF anlaşmalı bankalar hangileridir ve tüm kredi projesi ile ilgili detayları tüm merak edilenler yazımızın sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Kobi Değer Kredisi Nedir?

Kredi Garanti Fonu kısaca KGF; Bankalardan kredi kullanmak isteyen Kobilerin bankaların istediği  tür ve nitelikte teminatı olmadığı için gerek duydukları finansmana erişemeyen, 2017 yıl sonu cirosu 25 milyon TL ve altı olan KOBİ’lerin kullanacakları kredilere kefalet sağlayacak şekilde devreye alınan kefalet türüdür. Kefalet için kullanılacak olan kaynak Hazine Desteği olmaktadır ve bu şekilde KGF kefaletiyle kullandırılacak olan Kobi Değer Kredisi İhracatçı ve İmalatçı KOBİ’ler için 800.000 TL ve diğer KOBİ’ler için 400.000 TL limitlerde 14 bankadan kullandırılmaya devam etmektedir. Yararlanıcı Kefalet oranı % olarak; İmalatçı/ihracatçı KOBİ 80%,  Diğer KOBİ 80% olacaktır.

KGF Anlaşmalı Bankalar 2020

obi değer kredisi paketine destek verecek olan toplamda 13 banka vardır. Ancak Kobi bankacılık sistemleri gelişmiş bankalar arasında sayacağımız bankalardan kredilerini alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Halk Bankası
Albaraka Türk Katılım Bankası VakıfBank
Alternatif Bank Garanti Bankası
Denizbank Vakıf Katılım Bankası
QNB Finansbank Yapı ve Kredi Bankası
Şekerbank Ziraat Katılım Bankası
Türkiye Ekonomi Bankası Akbank

KOBİ Değer Kredisi 2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kobi Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’ nda konuştu. Kobiler için 14  bankanın destek verdiği bir proje başlatıldı. Yeni kredi paketi ile Kobiler 20 milyar TL ile desteklenecek. Ancak Kobiler’ in bu destekten yararlanması için gereken bazı şartlar bulunuyor. Bankaların zaten verdikleri mevcut kobi kredileri var. Ancak ayrılan bütçe ile kullandırılacak kredi faiz oranları geçmiş yıllarda verilen kredilere göre daha düşük faizli. Üstelik 6 ay ödemesiz. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler tarafından merak edilen KOBİ Değer Kredisi 2020 faiz oranları nelerdir? Geçen yılının son çeyreğinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi..

Yapılan açıklama şu satırlar eklendi;

Kobiler’ in faaliyetlerinin devam etmesi ve durumda kalmalarının önlenmesi amacı ile Türkiye Bankalar Birliği’nde yer alan 14 bankanın katılımı ile düşük faizli kredi kampanyası başlatılmıştır. Verilecek olan bu krediler ile el ele zor durumlarından üstesinden gelinecektir. Ekonomide güvenli adımlar atılmaya devam edilecektir. Mevcut dengelenme sürecinde pozitif bir eğilim izlenmiştir. Bazı kesimler ekonominin olumsuz yönde seyretmesini bekleseler de emellerine ulaşamayacaklardır. Atılan adımlar ile güçlü bir gelecek çok da uzakta değildir. 

Hükumet tarafından verilen müjdelerin arkası kesilmiyor. Maddi durumu yetersiz aileler, esnaf, kredi kartı borçluları gibi kesimlerin verilecek olan çeşitleri destekler ile yüzleri gülecek.

KGF desteği ile verilen bu krediden yararlanmak için Kobi olup olunmadığı belirlenmesi gerekiyor.

Kobi Değer Kredisi II 2020 Yılında Yeniden Veriliyor

KGF ile anlaşmalı 18 bankanın eşlik ederek kullandıracağı Kobi Değer Kredisi II  Anlaşmalı 18 banka tarafından kullandırılır. Bu bankalar ise; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, ING Bank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Türk Eximbank,Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankasıdır. Bu bankalar aracılığıyla KGF kefaletiyle Hazine destekli Kobi Değer kredisinin  kefalet limiti ve kefalet oranları aşağıdaki gibidir. Kobi Değer Kredisi 2′ nin vadesi ise ödemesiz dönem azami 6 ay, toplam vade sabit 36 aydır. Ayrıntılar için tıklayınız.

blank

HAZİNE FONU 20 MİLYAR TL Kobi Değer Kredisi (Kefalet Limiti ve Kefalet Oranları)

Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

Kobi değer kredisinden yararlanmak için gereken bazı şartlar bulunuyor. Verilecek olan bu kredi ile esnafımız derin bir nefes alacak.

 1. ”KOBİ tanıma uygun olarak’‘ faaliyet gösteriyor olmak ,
 2. TOBB’ a bağlı odalardan herhangi birine üye olmak,
 3. Kredi başvurusu yapacağınız tarih itibari ile 1 yıldır düzenli ve aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olmak,
 4. Mali müşavir, YMM, Faktoring şirket, Eczane, Tarım Kredi, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları gibi alanlarda faaliyet göstermek
 5. İmalat ve ihracat faaliyetleri ile ilgilenmek
 6. Yıllık cironun 25 milyon TL’ nin altında olması
 7. Mikro ve küçük ölçekli Kobi olmak vb. gibi şartları yerine getirenler kobi değer kredisinden yararlanabilir.
 8. Kobi Değer Kredisinin tüm ayrıntılarını buradan inceleyebilirsiniz.
blank

Kobi Değer Kredisi II 2020 yılında verilmeye devam ediyor.

Bankaların Kobiler için sunduğu kredilerin vadeleri genelde 36 ay olmaktadır. Örnek kredi hesaplamaları ile durumu daha net ifade etmeye çalışalım.

KOBİ Değer Kredisi Hesaplama

Kobi değer kredisinin 36 ay vadeli olarak verilecektir. 6 ay ana para ödemesiz 36 ay vadeli krediye Hazine desteği ile 20 milyar lira kefalet desteği sağlanacaktır. Ancak bazı bankalar tarafından vadeler daha düşük olabilir. Halkbank tarafından verilen kobi kredileri 36 ay vadeli olduğu için hesabımızı bu vadelere göre yaptık.

KREDİ TUTARI VADE AYLIK TAKSİT
20 bin TL 12 ay 1.873,58 TL
20 bin TL 24 ay 1.039,30 TL
20 bin TL 36 ay 765,63 TL
50 bin TL 12 ay 4.683,96 TL
50 bin TL 24 ay 2.598,26 TL
50 bin TL 36 ay 1.914,08 TL
100 bin TL 12 ay 9.367,91 TL
100 bin TL 24 ay 5.196,51 TL
100 bin TL 36 ay 3.828,16 TL

 

KOBİ’nin birden fazla bankadan KGF kefaletiyle kredi kullanması mümkün olup KGF kefaleti ile kullandırılan kredilerin tamamı kefalet limiti hesaplamalarında dikkate alınmaktadır.

Kobi Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler (GÜNCEL) isimli içeriğimizden kredi başvurusu için gerekli olan evraklar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşletme Sahiplerine KOBİ Değer Kredisi Detayları

2020 yılında verilmesi planlanan Kobi Değer Kredisi’ ne şu an itibari ile 14 banka destek vermektedir. İşletmelerin yıllık cirolarının 25 milyon TL’ nin altında olması gerekmektedir. Bu kapsamda verilecek olan kredi toplamı 20 MİLYAR TL‘ dir. Bu kredi devlet hazinesinden değil projeye destek veren 14 banka tarafından sağlanacaktır.

★ İMALAT VE İHRACAT SEKTÖRÜNE : 1 MİLYON TL.

★ DİĞER SEKTÖRLERE : 500 BİN TL. destek verilecektir.

Esnafımız kredi faiz oranları ile ilgili şimdiden araştırma içine girdiler. Çünkü mevcut faiz oranları oldukça yüksek. Ancak yapılan açıklama doğrultusunda KOBİ’ lere verilmesi planlanan kredinin faiz oranı %1,54 olarak belirlenmiştir. Kredi 6 ay geri ödemesiz olacaktır.

İmalat ve ihracat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelerin 2020 yılında daha yüksek meblağlar ile desteklendiğini görmekteyiz. Bankacılık sektörünün canlanması amacı reel ve özel sektöre imtina ile yaklaşılmaktadır. Devlet tarafından başlatılan dengeleme çalışmaları verilecek olan düşük faizli krediler yardımı ile kendini hissettirecektir. Yıllık ciroları 25 milyon TL’ nin altında olan kobiler finansman ihtiyaçlarını bankalar tarafından verilecek olan krediler yolu ile giderebilir. Ticaret ve istihdam faaliyetlerinin artırılması, mali yapıların düzeltilmesi adına başlatılan bu krediler ile ekonomide yaşanan kırılgan dengeler yerini güven ortamına bırakacaktır.

Kobi Değer Kredisi 2- Diğer Başlıklar

2020 yılı içerisinde zor durumda olan esnafımıza yenide kredi desteği sağlanacak. Ancak yapılacak olan çalışmalar sadece bundan ibaret değil. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından değinilen farklı başlıklar da söz konusudur.

 1. CARİ DENGE
 2. FİYAT İSTİKRARI
 3. BÜTÇE DİSİPLİNİ

Son 16 yılda ekonomik manada ülkemiz için pozitif gelişmeler kaydedildiğini belirten bakan çalışmaların bu 3 ana başlık altında ele alınacağını belirtti. İthalat ve ihracat dengesinin düzenlenmesi amacı ile bu başlıklar ile ilgili gerekli açıklamalar önümüzde günlerde yapılacaktır. Bu kredi desteği ile maksimum 40 bin işletmeye finansman sağlanacaktır. Şartları taşıyan kobilerimiz kredi ile ilgili detayları katılımcı bankalardan öğrenebilirler.

KOBİ değer kredisi ile esnafımız derin bir nefes alacak! 36 ay vadeli ve aylık %1,54 faiz oranı (yıllık % 18,48 faizli) ile verilecek olan krediden yararlanmak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Kobi Kredisi Veren Bankalar Listesi (DÜŞÜK FAİZ) isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kobi Değer Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kobilerin anlaşmalı bankalardan kredi kullanabilmesi için bazı evrakları da bulundurması gerekiyor. Bu evraklar ise;

 • Başvuru yapan işletme sahibi veya sahiplerinin T.C nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru sahibine ait ve başvuru yapacak olan şirketin SGK borç dökümü belgesi,
 • Şirketler için ticari sicil gazetesinde yayınlanmış olan haberin sureti,
 • İmza atmaya yetkili Şirket sahibinin imza sirküleri,
 • Şirketin o yıl ki yıllık ciro dökümü,
 • İşletmenin vergi dairesinde bor dökümü belgesi,
 • krediye teminat gösterilecek olan gerekli tüm teminat evrakları,
 • İşletmenin bağlı olduğu oda kayıt belgeleri talep edilmektedir.

KOBİ miyim?

Kobi kredilerinden yararlanmanın yolu Kobi olmaktan geçiyor. Ancak bazı işletmeler Kobi olup olmadıkları ile ilgili herhangi bir fikre sahip değil. Biliyor musunuz ? Geçtiğimiz yıllarda  yapılan düzenleme ile Kobi tanımı değişmişti.Kobiler 3 sınıfa ayrılıyor. Bunlar mikro ölçekli, küçük ölçekli ve orta ölçekli Kobiler. Kobi tanımında yer almak için mevcut işletmede en az 10 personel çalışması ve bilanço toplamlarının 3 milyon TL olması gerekiyor. Siz de bu tablo yardımı ile Kobi tanımına uyup uymadığınızı öğrenebilirsiniz.  Ancak 2020 yılında kobilere verilecek olan destekleme paketinden yararlanabilmeniz için sadece bu şartlara sahip olmanız gerekmiyor. İlgili Bakanlık tarafından belirlenmiş olan kredi detayları bulunuyor. Limitleri sağlayan Kobiler ancak ve ancak düşük faizli krediden yararlanabilirler. Ayrıca Kosgeb tarafından oluşturulan Kobi testini de doldurabilirsiniz.

Kobiyim Test ET!

blank

Kobimiyim testinde işletmenin hangi sınıfa girdiği görüntülenir.

Bu şartlara sahip olanlar işletmeleri için gerekli olan finansmanın sağlanması amacı ile bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Bu amaçla verilecek olan kredilerden şartlarda görüldüğü gibi orta ölçekli kobiler yararlanamayacak(!)

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Ne Zaman Verilecek? içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Halkbank KOBİ Kredisi 2020

Kobi kredisi finansmanı sağlayan bankaların başında Halkbank gelmektedir. Banka, Kobi bankacılığı adı verilen özel bir sistem ile esnaf müşterileriyle ilgilenmektedir. Kobi’ lere sunulan kredi imkanları aşağıdaki gibidir,

Halkbank KOBİ Kredisi

Halkbank KOBİ Kredisi Paketleri 2020 yılında da veriliyor.

Halkbank Kobi Bankacılığı ile kobilere çeşitli sektörlerde destek paketler ile yanında yer almaya devam ediyor. Kobilere özel destek kredi paketleri ise;

E-Ticaret kredisi Bayilik kredisi
Enerji yatırımlarına yönelik olarak verilen krediler Kobi istihdam desteği
İmalat kredisi Kobi iş geliştirme kredisi
İhracat kredisi Sağlık sektörü desteği
Çay sektörü desteği Eczane kredi desteği
Şoförler için plaka desteği Medikal sektörü
POS iş yeri desteği Mobilya sektörü
Su ürünleri ve balıkçılık kredisi Kobi turizm sektörü kredileri

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi bu kredi paketleri ile Kobilerin yanında olmaya devam etmektedir. Ayrıntılar.

Devlet Destekli Kobilere KGF Kredileri 2020

Kobilere özel KGF desteği ile devreye alınan birçok kredi desteği mevcuttur. 2020 yılında Kobilere rahat nefes aldıracak

 • TOBB nefes kredisi, 
 • Ekonomi değer kredisi,
 • işe devam destek paketi,
 • Opex kredi destek paketi,
 • çek ödeme,
 • eximbank destek paketi gibi birçok kredi paketi açıklanmıştır.

Bunlardan Kobilere özel ekonomi değer kredisi ve TOBB nefes kredisinin detayları ise şu şekildedir;

Ekonomi Değer Kredisi

KGF kefaletiyle Kobilere özel ekonomi değer kredisi de başlatıldı. Kobilere 13 Kredi Veren Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, TEB, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, Şekerbank, Eximbank, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası, Alternatif Bank tarafından kullandırılacak olan kredinin kefalet limiti ve oranları ise şu şekildedir;

blank

Kefalet Limiti ve Kefalet Oranları

Ekonomi değer kredisi aylık eşit taksitli geri ödeme planına bağlı azami 4 yıl vadeli olup, anapara ödemesiz dönem en fazla 6 aydır. Tüm ayrıntılarını buradan inceleyebilirsiniz. 

Kefalet üst limiti tüm KOBİ’ler için 25 milyon lira firma-grup limiti, KOBİ dışı için 200 milyon lira firma-grup limiti olarak uygulanacaktır.

Kobilere 50 bin -100 bin TL. Nefes Kredisi

2020 yılında kobiler için TOBB esnafa nefes kredisi yeniden başlatıldı. Denizbank aracılığıyla Kobilere kullandırılacak olan kredinin kefalet üst limiti ve kredi üst limiti ile kefalet oranı aşağıdaki gibidir;

blankAyrıntılar için tıklayınız.

2020 yılında  Kobilere özel olarak devreye alınan çeşitli kredi destek paketlerine halen başvuruları alınmaya devam ediyor. Sizde kobi tanımına uyan işletme sahibi iseniz ve finansman erişimi sorunu yaşıyorsanız KGF kefaletiyle kullandırılan krediler yukarıdaki bankalar aracılığıyla başvuru yaparak tüm finasman sorunlarını çözebilirsiniz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.