Devlet Destekli

Kobilere 5 Milyar Bütçe Ayrıldı

Kobilere 5 Milyar Bütçe Ayrıldı

Piyasada yaşanan durgunluk 20 bin kobiyi Kosgeb tarafından Kobilere faizsiz verileceği açıklanan kredilere yöneltti. Kosgeb tarafından faiz desteği sağlanarak bankalardan verilecek faizsiz 50 bin lira kredi programına başvuruda bulunan kobilerin rekor sayıda başvuru yaptığı açıklanmıştı ve ödeme için başvuru onayı alan kobilere ödemeler geçen hafta yapılmaya başlamıştı.

Kobilerin faizsiz kredi desteğine bu kadar olumlu bakması ve tekrar verileceğinin açıklanması ile  Kobilere 5 Milyar bütçe ayrıldığının müjdesi gecikmedi. Kobiler Kosgeb’in belirlediği ölçülerde düzeyde bankalardan kredi çektiğinde faizini Kosgeb’in belli oranlarda karşılaması söz konusu olmaktadır.

Kobiler'e faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Kobiler’e faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Kobilere yılın ilk aylarından başlayacak şekilde son aylarında da tekrar verilecek olan finansman desteği için 5 milyar TL finansman ayrıldığının müjdesi geldi. Küçük ve orta ölçekli işletme olan Kobiler için yeni yılda 9 farklı destek programı kapsamında milyarlarca finansman desteği verilecek.

Geçtiğimiz yıllarda Kobiler için ayrılan destek bütçesi 991 milyon liraydı ve sahiplerine destekler sağlandı. Geçen yıl da destek bütçesini rakamı artırıldı 1.1 Milyar TL olarak destek bütçesinin rakamı belirlendi. Ayrılan bütçe ise 2 milyar lira’yı buldu.

Ekonomi gidişatına göre bütçede Bakanlar kurulu kararı ile Bakanlık tarafından artış politikasına geçilmesi de mümkün olacak.

Devlet destekleri ile yeni bir iş kurmak isteyen genç girişimcilerden işletmeleri için  kredi desteği alarak kendi işini büyüterek ayakta kalmayı başarabilen binlerce işletme bulunuyor. Her yıl düzenli olarak verilen devlet desteklerine Destek programları kapsamında kullandırılacak kredileri veren ilgili kurumlara başvuru yaparak sizde yeni yılda kendi işinizi kurarak patron olabilir ve devlet destekleri ile işletmenizi geliştirerek daha uzun yıllar boyunca ayakta kalmayı garantileyebilirsiniz. Ayrıca Kobilere 5 bin TL’ye varan teknoloji desteği sunulacak. Teknoloji üretiminin geniş bir alana yayılması için KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında 5 bin TL teknoloji desteği verilecek.

Kobi nedir? Değişen tanım ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ayrıca Kobilere uygun faiz oranları ve vade koşulları ile kredi imkanı sunan pek çok banka da bulunmaktadır. Ülkemizde esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacı ile TESKOMB adlı bir kuruluş kurulmuştur. Verilen krediler ile esnaf ve sanatkarlara finansman sunulmaktadır. Kredi başlıkları aşağıdaki gibidir;

  • İşletme kredisi
  • Aylık eşit taksitli işletme kredisi
  • Tesis kredisi
  • İstihdamı destekleme kredisi
  • Kooperatif ihracat tesis kredisi
  • İskonto kredisi
  • Şoför taşıt edindirme kredisi
  • Şoför esnasına taşıt onarım kredisi
  • Servis aracı kamyonet yenileme kredisi verilmektedir.

Ancak Kobi kredilerinden yararlanmanız için kobi tanımına uygun olarak faaliyet göstermeniz gerekmektedir. Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren 118/28 sayılı karar ile birlikte kobilerin tanımları değişmiştir. Kobilere sunulan avantajlardan yararlanabilmeniz için aşağıdaki tanıma uygun olmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere Kobiler 3′ ayrılıyor. Tanımda geçerli olan 3 kriter söz konusu. Bunlardan biri çalışan personel sayısı, biri yıllık net satış hasılatı, diğeri ise yıllık mali bilançodur.

Mikro ölçekli kobilerin çalışan personel sayılarının 10′ dan fazla, yıllık net satış hasılatlarının ve yıllık mali bilançolarının 3 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor. Küçük ölçekli kobi olmak için personel sayısının 50′ den fazla, yıllık net satış hasılatının ve mali bilançonun 25 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor. Orta ölçekli kobi olunabilmesi için çalışan sayısının 250′ den fazla olması, net hasılatın ve bilançonun ise 125 milyon TL’ den fazla olması gerekiyor.

KOBİ KREDİLERİ

Bankalar tarafından kobilere özel olarak verilen krediler aşağıdaki gibidir;

3 Ay Ödemesiz Kobi Kredisi QNB Finansbank

QNB Finansbank kobilere kredi vermektedir. Üstelik krediyi aldıktan sonra geri ödeme hemen başlamıyor. Kredi ilk 3 ay ödemesiz olarak kullandırılıyor. Vadeler ise 120 aya kadar olabiliyor. Krediden Türk Lirası cinsinde faydalanmak mümkündür. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Garanti Bankası Kobi Kredileri

Esnaf ve Kobilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kredi sunan bankalardan bir tanesi de Garanti Bankası’ dır. Sunulan kredinin vadesi 60 aya kadar olabilmektedir. Şahıs işletmelerinin kredi başvurusunda bulunmak için şubelere gitmesine gerek yoktur. İnternet üzerinden de kredi başvurusu alınmaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Halkbank Kobi

Halkbank esnaf ve sanatkarlara finansman imkanı sunan bankalar arasında yer almaktadır. Faizsiz krediler ile uygun vade seçenekleri sunan banka, esnaf yatırım ve kefaletli krediler de sunmaktadır. Sunulacak olan kredinin üst limiti 200 bin TL’ ye kadardır. İş yeri ve taşıt alımları için kullandırılacak olan yatırım kredilerinin üst limitleri 500 bin TL olmaktadır.

Ayrıca diğer bankalar ile görüşüp ihtiyaç kredisi imkanlarından yararlanabilir, faiz ve vade oranlarını öğrenebilirsiniz.

2020 yılında  girişimcilere Kosgeb tarafından Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında destek verilecektir. Ayrıca Kobi finansman destekleri de verilmeye devam edecektir. Kobiler şayet Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanamıyor ise bankalar tarafından düşük faiz oranları ile verilen kredilere başvuru yapabilirler.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.