geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4310
EURO
9,0522
ALTIN
420,67
BIST
1.488
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
11°C
Pazar Sağanak Yağışlı
9°C
Pazartesi Yağışlı
8°C
Salı Çok Bulutlu
7°C

Konut Birikim Hesabı Açan Bankalar Listesi

Konut Birikim Hesabı Açan Bankalar Listesi
A+
A-

Bu yazımızda, devlet tarafından yeni evlenenlere verilen Konut hesabı hangi bankada açılır? Konut desteği nasıl alınır, konut desteği nasıl olacak şartları gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Devlet Konut Katkısı Nedir? Kimlere Verilir?

Devlet konut katkısı, kendisine ait bir evi olmayan kişilere Devlet tarafından ev almalarını sağlamak amacıyla verilen bir katkıdır. Katkı dar gelirli vatandaşların ev almaları sağlamak amacıyla verilmektedir.

Konut hesabı hangi bankada açılır sorusuna cevap ve konut katkısı almak için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 • 18 yaşında ve Türk vatandaşı olmak,
 • Tamamı kendi adına kayıtlı konutu olmaması,
 • Konutu alacağı tarihe kadar en az 3 yıl boyunca konut hesabına ödeme yapmış olması,
 • Devlet katkısı almak için başvurmuş olduğu konut dışında başka bir konutu bulunmaması,
 • Konut edinim tarihini müteakiben altı ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya gerekli evraklar ile başvurması gerekmektedir.
ev-kredisi2
Üzerinize kayıtlı konutunuz varsa konut hesabı açamazsınız.

Konut birikim hesabı açıldığında, üzerine kayıtlı evi olanlar adına konut hesabı açılamaz.

Konut hesabı evi olmayan her kişi adına bir adet açılabilir. Taşıma yapılmaz.

18 yaşından küçükler olanlara vasi ve velileri hesap açabilecek. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Banka, başvuru hesabının konut hesabı açılmasına engel bir durumun bulunmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım sistemi üzerinden tespit edilecek. Çeyiz hesabı hangi bankada açılır isimli yazımızda, yeni evlenenler için çeyiz katkısından bahsedilmektedir.

Konut Hesabı Ödeme Miktarları

Konut hesabının asgari ödeme miktarı 250 TL. olup, üst sınır ise 2.500 TL. dir. Bu miktarlardan az veya çok para yatırılamaz. 3 aylık ödeme yapanlar için alt sınır 750 TL. ve 7.500 TL. dir.

 • Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar için devlet katkısı alınabilir,
 • Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izni bulunan konutlar,
 • Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.

Ayrıca devre mülkler için devlet konut hesabı açılamaz ve Devlet destekli konut katkısı ödemesi yapılmaz.

konut-hesabı
Konut hesabı ödeme tutarları

Hangi Bankada Konut Hesabı Açılabilir?

Devlet katkısı alabilmek için konut hesabı bankaların yurtiçi şubelerinde, Türk Lirası cinsinden, mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilmektedir. Konut hesabı ortak hesap olarak açılamaz. 18 yaşından küçükler adına vasisi veya velisi tarafından konut hesabı açılabilir. Konut hesabının açılışını müteakiben, bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir (üst sınır aylık 2.500 TL., 3 aylık 7.500 TL.) bu tutar 30 bin lirayı geçemez.

 • Ziraat Bankası konut birikim hesabı,
 • Devlet destekli Halk bank konut kredisi hesabı,
 • İş bankası konut hesabı,
 • Vakıfbank konut hesabı,
 • Kuveyt Türk devlet katkılı konut hesabı,
 • Şekerbank konut hesabı,
 • Halkbank konut mevduat hesabı,
 • Denizbank konut hesabı,
 • Denizbank devlet konut hesabı,
 • Ziraat Bankası devlet katkılı konut hesabı
 • Finansbank konut kredisi birikim hesabı

açılabilecektir.  Yatırım yaptığınız süre sonunda ise devlet tarafından belirlenen oranlarda konut katkısı yapılabilecektir. Bu bankalarda veya bankaların yurtiçi şubelerinde hesap açanlar Devlet destekli Konut Katkısı alabilirler. Konut hesabı hangi bankada açılır bankaların konut hesabı şartlarını ve ev almak için konut desteğinden bahsettik. Sitemiz üzerinden DEVLET DESTEKLİ EN DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ VEREN BANKALARI inceleyebilirsiniz. Devlet destekli ev kredisi almak için bağlantıdan kredi detayları hakkında bilgi alabilir ve yatırım yaptığınız tutar için belirlenen oranlarda devlet katkısı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Hesabı

Konut hesabı açabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Ziraat Katılım’ dır. Bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırdığınızda devlet tarafından yüzde 25’i oranında katkı payı verilmektedir. Konut hesabı açılabilmesi için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Ayrıca yatırım süresi boyunca ödemeleri aksatmamak gerekiyor. Devlet katkısı kazanmak için daha evvel bir konut sahibi olunmaması gerekiyor. Hesap sadece gerçek ve Türk vatandaşı olan kişilere açılabiliyor.

Devlet katkısı yapılacak olan tutarlar;

 • 60 ay ve üzeri ödemelerde toplam birikiminizin yüzde 25′ i kadar (Ödeme tutarı 20 bin TL’ yi geçemez.)
 • 48 ay ila 59 ay arasındaki ödemelerde toplam birikimin yüzde 18’i kadar (Ödeme tutarı 14 bin 568 TL’ yi geçemez.)
 • 36 ay ila 47 arasındaki ödemelerde birikimin yüzde 15′ i kadar (Ödeme tutarı  16 bin 313 TL’ yi geçemez.)

Size en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

ziraat-bankası-konut-hesabı
Ziraat Bankası konut hesabı açarak devlet katkısı alabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Hesabı

Vakıfbank’tan da konut hesabı açtırmanız ve bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız durumunda yatırdığınız tutarın yüzde 20′ si kadar devlet katkısı verilmektedir. Yatırılan tutara göre verilecek olan devlet katkısı tutarı 18.822,94 TL olacaktır. Konut hesabı açmak isteyen şahısların 18 yaşını tamamlamış olması ve kendi adlarına açılmış olan bir konut hesaplarının olmaması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için hesaplar vasileri ya da velileri yolu ile açılacaktır.

Konut hesabı ne yazık ki ortak hesap şeklinde açılamamaktadır. Şahıslar kendi adlarına bireysel hesap açtırabilirler. Hesaplar sadece TL. Türk Lirası cinsinden açılabilmektedir. Ayrıca şahısların birden fazla konut hesabı açtırmaları mümkün değildir. Farklı bankalardan açılan hesaplara yatırılan tutarların da birleştirilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Hesap detaylarını öğrenmek için tıklayınız.

Diğer bankaların da konut hesapları bulunmaktadır. 2021 yılında devlet tarafından konutlara verilecek olan devlet katkısı oranlarının yüzde 25‘ e yükseleceği söyleniyor. Durum netleştiğinde sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.