Devlet Destekli

Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

4 yeni kredi paketi Kamu bankalarınca devreye alındı. Paket içeriğinde konut kredisi, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi sunuldu. Tarihin en büyük kredi finansman paketinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank öncülüğünde kredi kullandırılacak kredi detayları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Konut kredisinde sunulan avantajlı kredi ile öncesinde ev kredisi alan kişilerde acaba yapılandırma olur mu? gibi sorular sorulmaya başlandı. Öncesinde varsayalım ki 120 ay vadeli kredisi bulunan kişinin 4 yeni paketin devreye alınması ile 15 yıl vadeli olarak kullandıracak kredide yapılandırma talebi beklenir devletdestekli.com oldu. Konut kredisi 15 yıl vadeli % 0,64 faizli yapılandırma yapılacak olup olmaması hakkında detaylara yer vermeden önce Kamu bankalarınca koordine edilen konut kredisi detaylarına değinmek gerekir.

0,64 Faizli Konut Kredisi

Kamu bankaları tarafından 1 Haziran 2020’de yeni kredi paketi verileceği duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yürütülen pakette konut kredisi de sunularak ev almak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya başlandı. Konut kredi paketine göre vatandaş 180 ay (15 yıl) vadeli olarak kredi kullanacak ve 1 yıl boyunca da banka anapara ve faiz talep etmeyerek geri ödeme yapılmayacak. Ayrıca 15 yıl vadeli konut kredisi içinde yüzde 0,64 üzerinden kredi verilecek. devletdestekli.com Vadelerin ve faizlerin düşürüldüğü bu dönemde ev alma düşüncesi bulunan vatandaşlar konu ile ilgili detayları merak etti. Vatandaşa kullandırılacak kredi sıfır ve ikinci el konut alımlarına göre ayrıştırıldı ve faiz oranları ayrı ayrı ele alındı.

Vatandaşın 100 bin TL kredi alması ile 1 sene ödemesiz ve sonrası 168 ay ödemeli olmak üzere aylık 1.019 lira taksiti bulunacak. Geri ödeyeceği taksit toplamı ise 171 Bin 184 lira olacak. Eğer bankadan konut kredi finansmanı sağlanacak kişi eşit taksitli ödeme yapacak ise bu durumda yine 100 Bin lira kredi için 15 yıl vadeli olmak üzere aylık taksiti 937 lira olacak ve toplam geri ödeme tutarı ise 168 Bin 709 lira olarak hesaplanmıştır.

Uygu şartların sağlanması ile kredi üst limiti belirlenecek ve vatandaşın İstanbul, İzmir ve Ankara’dan konut alımında 750 Bin TL diğer illerde ise 500 Bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Konut kredisi peşinatı ise kamu bankalarınca % 10 belirlenmiş olup;

  • 750 Bin TL ev alımında; 750.000 * 0,10 = 75.000 lira
  • 500 Bin TL konut kredi kullanımında; 500.000 * 0,10 = 50.000 lira peşinat talep edilecektir.

Kişinin sıfır konut alımlarında % 0,64 faizli kredi uygulanacakken ikinci el ev alımlarında bu oran % 0,74 faiz oranı üzerinden hesaplanacaktır.

Yeni düzenleme ile ikinci el konutların alımlarında faiz oranları % 0,87′ ye yükseltildi.

blank

Konut kredisi örnek hesaplama tablosu

Durum bu şekilde olup ev almak isteyenlere müjdeli haberin verilmesinden sonra öncesinde konut kredisi bulunan vatandaşlarda yapılandırma hakkında sorular sorulmaya başlandı. İçeriğimizde Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma hakkında detaylara yer verdik.

Konut kredisi hakkında 15 Yıl Vadeli 1 Yıl Geri Ödemesiz 0,64 Faizli Konut Kredisi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Konut Kredisi 15 Yıl 0,64 Faizli Yapılandırma

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbankası tarafından sunulan konut kredi hakkında yapılandırmaya gidilip gidilmemesinden önce konut kredisi yapılandırmanın ne olduğu ve nasıl olacağından bahsedilmesi gerekmektedir. Konut kredisini yüksek faizle almış olan vatandaş yeni kredi paketinin devreye alınması ile konut kredisi faiz oranlarında meydana gelen düşük faizli dönem ile var olan kredisi için düşük faizde ödeme talebinde bulunabilir.

Bu durumda halihazırda ödediği kredi kullanım durumu kapatılıp ardından düşük faizli kredi kullandırımı açılma suretiyle vatandaş düşük faizden kredi kullanabilir. Yeniden yapılandırma olarak adlandırılan bu durumunda refinansman olarak da ifade edilir. Her dönem olabileceği gibi kredi yapılandırma da faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde verilen bir kredi devletdestekli.com faizlerin düşmesi neticesinde yeniden yapılandırılma işlemi yapılması mümkündür.  Yeniden yapılandırma ile vatandaş mevcut kredisi için dönemin düşük faizlerinden yararlanırken taksit ödemelerinde de azaltmaya gidiyor. Böylelikle vatandaş daha az faiz ödeyebiliyor.  Ancak konut kredisinde yeniden yapılandırma yapacak vatandaşlara bankalar bir takım masraflar talep ediyor. Bunlardan biri tahmin edildiği üzere dosya masrafları olurken diğer ise erken kapatma cezası olacaktır.

15 Yıl Vadeli Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Olur ?

Kamu bankaları tarafından 1 Haziran 2020 itibariyle duyurulan ve başvuruların 2 Haziran 2020 de ilgili bankaların şubelerine müracaat halinde alınacağı ve konutta düşük faizli dönemin sunulacağı üzere geçmişte konut kredisi alan vatandaşlar bu kredinin devreye alınması ile kredi yapılandırması talep etmektedir. Ancak yeniden yapılandırma için birtakım durumlar neticesinde olabilmektedir. Bu durumlar üç farklı şekilde ele alınabilir.

  1. Vatandaşın konut kredisi kullanımı bulunurken kredi taksit ücretinden fazla bir para ödeyecek olması durumunda  bankaya müracaat etmesi halinde var olan ödeme planında değişikliğe gidilerek yapılandırma mümkün olabilmektedir.
  2. Kişinin konut kredisi kullandığı dönemde belirlenen faiz oranlarının sonrasında düşük faizli konut kredisi dönemi devreye alınması halinde mevcut kredi faiz oranında azaltıma gidilerek yapılandırma mümkün olabilir. Örneğin 2018 yılında % 0,98 faizli kredi almış olan bir vatandaş 2020 senesinde % 0,64 faiz üzerinden sunulan konut kredisi için geçmiş yıla ait faiz oranı düşüklüğü sebebiyle yeniden yapılandırma olabilir.
  3. Kişinin taksitlerini ödeyemediği ve ödemekte zorlandığı üzere bankaya müracaat ederek mevcut kredisinde yapılandırmaya gidilebilir ödeme planı yeniden düzenlenebilir.

Vakıfbank Avantajlı Konut Kredisi %0,64 Faizli

Kamu bankalarından biri olan Vakıf Bankası avantajlı konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara düşük faizle ev sahibi olma imkanı sunacak. Vakıfbankasından kullanılacak kredi için belli birtakım şartların ev sahibi olacak kişiler tarafından sağlanması gerekmektedir. Vakıfbank resmi internet sitesi üzerinden kredi hesaplama tabloları masraflar ve maliyet oranları paylaşılmış aynı zamanda konut kredisi için bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda Vakıf Bankasından kredi kullanacak kişinin öncesinde %0,94 faizle konut kredisi kullanmış ise yapılandırma yapabilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bankalar tarafından net bir açıklamaya yer verilmemiştir. Önümüzdeki günlerde Vakıfbank gibi diğer kamu bankalarından net bir açıklama yapılması beklenmektedir. Vakıfbank tarafından konut kredisi kullanacak vatandaş sıfır ev için 100 bin lira kredi kullanımında; 120 ay vadeli, % 0,64 faizle kredi alabilecek. Kredi tahsis ücreti kredi tutarının % 0,5 olarak hesaplanacak ve 100 Bin lira için ekspertiz ücreti 1.100 TL olacaktır. Aynı oran ikinci el konut alımları içinde geçerli olacak ancak faiz oranı % 0,74 üzerinden hesaplanıyordu Faiz oranları % 0,87′ ye yükseltildi. Başvurular Vakıfbank Şubeleri üzerinden alınacak. Ancak çağrı merkezi üzerinden başvuru yapma imkanı da vatandaşa sunulacak. Vakıfbank Çağrı Merkezi üzerinden yapılacak konut kredisi başvurusu için;

  • 444 0 724 numaralı Vakıfbank Çağrı Merkezini arayarak,
  • Tuş takımından 5’e tıklayarak Başvuru İşlemleri menüsü,
  • Ardından 2’ye tıklayarak Kredi Başvuru seçeneğinden,
  • Tuş takımından 1’i seçerek Konut kredisi başvurusu menüsü üzerinden başvuru alınabilir.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.