Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar 2023 (Yapılandırma)

Konut kredisi transferi yapan bankalar 2023 yazımızda konut kredisi transferi yapılıyor mu, hangi bankalar konut transferi yapıyor, transfer işlemleri nasıl yapılır, Garanti, Yapı ve Kredi Bankaları mortgage transferinde gerekli evraklar nelerdir detaylandırdık.

Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar 2023 (Yapılandırma)

Konut Kredisi Transferi yapan bankalar, müşterilerine yeniden yapılandırma fırsatları sunmaya devam ediyor. Yüksek faizli konut kredisi için bankalardan almış olduğunuz kredinizi, faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırıp, mevcut bankanızı konut kredisi faiz oranı daha düşük olan bir bankaya devrederek kredinizi daha düşük oranlarda geri ödeyebilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu konut kredisi transfer ürünlerine başvurmanız gerekiyor.

İçeriğimizde konut kredisi transferi, hangi bankaların konut kredisi transferi yaptığı, havale işlemlerinin nasıl yapıldığı, Garanti, Yapı ve Kredi Bankalarının ipotek transferi için gerekli evrakların neler olduğunu detaylandırdık.

Konut Kredisi Transferi Yapılıyor mu?

Kullanılan kredinin yeniden yapılandırılması mevcut ödenmiş kredinin kapatılması ve cari faiz oranı ile yeni bir kredi kullanılması için yapılır. Daha önce yüksek faiz oranları ile kullanmış olduğunuz konut kredinizi yeniden yapılandırarak bankaların imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Konut kredi transferi imkanları ise aşağıdaki gibidir:

 • Daha az faiz ödeyebilirsiniz.
 • Taksitlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Bankaların düşük faizlerinden yararlanabilirsiniz.

Mevcut krediyi yeniden yapılandırmak her zaman avantajlı olmayabilir, avantajlı fırsatlardan yararlanmak için kâr oranı yeniden yapılandırma maliyetinden yüksekse kâr etmeniz gerekir. Bu kapsamda konut kredileri yeniden yapılandırılabilen krediler arasında yer almaktadır. Ancak, bankalar her zaman yeniden yapılandırmaya istekli olmayabilir. Bu durumda konut kredisini havale ile başka bir bankaya havale ederek uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Konut Kredisi Transferi Yapan Bankalar Hangileridir?

Yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanarak ev alan kişiler faiz oranlarını takip etmelidir. Kullanılan kredi için faiz oranlarının düşmesi ile birlikte borçlarını yeniden yapılandırabilir ve mevcut borçlarını azaltabilirler. Konut kredisi yapılandırması yapan bankalara göre faiz oranlarında büyük değişiklik var.

Konut kredisi borç transferi mevcut borcun tutulduğu bankadan ise borcun tamamı EFT ile ödenmekte ve EFT yapılan bankaya konut kredisi açılarak avantajlardan yararlanılabilmektedir.

2023 yılında ipotek transfer kredisi veren bankalar şu şekildedir:

 • Garanti Bankası Mortgage (Konut kredisi transferi)
 • Yapı ve Kredi Mortgage (Konut kredisi transferi) Konut kredisi transferi yapmaktadır.

2023 yılında konut kredisi transferi yapan bankaların listesi şu şekilde:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası 
 • TEB 
 • Akbank
 • Şekerbank 
 • ING Bank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası Konut Yapılandırma

Bu bankalarda konut kredisi taşıma işlemi bankaların inisiyatifindedir. Konut kredisi zaman içerisinde yapılan kampanyalar dahilinde taşınabilmektedir. Konut kredisi borcunuzu düşük faizli konut kredisi veren bir bankaya havale ederek yeniden yapılandırabilirsiniz.

En doğru ve güncel bilgilere bankalara başvurarak ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama Tablosu 2023 Güncel

Konut kredisi yapılandırma işleminde, 100.000 TL için 120 ay vadeli Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi Tutarı Ödenen Taksit Sayısı Yapılandırma Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Cezası Eklenmiş Kapatma Tutarı (%2)
100.000 TL24 Ay %1.294.871,50 TL116.916,03 TL
100.000 TL36 Ay %1,293.490,08 TL125.643,05 TL
100.000 TL48 Ay %1,292.807,47 TL134.758,41 TL
100.000 TL60 Ay %1,292.404,26 TL144.255,78 TL
100.000 TL84 Ay%1,291.956,70 TL164.363,15 TL
Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama Tablosu

200.000 TL için 120 ay vadeli konut kredisi yapılandırma hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi Tutarı Ödenen Taksit Sayısı En Düşük Yapılandırma Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Cezası Eklenmiş Kapatma Tutarı (%2)
200.000 TL24 Ay%1.299.743 TL233.832,07 TL
200.000 TL36 Ay%1.296.980,17 TL251.286,10 TL
200.000 TL48 Ay %1.295.614,93 TL269.516,82 TL
200.000 TL60 Ay %1.294.808,53 TL288.511,56 TL
200.000 TL84 Ay %1.293.913,41 TL328.726,31 TL
Ziraat Bankası Konut Kredisi

2023 yılı güncel en düşük faiz oranları ile konut kredisi yapılandırma hesaplaması yukarıda hazırladığımız tablodaki gibidir. En güncel ve doğru tutar size borcunuzu havale edeceğiniz banka tarafından verilecektir.

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi borçlarını yeniden yapılandıran bankalar ücretsiz EFT yaparak mevcut borçlarını başka bankalara devrederek kapatılıyor. Banka havalesi ile borçlarını kapatacak kişiler mevcut borçlarını kapatırken ilgili bankaya bildirimde bulunmalıdır.

Mevcut konut kredisi borcunun faiz oranı düşürülerek yeniden yapılandırma da gerçekleştirilir. Yeni kredinin maliyeti ek bir maliyet olacağından hesaplama dikkatli yapılmalı ve bu süreçten fayda sağlayacaksanız bunu yapmalısınız.

Konut Kredisi yapılandırmasından yeni kredi için ödenecek ekspertiz ücreti, kredi tahsis ücreti ve dosya masrafına ek olarak eski kredi için borç erken kapama ücreti de tahsil edilecek.

Konut Kredisi Garanti Yeniden Mortgage

Bankalar ev kredisi kullandırdıkları müşterilerinden talep ettikleri harcamaların aynısını ulaşım ve transfer kredilerinde de talep etmektedirler. Dosya, sigorta ve kredi açılış ücretleri de dahildir. Ev kredisi borçlarını Garanti Bankası’na taşıyanlar avantajlı faiz oranlarından yararlanabiliyor. Başka bir bankadan konut kredisi aldıysanız ya da daha düşük faiz oranları, uygun vade seçenekleri ve daha düşük taksitlerle ödemek istiyorsanız Garanti Bankası konut kredisi kullanabilirsiniz.

Başka bir finans kuruluşundan konut kredisi aldıysanız ve bu krediyi Garanti BBVA’ya daha uygun taksitlerle aktarmak istiyorsanız, yine de Mortgage’ı seçebilirsiniz. Uygun taksitler ve daha düşük faiz oranları ile alınan konut kredisini bankaya göstererek 120 ay ve 240 ay vadeli kredi kullanabilirsiniz.

Ekspertiz değerinin en fazla %80 değerinde bankadan kredi almak isteyenler garanti yeniden mortgage kredisini hesaplamak için tıklayınız.

Konut Kredisi Yapı ve Kredi Bankası Mortgage

Farklı bankalardan konut kredisi alan kişiler, Yapı ve Kredi Bankası’ndan transfer kredisi başvurusu yaparak daha düşük faiz oranları ve vade seçeneklerinden yararlanabilmektedir.

Mevcut krediniz başka bir bankada kapatılır ve konut kredisi transfer işlemi, kalan anapara için avantajlı faiz oranları ve bütçenize uygun ödeme planı ile yeniden hesaplanır. Belirtilen banka aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler daha uygun koşullarla satın alınacak evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar transfer kredisi alabilirler.

Konut Kredisi Transferi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi transferi yapmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Konut Kredisi Transferi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Başvuruda istenen belgeler arasında öncelikle kredi konusu ve satın alınacak evin tapu fotokopisi istenmektedir.
 • Bunun yanında bankaya nüfus cüzdanı fotokopisini de vermeniz gereklidir.
 • Ayrıca bankalar transfer ev kredisi talebinde bulunan kişilerden aylık gelir belgesi istemektedir.

Gelir belgesi olarak istenen belgeler şu şekildedir:

 • Emeklilerden de maaş cüzdanlarının fotokopisi
 • Serbest meslek sahiplerinden de son vergi levhası fotokopisi
 • Ücretlilerden son aya ait maaş bordrosu
 • Kira gelirleri varsa tapu ve kira kontratı
 • Emekliler için maaş cüzdanları
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
 • Son 2 aya ait güncel maaş bordrosu
 • Şirket imza sirküleri ve yetki belgeleri

Teminata ilişkin evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Kişilerden ayrıca teminat olarak tapu fotokopisi
 • Kira kontratları ve gelir belgeleri
 • son 3 ay içinde alınmış ikametgah belgeleri

Bankalar tarafından istenilen ve gerekli olan evraklardır.

Konut Kredisi Başka Bir Bankaya Taşınabilir mi?

Konut Finansmanı Kanunu’na göre, kredinizi mevcut bankanızdan başka bir bankaya transfer ederken, 36 aydan az ise %2, bir aydan fazla ise %1,36 erken kapama ücreti alınır.

Konut Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?

Konut kredisi 30 gün içinde ödenmelidir. 2 dönem üst üste ödenmezse icra olunur.

Konut Kredisi Transferi İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

Konut kredisi transferi için belirli bir ücret ödenmez. Ancak, fesih işlemleri için mevcut bankanız tarafından belirli bir masraf alınabilir. Ayrıca, yeni bankanızın sizden bazı masraflar alabileceğini de unutmamak gerekir.

Konut Kredisi Transferi Yaparken Kredi Ödeme Planım Değişir mi?

Konut kredisi transferi yaparak kredi ödeme planınızı değiştirebilirsiniz. Yeni bankanız size daha düşük aylık taksitler veya daha kısa bir ödeme planı sunabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.