Devlet Destekli

0,99 Faiz Konut Kredisi Yapılandırma (Ziraat-Halkbank-Vakıf)

0,99 Faiz Konut Kredisi Yapılandırma (Ziraat-Halkbank-Vakıf)

Bildiğimiz üzere 2020 yılı Ağustos ayında Halkbank, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası konut kredisi faizlerini %0,99 oranına düşürdü. Buna göre 500 bin liraya kadar tutarlı ve 15 sene vadeli kredi çekecekler aylık %0,99 üzerinden ev satın alabilecekler. Bu durumda daha önce ki dönemde faizler yüksek iken kredi çeken vatandaşın konut kredisi yapılandırma hesaplamaları gündeme geldi. Zira faizlerin düşmesi durumunda vatandaşa yapılandırma imkanı sağlanırsa, aynı kredi daha düşük miktarlarda ödenerek tamamlanmış olacak. Ancak %0,99 yeni faiz oranlı kredilerin sadece yeni konut alımları için olduğu belirtiliyor.

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ev kredisinin yapılandırılabilmesi için ilk şart bankanın uygun oranlarda kredi vermeyi kabul etmesidir. Zira bazen faizler düştüğünde düşük faizden yapılandırma yerine sadece yeni krediler için geçerli oluyor.

Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank tarafından verilen aylık %0,99 oranlı kredi içinde bu haberleri duymaktayız. Bu sebeple bankanızla görüşmeniz size en net sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Tabi birde bu işin hesaplama boyutu var.

Ev kredisi çeken müşterinin ilk kredisinin aylık faizi ile yapılandırma kredisinin aylık faizi arasında belirli bir oran bulunması gerekmektedir. Eğer bu oran mevcut değilse, vatandaş alacağı ikinci kredinin dosya masrafını ödeyeceğinden dolayı herhangi bir kâr durumu söz konusu olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse aylık %1,20 oranında faiz ile kredi çeken bir vatandaş şuan aylık %0,99 oranında faiz ödeyerek kredi çekerse ortaya çıkacak olan %0,21 oranında ki faiz indirimi tüm masrafları ortaya koyduğunda herhangi bir avantaj sağlamayacaktır.

Aslen vatandaşın yapılandırmadan yararlanabilmesi için en az %0,60 oranında yapılandırma farkı olması gerekmektedir. Bankadan çekilen herhangi bir kredinin vadesinin uzatılması ile konut kredisinin faizinin düşürülmesi aynı şey değildir.

Bankalarca sunulan finansman kredi teamülleri ve mevzuat hükümlerine göre verilir. Hiçbir banka müşterisinin   daha önce çektiği kredisinin faizini düşürme zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira şuan için bu yönde bir yazılı mevzuat mevcut değildir.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma 2020

Vakıflar bankası şuan için müşterilerine %0,99 faiz oranıyla 180 ay vadelere kadar konut kredisi vermektedir. Daha önce çekilen tüketici kredilerinin vadelerinin uzatılmasına yönelik yasal mevzuatlar çerçevesinde uygulamalar gerçekleştirse de, yüksek faizle çekilen konut kredilerini yeni faiz oranından yapılandırdığına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.

Vakıfbank Konut Kredisi Yapılandırma 2020

Yukarıda ki görselde de açıkça görüldüğü gibi Vakıfbank resmi internet sitesinde kampanyanın yeni konut alımlarında geçerli olduğu belirtilmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma Yapıyor mu?

Ziraat Bankası internet sitesinde yer alan hesaplama bölümüne yeni faiz oranlarını işleyerek müşterilerin ödeyecekleri faizleri ortaya koymuştur. Ancak verdiği %0,99 oranlı kredi için ekstradan bir açıklama yapmamış ise de, Vakıfbank gibi bu kredinin sadece yeni konut alımları için geçerli olacağı değerlendirilmektedir. Bu hususta ki en net bilgi Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebilir.

Ziraat bankasının %0,99 faizli konut kredisinin gerekli belgeler bölümünde;

Satın alınmak istenen konutun tapu belgesinin fotokopisinden bahsedilmektedir. Ayrıca bu kredide talep edilen tüm evrak ve belgeler yeni satın alınan bir konut için istenmekte olan evraklardır.

 • 180 aya kadar vade,
 • Evin %80 oranına kadar sağlanan finansman,
 • İpotek tesisi ve gerekli durumlarda ek teminat,
 • Kredi süresince deprem, hayat ve konut sigortası zorunluluğu mevcuttur.

Ziraat Bankasının bu kredisinin içeriğinde daha önce yüksek faizle kredi çekenlerin yapılandırma kredisi kullanarak faizleri düşürebileceklerine dair herhangi bir bilgi mevcut değildir.

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi Yapıyor mu?

Halkbank tarafından yapılan %0,99’luk konut kredisi faiz indirimini Banka genel müdürü sayın Osman ARSLAN tarafından yapılan açıklama ile bildirildi.

Halkbank konut kredisi faiz oranları

Bankanın internet sitesinde yayınlamış olduğu haberde de konut sahibi olmak isteyen müşterilere bu kredinin verildiğinden bahsedilmektedir. Eskiden çekilen kredilerin yapılandırmasına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ticari firmaların çekecekleri krediler içinse banka tarafından firmanın kredi puanına göre bir değerlendirme yapılacak ve senelik %17 faiz oranından başlayan oranlarla finansman imkanı sağlanabilecek.

Yukarıda da belirtildiği üzere kamu bankalarının hiç birinin internet sitesinde yapılandırmaya ilişkin herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi genelde yeni konut alımları için olduğu vurgulanmıştır. 

Yine haber sitelerinde %0,99 faiz oranından sadece yeni konut alımları için geçer olacağı, daha önce kredi çekenlerin konut kredisi yapılandırma işlemi yapamayacağı haberleri yer almaktadır.

Konut Kredisi Yapılandıran Bankalar Hangileridir?

Yeni uygulamaya giren %0,99 faiz oranından olmasa da, başka bankadan çektiği krediyi kendi bünyesine almak üzere belirli faiz oranları ile yapılandırma yapan bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • İş Bankası,
 • Teb,
 • Garanti Bankası,
 • HSBC
 • Halkbank,
 • Denizbank,
 • Vakıfbank

Kredinin faiz oranı, müşterinin kredi notu, kalan ödemeler ve diğer mevzuat hükümlerine göre talebin uygun görülüp görülmeyeceği bankanın inisiyatifindedir.

Yeni ev almak isteyenler En Düşük Faizli Konut Kredisi Hangisi isimli içeriğimizden faizleri ve diğer şartları inceleyebilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.