Konut Kredisi Hayat Sigortası Her Yıl Yenileme Zorunlu mu? (2022 Düzenlemesi)

Konut Kredisi Hayat Sigortası Her Yıl Yenileme Zorunlu mu? (2022 Düzenlemesi)

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler, bankanın kredi çekme koşulu olarak belirtilen ve yapılması zorunlu olan hayat sigortası banka için ödeme güvencesi olduğu için krediyi kullanacak kişiden istenmektedir. Konut kredisinde hayat sigortası her yıl zorunlu mu, hayat sigortası ne kadar, kredi çekerken hayat sigortası iadesi, Ziraat konut kredisi hayat sigortası ne kadar ve iptalini araştırdık.

Konut Kredisi Hayat Sigortası Nedir?

Konut kredisinde hayat sigortası Banka kredisine bağlı olarak yapılan ve hayat sigortası kredi borcunun teminatıdır. Kredi sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda tüm borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Kredi kullandığı bankadan yada hayat sigortası yapan şirketlere sigorta yaptırmayıp vefat ermesi durumunda bankalar kalan borcun ödenmesini istemektedir. Bunların yaşanmaması için hayat sigortası yaptırılması her zaman daha faydalı olacaktır.

Hayat Sigortası Neden Yaptırılır?

Hayat sigortası yaptıran kişilerin, beklenmedik bir olay ile karşılaşmaları durumunda kendileri ve ailelerini güvenceye almalarına olanak sağlar.

 • Sigorta şirketlerinin belli bir prim karşılığından sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde yaşam kaybı, işsizlik gibi durumlarında,
 • Kişilere belirtilen süre içerisinde yada süreden daha uzun hayatta kalması halinde sigortalı olan kişiye sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür.
 • Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterileri yapılması için yönlendirmelerde bulunmaktadır.
 • Vefat, maluliyet, tehlikeli hastalık veya işsizlik gibi durumunlar da
 • Kredi borcunuzun sigorta şirketi ve banka tarafından ödeneceğini belirler bu sebeple, banka kendini güvence altına almak amacı ile hayat sigortası yaptırır.

Konut Kredisi Kullanırken Hayat Sigortası Yaş Sınırı

Ev kredisi kullanan kişilere hayat sigortası yapılabilmesi için yaş ortalaması 18 ile 65 yaş arasında değişmektedir.

 • Yaş sınırını konut kredisi kullanılan bankanın belirlediği üst yaş sınırı belirdiği gibi her bankaya göre de değişkenlik göstermektedir.
 • Bankalar ev kredisi kullanırken yaş sınırını baz alarak yaş sınırını belirler.
 • Konut kredisi kullanmanın yaş sınır 18-65 yaştır

Kredi kullanacak olan kişiler belirtilen yaş aralığında olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Hayat Sigortası Ne Kadar?

Hayat sigortasının bankalar ve internet siteleri üzerinden hangi sigortayı ve neden istediğinizi belirten bölümleri doldurduktan sonra ne kadar olduğunu ve yüzde kaçını sigorta şirketinin veya bankanın karşıladığını görebilirsiniz. Herhangi bir sigorta şirketi sitesinden veya kurumundan hayat sigortaları ve ödemeleri için bilgi alabilirsiniz. Konut kredisi devletdestekli.com sigorta bedelini başvurduğunuz bankaların kredi hayat sigortası sorgulama” bölümünden ulaşıp hesaplayabilirsiniz. Kredi tutarı ve süresine göre hayat sigorta primi hesaplaması yapılmaktadır.,

Örneğin: 50.000 TL konut kredisi çeken bir kişi 12 ay vade ile hayat sigortasını 230-400 TL arasında bir ücret ödeyerek yaptırabilir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Her Yıl Zorunlu mu?

Konut kredisi kullanımında, hayat sigortası her yıl yapılması hakkında zorunlu kılınan bir yasal düzenleme yoktur. İmzaladığınız konut kredisi sözleşmesi içerisinde hayat sigortası almak isterseniz, kredi devletdestekli.com başvurusu yaptığınız bankadan dilediğiniz sigorta şirketini seçip sigortanızı yaptırabilirsiniz. Her sigortanın en az 1 yıl geçerlilik süresi vardır. İsteğe bağlı olduğu halde 1 yıl sonunda tekrar yenileyebilirsiniz.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Konut kredisi Hayat sigortasını iptal ettirebilmek için yapmanız gereken: cayma hakkınızı neden kullanmak istediğinizi belirterek sigorta yaptırmış olduğunuz şirket ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı‘na dilekçe yazmaktır. Hayat sigortası poliçesinde, sigorta şirketinin kendisine iptal hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeden cayabilmektedir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası İadesi Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi kullanan kişilerin borçlarını erken kapatması halinde, sigorta iadesi için müşterinin sigorta şirketine gitmesine gerek yoktur. Kişi direkt olarak kredi kullandığı bankaya başvuru yaparak, yazmış olduğu dilekçe ile prim iadesi alabilirsiniz.

Hayat Sigortasında Ölüm Halleri

Bu durumda dikkat etmeniz gereken poliçedeki ölüm halleri ve sebepleridir. Bu poliçede ölümcül hastalık ve kaza sonucu ölüm daha ön plandadır. Sözleşmede gösterilen süre içinde sigortalı vefat ederse, sigorta devletdestekli.com bedeli, hayat sigortası genel şartları gereğince sigortacı tarafından tazminat olarak ödenmektedir. Ancak, hayat sigortası olmayan bir borçlu, öldükten sonra tüm borcu mirasçılarına devredilmektedir.

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı

Hayat sigortalı olarak ölen bir kişinin yasal varisleri olacaktır. Bunlardan yararlanmak için ise varislerin bir takım işlemleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Hayat sigortası ölüm tazminatı zaman aşımı süresi 2 yıldır. İki yıl sonunda tüm teminatlardan doğan haklar ve ölüm tazminatından doğan haklar zaman aşımına uğrar. 2 Yıl ve haricinde zarara neden olan olay tarihinden itibaren ise 10 yıl zaman aşımına girer. İlgili işlemlerden sonra hak edilen tazminatı nakit olarak alabilirler. Ölüm halinde varislerin tazminat için yapması gerekenler ise şöyledir;

 • Vefat eden bir kişi için hayat sigortası sorgulaması yapılması.
 • Ölüm tazminatı talebi için gerekli başvuru evraklarının temin edilmesi.
 • Sigortalının poliçesine sahip olduğu şirketine tazminat talebini iletmesi.
 • Sigorta şirketi tarafından talep inceleme sürecinin beklenmesi.
 • Ölüm tazminatı ödemesinin olumlu sonuçlar doğrultusunda nakit olarak tahsil edilmesi.

Yukarıdaki belgelerden sonra sigorta şirketine “alındı” belgesi ile hatırlatma yapılarak iletilir. Talep süreci incelenir ve olumlu sonuç doğrultusunda ölüm tazminatı ödemesi başvuru yapan şahsa ödenmektedir.

Ziraat Konut Kredisi Hayat Sigortası Ne Kadar?

Konut kredisi kullanan 18 ile 70 yaş arasındaki müşterilerin sigorta süresi içinde hayatını kaybetmesi halinde uygulanmaktadır. Ziraat Bankası’na olan borç kapatıldıktan sonra geriye kalan sigorta tazminat bedeli, sertifikada belirtilen lehtarlara ödenmektedir. Detaylı bilgiyi Ziraat Bankasına ait resmi sitesinden alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hayat Sigortası Zorunlumu?

Ziraat Bakasından konut için kredi çekildiğinde kredinin türüne bakılmaksızın hayat sigortası mevzuatına göre yapılması sorun değildir. Hayat sigortasında esas olan kredi kullanan kişinin isteğine bağlı olarak hayat sigortası yaptırmasıdır.

Ziraat Bankası’nda kredili mevduat hesabı açılarak hesabı kullanmaya başlayan 18-75 yaş arasındaki müşterilerin sigorta süresi içinde hayatını kaybetmesi durumunda Ziraat Bankası’na olan borcunun kapatılmasını amaçlayan bir hayat sigortasıdır. Hayatını kaybetmesi durumunda borcunun tamamen kapatılmasını isteyen vatandaşlar hayat sigortasını yaptırmalıdır.

Konut Kredisi Sigorta Zorunluluğu Kalktı!

Geçtiğimiz yıllarda kredi kullanan kişilerin vefat etme durumu göz önünde bulundurularak hayat sigortası yaptırması zorunluydu. Günümüzde hayat sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılıyor. Kredi kullanan kişinin hayatını kaybettiğinde halen kredi borcu varsa ve hayat sigortası bulunmuyorsa eşinin yada çocuklarının bu borcu ödemesi gerekiyor.

Ancak hayat sigortası yaptırıp hayatını kaybeden birinin borcu sigorta şirketi tarafından yada kredi kullanmış olduğu banka tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda banka krediyi kullanacak olan kişiyi hayat sigortası hakkında bilgilerdir. Hayat sigortası yaptırıp yaptırmamak kullanıcının inisiyatifine kalmıştır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi almak için yazımızın içeriğini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.