Devlet Destekli

Konutta Pay Dönemi Başlıyor İLK GAYRİMENKUL SERTİFİKASI DÖNEMİ

Konutta Pay Dönemi Başlıyor İLK GAYRİMENKUL SERTİFİKASI DÖNEMİ

TOKİ orta gelirli ailelerin konut ihtiyaçlarının karşılanması adına hizmet veren kurumlardan bir tanesidir. 3+1 ve 2+1 daireler inşa edilmektedir. Emlak konut güvencesi ile birlikte de konut alımı yapabilirsiniz. İçeriğimizden tüfe hesaplamalarına, ödemelerin nasıl yapılacağına ve konutların metrekare  ve fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başlıyor

TOKİ öncülüğünde Türk gayrimenkul sektöründe bir ilke imza atılarak hayata geçirilen gayrimenkul sertifikası ihracında talep toplama süreci başladı. Konutta Pay Dönemi Başlıyor ve Gayrimenkul sertifikası dönemi Türkiye’ de ilk defa Toki ve  Makro işbirliği ile Park Mavera 3 konut projesinde uygulanacak ve gayrimenkul projelerine bireysel ve kurumsal yatırımcıların SPK denetiminde ortak olmalarını sağlayacak yeni bir yatırım aracı olarak pay dönemi 29 Mart itibariyle başladı.

toki

Toki ve Makro iş birliği yapacak.

Konutta pay dönemi ile herhangi bir gayrimenkul projesine tek başına yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan ancak gayrimenkul yatırım yapmak isteyen kesimlerin çok ufak birikimler ile bankalardan kredi çekmeden, faize bulaşmadan yatırım yapmasını imkan tanınması amaçlanmıştır. Projenin başından tabiri caizse topraktan ortak olmak isteyen Türkiye’nin ve dünyanın her tarafından her gelir grubundan yatırımcılar dilerse projenin teslimine kadar bekleyebilir, dilerse istediği an yatırımını o anki borsa değerinden nakde dönüştürebilir. Proje ilerledikçe bölgesel yatırımlar tamamlandıkça yatırımlar değerlenir.

Sertifika İle Nasıl Ev Alınır?

  • Proje dahilinde kaç daireye sertifika verileceği önceden belirlenecek.
  • Kişiler almak istedikleri daire için başvuruda bulunacak.
  • Daireye iki farklı talep gelirse başvuru tarihi önce olana öncelik verilecek.
  • Tapu harcı ve KDV ödenerek teslimat yapılacak.
  • Diğer daireler açık artırma usulü ile satılacak.
  • Buradan elde edilen tutar sertifika sahiplerine ödenecek.

Ev Alamayan Metrekare Alacak

İsterseniz beğendiğiniz bir dairenin payını borsadan toplayıp ev sahibi olabilir, isterseniz bitmiş değerlenmiş oturmaya hazır projenin satış gelirine payınız nispetinde ortak olursunuz.

Yapılan yatırımın projesine uygun olarak tamamlanma garantörü TOKİ olup, yatırımcı hakları açısından  SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde olacaktır. Payların değişimi İstanbul Borsa üzerinden, projeye ilişkin bilgi akışı KAP Kamu Aydınlatma  Platformu üzerinden izlenebilecek ve tam şeffaflık sağlanabilecektir. Gayrimenkul sertifikası gayrimenkul yatırım yapmak isteyen her gelir grubuna faizsiz yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal tüm yatırımcılara yönelik olarak geliştirilmiş yeni bir yatırım aracıdır.

Konutta Pay Dönemi Başlıyor

Konutta Pay Dönemi Başlıyor

Gayrimenkul Sertifikası ile Mega Projelerde Pay Satın Alarak Ev Sahibi olun

Gayrimenkul sertifikası olarak TOKİ garantörlüğünde yeni dönemde ev almak isteyip yeterli birikimi olmayan vatandaşlar konut projelerinden pay satın alabilecek pay satın alarak ev sahibi olmak için 1 pay almak isteyenler 42.5 TL ödeyecek. Bir ev satın alabilmek için 100 pay alanlar 1 m2 ye denk gelecek şekilde en az 11 bin 58 pay sahibi olanlar yeni bir eve sahip olabilecek.

TOKİ ve Makro İnşaat ortaklığında hayata geçecek ‘Park Mavera 3’ projesinde gayrimenkul sertifika modeli ilk kez  29-31 Mart’ta uygulamaya konularak talepler bu tarihlerde toplanacak.

Mega projelerde  gayrimenkul sertifikası ile pay sahibi olabilecek kişiler arasında gelir ayrımı yapılmadan herkes pay alabilecek. Hatta gayrimenkul sertifikası ile 42 lirası olan bir üniversite öğrencisi de projeye ortak olabilecek.

Konut alımlarınız için bankalar tarafından verilen TOKİ kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası ile Mega Projelerde Pay Satın Alarak Ev Sahibi olun

Gayrimenkul Sertifikası ile Mega Projelerde Pay Satın Alarak Ev Sahibi olun

Toki Başkanı Ergün Turan Gayrimenkul sertifikası hem finansal piyasalar açısından, hem de gayrimenkul piyasası açısından da önemli bir hadise. Bu konuda öncü bir rol alıyoruz. Yıl içerisinde buna benzer şeyler olacak mı? Tabi. Yoksa bir tek ihraç yapıp bırakırsak, bu bir derinlik kazandırmaz. Bunun hemen peşinden ne olur diye baktığımız projelerimiz var” dedi. Gayrimenkul sertifikasının gong töreninin ise 4 ya da 5 Nisan’da yapılması planlanırken, gongu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalması bekleniyor.

TOKİ başvurusu yaparak siz de 3+1 konut projelerini inceleyebilir ve konut sahibi olabilirsiniz.

Konutta Pay Dönemi Başlıyor bu yeni dönemde Mega projeler ile Başakşehir ve çevresinde yapılan bu projelere yerli ve yabancı yatırımcılar hatta Almanya’da yaşan biri de Başakşehir projesinden pay satın alma imkanına sahip olabilecek.

TOKİ 2020 projeleri ile siz de ev sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Eslem Günşer dedi ki:

    Tokilere taşınmak istiyorum ve bu pay dönemi nedir?