Devlet Destekli

Esnafa Faizsiz Kredi 2020 Yılı Şartları Neler?

Esnafa Faizsiz Kredi 2020 Yılı Şartları Neler?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları hesaplama işlemi yaptıktan sonra tarafınıza uygun limiti seçin. TESKOMB’un sağladığı destekten yararlanmak için ESKKK gerekli şartları taşıyorsanız hemen başvuru yapabilirsiniz. Kredi konuları çeşitlilik arz etmektedir. İşletme kurulum dönemine ait, makine ve teçhizat alımı, şoförler odasının 0 ve 2. el araç alımları için bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Esnaf Kefalet Kooperatifi Halkbank aracılığı ile Esnafa Faizsiz Kredi veriyor. Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile geçtiğimiz yıllarda Halk bankası tarafından verilen esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaletiyle veya doğrudan esnaflara verilen kredilerin bir sonraki yıla devreden krediler ile aynı kapsamda kredi kullanmak isteyenlere faiz indirimi yapılacaktır. Bu ne anlama geliyor diye merak edenlere geçtiğimiz yıllarda bu bankadan çekilen esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaleti ile veya esnafların kendi başvuruları aracılığı ile almış oldukları  kredi ödemeleri eğer henüz bitmemiş ve taksitleri devam ediyor ise bunların kalan taksit miktarları üzerinden faiz indirimi uygulanacaktır. Aynı şekilde bu kapsamda kredi çekmek isteyenler de bu faiz indiriminden yararlanabileceklerdir. Bankanın yapacağı bu faiz indiriminden doğacak olan kayıpları ise Hazine müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır.

Halkbank düşük faizli canım evim konut kredisi

Kooperatif ve Halkbank ortaklığı ile kredi çekmeniz mümkün.

Halkbank ve Kooperatif Anlaşması

Alınan karar kapsamında önceki yıllarda kullanılan kredilerin halen devam eden taksitleri ile yeni kredi çekmek isteyenlerin çekecekleri kredi faizleri  % 50 oranında indirim yapılacaktır. Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu kapsamda verilecek olan krediler ile geçtiğimiz yıllarda çektikleri kredilerin taksitleri  yılında devam edenlerin kredi faiz oranlarında % 100 indirim yapılacaktır.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında  kredi başvuru tarihi itibari ile en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkara alacakları krediler için ve geçtiğimiz yıllarda kullandıkları kredi taksitlerinin bu yıl da ödemeye devam edenler için yapılan bu değişiklik ile % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Kosgeb Tarafından Onaylanan Projeler İçin Onay

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme ve idaresi başkanlığı tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere, Kosgeb tarafından verilen uygulamalı girişimcilik kurslarını bitiren ve son başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları takdirinde 100 bin liraya kadar % 100 faiz indirimi  oranı uygulanarak kredi kullanabilirler. Bu imkandan bir sonraki yıla borcu bulunanlar yararlanamazlar.  Bu karar ile kredi kullanacaklar ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerin bakiyesi bir sonraki yıla ait kredi faiz oranlarında %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Makine, ekipman, demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar kredi kullanan esnaf ve sanatkarların kullandıkları kredi bakiyesinin bir sonraki yıla devreden kredileri için % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Halkbank faizsiz kredi

Halkbank faizsiz kredi

% 100 Faiz İndirimli Krediyi Kimler Kullanabilir?

  • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödemesi devam eden esnaflar bu krediden yararlanabilmek için önceki kredilerini kapaması gerekmektedir.
  • Yasal takibe alınan esnaf bu kredi kapsamından çıkarılır.
  • Geriye dönük bir yıl içerisinde en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullanılabilir.
  • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaflar aynı işletme için bu faiz indiriminden yararlanamaz.
  • Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin gerekli evraklar hakkında bilgi alın.

Esnaf kefalet tarafından verilen kredilerin 200 bin liraya çıkarılması kararı alındı. Esnaf kredilerinin yıllık faizi %4,5’tir.

Bununla birlikte dükkan satın alacak olan esnafa 120 ay vadeli 500 bin lira kredi verilmesine karar verildi. Ayrıca işletmesine ticari araç alan esnaflar ise Halk Bankasından esnaf kooperatif kefaletiyle 500 bin TL’ye kadar ticari araç kredisi çekebilecekler.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ ın Kasım ayında yaptığı açıklamaya göre borçlu olan esnafa bazı kolaylıklar sağlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ ne borcu olan esnafın gecikme faizlerinde belirli oranlarda indirime gidilecek. 1 aya kadar olan gecikme faizlerinin oranı yüzde 16, 1 aydan fazla olan gecikme faizlerinin oranı ise yüzde 20′ ye çekildi.

Kosgeb tarafından girişimciler 2020 yılında da desteklenmeye devam edecektir.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.