geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Korona Virüs Nedeniyle Verilen 8 Devlet Desteği

Korona Virüs Nedeniyle Verilen 8 Devlet Desteği
A+
A-

Coronavirüs Türkiye’de görülmeye başladığından bu yana devlet vatandaşlarına birçok destek paketlerini sundu. Zorlu geçen coronavirüs ile mücadelede vatandaşların ekonomik açıdan zorluk yaşamamaları adına devlet destek olarak her kesimden vatandaşa destek paketlerini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Bu yıl gerçekleştirilen Coronavirüs ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası açıklanan Ekonomi İstikrar Paketi vatandaşlara coronavirüs nedeniyle verilen ilk devlet desteği olmuştur. 18 Mart tarihinden itibaren bu zorlu geçen süreçte her geçen gün yeni destek paketleri de gündeme gelmiştir. Kamuoyuna duyurulan ilk destek paketinden bu yana emekli, esnaf, kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik tüm devlet destekleri içeriğimizde yer almaktadır.

Coronavirüs Nedeniyle Verilen Tüm Devlet Destekleri

Covid-19 salgını dünya çapında hızla yayılmaya devam ederken Mart ayının ikinci haftasında Türkiye’de ilk enfekte kişi görülmüştür. Her geçen gün artan vaka sayısı ile tedbirlerde de artış yaşanmıştır.  Coronavirüse karşı alınan önlemler İçişleri Bakanlığın tarafından genelge olarak kamuoyuna duyurulmuş ve birçok işletme geçici süreliğine faaliyetlerine ara vermiştir. Finansal açıdan zorlu geçen bu süreç işsizliğe de neden olmuştur. Tüm bu ekonomik daralmaların önüne vatandaşı rahatlatacak birçok desteklerde faaliyete girmiştir. Kapatılan işyerlerinin çoğu çalışanlarını ücretsiz izine çıkartmış ya da faaliyetine devam eden işletmelerde küçültmeye giderek işçi çıkartmaya yönelmiştir. devletdestekli.com Ülkemize gelen coronavirüs sağlık açısından büyük panik yaratmakta ve buna ek olarak ekonomik alanda zarar yaratmaması adına yaklaşık iki hafta içerisinde hükümet ve bankalar paketlerini teker teker gündeme getirmiştir. Başta kamu bankaları olmak üzere diğer tüm özel bankalar da vatandaşlara destek paketlerini açıklamış ve ilgili Bakanlıklar tarafından da destekler belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmesi adına açıklanmıştır. Coronavirüs nedeniyle devletin vatandaşa sunduğu 8 adet destek;

1-) Halkbank Coronavirüs Destekleri

Halkbank coronavirüs ile mücadele için 23 Mart tarihinden itibaren coronavirüs sürecinde yaşanacak ekonomik zararları en aza indirmek için destekler açıklamaktadır. Finansal İstikrar Paketi, İşe Devam kredisi ve Esnaf Destek Paketi ile vatandaşlara yönelik desteklemelerde bulunmuştur. Her zaman esnafların ve tüm müşterilerinin yanında olduğu belirten Halkbank, bu üç paket ile ekonomik sorunların en aza indirmeye amaçlamaktadır.

Finansal İstikrar Kalkan Paketinde istikrarın korunması, işletmelerin desteklenmesi ve ekonominin devamlılığı için 31 Mart’a kadar ödenmesi gereken fakat ödenemeyen taksitler için erteleme imkanı getirmiştir. Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşanan olumsuzluklara destek niteliğinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vadeleri gelecek olan taksit ödemelerini, 3 ay süre ile faizsiz olacak şekilde erteleyecektir. Kredilere yapılandırma imkanı sunan Halkbank, 6 aya kadar ödemesiz kredilerde müşterileri için uygun vade seçeneği sunacaktır. İşletme sahipleri için istihdamının devamlılığı hedef alan banka, personel maaş giderleri kadar ilave kredi limiti sağlayacaktır.

Halkbank’ın sunduğu diğer destek ise İşe Devam Kredi Desteği’dir. Coronavirüs sürecinde üretim ve istihdama ilişkin oluşabilecek hasarları en aza indirmek amacıyla başta KOBİ’ler olmak üzere diğer firmaların işletme sermaye ihtiyaçlarını gidermek adına işe devam kredi desteği gündeme gelmiştir. Bu destek için herhangi bir sektör ayrımı yapılmadan ekonomik açıdan olumsuz etkilenmiş olan tüm firmalar başvuruda bulunabilmektedir. Bu kredi desteğinden yararlanacak işletmeler yine Şubat ayı sonuna kadar çalışan sayısında azaltma yapmamalıdır. İşe devam kredi desteğinden krediye erişim Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu Kefaleti de sağlanacaktır. Kredi desteği ise; 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olarak toplamda 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranında olmaktadır.

Son olarak açıklanan destek paketi ise Esnaf Destek Paketidir. Bu destek ile esnaf ve sanatkarlara yönelik İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulmaktadır. Esnaf Destek Paketi ile esnaflara özel olarak sunulan iki yeni ürün nakit kredi ve ticari kart desteği olmaktadır. 25 bin TL nakit kredi desteği işletme kredisi, 25 bin TL ticari kart desteği ise paraf esnaf kart desteğidir. %4,5 faiz oranı, 6 aya kadar ödemesiz ve 36 ay vadeli işletme kredisinin kredi limiti 25.000 TL’dir. Paraf esnaf kart ise 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit seçeneği ve düzenli nakit akışıyla 25.000 TL kredi limitlidir.

2-) Ziraat Bankası Coronavirüs Destekleri

Kamu bankaları öncülüğünde sunulan İşe Devam Kredi Desteği paketinde Ziraat Bankası da bulunmaktadır. İşe devam kredi desteğini ilk açıklayan 3 kamu bankasının içinde yer alan Ziraat Bankası, coronavirüs ile mücadelede ekonomik alanda oluşabilecek zararların ortadan kalkması için işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına  işe devam kredi desteği sunmaktadır. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönem olarak toplam 36 ay vade imkanı ve yıllık %7,5 faiz oranında kullandırılacak olan kredi desteğinde Şubat ayı sonuna kadar çalışan sayısının azaltılmaması gerekmektedir. Ziraat Bankasının sunmuş olduğu kredi erteleme hakkında detaylı bilgi için basın açıklamasından bilgi alabilirsiniz. devletdestekli.com Bu desteğin yanında Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ise bireysel müşterilere yöneliktir. Ekonomik İstikrar Kalkan tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, ailede bulunan bireylerin aylık gelirleri toplamı 5.000 TL ve altında ise bu destekten yararlanılabilmektedir. Finansal açıdan bireysel müşterilerinin desteklenmesi adına uygulamaya konulan yeni kredi desteğinde 10.00 TL’ye kadar, ilk 6 ayı ödemesiz toplam 36 ay vadeli ve aylık eşit taksitli kredi kullanılabilecektir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL şeklinde verilecek olan kredi tutarlarının vade sayısı ise 36 ay olmaktadır. Ziraat Bankası Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisine başvurmak için tıklayınız.

3-) Vakıfbank Coronavirüs Destekleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinden sonra açıklama Vakıfbank, 9 maddeden oluşan destek paketini kamuoyuna duyurdu. 30 Haziran tarihine kadar tüm kredi taksit ödemelerinde esneklik sağlanacağını, bireysel kredi kullanan müşterilerin kredi taksitlerinin 3 ay süre ile ertelenebileceğini duyuran Vakıfbank, işletmeler de 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandıracaktır. Bireysel müşterilerine sunduğu desteklerin yanında firmalara da büyük kolaylık sağlamaktadır. İşe devam kredi desteği ve bireysel temel ihtiyaç destek kredisini Vakıfbank’ta müşterilerine sunmaktadır. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında anapara ve faiz ödemeleri 3 aylığına ertelenecektir. Firmaların ise 6 aylığına ertelenmesine karar verilmiştir. Vakıfbank’ın coronavirüs nedeniyle borç ertelemesine ilişkin basın açıklaması için tıklayınız.

4-) Her Haneye 1.000 TL. Maddi Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına göre hane başına 1.000 TL maddi yardım verilmeye devam etmiştir. Coronavirüs salgını nedeniyle bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen maddi destek için toplamda 2 milyar liralık yardım ayrılmıştır. bu destekten daha önceden sosyal yardım alan vatandaşlar ve geliri düşük aileler yararlanmıştır. Doğum tarihlerinin son rakamına göre yapılacak 1.000 TL’lik maddi yardımın sorgulanması e-devlet aracılığıyla yapılabilmektedir. Toplamda 8 milyon vatandaşa yapılacak yardım için herhangi bir başvuru alınmamaktadır.

5-) Coronavirüs Nedeniyle İşsiz Kalanlara Devlet Desteği

Coronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan, işyerinde çıkarılan vatandaşlara yönelik devlet bu kişilere aylık bağlamıştır. İşsiz kalanlara aylık olarak verilen olan destek 1.700 TL ve 4.000 TL aralığındadır. Bu desteğin yanında coronavirüs ile mücadelede belediyeler suları herhangi bir şekilde kesmeyecektir. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan desteklere ek olarak her belediye için 3 milyar liralık bütçe ayrılmıştır.

6-) 10.000 TL. Temel İhtiyaç Desteği

Coronavirüs için alınan birçok önlemlerde bankaların vatandaşlarına sundukları desteklere bir yenisi daha eklendi. 3 kamu bankası olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın katılımıyla gerçekleştirilen temel ihtiyaç desteğine Türkiye Katılım Finans Kurumlara da dahil oldu. Kamu ve katılım bankaları haricinde diğer özel bankalarında bu desteği sunup sunmayacaklarını önümüzdeki günlerde netleşecektir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tüm firmalara yaptığı çağrıda kamu bankalarıyla beraber 5.000 TL altında geliri olan vatandaşlara yönelik Temel İhtiyaç Desteğini açıkladı. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak finanse edilecek destek kredisi 6 ay ödemesiz toplam 36 vadeli olacak şekildedir.

7-) Sağlık Çalışanlarına Coronavirüs Desteği

Coronavirüs salgının nedeniyle sağlık çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay boyunca üst tavandan yapılacaktır. Sağlık çalışanları için toplamda 5,7 milyar liralık yeni bir kaynak oluşturulmuştur. Sağlık personelleri toplu taşıma hizmetlerinden ve kamuya ait olan sosyal tesislerden de ücretsiz bir şekilde yararlanabilecektir.

8 -) Emekli Vatandaşlara Yönelik Coronavirüs Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığın geçtiğimiz günler yaptığı açıklamaya göre en düşük emekli maaşı 1.500 TL’ye çıkarılmıştır. Her yıl alınan bayram öncesi emekli ikramiyesi coronavirüs nedeniyle bir ay erkene alınıp Mayıs ayı yerine Nisan ayında verilecektir. Ayrıca emekli promosyon alacak olan emeklilerin promosyon ödemeleri ise evlerinde verilecektir. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara gelen sokağa çıkma yasağında emekli aylıklarını almak için şube gitme derdi kalmadan maaşlarda evlere gelmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Zehra dedi ki:

  Yardım almak istiyorum

 2. Avatar Viodan dedi ki:

  Kovid 19 nedeni ile ihtiyacı olan olmayan herkese maddi yardımda bulundu gerçekten durumu bizden çok çok daha iyi olana verildi bizim evimiz kira eşim koronadan işsiz kaldı elektrik faturası 2000 TL birikmiş kira birikmiş temel ihtiyaçlar bile karşıliyamiyiruz bitek eşim çalışıyor bebeğimiz var elbise alamıyoruz kalkmış kar 1000tl destek diyorlar ben o parayı alamadım ki akşamda hangi köşeyi kapatacak kirayımı faturalarını evemi çocuğamı bu nasıl bi dünya kimisi parada kimisi yoklukta lütfen birbirimize yardımcı olalm

 3. Avatar zindan dedi ki:

  adına devlet desteği diyorlar ama yandaş desteği herhalde 3 ayı geçti esnafım hala esnaf destek kredisi alamıyorum.

 4. Avatar Caner dedi ki:

  Erimi lan cengo namusuma orjin devlersiniz

 5. Avatar Muhammed Naif dedi ki:

  Allah için bir yardım 1 lira param yok yemek yiyecek param yok kirayı karşılamadı Ben suriyeliyim stanbul’da 4 tane kardeşime bakıyorum burada çalışmaya geldim İzmir’de ama 1 liraya ekmek param yoktur 2 gündür açım hep su içiyorum halsizim bir para yardımı erzak yardımı Allah için bu devlet para vermiyorsa ben ne yapayım

  1. Avatar ramo baba dedi ki:

   olum ülkeyi yediniz bitirdiniz hala açım dıyosun yavşak

 6. Avatar şeyma dedi ki:

  geliri 3000 tl olan vatandaşlara 1000 tl yardım verilecekmi

 7. Avatar kader dedi ki:

  bugün ayın 5i ve ben hala bu desteği alamadım nekadar adaletsizlik bu