KOSGEB Acil Destek Kredisi Başvuru Şartları 2022

KOSGEB Acil Destek Kredisi Başvuru Şartları 2022

Giresun’ da yaşanan sel  felaketinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve bir an önce yaraların sarılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan tarafından, KOSGEB tarafından sel bölgesine yönelik başlatılan “Acil Destek Kredisi Programı” kapsamında işletmelerin 100 bin liraya kadar kredi detayları açıklandı. Faizsiz ilk yıl geri ödemesiz Acil destek kredisinin detayları hakkında açıklama yapan Varank; KOSGEB tarafından karşılanacak. Yani işletmelerimiz krediyi sıfır faizli olarak kullanacak. Kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz olacak.” ifadelerini kullandı. Hemen kosgeb destek kredisi başvuruları hakkında bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Selden Etkilenen Esnaf ve KOBİ’lere Acil Destek

Giresun’ da  22-23 Ağustos’ta kuvvetli sağanak yağış nedeniyle sel felaketi yaşanmış ve sel felaketinden olumsuz etkilenen esnaflara özel verilecek faizsiz kredinin detayları belli oldu.

Selden etkilenen KOBİ’lere ve  işletmelere 100 bin liraya kadar kredi kullandırılacak olup “Kredi faizinin tamamı KGF desteği ile KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Giresun’da selden etkilenen tüm işletmeler krediyi sıfır faizli olarak kullanacak olup  faizsiz kredinin vadesinin ilk 12 ayı yani ilk yıl geri ödemesiz olacak şekilde tüm esnafların yararlarına sarılması amaçlanmaktadır. Selden etkilenen esnaflar olumsuz olarak etkilendikleri durumlarını İlgili Valilik, Kaymakamlık gibi ilgili resmi makamlardan belgelendirerek bu programdan yararlanabilecektir. İlk yıl ödemesiz olan faizsiz kredinin ödemeleri 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay olarak yapılacak. Teminat sıkıntısı yaşayan kobilere KGF desteği sağlanacak olup işletme başına 100 bin lira üst limitli kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını belirten Varank;

Öte yandan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalınma İdaresi (DOKAP) üzerinden AFAD’a 20 milyon lira aktardıklarını belirten Varank, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla aktarılan bu kaynak, zarar gören köy yollarının acil ihtiyaçları için kullanılacak.” bilgisini verdi. Detaylar

Acil destek kredisinin daha önce, yıl başında Elazığ ve Malatya depremlerinden zarar gören firmalarımız için kullanılmıştı.

Deprem Bölgesine Acil Destek Kredisi 2022 ( Faizsiz)

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen Elazığ depremi birçok ilde hasar neden oldu. Yaşanan deprem felaketinden etkilenen ve faaliyetleri duran birçok esnaf banka ödemelerini nasıl yapacağını merak ediyor. Deprem dolayısıyla faaliyetleri duran esnafın ödemelerinin ertelenmesi talebinde bulunan esnafa ilk müjde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan geldi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından geçtiğimiz günlerde 6,8 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ depreminde zarar gören işletmeler için Acil Destek Kredisi Programını getirdi. Depremde zarar gören küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için anlaşmalı bankalar aracılığıyla 100 Bin TL‘ye kadar kredi imkanı sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla KOSGEB, deprem bölgesi için Acil Destek Kredi Programı devreye soktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili; “Depremden zarar gören KOBİ’lerimiz anlaşmalı bankalardan işletme başına 100 bin TL’ye kadar 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecekler” diye açıklamada bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını paylaşarak, “Depremin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize Kosgeb’in “Acil Destek Programı” kapsamında 100.000₺’ye kadar 0 faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz. ‘dedi.

Acil Destek Kredi Programı

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren Kobilere destekler bununla da bitmiyor. Deprem bölgesindeki 50 den fazla istihdam sağlayan işletmelere depremden zarar görmeseler bile İmalat sanayi işletme kredisi faiz desteği programı kapsamında 150 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceği duyuruldu. Bunun yanında Halk bankası ve Ziraat bankası esnaf ve çiftçilerin kredi borçlarını 1 yıl ertelediklerini ve 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli finansman desteği verecekleri açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem felaketinden sonra Acil Destek Programı devreye sokuldu. Depremden etkilenen küçük ve orta büyüklükteki işletmeler 100 bin TL’ye kadar “Acil Destek Kredisini” kullanabilecekler. Acil Destek Kredisini kullanmak isteyen işletmeler, depremden dolayı meydana gelen durumu valilik ve kaymakamlık gibi ilgili makamlara müracaat ederek belgelemesi gerekmektedir. Acil destek kredisi programı kapsamında deprem bölgesindeki işletmeler, işletme başına 100.000 TL’ye kadar 12 ay ödemesiz ve 24 ay vadeli faizsiz kredi kullanabilecek. Kredinin faizlerinin hepsini Kosgeb karşılayacaktır. Teminat sorunu yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için devreye Kredi Garanti Fonu (KGF) girecek. Acil destek kredi programında kredi üst limiti 150.000 TL olacak. 12 ay ödemesiz olarak gerçekleştirilecek kredinin kalanı üçer ay olarak eşit taksitler halinde toplamda 36 ay olarak uygulanacaktır.

Acil Destek Kredisi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Acil Destek Kredisi Başvuru Şartları 2022
KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı

Akbank Kosgeb Acil Destek Kredisi 2022

Elazığ depremden zarar gören bölgedeki esnafların kredi kartı ödemelerini 3 ay faizsiz erteleyeceğini bildirdi. Tüketici kredilerinin taksit ödemelerinin erteleneceğini açıklayan Akbank depremzedelerin yanında olmaya devam ediyor. Akbank müşterilerinin ortak ATM kullanımları da yine 1 ay ücretsiz olacak ve depremzedelerin havale işlemleri ücretsiz olacak. Akbank Elazığ ve Malatya deprem bölgelerinde gezici şubesiyle de hizmetlerini devam ettirecek. İşletme sahiplerininde talep etmeleri durumunda, kredi geri ödemelerini veya taksitlerini 3 ay süreyle faizsiz erteleyecek.

Kosgeb ile anlaşmalı olan bankalar Ziraat bankası, İş bankası, Halkbank tüketicilerin talep etmeleri halinde Acil destek kredisi vermeye hazır olduklarını açıkladı. Bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokol kapsamında Elazığ bölgesindeki depremzede esnafların yanında olacak. Acil destek kredisi kapsamında 100 bin lira tutarında 24 ay vadeli ilk yıl ödemesiz olarak sunulacak olan faizsiz kredi desteğini almak için bankaların şubelerinden müracaatta bulunarak depremden etkilerini bir nebze de olsun giderebilirsiniz.

Acil Kredi Kullanım Sebepleri Nelerdir ?

Ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız; sel ve su baskınları, kuraklık, zelzele, şiddetli fırtına, harp, yangın, deprem, terör gibi olaylar nedeniyle bankalar acil destek kredi kampanyası düzenliyor. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile KOSGEB  acil destek kredileri deprem felaketi nedeniyle işyeri zarar gören esnaf ve kobilere düzenlenen kampanyalar kapsamında sunuluyor. Elazığ illinde meydana gelen deprem sonucu kobilere destek kosgeb aracılığıyla acil destek kredisi adı altından sunulacak. Deprem felaketinden zarar görenler ve olumsuz etkilenen işyeri yıkılan esnafların anlaşmalı bankalar tarafından kredi kullanabilmesi için depremle zarar gördüğünün belirten belgeyi KOSGEB ilgili merkezine ulaştırması gerekmektedir.

Kosgeb Avans Kredisi Nasıl Alınır? Detaylı bilgileri ile inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!