Devlet Destekli

Kosgeb Anlaşmalı Bankalar (YENİ HABER)

Kosgeb Anlaşmalı Bankalar (YENİ HABER)

Bilindiği üzere Kosgeb tarafından faizi ödenecek olan bu krediyi Kosgeb’ in anlaştığı 9 bankadan başka bir yerde verilmemektedir. İşletme sahipleri bu bankalar arasında istediği bir tanesine başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirler. Aşağıda ki görsel de bu bankalar mevcuttur.

Kosgeb tarafından verilecek olan kredilerin finansını yukarıda saydığımız bankalar yapacağından krediyi almaya hak kazanmış işletme sahipleri pazartesi gününden itibaren bankalara başvurularının yapmaya başlayabilirler. Bu kredinin yapılan açıklamalar sonucunda yıl sonuna kadar işletmelerin eline geçmesi sağlanacaktır. Ayrıca bu krediyi verecek olan bankalar kobilere bu krediyi verip vermeyeceğini ve ne kadar vereceğini kendi kredi değerlendirme kriterlerine göre belirleyeceğinden bu krediyi almak isteyen işletme sahiplerinden normal şartlarda işletme kredisi verirken istediği evrakları talep edebilmektedir. Sizde mağdur olmamak için bu krediyi alacağınız bankayı iyi araştırmalı varsa sürekli olarak kullandığınız bankayı tercih etmelisiniz. Çalıştığınız bankalar evrak konusunda sizlere diğer bankalara oranla daha az sıkıntı çıkartabilir.

 1. Akbank,
 2. Ziraat,
 3. Garanti,
 4. Yapı ve Kredi,
 5. Denizbank,
 6. Qnb Finansbank,
 7. Halk Bankası,
 8. İş Bankası,
 9. Vakıflar Bankası

  KOSGEB Sıfır faizli kredi 2018

  KOSGEB Sıfır faizli kredi

Bankaların İstediği Evraklar

İşletmeler bu krediye almak için bankalara gitmeden önce Kosgeb tarafından kredi verileceğine dair bir bilgilendirme mesajı alacaklardır. Bu mesajda işletmelerin bankalara kredi başvurusunda kullanacakları onay kodu bulunmaktadır. Bu onay kodunu kaybetmemeniz gerekmektedir. Bu onay kodu ve bankaların istediği evrakları tamamlayarak faizsiz esnaf kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bankaların işletme sahiplerinden istedikleri evrakları sıralamak gerekirse:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret sicil belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Özel izin ve belgeler

Bu yukarıda saydığımız evraklar ve Kosgeb kredi onay kodunuz ile KOSGEB kredisi veren anlaşmalı 9 banka ve şartlarını yerine getirerek herhangi  bir tanesine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız bankalar krediyi kendi değerlendirme kriterlerine göre belirleyeceğinden başka evrak isteme hakkına sahiptir. Ayrıca banka daha önceden sıkıntı yaşadığı müşterilerine krediyi kullandırmama hakkına sahiptir. Buradan anlaşılan Kosgeb tarafından yayınlanan listede ismi bulunan bütün işletmelerin bu krediyi alabilecekleri anlamına gelmemektedir. Verilen bu destekler ile pek çok kişi iş sahibi olmuştur. Ayrıca işsizlik oranlarında da azalma kaydedilmiştir.

Kosgeb Desteği Almak İçin İzlenecek Adımlar

Kosgeb’ in girişimcilik desteklerinden yararlanmak isteyenlerin yapmaları gereken ilk şey girişimci sertifikası almak olacaktır. Desteklere başvuru yapılabilmesi için bu sertifikanın alınması zorunludur. Daha sonra başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Yapılan başvurular kurul tarafından incelenecektir. Bu anlamda girişimci kabul ya da red kararı verecektir. 90 gün içinde kişinin veri tabanına kayıt  olmak gerekmektedir.

Veri tabanına kayıt olduktan sonra taahhütnamenin imzalanması gerekmektedir. 90 günlük süre içinde işlemleri yapmayanların bu imkanlardan yararlanması mümkün olmamaktadır. Girişimciler aynı iş planı ile 3 kez başvuru yapabilir. Ancak girişimcilik desteklerinden sadece 1 kez yararlanabilmektedir.

KOSGEB mülakatında sorulan sorular hakkında bilgi edinebilir ve bu sorulardan yararlanarak Kosgeb mülakatlarından geçebilirsiniz.

2020 yılında da bu desteklerin verilmeye devam edeceği bilinmektedir. Kosgeb yeni kurulan işletmeleri ve girişimcilerin hazırladıkları iş planları yeni dönemde hazırladığı programlar çerçevesinde desteklemeye devam edecektir. Düşük düzeyde kurulan işletmeler için verilecek olan destek 100 bin TL, orta yüksek düzey işletmeler için 200 bin TL, yüksek derecedeki işletmeler de 300 bin TL finansman ile desteklenecektir. Ayrıca ileri düzey ve geleneksel girişimcilere de çeşitli konularda destek verilecektir. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılarak verilecek olan bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. ayşe baş dedi ki:

  borçlarım ödeyemedigim için desteğeihtiyacım var