geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

KOSGEB Arıcılık Hibe Desteği ve Devlet Desteklemesi

KOSGEB Arıcılık Hibe Desteği ve Devlet Desteklemesi
A+
A-

Yerleşik ya da gezici arıcılık yapmak isteyen kişilere devlet arıcılık kredisi ve şartları, arı yetiştirmek isteyen, kovan ve diğer giderleri için finansman arayan, paraya ihtiyacı olan çiftçilere verilen kredileri ele alacağız. Arıcılık Kredisi devlet destekleri, Kosgeb arıcılık kredisi veriyor mu, bal üretimine kredi imkanı, Ziraat Bankası’na nasıl başvurulur, arıcılık sigortası, A.2. teminat kapsamındaki haller ve kayıplar nelerdir? Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler için tüm detayları araştırdık.

Arıcılık Kredisi Devlet Destekleri

Arıcılık kredisi  Ziraat bankası kredileri ve Kosgeb ile iki şekilde müşterinin hizmetine sunulmaktadır. Her iki devlet destekli kurumundan da arıcılık kredisi için, tüketicilerin uygun şartları yerine getirmeleri halinde yararlanabilmektedirler. Kovan alma kredisi, arı yetiştiricileri için bankaların ve özel firmaların desteğidir. Devlet hayvancılık kredileri kapsamında arı yetiştiricileri için de farklı krediler vermektedir. Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler aşağıdaki başlıklar altında bilgi alabilirler.

Arıcılık Destekleme Ödemesi Başladı (7 Mayıs)

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemeleri kapsamında yaklaşık 1,5 milyar liralık desteği, bugün saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktarmaya başlayacaklarını söyledi. Bu kapsamda;

Arıcılık destekleme ödemesi kapsamında, 58.359 üreticiye 108.809.745 TL destek ödemesi, TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak.

Buna göre,

 • TC kimlik numarasının son hanesi “8,6,4” olanlar bugün 7 MAYIS saat 18.00 itibariyle,
 • “2 ve 0” olanlar ise 10 Mayıs 2021 tarihinde saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına yatırılacaktır.

BOMBUS ARI Destekleri Ödeniyor ( 9 Nisan 2021)

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; Bombus Arısı için 13 bin 161 bin üreticimize, 9 milyon 802 bin 740 TL tarımsal destek ödemeler ve diğer ödemeler ile birlikte toplamda 22 milyon 659 bin 343 liralık desteği, bugün saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktaracaklarını açıkladı.

Kosgeb Arıcılık Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb arıcılık ile üretim yapmak isteyen kişilere İMALAT/Gıda ürünleri imalatı adı altında hibe kredi seçeneği sunmaktadır. Her Kosgeb başvurusunda olduğu gibi; Kosgeb arıcılık teşvik kredisi almak isteyen kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimi almak zorundadır. Bu eğitim 2021 yılında online olarak düzenlenmektedir. Bu eğitimdeki katılımcılar nasıl iş planı hazırlanacağını öğrenirler. Ve girişimcilik eğitimi alan girişimciler Kosgeb’e başvuru yapmaları durumunda; Girişimcilik destek programı hibe kredi alabilir, işletmelerinin birinci senesi dolması halinde yine arz etmeleri durumunda hibe desteği ile bu işe başlayabilirler. Bu girişimcilik destek programı dahilinde; 60 bin TL, 360 bin TL hibe desteği olarak sağlanmaktadır. Kosgeb engelli, kadın girişimci, gazi, şehit yakınları için %80 geri ödeme imkanı sunmaktadır. Bu miktarlar ülkemizin bölgelerine göre değişmektedir.

Arıcılık ile ilgili farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Kosgeb arıcılık kredisi
Kosgeb arıcılık kredisi

Bal Üretimine Kredi İmkanı

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası yapılan başvuruda arıcılık ile ilgili temin ettiğiniz bal, kovan, süzme makinesi, polen kurutmak ve polen temizlemek için makine gibi ihtiyaçlarınızı girişimciliği destekleme programı dahilinde hibe kredi ile temin edebilirsiniz. Fakat direk canlı hayvan alımı için Kosgeb kredi vermemektedir. Bu sebeple Kosgeb’e arı yetiştiriciliği için yapılmış bir iş planı ile başvuru yapmanız durumunda hibe kredisi alamazsınız. Ancak bahsetmiş olduğumuz gibi bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi gibi hizmetler için hibe desteği temin edebilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi için Kosgeb birimleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Arıcılık yapmak isteyen girişimciler uygun şartları yerine getirmeleri durumunda T.C. Ziraat bankasından uygun şartlarda düşük faizli bal üretimi desteğine başvuru yapabilirler.

Ziraat bankası arıcılık kredi şartları şu şekildedir;

Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovan ile üretim yapan ya da arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilere kredi ürünü sunar.

Ziraat bankası arıcılık kredisi özellikleri; 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, arıcı barakası, güneş enerji sistemi ya da karavan alımı, arılı kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için güneş enerji sistemi, jeneratör, en az 1000 adet çiftleştirme kovanı alımı ile arıcı barakası/arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ile ilgili ekipman ve aletlerin alımı, arıcılık malzemeleri, temel petek, şeker, kek, ruhsatlı ilaç alımı, gezginci arıcılara işçilik dahil arı nakliye giderleri, bombus arısı üretimine yönelik polen, şeker, ambalaj, plastik kap gibi işletme giderleri, ana arı işletmeleri için; temel petek, şeker, kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri alımı ve diğer işletme giderlerinin finansmanını sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası’na Nasıl Başvurulur?

Arıcılık kredisini kullanabilmek için sizlere yakın herhangi bir Ziraat bankası şubesine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru kısmında talep edilen evraklar ise şunlardır;

*ÇKS ve Çiftçilik belgesi ve kimlik fotokopisi,
*Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (kira kontratı, tapu kaydı gibi)
*Krediye istinaden gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
*Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Sizler de arıcılık kredisinden yararlanmak istiyor iseniz, Ziraat bankası şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Ya da diğer özel bankaların arıcılık kredisi paketlerini de değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi
Ziraat Bankası arıcılık kredisi

Arıcılık Sigortası

Bu sigorta ile 5363 sayılı Tarım sigortaları kanununun 12. maddesine istinaden, bakanlar kurulu kararı ile kapsama altına alınan aktif (içinde arı olan), plakalı, modern kovan niteliğindeki kovanlarda A.2. maddesinde belirtilen haller nedeniyle meydana gelen zararlar, aşağıda yazılı esas ve şartlara göre sağlanır.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi ve kovan sigortası ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

A.2. Teminat Kapsamındaki Haller ve Kayıplar

Bu sigorta içinde arı olan kovanların; Fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırısı, kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma gibi nedenler sonucu doğrudan doğruya uğradığı zararı temin eder. Kovan sigortası bedeline arı kolonisi dahildir. Teminat altına alınan riskler poliçede belirtilir. TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan plakalı, modern ve aktif (içinde arı olan) kovanlar sigorta edilebilir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık konusunda da destek verilmektedir. Arılı kovan desteklemesi için başvuru tarihleri henüz belli değildir. Bakanlık açıklama yaptığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra yetiştiricilerin belirlenen tarihlerde başvuru evrakları ile il müdürlüklerine giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Arıcılık karlı mı? diye merak edenler içeriğimizi inceleyerek detaylı bilgi alabilirler.

Ayrıca 2021 yılında Ziraat Bankası tarafından verilen tarımsal kredilere de başvuru yapabilirsiniz. Üstelik banka tarafından çiftçilere özel olarak verilen kredilerin faiz oranları yıllık yüzde 5 ila 6 oranları arasında olmaktadır. Ayrıca 2021 yılında TKDK tarafından IPARD programları kapsamında arıcılık desteği verilmeye devam etmektedir.

İlgili Bağlantılar;

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Mustafa beşli dedi ki:

  Ben aricilik yapıyordum kovanlarım söndü yeniden 30 adet canlı kovan almanak istiyorum hibe desteğinden yararlanmak istiyorum.

 2. Emre Özcan dedi ki:

  Helal olsun abi daha güzel anlatilmazdi fakir zaten fakir zengin sahada zengin

 3. Murat KAMİLOĞLU dedi ki:

  Belgemi Artvin’den aldım.Beş yıl Tecrübeli ekiplerle Kışın Artvin de yazında Ardahan’da arıcılıkla boş zamanlarımı üreterek geçiriyordum.
  Antalya ya tayinim çıktıktan sonra,hasret kaldım.Uygun ortam kışlak ve yazlık için ortam kurabilsem Allah’ın izniyle tekrar üreticiler arasına katılmak isterim.

 4. ARICILIK dedi ki:

  arıcılık yapmak

 5. İbrahim dolapci dedi ki:

  Merhaba ben üç yıl önce arıcılık yapmak için ilçe tarımın düzenlemiş olduğu uygulamalı arıcılık sertifikanın aldım fakat param olmadığı için pilanlarimi uygulamaya koyamadim kendimi geliştirmek için dört kovan arı aldım üç yldirda bölümde arıcılık hava şartları nedeniyle bitme noktasına geldi şuanda hibe desteklerinin peşin ödemeli olduğu haberlerde izledim ve bu doğrultuda bu destekten nasıl yararlanabilirim bu konuda bu hayalimi nasıl gerceklestirebilirim ben tam anlamıyla sıfırdan başlıcaları bu konuda aydınlatılması istiyorum şimdiden tesekkurler.

 6. Arıcılık dedi ki:

  Arıcılık teşvik kredisi diyor.50 kovan arım olacakmış da arıcılık birliğine kayıtlı olacakmisda. Tebrik ediyorum devlet büyüklerinde kutluyorum 30 yaşındayım beni ćok güzel teşvik ettiniz . Alacam zaten 50 kovan lık kredi. 50 kavan arım zaten olsa bunun neresi teşvik zaten arıcılık yapmış oluyorum . Helal olsun yine zenginlere hitap ettiniz gariban gine gariban siz böyle teßviklemeye devam edin böyle süper parası olana teşvik var olmayana avucunu yalasın

 7. arı malzemesi almak istiyorum dedi ki:

  arıcılık yapıyorum işletmemi genişletip çevreme daha verimli ve daha faydalı olmak istiyorum