geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

KOSGEB Arıcılık Hibe Desteği ve Devlet Desteklemesi

KOSGEB Arıcılık Hibe Desteği ve Devlet Desteklemesi

Yerleşik ya da gezici arıcılık yapmak isteyen kişilere devlet arıcılık kredisi ve şartları, arı yetiştirmek isteyen, kovan ve diğer giderleri için finansman arayan, paraya ihtiyacı olan çiftçilere verilen kredileri ele alacağız. Arıcılık Kredisi devlet destekleri, Kosgeb arıcılık kredisi veriyor mu, bal üretimine kredi imkanı, Ziraat Bankası’na nasıl başvurulur, arıcılık sigortası, A.2. teminat kapsamındaki haller ve kayıplar nelerdir? Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler için tüm detayları araştırdık.

Arıcılık Kredisi Devlet Destekleri

Arıcılık kredisi Ziraat bankası kredileri ve Kosgeb ile iki şekilde müşterinin hizmetine sunulmaktadır. Her iki devlet destekli kurumundan da arıcılık kredisi için, tüketicilerin uygun şartları yerine getirmeleri halinde yararlanabilmektedirler. Kovan alma kredisi, arı yetiştiricileri için bankaların ve özel firmaların desteğidir. Devlet hayvancılık kredileri kapsamında arı yetiştiricileri için de farklı krediler vermektedir. Arıcılık teşvik kredisi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler aşağıdaki başlıklar altında bilgi alabilirler.

Kosgeb Arıcılık Kredisi Veriyor mu?

Kosgeb arıcılık ile üretim yapmak isteyen kişilere İMALAT/ Makine imalatı/ adı altında hibe kredi seçeneği sunmaktadır. Her Kosgeb başvurusunda olduğu gibi; Kosgeb arıcılık teşvik kredisi almak isteyen kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimi almak zorundadır. Bu eğitim 2021 yılında online olarak düzenlenmektedir. Bu eğitimdeki katılımcılar nasıl iş planı hazırlanacağını öğrenirler. Ve girişimcilik eğitimi alan girişimciler Kosgeb’e başvuru yapmaları durumunda; Girişimcilik destek programı hibe kredi alabilir, işletmelerinin birinci senesi dolması halinde yine arz etmeleri durumunda hibe desteği ile bu işe başlayabilirler. Bu girişimcilik destek programı dahilinde; 60 bin TL, 360 bin TL hibe desteği olarak sağlanmaktadır. Kosgeb engelli, kadın girişimci, gazi, şehit yakınları için %80 geri ödeme imkanı sunmaktadır. Bu miktarlar ülkemizin bölgelerine göre değişmektedir.

Kosgeb arıcılık sektörüne arılı kovan toptan ticareti olarak 46.49.25 Nace kodu ve aşağıdaki diğer nace kodu ile desteklemektedir.

Nace KoduSektör adıNace tipi
46.49.25Arı kovanı toptan ticaretiG
Kosgeb Arıcılık Kredisi

Arıcılık ile ilgili farklı bir yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

NACE REV 2 KODU SEKTÖR ADI NACE TİPİ
28.30.11Kümes hayvanı makineleri, arıcılık makineleri ve hayvan yemi hazırlama makinelerinin ve donanımlarının imalatı (kuluçka makineleri dahil)C
46.61.02Tarım, hayvancılık ve ormancılık makine ve ekipmanları ile aksam ve parçalarının toptan ticareti (traktör, tarımsal römork, pulluk, gübre yayma makinesi, mibzer, biçer döver, süt sağma makinesi, kümes hayvanları makineleri, arıcılık makineleri, vb.)G
77.31.01Tarımsal makine ve ekipmanların operatörsüz olarak kiralanması ve leasingi (tarımsal traktör, pulluk, biçerdöver, süt sağma makinesi, arıcılık makinesi, vb. dahil, çim biçme makineleri hariç)N
Kosgeb arıcılık kredisi
Kosgeb arıcılık kredisi

Bal Üretimine Hibe Kredi İmkanı

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası yapılan başvuruda arıcılık ile ilgili temin ettiğiniz bal, kovan, süzme makinesi, polen kurutmak ve polen temizlemek için makine gibi ihtiyaçlarınızı girişimciliği destekleme programı dahilinde hibe kredi ile temin edebilirsiniz. Fakat direk canlı hayvan alımı için Kosgeb kredi vermemektedir. Bu sebeple Kosgeb’e arı yetiştiriciliği için yapılmış bir iş planı ile başvuru yapmanız durumunda hibe kredisi alamazsınız. Ancak bahsetmiş olduğumuz gibi bal imalatı, bal satışı, bal paketlemesi gibi hizmetler için hibe desteği temin edebilirsiniz.

Konu ile ilgili detaylı bilgi için Kosgeb birimleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Kosgeb arıclık hibe desteğinin yanında Arıcılık için düşük faiz oranları ile % 50 faiz destekli işletme ve yatırım kredisi veren Ziraat bankasının devlet desteğini de anlatmadan olmaz..

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi 2021

Ziraat bankası bu yıl Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında arıcılık sektörüne özel üst limiti 2.500.00 TL olacak şekilde işletmeleri büyütülmesi ve geliştirmesi amacıyla işletme döneminde ve yatırım döneminde %50 faiz oranı indirimleri ile düşük faizli arıcılık kredisi veriyor. Düşük faizli arıcılık kredisine faiz indirimlerinin yapılması için Resmi gazete’ deki uygulama usul ve esasları belirlenmiş olup Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olan ve minimum 50 tane arılı kovanının bulunması şartları taşıyanlar % 70 ve % 80 indirimli olacak şekilde arıcılık kredisi kullanabilecektir.

Arıcılık yapmak isteyen girişimciler uygun şartları yerine getirmeleri durumunda T.C. Ziraat bankasından uygun şartlarda düşük faizli bal üretimi desteğine başvuru yapabilirler.

Ziraat bankası arıcılık kredi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovan ile üretim yapan ya da arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilere kredi ürünü sunar.
 • Ziraat bankası arıcılık kredisi özellikleri; 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, arıcı barakası, güneş enerji sistemi ya da karavan alımı, arılı kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için güneş enerji sistemi, jeneratör, en az 1000 adet çiftleştirme kovanı alımı ile arıcı barakası/arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ile ilgili ekipman ve aletlerin alımı, arıcılık malzemeleri, temel petek, şeker, kek, ruhsatlı ilaç alımı, gezginci arıcılara işçilik dahil arı nakliye giderleri, bombus arısı üretimine yönelik polen, şeker, ambalaj, plastik kap gibi işletme giderleri, ana arı işletmeleri için; temel petek, şeker, kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri alımı ve diğer işletme giderlerinin finansmanını sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Faiz Oranları 2021 Hesaplama

Ziraat bankası arıcılık için iki farklı Yatırım ve İşletme dönemleri için kullandırılan kredilere % 50 faiz desteği veriyor. Bu faiz destekleri ile kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz oranları ise aşağıdaki gibi uygulanacaktır.

Ziraat bankası % 17,04 yıllık cari faiz oranı ile kullanıdıracağı kredilere % 50 faiz desteği sağladığında bu oran yıllık % 8,52 faiz oranı ile kullandırılacaktır. Yıllık 8,52 /12= 0,71 aylık faiz oranı uygulanacaktır.

Yılda bir kez ödemeli 5 yıl vadeli 100 Bin lira limitlerde kullandırılacak olan arıcılık kredisinin ödeme planı şu şekilde olacaktır.

Kredi LimitiVadeFaiz OranıToplam Ödeme
100.000 TL5 YIL%0,71133,500 TL
Ziraat bankası arıcılık kredisi ödeme planı

Ziraat Bankası’na Nasıl Başvurulur?

Arıcılık kredisini kullanabilmek için sizlere yakın herhangi bir Ziraat bankası şubesine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru kısmında talep edilen evraklar ise şunlardır;

 • ÇKS ve Çiftçilik belgesi ve kimlik fotokopisi,
 • İşletme belgesi,
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (kira kontratı, tapu kaydı gibi)
 • Krediye istinaden gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Sizler de arıcılık kredisinden yararlanmak istiyor iseniz, Ziraat bankası şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Ya da diğer özel bankaların arıcılık kredisi paketlerini de değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi
Ziraat Bankası arıcılık kredisi

Ziraat bankası ve Kosgeb desteklerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığıda Arıcılık yetiştiriciliği yatırımlarının desteklenmesi kapsamında arıcılığa % 50 hibe desteği veriyor.

Arıcılık Desteklemesi 2021-2022

5 Aralık 2020 tarihli ve 31325 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliği mevzuatı kapsamında % 50 Arıcılık hibe destekleri 2021 yılında verilmeye devam ediyor.

Arıcılık yatırımlarının desteklenmesine ilişkin bu tebliğ kapsamında Bakanlıkça belirlenecek illerde, Arı Yetiştiricileri Birliğine veya Bal Üreticileri Birliğine üye, başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıl boyunca AKS’ye (Arıcılık Kayıt Sistemi) kayıtlı, 50 ve üzeri arılı kovan varlığına sahip ve arı ürünleri üretimi yapacak üreticiler desteklemelerden faydalanabilecektir.

aricilik hibe destegi oranlari

50 Kovanlık Arıcılık Projesi ile; arı ürünleri üretiminde kullanılacak olan makine, alt, seyyar arıcı barakası alımı ve diğer ekipmanlar bulunmaktadır.

Belirlenen tarihler arasında merkezlerde İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne, ilçelerde ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuru yapılmalıdır. Arıcılık hibe başvurusunda gerekli olan belgelerin hazırlayarak başvuru formu ile Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne teslim edilmelidir

 • Hibe Başvuru Formu (Ek-1)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Gerçek kişiler için aslı başvuru esnasında görülüp, onaylanacaktır.)
 • Tahmini Sabit Yatırım Tutarı ve Termin Plan Tablosu (Ek-4)
 • Adli sicil kaydı
 • Hibe başvuru formu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne hitaben düzenlenir.

T.C. kimlik bilgileri, adres, eğitim durumları, Arıcılık AKS kaydı, arıcılık eğitim belgesi, kovan sayısı, üretimde bulunacağı arı ürünleri ve diğer tüm bilgiler doldurularak ıslak imza ile imzalanır ve ek belgeler ile teslim edilir.

aricilik hibe destegi basvuru formu
Arıcılık hibe desteği başvuru formu

Arıcılık hibe desteği ile ilgili diğer formlara buradan ulaşabilirsiniz.

Arıcılık Sigortası

Bu sigorta ile 5363 sayılı Tarım sigortaları kanununun 12. maddesine istinaden, bakanlar kurulu kararı ile kapsama altına alınan aktif (içinde arı olan), plakalı, modern kovan niteliğindeki kovanlarda A.2. maddesinde belirtilen haller nedeniyle meydana gelen zararlar, aşağıda yazılı esas ve şartlara göre sağlanır.

Ziraat Bankası arıcılık kredisi ve kovan sigortası ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

A.2. Teminat Kapsamındaki Haller ve Kayıplar

Bu sigorta içinde arı olan kovanların; Fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırısı, kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma gibi nedenler sonucu doğrudan doğruya uğradığı zararı temin eder. Kovan sigortası bedeline arı kolonisi dahildir. Teminat altına alınan riskler poliçede belirtilir. TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olan plakalı, modern ve aktif (içinde arı olan) kovanlar sigorta edilebilir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık konusunda da destek verilmektedir. Arılı kovan desteklemesi için başvuru tarihleri henüz belli değildir. Bakanlık açıklama yaptığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra yetiştiricilerin belirlenen tarihlerde başvuru evrakları ile il müdürlüklerine giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Arıcılık karlı mı? diye merak edenler içeriğimizi inceleyerek detaylı bilgi alabilirler.

Ayrıca 2021 yılında Ziraat Bankası tarafından verilen tarımsal kredilere de başvuru yapabilirsiniz. Üstelik banka tarafından çiftçilere özel olarak verilen kredilerin faiz oranları yıllık yüzde 17,04 oranları arasında olmaktadır. Ayrıca 2021 yılında TKDK tarafından IPARD programları kapsamında arıcılık desteği verilmeye devam etmektedir.

İlgili Bağlantılar;

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar
 1. Mustafa beşli dedi ki:

  Ben aricilik yapıyordum kovanlarım söndü yeniden 30 adet canlı kovan almanak istiyorum hibe desteğinden yararlanmak istiyorum.

 2. Emre Özcan dedi ki:

  Helal olsun abi daha güzel anlatilmazdi fakir zaten fakir zengin sahada zengin

 3. Murat KAMİLOĞLU dedi ki:

  Belgemi Artvin’den aldım.Beş yıl Tecrübeli ekiplerle Kışın Artvin de yazında Ardahan’da arıcılıkla boş zamanlarımı üreterek geçiriyordum.
  Antalya ya tayinim çıktıktan sonra,hasret kaldım.Uygun ortam kışlak ve yazlık için ortam kurabilsem Allah’ın izniyle tekrar üreticiler arasına katılmak isterim.

 4. ARICILIK dedi ki:

  arıcılık yapmak

 5. İbrahim dolapci dedi ki:

  Merhaba ben üç yıl önce arıcılık yapmak için ilçe tarımın düzenlemiş olduğu uygulamalı arıcılık sertifikanın aldım fakat param olmadığı için pilanlarimi uygulamaya koyamadim kendimi geliştirmek için dört kovan arı aldım üç yldirda bölümde arıcılık hava şartları nedeniyle bitme noktasına geldi şuanda hibe desteklerinin peşin ödemeli olduğu haberlerde izledim ve bu doğrultuda bu destekten nasıl yararlanabilirim bu konuda bu hayalimi nasıl gerceklestirebilirim ben tam anlamıyla sıfırdan başlıcaları bu konuda aydınlatılması istiyorum şimdiden tesekkurler.

 6. Arıcılık dedi ki:

  Arıcılık teşvik kredisi diyor.50 kovan arım olacakmış da arıcılık birliğine kayıtlı olacakmisda. Tebrik ediyorum devlet büyüklerinde kutluyorum 30 yaşındayım beni ćok güzel teşvik ettiniz . Alacam zaten 50 kovan lık kredi. 50 kavan arım zaten olsa bunun neresi teşvik zaten arıcılık yapmış oluyorum . Helal olsun yine zenginlere hitap ettiniz gariban gine gariban siz böyle teßviklemeye devam edin böyle süper parası olana teşvik var olmayana avucunu yalasın

 7. arı malzemesi almak istiyorum dedi ki:

  arıcılık yapıyorum işletmemi genişletip çevreme daha verimli ve daha faydalı olmak istiyorum