Devlet Destekli

KOSGEB Bayan Kredisi ve Ev Hanımına Özel Bankalar (GÜNCEL)

KOSGEB Bayan Kredisi ve Ev Hanımına Özel Bankalar (GÜNCEL)

Bildiğiniz gibi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), iş kurmak isteyen kadınlara sağladığı yüzde 70’lik finansal desteği, yenilenen destek programları kapsamında yüzde 80’e yükselmiştir.

Devlet kredi imkanlarından faydalanarak esnaflığa ilk adımı atacak olan ev hanımı kadın girişimcilerin her Kosgeb alanında olduğu gibi Girişimcilik destek programına katılım yapması gerekir. Girişimcilik destek programı toplamda 32 saat sürmektedir ve belli bir oranda devam zorunluluğu bulunmaktadır. Zaten hali hazırda esnaf olan bayanların ise bu kobi destek imkanlarından yararlanmaları için bu kurslara gitmeleri gerekmemektedir.

Kursları tamamlayan bayanlar girişimcilik destek programından yararlanırken, esnaflık yapan (KOBİ) bayanlar ise;

 • İş birliği- Güç birliği destek programı,
 • Kobi proje destek programı,
 • Tematik proje,
 • Genel destek programı,
 • Kosgeb kredi faiz destekleri,
 • Gelişen işletmeler piyasası
 • Kobi destek programı,
 • Girişimcilik destek programı,
 • Uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı,
 • Ar-Ge inovasyon endüstriyel uygulama programı,
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi ve Kosgeb destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri gibi Kosgeb hizmetlerinden yararlanabilir.

 

ev-hanımı-destek

girişimcilik destek programları 32 saat sürmektedir.

Destek Programından Faydalanmak İçin İzlenecek Olan Adımlar

*Yeni iş yeri kuracak olan ya da iş yeri sahibi esnafların öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekir.
*Hali hazırda esnaflık yapan kobi pozisyonundaki bayanlar, giriş yaptıktan sonra ihtiyaç duydukları program için iş planı projesi hazırlarken, yeni iş kuracak olan bayanlar ise Girişimcilik Destek Programına başvurma adına iş planı projesi düzenlemesi gerekmektedir.
*Yeni iş kuracak olan kadın girişimci ya da esnaflığı aktif olarak yapan kadın, kobi sistemine giriş yaptıktan sonra bilgi dokümanı ve kobi beyannamesini doldurması gerekmektedir.

Bu adımları doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlayan bayanlara devlet destekli kredi için başvurularını tamamlayabilmeleri için şahsen Kosgeb birimlerine başvuru yapmaları gerekir. Başvuru esnasında çalışmak istedikleri sektörle ilgili aldıkları eğitim sayesinde, mantıklı bir iş planı oluşturarak Kosgeb’in onayına sunmaları gerekmektedir.

Bankalarda Destek Veriyor

Hemen hemen her devlet teşvikli ve özel teşvikli banka esnaf kredisi vermektedir. Devlet, destek verebilmek için, adına iş fikrini hazırlayıp iş planı projesine dökerek Kosgeb kurumlarına onaylatması halinde Halk bankası üzerinden faizsiz esnaf kredisi olanağı sunmaktadır. Esnaflık yapanlar ise yine Halk bankasına başvuru yaparak olanaklardan yararlanabilir ya da %4 gibi uygun faiz oranları üzerinden yine esnaf kredisi başvurusu yapabilirler. Yine devlet destekli Ziraat bankası da kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara iş kurma kredisi imkanı sunmaktadır.

Akbank, İş Bankası, TEB, Ziraat ve Vakıfbank bu bankalar arasındadır.

Destek programından yararlanmak için izlenecek adımlar

Destek programından yararlanmak için izlenecek adımlar

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Programı

Ziraat bankası bayanların ticari hayatta daha fazla güçlenmesi adına, birbirinden avantajlı bankacılık ürün ve hizmetlerini içeren kadın girişimci destek paketi sunar. Bununla birlikte hazine destekli kredi garanti fonu kefalet desteği düşük faizli kredi kullanma olanağı da yine kadın girişimci destek paketinde bulunmaktadır.

Ev hanımlarına 15 bin TL sıfır faizli kredi hakkında bilgi alabilir ve 15 bin lira ile iş yeri açabilirsiniz.

Bu ürünün özelliklerine göz atacak olursak; Yıllık kart ücreti olmadan Kobi kart tahsisi, Mobil veya İnternet bankacılığı üzerinden yapılan bütün havale ve EFT’lerde masrafsızlık, kredi tahsis ücretinde %50 indirim, 60 aya varan nakit kredilerde (iş yeri alımlarında 96 ay) ayrıcalıklı fiyatlar, avantajlı POS ve ödeme kaydedici cihaz finansman teklifleri, dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlama, kendiniz eşiniz ve 18 yaş üzerindeki çocuklarınız da dahil bireysel emeklilik planı teklifleri, teminat mektuplarına özel komisyon, Ziraat sigorta güvencesi ile sektörel riskler gözetilerek teminatlandırılmış avantajlı sigorta hizmeti gibi avantaj ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Bayanlara Kredi Veren 2 Banka Şubesi

İlgili bakanlık tarafından verilen teşviklere ilaveten Tüm özel bankalar tarafından da krediler sunulmaktadır. bu yıl itibariyle Türkiye genelindeki ekonomik gelişmelerin kötü yönde olması sonucunda bankaların ihtiyaç ve bireysel tüm kredi faizleri biraz daha yükseldi. bankalar girişimci bayanlara veya çalışmayan ev hanımlarına kredi verirken artık biraz daha çekimser davranmaktadır.

ev-hanımlarına-kredi

Ev hanımlarına kredi

ING Bank Ev Hanımı Kredisi

5 dakika daha kredi başvurusu yapılabilen ING Bank ev hanımlarına internet üzerinden yapacakları başvuru sonucunda 5 dakikada sonuçlanan kredi başvurusu yapma imkanı tanımaktadır. Bu promosyon da 60 ay vade seçeneği 5 dakikada online olay ve cep telefonundan TC kimlik numarası ile başvurma seçeneği mevcuttur. Ayrıca ING Bank mobil uygulaması ile de başvuru yapılabilmektedir.

Garanti Bankası Ev Hanımı Kredisi

Garanti Bankası şubeye gitmene gerek yok sloganı ile bayanlara internet üzerinden başvuru yapılabilen ihtiyaç kredisi sunmaktadır. İster cep telefonundan ister bilgisayar ile yapılan başvuruda kredi tutarı ve taksit tutarı ile hesaplama seçenekleri mevcuttur.

Garanti Bankasından  10 bin lira ihtiyaç kredisi çeken bir bayan 60 ay taksitle 1,59 faiz oranı ile aylık 281 TL ödeme yapmaktadır. 60 ay vadede 20000 lira ihtiyaç kredisi çekecek ev hanımı ise aylık taksit tutarı 554 lira iken geri ödeme tutarı 33.263,14 lira olmaktadır.

Kadınlara kredi veren kurum ve kuruluşlardan 100 bin TL. üst limitli kredi alarak işinizi kurabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Hatice elik dedi ki:

  Benim işyerim var ama korana dan dolayı iş yok iş yerimin kapatmak istemiyrum kosgebten 100 bin kredi nasıl kullana bilirim yardmcı olurmusunuz

 2. Tuğba dedi ki:

  Allah aşkına biri yardımcı olsun hazır para istemiyorum sadece geri ödemeli Bi iş yeri açmak istiyorum 4 çocuğum var babaları çekip gitti napayım şimdi ben

 3. Fercan dedi ki:

  Merhaba fercan tümin kendime işyeri acmak ve ayaklarımın üstünde durmak ve cocuklarım iyi gelecek işimde başarı kazanmak icin girişimde destek istiyorum hayallerime ulaşmama
  .yardım edermisiniz

 4. dilek dedi ki:

  merhaba ben işimi büyütmek istiyorum aktif olan araç kiralama da bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 5. mehmetçetinkaya dedi ki:

  Mrba ben kiredi istiyorum

 6. Evden ek iş yapıp satmak dedi ki:

  Ben evden el işi yapıp satmak istiyorum malzeme almak için zorlaniyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Akkadin tecer dedi ki:

  Ev hanımlarına aile ve sosyal politikalar bakanlığınin verdiği krediden nasıl yararlanabiliriz.ben esnaflık yapmıyorum ama büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapıyorum.bu kredi ile inek alıp süt ve peynir üretimini arttırmak istiyorum.sadece esnaflık yapmak icinmi veriliyor bu kredi

 8. Spor salonu dedi ki:

  Spor salonu açmak istiyorum kosgebden nasıl faydalanabilirim

 9. playstation salonu dedi ki:

  playstation salonu

 10. Küçük bir kafe dedi ki:

  Ben ev hanımı yim iş yeri acmak istiyorum

 11. tuafıye acmak ıstıyorum dedi ki:

  merahaba ben tuafıye acmak istıyorm madı sıkıntılarımız var bana da desdek ve yardımcı olurmusunuz

 12. Asiye Çibik dedi ki:

  Merhaba kadinlar icin iş imkaninin fazla bulunmadığı bir ilde yaşıyorum uni öğrencisiyim ama kendi işimi şimdiden kurmak istiyorum. Maddi konuşa yetersiz olduğum için bir adım atmıyorum bana destek olabilir msnz ?