Devlet Destekli

KOSGEB Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Verecek!

KOSGEB Esnafa 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Verecek!

İki yıl önce başlatılan ve geçtiğimiz yıl binlerce esnafın açığını kapatan 50 bin lira faizsiz kredinin yeniden verileceği söyleniyor. Geçen yılda 400 binden fazla esnafımız, bu desteği almaya hak kazanmış, bazı esnaflarımız çekimser davranarak anlaşmalı 9 banka şubesine başvuru yapmamıştı.

Esnafa Yeni Bir Şans Verilecek

Esnafımız KOSGEB tarafından desteklenmeye devam ediyor. 50 bin lira faizsiz esnaf kredisi çeken esnafın bu desteğin dışında bırakılacağı ve bugüne kadar hiç faizsiz finansman imkanından yararlanamayanların başvuru yapabilecekleri değerlendirilmektedir. Başvuru şartlarının şunlar olacağı tahmin ediliyor.

 1. iki yıl önceki ve geçen yılki destekten yararlanmamış olmak,
 2. Geçtiğimiz yılda yapılan başvuru esnasında bankalardan geri çevrilmemek,
 3. Vergi levhası bulunmak ve E-Kobi kaydı yapılmış olmak,
 4. SGK ve Vergi borcu olmamak,
 5. KOSGEB beyannamesi güncel olmak,
Esnaf kredisi

Esnafa yeni bir şans verilecek.

Halk Bankasının Desteği Sürüyor

Esnaf bankası deyince akla ilk gelen banka olan Halkbank, artık standart olarak bu desteği veriyor. Esnafın faizsiz krediden yararlanması için bankanın herhangi bir kampanya yapması da gerekmiyor. Şart olarak sadece 3 farklı kategori dahilinde başvuru yapması gerekiyor. Unutulmuş mesleklerden birini icra eden, KOSGEB programından destek alma hakkını kazanan ve 3 yıl süre ile ustalık belgesi sahibi olan esnaf ve sanatkar hemen başvuru yaparak 50 bin liraya kadar sıfır faizli kredi çekebiliyor. Halkbank bununla birlikte 50 bin yetmeyene 150 bin liraya kadarda düşük faizli kredi olanağı sağlıyor.

KOBİ-GEL İle Yüksek Miktarlı Esnaf Desteği

Geçtiğimiz günlerde çağrı ilanına çıkan Esnaf Kobigel programı tanıtıldı ve bu yıl ödenecek olan miktarlar yükseltildi. Her esnafa 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin liraya kadar faizsiz, toplamda 1 milyon liraya kadar ödeme yapılacağı bildirilirken, asıl amacın üretim ve ihracatta KOBİ’lerin rekabet seviyesinin yükseltilmesi ve katma değerli ürünlerin üretim ve pazarlama aşamalarının desteklenmesi olduğu söylendi.

Yeni Girişimci Desteğine Tam Gaz Devam

Sıfırda iş kuran vatandaşımız başvuru yaptığı KOSGEB Girişimci Destek Programı dahilinde başvuru almaya devam edecek. Bazı kaynaklar tarafından 50 bin hibenin 70 bin liraya ve 100 bin faizsiz kredinin ise 150 bin liraya çıkarılacağı söylense de, bu konuda henüz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Paket programda herhangi bir değişiklik yapılmaz ise, esnaflar işletme kuruluşunda 50 bin lira geri ödemesiz destek ile iş başı yapacaklar. 2020 yılında yeni girişimci desteği verilmemektedir. Bunun yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında girişimcilerimiz desteklenmeye devam edecektir. 2020 kurs tarihleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

kredi

Kosgeb tarafından 2020 yılında destek verilmeye devam ediyor.

2020 Yılında Devlet Destekleri Devam Edecek!

 • Esnafımıza, emeklilere, çalışanlara, girişimcilere, ev hanımlarına, tarım ve hayvancılığa verilen destekler devam edecek.
 • Genç çiftçi projesi anlamında geçen yıl verilen desteklerin 2020 yılı için geçerli olmadığını da belirtelim.
 • 14 farklı KOSGEB destek programı sürecek,
 • Emeklilerimize faizsiz kredi bu yıl gündeme geldi ancak henüz bir gelişme sağlanmadı. 2020 yılında verilebileceği değerlendiriliyor.
 • Tarım ve hayvancılık desteklemeleri tüm hızıyla devam edecek. Geçen yıl Eylül ayında yayımlanarak Tarımsal Destek programını buradan inceleyebilirsiniz.
 • Esnaf olmak isteyen ev hanımları ve diğer girişimciler Vakıflar, Odalar ve Ajanslar ve diğer kuruluşlarca desteklenmeye devam edecek.
 • Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifleri ve Halk Bankası aracılığı ile yeniden bir 30 bin lira faizsiz kredi kampanyası düzenleneceği değerlendiriliyor.

Bu kapsamda işletmenizin KOSGEB beyannamesini güncel tutmanız ve devletdestekli.com üzerinden teşvik haberlerini takip etmenizi öneririz.

Ayrıca bankaların da esnaf ve KOBİ’ ler için verdiği kredilere başvurabilir ve finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kosgeb tarafından 2020 yılında da esnafa, girişimciye destek verilmeye devam edecektir.

Yorumlar
 1. Sevinç dedi ki:

  2017 de hiç bir gecikmeli borcu olamamasına rağmen finans bank beni bekletip oyaladı ve kendi kontaşanları dolduğunu söyleyip faizli kredi kullanmak zorunda kaldım bu yıl tekrar baş vuru yapabiliyormuyum vergi borcum yok sggk var sadece

 2. Hamza dedi ki:

  Köyde yaşıyorum küçükbaş koyun almak istiyorum maddi durumum hic yok acaba bana yardimci olurmusunuz