KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? Adım Adım İş Planı Hazırlama

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? Adım Adım İş Planı Hazırlama

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? Adım Adım İş Planı Hazırlama
20 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Yeni bir işyeri açmak isteyenler öncelikle KOSGEB kurslarına katılıp sertifika almalı ve sonra da, iş planı hazırlayarak başvurularını gerçekleştirmelidirler. Kosgeb eğitimleri 32 saate (4 gün) düşürüldüğü için, bu süreçte iş projesi doldurmayı öğrenmek çokta kolay olmamaktadır. Bu sebeple girişimciler ya danışmanlık firmalarına başvurmakta ya da, internette ki örneklerden yararlanarak kendi projeleri kendileri hazırlamaktadırlar.

KOSGEB’den destek almanın en zor bölümü iş planı hazırlama işlemi olarak görülmektedir. Aslında bu işlem sanıldığı kadar zor olmasa da, ilk kez proje hazırlayanlar ve evrak işleriyle sık uğraşmayanlar için oldukça zordur. Şimdi sizlere maddeler halinde iş planının nasıl doldurulacağını anlatacağız.

İçeriğimizin en sonunda Boş İş Planı dosyası ve KOSGEB’in yayınladığı İş Planı Hazırlama Rehberini bulabilirsiniz.

Tüm Girişimcilerimize Kolay Gelsin Dileklerimizle..

Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır?

Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır?

KOSGEB İŞ PLANI NASIL DOLDURULUR?

1.1 GİRİŞİMCİ ANA BİLGİLER; 7 ana bölümden oluşan iş planının 1. bölümü genel bilgilerden oluşmaktadır. 1. bölümde girişimci kısaca kendini anlatır. Kısalıktan ziyade ayrıntılı olması artı puan almanıza sebep olacaktır. Daha önce hangi işleri yaptığınız, hangi işlerden neden ayrıldığınızı yazın.

KOSGEB Uygulamalı girişimcilik eğitimine nerede ve ne zaman katıldığınızı burada mutlaka belirtiniz.

1.2 GİRİŞİMCİ İŞ FİKRİ;

Neden bu iş fikrini seçtiniz, nerden aklınıza geldi, KOSGEB sizi bu iş fikrinizden yola çıkarak tanır. Bu sebeple en önemli bölümlerden birisi burasıdır.

2. BÖLÜM KİŞİSEL BİLGİLER;

Bu bölümün doldurulması basittir. Kimlik, eğitim, kurs, sertifikalı eğitim programları, fuarlar bu bölümde belirtilir. Diğer nitelikleri isimli bölümde ise, hobileriniz, ilgi duyduğunuz alanlar yazılır.

2.2. GİRİŞİMCİ VE İŞLETME ORTAKLARI

Bu bölüm Tc. Eğitim Bilgileri, Eğer ortağınız yoksa (YOK) yazarak doldurun. Ortaklar mevcutsa sizin bilgileriniz gibi, ortaklarınızın bilgilerini de yazmalısınız.

2.3. İŞ FİKRİNİ SEÇME NEDENİ

Bu iş fikrini neden seçtiğinizi ayrıntılı olarak anlatın. Bu bölüme swot analizi ekleyin. İşletmenin amacını yazın.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER BÖLÜMÜ

Burada kısa vadede ki amaçlarınız, orta vadedeki hedefler ve uzun zaman sonra ki hedeflerinizi ayrıntılı olarak yazın.

3. BÖLÜM PAZAR BİLGİLERİ VE PAZARLAMA

Bu bölümde sektörde yerinizi ve sektörde ki durumunuzu belirtirsiniz. Firmanızın sunduğu ürün ve hizmetleriniz, cirolarınız, pazarda nasıl bir yerinizin olduğunu tablo şeklinde belirtmelisiniz.

3.2 PAZAR PROFİLİ;

Pazar profilinizi bir tablo oluşturarak ilgili hanelere doldurmalısınız. Hanelerde istenen bilgileri tabloya işleyin.

3.2 RAKİP ANALİZ BÖLÜMÜ;

Firmanızın rakibi olan kişi veya kuruluşların swot analizini yaparak bu bölümü doldurun. Rakipleriniz, hedefleri, sizin hedefleriniz ve rakipler arasında ki firmanızın durumunu belirtin.

iş-planı-hazırlama

Rakip analiz bölümü

3.4 PAZARLAMA SATIŞ HEDEFLERİ;

Aylık verilerin belirtildiği bir tablo oluşturmanız istenir. Tabloda yer alan satış hedeflerinizi tabloya işleyin. Bu tabloda sattığınız ürünlerin aylık tutarları yer almaktadır.

3.5 SEKTÖREL GELİŞMELER FIRSAT VE TESPİTLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Bu bölümde de swot analizi talep edilmektedir. Yukarıda anlatıldığı şekilde sektörle ilgili swot analizinin dökümünü iş planını bu bölümünde belirtmelisiniz.

3.6 BEKLENMEDİK DURUMLARA İLİŞKİN ÖN GÖRÜLER;

İşletmeniz için A Planı, B planı oluşturmanız talep edilir. Dükkanınız da olmadık durumların meydana geldiği durumda, zor durumlara nasıl bir tepki vereceğinizi ölçerler. Örneğin bir kriz yaşanması durumunda, işletmenizin ayakta durabilmesi için yapacaklarınızı bu bölümde belirtebilirsiniz.

3.7 ÜRÜN VE HİZMET TANIMI

Maddeler halinde sattığınız tüm ürünler, sunduğunuz tüm hizmetleri belirtin. İşyerinizde satabileceğiniz ve hali hazırda bulunan tüm hizmetler iş projesinin bu bölümüne işlenmelidir.

3.8 ÜRÜN VE HİZMET FİYAT LİSTESİ

Sattığınız ürünlerin, verdiğiniz hizmetlerin tablo halinde fiyatlarının belirtildiği bölümdür.

3.9 YER SEÇİMİ;

Dükkanın bulunduğu bölgenin ve hizmet sunduğu kitlenin belirtilmesinden ibarettir. Oto sanayide araçlarını tamir için getiren müşterilere hizmet sunduğunuz, okula yakın olmanız nedeniyle ürün satabilmeniz, halkın sıkça uğradığı çarşı bölgesinde satış yapabilmeniz gibi durumları anlatarak, iş projenizde işletmeniz için neden bu işyerini seçtiğinizin anlatılmasından ibarettir.

3.10 MÜŞTERİYE ULAŞIM KANALLARI;

Reklam ve tanıtım faaliyetleri bölümüdür. Sosyal medya hesaplarınızdan tutunda bilbordlara verdiğiniz reklamlar, el broşürleri tanıtım amacıyla yapılan tüm faaliyetler bu bölüme işlenmektedir.

3.11 ÜRÜN VE HİZMET TANIM PLANI

Hangi saatlerde satış yaptığınız, müşteriye ne zaman ulaştığınız tanım planında yer almaktadır.

4. ÜRETİM PLANI BÖLÜMÜ

KOSGEB Nace kodu 4-1 bölümüne işlenir.

4.2 Bölümüne müşteriler hizmet sürecine dahil olduğu ve ayrıldığı süreç belirtilir. Ürünün imalatı, taşıma safhası, müşterilere ne zaman sunulduğu gibi bilgiler yer alır.

4.3 İŞ AKIŞ ŞEMASI;

Şema Halinde işletmenin iş akışı doldurulur. Burada ki asıl amaç projenizi şemalaştırmanız ve şema halinde sunabilmenizden ibarettir.4.4. ÜRÜNLERİN VEYA HİZMETİN SUNUM TEKNİKLERİ, SPEFİKASYONLAR VE STANDARTLAR

Hizmetinizin özel bir kanunu mevcut ise bu bölümde belirtilir. İş güvenliği, iş sağlığı, yasal mevzuatlar, düzenlemeler bu bölümde belirtilir. Örneğin bir lokanta açan girişimcinin gıda standartlarına uygun ürünler hazırladığını veya bir temizlik şirketinin iş güvenliği kanunu çerçevesinde hizmet verdiğini ve bununla ilgili aldığı belgeleri belirttiği bölümdür.

Yine bu hukuki gereksinimler 4.5. bölümde de belirtilmektedir. İzin belgelerinin ve ruhsatların isimleri yazılır.

5.1 ORGANİZASYON ŞEMASI

Bu bölümde organizasyona ait bir şema oluşturulur. Aşağıda ki görsel de bu bölüm ile ilgili örnek bir şema mevcuttur.

Organizasyon şeması

İşletme sahibi, Müdür, Teknisyen, Şef, Usta Başı, Vardiya amiri, gündüz personeli, reklamcı, muhasebeci, çalışanlar vb. tüm ekibin elemanları bu şema da belirtilir.

5.2 ÇALIŞAN PERSONELİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI;

Müdürün görevi nedir? Vardiya amiri ne iş yapar, reklamcının sorumlulukları nelerdir, yukarıda ki şema da adı geçen her personelin hangi işi yaptığı, neden sorumlu olduğu ve ayrıntıları belirtilmektedir.

5.3. GÖREV TANIMLARINA ALINACAK PERSONELLER

Bu bölümde eğer görev tanımına uygun olmak kaydıyla iş yerinize alınacak personel veya personeller var ise belirtmelisiniz. Mutfak bölümüne şef, paketleme bölümüne işi iyi bilen paketlemeci vs. doldurulur.

6. Bölüm Finansal Maliyetler ve bütçe bölümüdür. Bu bölümü doldurmak için muhasebeciniz den yardım alabilirsiniz. Size yardımcı olması için KOSGEB iş planı ve finansal maliyetler tablosu excel dokümanından yararlanabilirsiniz.

6.1 Başlangıç Maliyeti ve Diğer Başlangıç Giderleri; Bu bölümde işletmeye alınan tüm ürünlerin seri numaraları ile birlikte maliyetleri yazılmalıdır.

“Seri numarası yazmanın artı puan kazandırdığı söylenmektedir.”

6.2 İşletme Giderleri; Yıllık oranla işletmenin giderleri doldurulmalıdır. Bunlar yıl olarak belirtilmesi artı puan getirir. 1. yıl, 2, yıl, 3, yıl her yıl yapacağınız giderler ve harcamaları belirtin. Her yıla ait bildirdiğiniz tutarda belirli bir % seviyesinde arttırım yapın.

6.3 Nakit Projeksiyonları

Bu bölümde de, Yatırım kredisi, Özkaynak, Sabit Yatırım Toplamı, Kredi Faiz Geri ödeme miktarları gibi unsurların yer aldığı bir tablo oluşturulur. Bu tablonun örneği Finansal maliyetler tablosu nun alt bölümünde mevcuttur. 5 yıl süresince tüm giderler bu bölüme işlenmektedir.

6.4 Üretim Satış Hedefleri Bölümünün Doldurulması;

Ürünlerin satışından elde ettiğiniz gelirler, diğer hizmet veya işletme faaliyetleri sonucunda kazanımlar, 5 yıllık bölümler halinde belirtilmelidir. Son hanede işletmenin gelirleri ve giderleri olmalıdır.

6.5 Kâr’a Geçiş Noktası

İşletmenin kazancı ve giderleri hesaplandığında ne zaman kâra geçtiğinizin yazıldığı bölümdür. 10 kalemin 5 tanesinin satışından sonra kırtasiye dükkanı para kazanmaya başlıyor ise, 5 kalemin satışı işletme giderlerini ve alış fiyatını karşılıyor ise, 5 kalem satışından sonra kâr etmeye başladığınız veya dükkanınıza yemek yiyen 20. müşteriden sonrasının sizi kâr ettirdiğini belirtebilirsiniz. Bu işinde bir formülü mevcuttur.

Satışlar – Değişken Maliyetler = Brüt Kar
(Brüt Kar /Satışlar )*100 = Brüt Kar Marjı
(Sabit Maliyetler +Amortisman)/Brüt Kar Marjı = Başabaş Noktası

Bu formüllere yukarıda link verilen tablodan ulaşılabilir.

6.6 Öz Kaynaklardan veya diğer kaynaklardan sağlanacak finansman

Desteğin nereden geldiği, krediler, Devletten alacağınız destekler yer almaktadır. Para ihtiyacı, Başlangıç sermayesi, Paraya ihtiyacınız ve desteğin geldiği ana kaynaklar açıklanır. Bu bölümde ki bilgilerin 1.2 bölümüne eklenmesi de tavsiye edilmektedir.

7. BÖLÜM KOSGEB’DEN TALEP EDİLEN DESTEKLER 

Bu bölümde girişimci destek programında belirtilen destek bölümleri doldurulmaktadır. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1231/girisimcilik-destek-programi linkinde yer almakta olan işletme kuruluş desteği vb. bilgileri içerir.

Aşağıda bu bölümde doldurulacak tabloların görseli yer almaktadır.

Yukarıda gördüğünüz gibi 4 adet tablonun ilgili bölümleri doldurulmalıdır.

SÖZ VERMİŞTİK UNUTMADIK!

KOSGEB İş Planı rehberi Bağlantısından proje doldurma kılavuzunu,

İş Planı Dosyası linkinden ise boş projeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Eğer daha önce onay alan projelerden örnek almak isterseniz sitemizin KOSGEB İş Planı Örnekleri sayfasını ziyaret ederek, bu sayfadan word ve PDF dosya formatında imalat, cafe, lokanta, giyim, teknik servis, yapı ve denetim sektörlerine ait örneklerden birini veya birkaçını indirmenizi öneririz.

İş planı ödülü kazananların listesi için tıklayınız. 2019 yılında da bu destekler verilmeye devam edecektir. Siz de bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e başvurabilirsiniz. İş planı hazırlama konusunda danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz.KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? Adım Adım İş Planı Hazırlama Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Yeni bir meslek dünyada tek dedi ki:

    Tasarlamış olduğum yeni bir meslek dalı var dünyada ilk ve tek olacak bu meslek ülkemizin ve milletimizin adına faydalı ve doğaya karşıda çok faydalı bir proje tasarlamaktayım dolayısıyla bu meslekle ilgili de istihdamı minimum bir noktaya getircem allahın izniyle fazlı keremiyle 1 milyonu geçebilir istihdam sayısı güzel bir proje yüksek öğretimde mezun olupta atnamayanlarada ekmek kapısı olucak inşallah

  2. Iş kurma dedi ki:

    Bana göre bir iş isterim

  3. İş kurmak dedi ki:

    Ben yeni bir iş kurmak istiyorum

Sayfa başına git