KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? İş Planı Hazırlama Örnekleri

Kosgeb iş planı örnekleri 2021 için tüm hazırlama adımlarını ve iş planı örneklerini inceleyerek KOSGEB iş planınızı hazırlayabilirsiniz.
Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır? tüm detayları içeriğimizde görebilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur? İş Planı Hazırlama Örnekleri

Yeni bir işyeri açmak isteyenler öncelikle KOSGEB kurslarına katılıp sertifika almalı daha sonra, iş planı hazırlayarak başvurularını gerçekleştirmelidirler. KOSGEB eğitimleri resmi internet sitesi üzerinden online olarak uzaktan eğitim formatında videolu öğrenim ile yapılmaya başlandığı için, bu süreçte iş projesi doldurma işlemi de online olarak yapılmaktadır. Bu nedenle de projenizi hazırlama ve planınızı doldurmayı öğrenmek çokta kolay olmamaktadır. Bu sebeple girişimciler ya danışmanlık firmalarına başvurmakta ya da, internette ki örneklerden yararlanarak kendi projeleri kendileri hazırlamaktadırlar. Kosgeb iş planı hazırlama ve örnekleri 2021, formu ve nasıl doldurulacağını öğrenerek hemen projenize başlayabilirsiniz.

İş Planı Hazırlama İşlemleri 2021

KOSGEB’den destek almanın en zor bölümü iş planı hazırlama işlemi olarak görülmektedir. Aslında bu işlem sanıldığı kadar zor olmasa da, ilk kez proje hazırlayanlar için oldukça zordur. Şimdi sizlere maddeler halinde nasıl dolduracağınızı göstereceğiz.

Yazımızdan; Kosgeb is planı nasıl doldurulur ve hazırlanır, öğrendikten sonra KOSGEB is planı Örneği word, pdf formu olarak bilgisayarınıza indirerek örnekleri inceleyebilir, kosgeb e-ticaret iş planı örneği farklı örneğin Otel, giyim mağazası vb. farklı is planı Örneği nasıl doldurulur tüm ayrıntıları öğrenerek kendinize uygun örnekleri inceleyerek bir taslak hazırlayabilirsiniz. İçeriğimizin en sonunda Boş İş Planı dosyası ve KOSGEB’in yayınladığı İş Planı Hazırlama Rehberini bulabilirsiniz.

Tüm Girişimcilerimize Kolay Gelsin Dileklerimizle..

KOSGEB İş Planı Dordurma

Bir iş planının temel amacı, yapılması düşünülen işin temel parçalarının belirlenerek işin yapılabilirliğinin kâğıt üzerinde ortaya konulmasıdır.

İş planları ise iş modeline göre daha kapsamlı dokumanlardır. Uygulamada özellikle yapılması düşünülen yatırım miktarının yüksek olduğu büyük ölçekli projelerin başlangıcında veya iş fikrine kamu veya özel bir kurumdan yatırım bulmak amacıyla iş planlarının hazırlandığı görülmektedir.

Plan içeriği standart olmasa da yapılması düşünülen iş ile ilgili teknik, ekonomik ve finansal fizibilite çalışmaları kapsamlı bir şekilde yer almaktadır. Bu çalışmalar yapıldıktan sonra yapılması planlanan işin yapısının daha belirgin olduğu ve işletmenin de daha başarılı olduğu söylenebilir. Faaliyet öncesi iş planının hazırlanması yoluyla işletme, karşılaşması muhtemel zorlukları kâğıt üzerinde görmek yanında, talep miktarı, gerekli sermaye miktarı vs. gibi kilit konularda da hesaplama yapma imkânına da kavuşmaktadır. İş planlarının içeriği sunulacak kitleye, hazırlanma amacına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle standart bir içerikten söz edilemez. Örneğin, kamu kurumları, melek yatırım örgütleri, kuluçka merkezleri ve bankalar yatırım için başvuracak girişimcilerden hangi formatta bir iş planı istediklerini önceden ilan ederler. Bu kurumlardan yatırım talep edecek girişimciler de bu formata uygun bir iş planı hazırlarlar.

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?

Ne kadar karmaşık gözükse de girişimcinin asıl iş fikrinin ne olduğunun tam olarak yazıya dökülmüş formatı olduğundan Kosgebin girişimcilerden beklediği kuracağı işine ne kadar hakim olduğunu görmek istediği için böyle bir planı kendilerine sunmalarını istemektedir. Aslında kurum sizden atom parçalamak ya da yeni bir prototip bulmanızı değil işinizi ne kadar bildiğinizi ve konuya hakimiyetiniz üzerine odaklandığını bilmeniz gereklidir. Bundan dolayı doldurulacak olan iş planında da iş fikrinizi açıkça gösterecek tüm bilgileri içeren bir planınızın olması gerekiyor. Devam ederek Kosgeb iş planı nasıl doldurulur detaylı bir şekilde öğrenelim.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

1.1 GİRİŞİMCİ ANA BİLGİLER; 7 ana bölümden oluşan iş planının 1. bölümü genel bilgilerden oluşmaktadır. 1. bölümde girişimci kısaca kendini anlatır. Kısalıktan ziyade ayrıntılı olması artı puan almanıza sebep olacaktır. Daha önce hangi işleri yaptığınız, hangi işlerden neden ayrıldığınızı yazın.

ilk sayfada firmanın adı vergi numarası şirketinizin adı vs genel bilgileri doldurmalısınız Girişimcinin adı, iş fikri ve kendinizi ve ortaklarınızın tanımı, iş tecrübelerinizi ve diğer bilgileri yazmalısınız. Yani işinizi sizin kurduğunuzun anlaşılması ve iş fikrine nereden ulaştığınızı pazarda hangi boşluğu keşfettiğinizi ve pazara açılabilmek ve girişim yapabilmek için tüm iş fikrinizi girişimi yapma fikrinizin ne olduğunu iş fikri kısmına detaylı ve geniş kapsamlı bir şekilde doldurmalısınız. Çünkü detaylı anlatım Kosgeb için oldukça etkileyici olacaktır. Sonrasında ise işletmenin adını yazarak yetkiler için önizleme oluşturmanız açısından oldukça etkileyici başlangıç yapmalısınız. Yine iş kurmadan önce girişimcilik eğitimi aldığınızı ve KOSGEB Uygulamalı girişimcilik eğitimine nerede ve ne zaman katıldığınızı burada mutlaka belirtmelisiniz. Şimdi adım adım neler yapmanız gerektiğine geçecek olursak;

GİRİŞİMCİ İŞ FİKRİ;

Neden bu iş fikrini seçtiniz, nerden aklınıza geldi, KOSGEB sizi bu iş fikrinizden yola çıkarak tanır. Bu sebeple en önemli bölümlerden birisi burasıdır. Detaylı bir anlatım etkili olur demiştik, Burada iş fikrine nasıl ulaştığınız ve pazarda ki boşluğu yakaladığınızda nasıl doldurabileceğiniz ve bu girişim ile pazarda hedefinizin ne olduğunu tanımlamanız istenecektir.

BÖLÜM KİŞİSEL BİLGİLER;

Bu bölümün doldurulması basittir. Kimlik, eğitim, kurs, sertifikalı eğitim programları, fuarlar bu bölümde belirtilir. Diğer nitelikleri isimli bölümde ise, hobileriniz, ilgi duyduğunuz alanlar yazılır.

GİRİŞİMCİ VE İŞLETME ORTAKLARI

Bu bölüm Tc. Eğitim Bilgileri, Eğer ortağınız yoksa (YOK) yazarak doldurun. Ortaklar mevcutsa sizin bilgileriniz gibi, ortaklarınızın bilgilerini de yazmalısınız. Eğer kendi başınıza şahıs şirketi açtıysanız %100 benim demeniz, girişimcilik eğitimi tarihini ve sertifika tarihini belirtmeniz gereklidir.

İŞ FİKRİNİ SEÇME NEDENİ

Bu iş fikrini neden seçtiğinizi ayrıntılı olarak anlatın. Bu bölüme swot analizi ekleyin. İşletmenin amacını yazın. Neden bu işi seçtiğinizi, bu alanda ki planlarınızı ve hedeflerinizi, pazarda ki boşluğu ve eksikliği nasıl doldurabileceğiniz vs. kelimeler ile nedeninizi yazmalısınız. Ne açmak istiyorsanız, Örneğin; terzi yok, eksiklik olduğunu düşündüğüm için, yazmak yeterli.

İŞLETMENİN MİSYONU VE VİZYONU

Burada da işletmeniz misyon ve vizyonu bölümünde; misyon olarak güleryüzlü, yüksek kalitede uygun fiyatta hizmet verip, vizyon olarak tüm şehirlerde yer almak örneğinde olduğu gibi kendi misyon ve vizyonuzu bu bölümde kısaca doldurmalısınız. Burada da en iyi terzi ben olacağım en iyi ben dikeceğim. Bu kadar!

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER BÖLÜMÜ

Burada kısa vadede ki amaçlarınız, orta vadedeki hedefler ve uzun zaman sonra ki hedeflerinizi ayrıntılı olarak yazın. Örneğin; 1 Yıl içerisinde işimi büyütmeyi (iş ne ise ona göre bir hedefi m örneğin kuaför ise sandalye sayısını 6 ya çıkaracağım), uzun vade de ise markam ile bütün şehirler de yer almak isteğinizi tam olarak bu kısma yazılabilir. Burada da sizin girişimci ruhunuzu görmek ve yapacağınız girişimi desteklemek için uzun vadede ki hedeflerinizin neler olduğu görmek istedikleri için tüm detayları yazmanız gereklidir. Kosgeb girişimciliği desteklemek amacıyla hareket ettiğinden dolayı sizinde kısa ve uzun vadedeki hedeflerinizi bu kısımda doldurmanız gerekiyor.

BÖLÜM PAZAR BİLGİLERİ VE PAZARLAMA

Bu bölümde sektörde yerinizi ve sektörde ki durumunuzu belirtirsiniz. Firmanızın sunduğu ürün ve hizmetleriniz, cirolarınız, pazarda nasıl bir yerinizin olduğunu tablo şeklinde belirtmelisiniz.

PAZAR PROFİLİ;

Pazar profilinizi bir tablo oluşturarak ilgili hanelere doldurmalısınız. Hanelerde istenen bilgileri tabloya işleyin.

RAKİP ANALİZ BÖLÜMÜ;

Firmanızın rakibi olan kişi veya kuruluşların swot analizini yaparak bu bölümü doldurun. Rakipleriniz, hedefleri, sizin hedefleriniz ve rakipler arasında ki firmanızın durumunu belirtin.

PAZARLAMA SATIŞ HEDEFLERİ;

Aylık verilerin belirtildiği bir tablo oluşturmanız istenir. Tabloda yer alan satış hedeflerinizi tabloya işleyin. Bu tabloda sattığınız ürünlerin aylık tutarları yer almaktadır.

SEKTÖREL GELİŞMELER FIRSAT VE TESPİTLERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Bu bölümde de swot analizi talep edilmektedir. Yukarıda anlatıldığı şekilde sektörle ilgili swot analizinin dökümünü iş planını bu bölümünde belirtmelisiniz.

BEKLENMEDİK DURUMLARA İLİŞKİN ÖN GÖRÜLER;

İşletmeniz için A Planı, B planı oluşturmanız talep edilir. Dükkanınız da olmadık durumların meydana geldiği durumda, zor durumlara nasıl bir tepki vereceğinizi ölçerler. Örneğin bir kriz yaşanması durumunda, işletmenizin ayakta durabilmesi için yapacaklarınızı bu bölümde belirtebilirsiniz.

ÜRÜN VE HİZMET TANIMI

Maddeler halinde sattığınız tüm ürünler, sunduğunuz tüm hizmetleri belirtin. İşyerinizde satabileceğiniz ve hali hazırda bulunan tüm hizmetler iş projesinin bu bölümüne işlenmelidir.

ÜRÜN VE HİZMET FİYAT LİSTESİ

Sattığınız ürünlerin, verdiğiniz hizmetlerin tablo halinde fiyatlarının belirtildiği bölümdür.

YER SEÇİMİ;

Dükkanın bulunduğu bölgenin ve hizmet sunduğu kitlenin belirtilmesinden ibarettir. Oto sanayide araçlarını tamir için getiren müşterilere hizmet sunduğunuz, okula yakın olmanız nedeniyle ürün satabilmeniz, halkın sıkça uğradığı çarşı bölgesinde satış yapabilmeniz gibi durumları anlatarak, iş projenizde işletmeniz için neden bu işyerini seçtiğinizin anlatılmasından ibarettir.

MÜŞTERİYE ULAŞIM KANALLARI;

Reklam ve tanıtım faaliyetleri bölümüdür. Sosyal medya hesaplarınızdan tutunda bilbordlara verdiğiniz reklamlar, el broşürleri tanıtım amacıyla yapılan tüm faaliyetler bu bölüme işlenmektedir.

ÜRÜN VE HİZMET TANIM PLANI

Hangi saatlerde satış yaptığınız, müşteriye ne zaman ulaştığınız tanım planında yer almaktadır.

ÜRETİM PLANI BÖLÜMÜ

KOSGEB Nace kodu 4-1 bölümüne işlenir.

4.2 Bölümüne müşteriler hizmet sürecine dahil olduğu ve ayrıldığı süreç belirtilir. Ürünün imalatı, taşıma safhası, müşterilere ne zaman sunulduğu gibi bilgiler yer alır.

İŞ AKIŞ ŞEMASI;

Şema Halinde işletmenin iş akışı doldurulur. Burada ki asıl amaç projenizi şemalaştırmanız ve şema halinde sunabilmenizden ibarettir.

ÜRÜNLERİN VEYA HİZMETİN SUNUM TEKNİKLERİ, SPEFİKASYONLAR VE STANDARTLAR

Hizmetinizin özel bir kanunu mevcut ise bu bölümde belirtilir. İş güvenliği, iş sağlığı, yasal mevzuatlar, düzenlemeler bu bölümde belirtilir. Örneğin bir lokanta açan girişimcinin gıda standartlarına uygun ürünler hazırladığını veya bir temizlik şirketinin iş güvenliği kanunu çerçevesinde hizmet verdiğini ve bununla ilgili aldığı belgeleri belirttiği bölümdür.

Yine bu hukuki gereksinimler 4.5. bölümde de belirtilmektedir. İzin belgelerinin ve ruhsatların isimleri yazılır.

ORGANİZASYON ŞEMASI

Bu bölümde organizasyona ait bir şema oluşturulur. Aşağıda ki görsel de bu bölüm ile ilgili örnek bir şema mevcuttur.

kosgeb işletme organizasyon şeması
Organizasyon şeması

İşletme sahibi, Müdür, Teknisyen, Şef, Usta Başı, Vardiya amiri, gündüz personeli, reklamcı, muhasebeci, çalışanlar vb. tüm ekibin elemanları bu şema da belirtilir.

ÇALIŞAN PERSONELİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI;

Müdürün görevi nedir? Vardiya amiri ne iş yapar, reklamcının sorumlulukları nelerdir, yukarıda ki şema da adı geçen her personelin hangi işi yaptığı, neden sorumlu olduğu ve ayrıntıları belirtilmektedir.

GÖREV TANIMLARINA ALINACAK PERSONELLER

Bu bölümde eğer görev tanımına uygun olmak kaydıyla iş yerinize alınacak personel veya personeller var ise belirtmelisiniz. Mutfak bölümüne şef, paketleme bölümüne işi iyi bilen paketlemeci vs. doldurulur.

6. Bölüm Finansal Maliyetler ve bütçe bölümüdür. Bu bölümü doldurmak için muhasebeciniz den yardım alabilirsiniz. Size yardımcı olması için KOSGEB iş planı ve finansal maliyetler tablosu excel dokümanından yararlanabilirsiniz.

Başlangıç Maliyeti ve Diğer Başlangıç Giderleri; Bu bölümde işletmeye alınan tüm ürünlerin seri numaraları ile birlikte maliyetleri yazılmalıdır.

“Seri numarası yazmanın artı puan kazandırdığı söylenmektedir.”

İşletme Giderleri; Yıllık oranla işletmenin giderleri doldurulmalıdır. Bunlar yıl olarak belirtilmesi artı puan getirir. 1. yıl, 2, yıl, 3, yıl her yıl yapacağınız giderler ve harcamaları belirtin. Her yıla ait bildirdiğiniz tutarda belirli bir % seviyesinde arttırım yapın.

Nakit Projeksiyonları

Bu bölümde de, Yatırım kredisi, Özkaynak, Sabit Yatırım Toplamı, Kredi Faiz Geri ödeme miktarları gibi unsurların yer aldığı bir tablo oluşturulur. Bu tablonun örneği Finansal maliyetler tablosu nun alt bölümünde mevcuttur. 5 yıl süresince tüm giderler bu bölüme işlenmektedir.

Üretim Satış Hedefleri Bölümünün Doldurulması;

Ürünlerin satışından elde ettiğiniz gelirler, diğer hizmet veya işletme faaliyetleri sonucunda kazanımlar, 5 yıllık bölümler halinde belirtilmelidir. Son hanede işletmenin gelirleri ve giderleri olmalıdır.

Kâr’a Geçiş Noktası

İşletmenin kazancı ve giderleri hesaplandığında ne zaman kâra geçtiğinizin yazıldığı bölümdür. 10 kalemin 5 tanesinin satışından sonra kırtasiye dükkanı para kazanmaya başlıyor ise, 5 kalemin satışı işletme giderlerini ve alış fiyatını karşılıyor ise, 5 kalem satışından sonra kâr etmeye başladığınız veya dükkanınıza yemek yiyen 20. müşteriden sonrasının sizi kâr ettirdiğini belirtebilirsiniz. Bu işinde bir formülü mevcuttur.

Satışlar – Değişken Maliyetler = Brüt Kar
(Brüt Kar /Satışlar )*100 = Brüt Kar Marjı
(Sabit Maliyetler +Amortisman)/Brüt Kar Marjı = Başabaş Noktası

Bu formüllere yukarıda link verilen tablodan ulaşılabilir.

Öz Kaynaklardan veya diğer kaynaklardan sağlanacak finansman

Desteğin nereden geldiği, krediler, Devletten alacağınız destekler yer almaktadır. Para ihtiyacı, Başlangıç sermayesi, Paraya ihtiyacınız ve desteğin geldiği ana kaynaklar açıklanır. Bu bölümde ki bilgilerin 1.2 bölümüne eklenmesi de tavsiye edilmektedir.

KOSGEB Proje Örnekleri Listesi 2021

2021 yılında pandemi dolayısıyla tüm başvurular E-devlet üzerinden yapılıyor. Bu sebeple iş planı hazırlama işlemi başvuran tarafından sistem üzerinden veya danışmanlık firmasınca yine KOSGEB sitesinden yapılıyor. Ancak yine de 2021 yılı için daha önce hazırlanmış girişimcilik iş planı örnekleri listesini incelemenizde fayda var.

Kosgeb Örnek İş Planı Word

Eğer boş bir projeden ilerlemek istiyorsanız, resmi internet sitesinde yer alan pdf ve word dosyasını indirebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Boş iş planı örneği sayfasından da edinebilirsiniz. Ayrıca planınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

KOSGEB, yeni yılda da desteklerine devam edecek. 2021 yılında 1.6 milyar TL destek sağlayacak. Desteklerin 1.1 milyar TL’si geri ödemesiz olacak.

KOSGEB’DEN TALEP EDİLEN DESTEKLER 

Bu bölümde girişimci destek programında belirtilen destek bölümleri doldurulmaktadır. Girişimci destek programı hakkında link de yer almakta olan işletme kuruluş desteği vb. bilgileri içerir.

Aşağıda bu bölümde doldurulacak tabloların görseli yer almaktadır.

kosgebden istenen destek bölümü

Yukarıda gördüğünüz gibi 4 adet tablonun ilgili bölümleri doldurulmalıdır.

Geleneksel girişimci destek programı başvuru formu iş modeli için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

SÖZ VERMİŞTİK UNUTMADIK!

Daha önce onay alan projelerden örnek almak isterseniz sitemizin KOSGEB İş Planı Örnekleri sayfasını ziyaret ederek, bu sayfadan örnek iş planları; word ve PDF dosya formatında imalat, cafe, lokanta, otel, giyim, teknik servis, yapı ve denetim sektörlerine ait örneklerden birini veya birkaçını indirmenizi öneririz.

İş planı ödülü kazananların listesi için tıklayınız. 2021 yılında da bu destekler verilmeye devam edecektir. Siz de bir iş planı hazırlayarak başvurabilirsiniz. İş planı hazırlama konusunda danışmanlık firmalarından da destek alabilirsiniz.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar nelerdir inceleyebilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. nesli dedi ki:

  ilk iş yeri kurmak istiyorum deneyimim yok şartlarınızı ögrenebilirmiyim

 2. Yeni bir meslek dünyada tek dedi ki:

  Tasarlamış olduğum yeni bir meslek dalı var dünyada ilk ve tek olacak bu meslek ülkemizin ve milletimizin adına faydalı ve doğaya karşıda çok faydalı bir proje tasarlamaktayım dolayısıyla bu meslekle ilgili de istihdamı minimum bir noktaya getircem allahın izniyle fazlı keremiyle 1 milyonu geçebilir istihdam sayısı güzel bir proje yüksek öğretimde mezun olupta atnamayanlarada ekmek kapısı olucak inşallah

 3. Iş kurma dedi ki:

  Bana göre bir iş isterim

 4. İş kurmak dedi ki:

  Ben yeni bir iş kurmak istiyorum