Devlet Destekli

KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular (GÜNCEL)

KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular (GÜNCEL)

Kosgeb yeni girişimci destek programına başvuran ve hibe almak isteyen kişiler, en son safhada KOSGEB kuruluna çağırırlar. KOSGEB Mülakatı da adı verilen bu görüşme de, aşağıda ki hususlara dikkat etmeniz gerekir.

KOSGEB KURULUNDA SORULAN SORULAR VE TAVSİYELER

KOSGEB’den destek almak isteyenlerin son aşaması kurula girme ve sunum yapmaktır.

Başlangıçta KOSGEB’in bu desteği size vermek istediğini düşünmelisiniz. Siz bu sunumu zorla yapmıyorsunuz ve burada olmayı siz istediniz. Olaya bu şekilde yaklaşmalısınız.

KOSGEB’in amacı size kesinlikle kredi vermektir.

İşinize inanın ve güven duyun. Eğer siz güvenmiyorsanız, KOSGEB yetkililerine bu güveni veremezsiniz.

İşinin her aşamasını bilmeli ve bu işi yapmaya gerçekten gönüllü olmalısınız. Eğer bu durumda iseniz, KOSGEB kurulunu kesinlikle geçebilirsiniz.

İşin ilk kurulum aşamasında, işinizi takip edin. Kosgeb kurulu tarafından size sorulacak soruların bir çoğu işiniz ile alakalı olacaktır.

Kosgeb kurulunda sorulan sorular

Kosgeb kurulunda sorulan sorular

Size sorulan sorular KOSGEB’e sunmuş olduğunuz iş planı içeriğinden sorulmaktadır. Tedarikçilerden almış olduğunuz makine ve teçhizatlar,

İş yerinizde bulunan ürünler ve bu ürünleri kimlerin tercih edeceği,

Ne kadar sürede işletmenizin kâr etmeye başlayabileceği gibi sorular sorulmaktadır.

İşiniz her aşamasını bildikten sonra, sunum yeteneğiniz olmasa da, kurulda başarılı olursunuz.

KOSGEB İŞ PLANINI BAŞTAN SONA ÖĞRENİN

Eğer KOSGEB’e sunduğunuz iş planınızı danışmanlık firmasına veya bir başkasına hazırlatmış iseniz, bu projeyi baştan sona ezberlemenizde yarar var. Her ne kadar işletmenin sahibi siz olsanız da, yetkililer size bu plandan sorular soracağından, cevap olarak danışmanlık firması hazırladı demeniz hiç te uygun olmayacaktır. Siz olsanız, ne iş yaptığını bilmeyen birine 50 bin lira hibe verir miydiniz?

Kosgeb kurulundan %100 onay almak için bu işin gerçekten para kazandıracağını ve sizin bu iş için biçilmiş kaftan olduğunuzu ispat etmelisiniz.

Power Point programı ile bir slayt gösterisi hazırlayarak KOSGEB yetkililerine sunabilirsiniz.

Video hazırlayabilir veya hazırlatabilirsiniz.

Kurula giderken karşıda ki insanları ciddiye aldığınızı gösteren tarzda bir kıyafet giymeniz size artı puan kazandıracaktır.

Heyecanlanmayın, stres yapmayın, KOSGEB’in size hibe vermek için gönüllü olduğunu unutmayın. Kesin konuşun.

İşletmenizin size ve ekonomiye olan katkılarından bahsedin.

İleri ki dönemde ki hedeflerinizi anlatın. Karşınızda size destek vermek için mücadele eden ve sizi tanımaya çalışan KOSGEB yetkililerine iş planınız konusunda ikna edin.

KOSGEB faizsiz kredi imkanından yararlanarak da işinizi kurabilirsiniz.

Kosgeb mülakatında sorulan soruları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Kosgeb’ in girişimcilik eğitimleri ve destekleri 2020 yılında da verilmeye devam edecektir. Bu yıl da kayda değer iş planları ödüllendirilecektir.

Yorumlar
  1. Mustafa uğur dedi ki:

    İnşaat sektüruyle uğra şiyum kendim bir şahıs şirketi kurmak istiyum sizden destek istiyum işim inşaatlarda karut la betun delme betun kırma betun kesme bina güçlendirme vs le vs le saygilarimla