geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

KOSGEB’in Seracılığa Verdiği Tüm Destekler

KOSGEB’in Seracılığa Verdiği Tüm Destekler
A+
A-

KOSGEB yeni iş kuranlara veya işini büyütenlere destek sağlıyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe ise, tarla alımına, seranın kuruluşuna ve benzeri giderlere Tarım Bakanlığınca destek sağlanıyor. Kosgeb seralar için sadece NACE KODLARI dahilinde destek veriyor. Bunun dışında sıfırdan sera kuracak bir vatandaş KOSGEB’den destek alamaz.

Sera Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bu işe ilk defa başlayacak olanlar için bu işin kriterlerini ve maliyetlerini iyi araştırmalarını tavsiye ederim. Yetiştirilecek olan bitkilerin yaşayabilmelerine imkan sağlayacak hava ve çevre şartlarını oluşturabilmek için cam, plastik ve fiberglas tarzı malzemeler ile örtülü bir yapı içerisinde yetiştiricilik yapmaya seracılık denilmektedir. Sizde seracılık yapmak istiyorsanız ve gerekli finansal yapıya sahip değilseniz sera kredileri ile bu ihtiyacınıza cevap bulabilirsiniz. Şuan itibari ile Kosgeb direk olarak seracılık kredisi vermemek ile birlikte yetiştirilen ürünlerin paketlenmesi ve saklanması için gerekli olan malzeme ve ekipman alımlarında destek vermektedir. Sizde yetiştireceğiniz ürünlerin saklanması için yapacağınız soğuk hava deposu imalatı veya modernizasyonu için kosgeb kredilerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ürettiğiniz ürünlerin satışında gerekli olan paketleme makine ve teçhizatı alımlarında kosgeb’in kredilerinden kullanma imkanına sahipsiniz.

Naylon sera kurulumu
Naylon sera kurulumu

Sizde seralarınızda yetiştireceğiniz ürünlerin saklanıp depolanması ve sevk edilip pazarlanması için paketlemenin yapılabilmesi için makine ve aletlerin alımında Kosgeb kredilerinden yararlanmak istiyorsanız Kosgeb veri tabanına kayıt yatırmanız gerekmektedir. Kosgeb veri tabanına kayıt yaptıranlar belirli dönemlerde yapması gereken beyanname güncellemelerini aksatmamaları yararlarına olacaktır. Ayrıca hibe desteğinden yararlanarak yeni bir iş yeri açma girişimcilerin Kosgeb tarafından verilen uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız gerekmektedir.  Seracılık yapanlara Kosgeb’in vermiş olduğu makine ve teçhizat destek kredilerinin dışında bazı bankalarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankaların başında Ziraat bankası gelmektedir. Bankanın seracılık yapmak isteyenlere veya hali hazırda bu işi yapanlara vermiş olduğu kredinin özellikleri hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Seracılık ile ilgili yazılarımıza erişmek için tıklayınız.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Bitkisel üretime destek adı altında verilen kredi ile örtü altı diye tabir edilen ve bitkisel üretim yapan gerçek ve tüzel kişilere yapmakta oldukları seracılık faaliyetleri için gerekli finansal desteği sağlamak adına kredi vermektedir. Bankanın vermiş olduğu bu kredi imkanı ile tohum, gübre, ilaç, yakıt, nakliye, pazarlama, çeşitli demirbaş alımı bakım, onarım, sigorta, kira vb. Konulara ilişkin giderlerinizi bu kredinin işletme kredileri ile karşılayabilirsiniz. Yine üretime destek kredisinin bir alt dalı olan yatırım kredileri ile sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi vb. Tesislerin kurulması veya satın alınması, proje bütünlüğü içerisinde yatırım ile birlikte değerlendirilen derin kuyu açılması, sulama sistemleri kurulması, yatırım yapılacağı tarlanın alımı dahil diğer yatırım harcamaları ile işletmenin ihtiyaçları ile orantılı rüzgar veya güneş enerji yatırımlarına ilişkin harcamalarınızı karşılayabilirsiniz.

Bu imkanlar ile Ziraat bankası sera kredisi kullanmak isteyenlerden istenilen belgelerin neler olduğunu belirtmek gerekirse;

Gerçek kişilerden istenilen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi belgesi
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediyi karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait biloço ve gelir tablosu
Ziraat Bankası sera kredisi veriyor.
Ziraat Bankası sera kredisi veriyor.

Tüzel kişilerden istenilen belgeler:

 • Çiftçilik belgesi
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayınlandığı ticaret sicili gazetesi.
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliğe temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri.
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve son yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler gerekmektedir.

Sera kurmak istityorsanız KOSGEB yerine;

 • Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine,
 • Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurun! 

Sera kurulumu ile ilgili videoyu izlemek için tıklayınız.

QNB Finansbank Sera Kredisi

QNB Finansbank’ ta sera üreticiliği yapmak için finansman desteği olan müşterilerine kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu krediler ile, gübre, ısıtma, sulama sistemleri, fide ve fidan alımı yapılabilmektedir. Bankadan alacağınız kredi limitleri sadece maliyetin yüzde 75′ ini karşılayabilmektedir. Kredi üst limiti müşterilere göre değişiklik görerek yüzde 85 oranlarına çıkarılabilir. Ödemeler 1 ayda başlayarak 3 ay, 6 ay ve 12 aylık dönemler için yapılabilmektedir.

Kredi başvurusunda bulunmak için bankanın sizden isteyeceği bazı evraklar vardır. Bu evraklar;

 • Çiftçi kayıt belgesi
 • T.C kimlik belgesinin fotokopisi
 • Kontrollü örtü altı sistemine kayıt yapıldığına dair belge gerekmektedir.

Banka tarafından teminat ya da kefil talep edilebilir. Siz de sıfırdan sera kurmak istiyorsanız finansman ihtiyacınızı bankalardan alacağınız krediler yardımı ile karşılayabilirsiniz. 2020 yılında da bankalar tarafından sera kredisi verilmektedir. Bu kredilere başvurarak sera kurulumu gerçekleştirebilir ya da mevcut seralarınızı tadilat yaptırabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. ömer dedi ki:

  Kosgebin konuya bakma durumu çok olmuyor diye biliyorum bazen özel sektör bazlı olabilir istesen bi incel

 2. Mesut dedi ki:

  Yeni işyeri açacam destek kredisini almak istiyorum ben oto bakım onarım özel servisi açmak istiyorum bunun için destek istiyorum