KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Kursuna E-Devletten Başvurun!

Şimdi Dijital girişimcilik zamanı! KOSGEB tarafından sağlanan 60 bin lira 370 bin lira girişimcilik hibe desteğini almak için kosgeb.gov.tr üzerinden uzaktan eğitim formatında online olarak ücretsiz olan düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Hem geleneksel hem de ileri girişimcilik eğitimlerinin nasıl alınacağı KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır? KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2023 E-Devlet Online Başvuru süreci ile ilgili merak edilen konular hakkında detaylı bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Kursuna E-Devletten Başvurun!

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2023 yılında E-Devlet Online Başvuru üzerinden kayıt yapan girişimcilere ücretsiz ve uzaktan eğitim formatında verilmeye devam ediyor. Devletten geri ödemesiz hibe desteği almak için olmazsa olmaz şartlardan olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile ilgili son güncel bilgilerden oluşan yazımızda online ve girişimcilik eğitimlerine nasıl başvurulur tüm merak edilenleri detaylandırdık.

KOSGEB E-Devlet girişimcilik kursu başvurusu nasıl yapılır, girişimcilik belgesi nasıl alınır, Geleneksel ve İleri girişimcilik KOSGEB Destekleri ne kadardır, e-devlet kosgeb girişimcilik belgesi sorgulama nasıl yapılır, Kosgeb’e eğitim kayıt işlemleri nasıl yapılır, kosgeb’e kayıt ve başvuru işlemleri ve KOSGEB girişimcilik Eğitimi online giriş için kosgeb.gov.tr girişimcilik sertifikası alma yolları nelerdir, Kurs online başvuru işlemleri ve hibe desteği nasıl alınır, online girişimcilik eğitimlerinden ve başvuru şartlarına dair tüm bilgiler bu sayfada.

Kosgeb Girişimcilik Destekleri 2023 Yılında da Devam Ediyor

Kosgeb tarafından ‘‘Geleneksel Girişimci’‘ ve ”İleri Girişimci” olmak üzere iki ayrı destek programı kapsamında 60 bin lira 370 bin lira hibe destekleri verilmeye devam ediyor. Kosgeb’ in 2023 yılında yeni girişimcilere sağladığı 370 bin liraya kadar olan hibe desteğini alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimlerine online olarak katılmak gereklidir.

Yeni iş yeri açmak isteyen, “iş kuracağım ama param yok” diyen, bayilik veren firmaları araştıran, yeni iş fikirleri sitesinde mekik dokuyan siz girişimciler için, finansman sağlayacak olan Türkiye de eşi benzeri bulunmayan tek kuruluştan eğitim sertifikasına sahip olmadan iş yerinizi açmayın. Çünkü, Kosgeb kurs görmeyen vatandaşa hibe ve kredi vermiyor. Kosgeb, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmayan girişimcilere hibe desteklerini neden vermiyor, merak edilen konular ve detaylar ile başlayalım.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kısaca Kosgeb desteklerinden yararlanabilmenin en temel ve olmazsa olmaz şartlarından biridir ve bu eğitime katılım göstermek ise mecburidir. Eğitim almayan ve girişimci sertifikası olmayanlar hibe desteklerine başvuru yapamaz.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Kapsamı Nedir?

Girişimcilik eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile girişimcileri iş fikrinin iş planına dökme de başarılı bir girişimci olma yolunda hazırlık yaptırır.

Kosgeb Hibe Desteği Almanın En Önemli Şartı Nedir?

KOSGEB hibe kredisi alabimenin en önemli şartı: İşyerine ait NACE koduna sahip olduktan sonraki aşama Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunun yapılarak “Girişimcilik Sertifikasının” alınmasıdır.
Bu eğitimi almanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi “uzaktan eğitim” diğeri ise “örgün eğitim”dir. Sıra beklemeden online olduğu için Uzaktan Eğitim ile sizde Girişimcilik Sertifikası alarak Kosgeb desteklerine başvurabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu 2023

Kosgeb girişimciliği destekleme programı kapsamında 2023 itibari ile Geleneksel girişimcileri 60 bin TL, ileri düzey işletmeleri ise 370 bin TL hibe ile desteklemektedir. Bu programın amacı, girişimci olmak ve herhangi bir sektöre yatırım yapmak isteyenlerin, işlerini kurabilmek için gerekli olan finansmanın sağlanması, hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesi, yeni kurulan işletmelerin yeni var oluşlarında yaşanan risklerin bertaraf edilmesi sağlanmaktadır. Bu program kapsamında yeni iş kuracaklara verilecek olan hibe desteklerinin alınabilmesi için olmazsa olmaz şartlardan olan Kosgeb Girişimcilik eğitimleri yapılan son düzenlemeler ile e-devlet üzerinden ve online olarak düzenlenmesi ile birlikte sertifika alımları son yılda oldukça kolaylaştırılmıştır.

Eğitim geçtiğimiz yıllarda örgün olarak toplamda 70 saat olarak veriliyordu, sonrasında ise 32 saate düşürüldü. 2023 yılında ise tamamen online olarak uzaktan eğitim formatında videolu dersler şeklinde yapılmaya başlandı. Uygulama Girişimcilik Eğitimine katılmak ve başarılı olmak Girişimcilik Destek Programı kapsamında Girişimci Desteği alınabilmesi için ön şartlardan biridir. Bu bağlamda devletten geri ödemesiz hibe desteği almayı isteyen girişimcilerin merak ettiği başvurular ile ilgili bilgileri araştırdığımınız bu yazımızda Kosgeb girişimcilik belgesi e-devlet üzerinden nasıl alınır konularını anlatacağız.

KOSGEB Eğitimleri Nasıl Oluyor?

Kosgeb tarafından verilen girişimcilik eğitimleri online olarak:

 • ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’‘,
 • İleri Girişimcilik Eğitimi” olmak üzere iki ayrı eğitim veriliyor.

Online, tamamen ücretsiz ve toplamda 16 adet videolü modüller ile girişimcilere verilen bu eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenir. Sonrasında eğitimi tamamlayan girişimcilere online girişimci sertifikası kazandırılır. Bu sertifikaya sahip girişimciler de artık Kosgeb kurumuna iş kurma hibe desteklerine kolaylıkla başvuru yapabilir hale gelir.

Kosgeb E-Akademi ile Online Girişimcilik Eğitimi Alın

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Online Olarak Veriliyor

2023 yılından itibaren uygulamalı girişimcilik eğitimlerini örgün ve online uzaktan eğitim olarak düzenlemektedir. Uzaktan eğitim olarak online girişimcilik eğitimleri tamamlayan ”Geleneksel’‘ ve ”İleri girişimcilik” sertifikaları sistem üzerinden kolaylıkla verilmektedir. Örgün eğitim başvuruları sınıf ortamında öğretmen ile karşılıklı olarak alacağınız Girişimcilik Eğitimi için; (Buradan alınacak sertifikalar 01.01.2023 tarihine kadar geçerli olacaktır) Bundan dolayı Uzaktan eğitim için başvuru yapmanız gereklidir.

KOSGEB tarafından verilen 60 bin lira 370 bin lira girişimcilik hibe imkanlarından yararlanmak için kosgeb.gov.tr üzerinden verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine online olarak katılmak gerekmektedir. Kosgeb desteklerinden yararlanmak için alınması gereken girişimcilik sertifikasına sahip olmak isteyenler online girişimcilik kurslarından dersler geçmek ve başarılı olmak zorundadır.

Şimdi Dijital Girişimcilik Zamanı..

7/24 istediği her yerden girişimcilik kurslarına başvuru yapacak olan vatandaşlar kurumun internet sayfasından ve e-devlet üzerinden de giriş yaparak kurslara katılabilirler.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular ile uzaktan eğitim sistemi üzerinden başvurular ise şu şekilde yapılıyor.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Yapılan en son düzenleme ile artık girişimcilik kursu https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim sitesine giriş yapılarak online uzaktan eğitim formatında yapılabilecektir. Yani kurslara katılım sağlamak için önceki yıllarda olduğu gibi kuruma ekstra bir başvuru ve müracaat yapılması gerekmemektedir.

Kurs başvurusunda bulunmak için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlar ise;

 • 18 yaşını tamamlamış olanlar,
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmeti almış olanlar,
 • Daha önceden bu programlardan yararlanmamış olmak gerekmektedir.

Kursta verilen videolü modüllerde yer alan konular ise; genel olarak girişimci olmanıza fayda sağlayacak ve işinize yarayacak bilgilerden oluşmaktadır. Örneğin pazarlama, muhasebe, verilecek olan geri ödemeli ya da ödemesiz yeni girişimci destekleri gibi konularda eğitim verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Uzaktan Eğitim Portalı

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2023 yılında da online olarak ücretsiz bir şekilde yapıldığından, internetin olduğu her yerden zaman ve mekan fark etmeksizin her yerden videoları izleyip, tamamladıktan sonra eğitim sertifikası yine sistem üzerinden çıktı alınmak suretiyle temin edilebilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri artık uzaktan eğitim formatında online olduğundan dolayı katılımcılardan hiçbir şekilde katılım ücreti alınmaz. Eğitim ana modülleri olarak verilen tüm videoları izleyip, tamamlayan tüm katılımcılara katılım belgesi almaya hak kazanır.

Girişimci adayları sabit ve mobil cihazlardan Kosgeb girişimcilik uzaktan eğitim portalına ulaşabilecek. Tüm tanıtıcı görseller portal ana sayfasında ve derslerin yer alacağı videoların uygun bölümlerinde kullanılacak.

E-devlet online girişimcilik eğitimi; Zaman ve mekandan tamamen bağımsız, mevcut bilgisayar teknolojileri vasıtasıyla sanal ortamda derslerin işlendiği bir ortam sağlayabilmektedir.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru e-devlet Nasıl Yapılır?

Yeni açacağı işyeri için KOSGEB tarafından hibe desteği almak isteyen vatandaşların ilk önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda örgün olarak tamamlanan kurs 2023 yılında uzaktan eğitim yani online girişimcilik eğitimi faaliyete girmiştir. Artık herhangi bir yere gitmeden, sıra beklemeden, vakit kaybetmeden e-devlet şifreniz ile gireceğiniz platform üzerinden internete ulaşabileceğiniz her yerden Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerini alabilirsiniz. Kurslara katılım zorunlu olan uygulamalı girişimcilik kursu artık online eğitim sistemi ile bilgisayar ortamında istenildiği yerden katılımla gerçekleşmektedir. Ev rahatlığında, istediğiniz saatlerde tüm dersleri arka arkaya veya her gün az bir zaman ayırarak kısa bir süre içerisinde eğitimi tamamlayıp belgelerinizi alabilmeniz mümkündür.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim sitesine e-devlet şifresi ile giriş yapılarak alınmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve PTT’ den 2 TL karşılığında alacağınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Uygulama Girişimcilik Eğitimleri Kosgeb resmi internet sayfası üzerinden https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim linki üzerinde e-devlet sayfasına yönlendirilmek suretiyle verilmektedir.

Öncelikle turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapıyorsunuz. E-devlet sistemini yönlendirildikten sonra açılan pencereye T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Arama çubuğu kısmına girişimcilik yazdığınızda en üst seçenekte Girişimcilik Eğitimine katılım sağlanması (KOSGEB) menüsü gelecek. Bu seçeneği tıkladığınızda Uygulamaya Git seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Buradan direk Kosgeb sayfasına yönlendirileceksiniz. lms.kosgeb.gov.tr adresinden KOSGEB e-akademi sayfasına geldiğinizde, eğitimin amacı, nereden başlamalıyım gibi seçenekleri göreceksiniz.

Bu konuda fikri olmayan kişiler Sistem Kılavuzunu açarak bu konu hakkında az çok bilgi sahibi olabilir. Girişimcilik eğitimleri ikiye ayrılıyor. Bunlar Geleneksel ve İleri girişimcilik olmak üzere ayrı ayrı olmak üzere düzenleniyor. Geleneksel girişimciler iş kurma ve iş yürütme konusunda bilgi sahibi olmak ve işin başında olanlar için düzenlenirken, benim girişimciliğim var orta, yüksek ileri teknoloji sektörü ve imalat sektörüne gireceğim diyorsanız İleri girişimcilik destek programını seçebilirsiniz. Kategori tercihinizi bu şekilde yaptıktan sonra Eğitime Başla dedikten sonra giriş için yeniden e-devlet şifrenizi isteyecektir.

E-devlet ile giriş seçeneğini tıkladığınızda giriş yaptığınızda ekran aktifleşecek ve karşınıza hangi eğitimi alacaksanız tercih yapmanız gerekecek. Eğitimi seçerek giriş yaptığınızda Eğitime Başla dediğinizde Eğitime Katıl butonuna tıkladıktan sonra dersleri izleyerek Girişimcilik sertifikanızı online olarak tamamen ücretsiz bir şekilde alabileceksiniz.

Kurs için izlenmesi gereken 16 üniteden oluşan modül videolar ve sorular sonrasında sertifika almaya hak kazanılmaktadır.

Online girişimcilik kursu eğitimleri ikiye ayrılıyor.

Hem ” Geleneksel Girişimcilik ” hem de ”İleri Girişimcilik ”eğitimlerinde online olarak verilen dersleri ortalama her bir ders için 5 saat toplamda 10 saat içinde iki eğitimi birden bir gün içinde bitirebilirsiniz. Tabi acele etmeden tüm bilgileri öğrenerek dersleri tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Örgün olarak katılma imkanı sunulan kurs sonunda sertifika alımı uzaktan eğitimde de geçerlidir. Online sistemde izlenen her video için onay verilmesi ve video ile ilgili sorulan sorulara yanıt verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde KOSGEB sertifika alımlarında kolaylık sağlanmaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikası almak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

 • https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim sitesine girelim.
 • GİRİŞ YAP” butonunu tıklatalım” e-Devlet ile ”Giriş” yap diyelim.
 • Eğitim sitesine yönlendirme yapılacaktır.
 • Öne Çıkan Eğitimlere” bölümüne tıklayarak bu bölümde karşınıza iki ayrı eğitim çıkacaktır.
 • Menüde yer alan videoyu izleyerek tamamlamalısınız.
 • Sonrasında oluşturulan test sorularını çözmelisiniz.
 • Video ve testler sonrasın da ”Girişimcilik Belgesi” için size bir indirme bağlantısı verilecektir.

Kurslara katıldıktan sonra aldığınız sertifikalar ile bir iş planı hazırlamak dahilinde kuruma başvuru yapabilirsiniz. Kurul tarafından girişimcilerin iş planları incelenecek ve kendilerine destek verilip verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Hazırlanacak olan iş planının özgün olması gerekmektedir. Bu sebeple internet üzerinden edindiğiniz iş planlarına itibar etmeyiniz. Bu iş planları sizi bitiş çizgisine ulaştırmaz. Ancak fikir almak açısından inceleyebilirsiniz.

İş planı hazırlamak için danışmanlık hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz. Girişimci sertifikasını alabilmek için Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine hangi bilgiler öğretilir, eğitimin kapsamı ve süresi aşağıdaki gibidir:

Eğitimin Kapsamı ve Süresi Ne Kadardır?

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi genel olarak 16 videolu eğitim modülünden oluşan videolü eğitim modülleri ile girişimcilere çeşitli eğitimler verilir.

 • İçerikler: Elektronik kitaplar, etkileşimli videolar, etkileşimli e-öğrenme içerikleri, deneme sınavları, canlı derslerdir.
 • Sistem Kullanımı (oryantason)
 • Ders Kitabı
 • Bölüm 1: Girişimcilikte Temel Kavramlar Girişimcilik ve temel kavramlar başarılı girişimcinin nitelik ve becerileri, girişimcilik süreci, girişimcilik efsaneleri, girişimcilik,
 • Bölüm 2: Girişim Fırsatlarını görme ve fikir yaratma/ Geliştirme
 • Bölüm 3: Yapılabilirlik Analizi
 • Bölüm 4: İş Modelleri, Müşteriler, Değer Önerileri ve Gelir gider Analizi
 • Bölüm 5: Ekonomi, Endüstri, Rekabet ve Müşteri Analizi
 • Bölüm 6: Hukuki Altyapı
 • Bölüm 7: Girişimin Etik Temelleri
 • Bölüm 8: Pazarlama İlkeleri ve Yönetimi

Tüm videolara sırasıyla ulaşabilmek ve bölüm sonundaki değerlendirme sınavına erişebilmek için; bir önceki video etkinliği tamamlamanız gerekmektedir.

Örneğin: Video 1.1’i tamamlamayan kursiyer Video 1.2’ye erişim sağlayamaz.

Online girişimcilik eğitimleri toplam 16 üniteden oluşmakta olup, geleneksel girişimciler ilk 8 üniteyi İleri girişimciler ise tüm üniteleri tamamlayarak elektronik katılım belgesi almaya hak kazanacaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi E-Devlet Üzerinden Online Başvuru Süreci

Girişimcilik eğitimlerinin tüm süreçleri e-devlet üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Böylece Online girişimcilik eğitimleri ile bürokratik süreçler azaltılmış olacak ve girişimci adaylarının eğitimleri daha hızlı
tamamlaması sağlanacak.

E-devlet kapısı üzerinden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) sayfasından Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması eğitim başvurusu sayfasından başvurular yapılabileceği gibi e-hizmet bölümünden de aynı şekilde başvurular yapılabiliyor.

Online girişimcilik eğitimi başvurusu için öncelikle e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru yapmanız gereklidir.

E-devlet online girişimcilik eğitim alabilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz:

 • https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Applications adresine giriş yapınız.
 • Açılan sayfaya Girişimcilik eğitimine katılım sağlanması yazınız.
 • E-devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • E-Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapmak için ”e-Devlet ile Giriş” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Geçerli e-devlet şifrenizi ve TCKN yazınız.
 • e-Devlet üzerinden e-Hizmetlere giriş yaptıktan sonra Uygulamalı girişimcilik eğitimi araması yapılması ve girişimcilik eğitimi katılımcı başvurusuna tıklayınız.
 • Kategoriler altında almak istediğiniz eğitimi seçmek için üzerine tıklayın.
 • Kosgeb desteklenen sektörler içinde Üretime dayalı ise İleri Girişimcilik Eğitimi üretime dayalı değilse ve Kosgeb desteklenen sektörler içinde yer alan bir ticarethane ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekiyor.
 • Sistemin giriş sayfasına giriş yaptıktan sonra Geleneksel- İleri girişimcilik Hangi eğitimi almaya karar verdi iseniz Eğitime Başla butonuna tıklayınız.
 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimine başlayabilmek için kendinizi derse kayıt edebilirsiniz.
 • Kayıt seçenekleri sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Derse kayıt sayfasında ”Eğitime kayıt’‘ butonuna tıkladıktan sonra kayıt işleminiz yapılacaktır.
 • Kayıt işleminizden sonra eğitime başlayabilirsiniz.
 • Eğitimler video olarak verilmektedir ve online eğitimlerde 10 tane eğitim videosunun tamamını izlemeniz gereklidir. Eğitim videolarından sonra 10 sorudan oluşan bir teste tabi olacaksınız.
 • İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir.
 • İçeriklerin kullanımı ile ilgili bilgi almak için Sistem Kullanımı başlığını inceleyin
 • Online eğitimlerdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda yeşil onay✔ işareti ile etkinlikler tamamlanmalıdır.
 • Tüm videoları izleyip tüm testleri tamamladıktan sonra karşınıza çıkan ”Sertifika Talep Et” linkinden girişimcilik sertifikasının çıktı olarak alabilirsiniz.
 • Eğitimdeki tüm etkinlikleri tamamladığınızda E-devlet üzerinden “Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” ve sertifikanızın çıktısını alabilirsiniz.
 • Çıktı almak için de e-Devlet şifresiyle resmi sayfası e-hizmetler bölümüne giriş yaptıktan sonra ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” altında yer alan ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım belgesi” tıklayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

Unutmayınız! İleri Girişimcilik Eğitimine kayıt olabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Geleneksel eğitim etkinliklerini tamamlamadan İleri girişimcilik eğitimine katılmak mümkün değildir.

Eğitim Sonunda: Tamamladığınız eğitimler sonunda adınıza düzenlenen elektronik sertifikaya sahip olabilirsiniz.

E-Katılım Belgesi Sorgulama

 • Eğitimlere katılım sağlayan girişimci adaylarının her birine program sonunda “Elektronik Katılım Belgesi” verilecek.
 • Sponsorluk anlaşması kapsamında, “Elektronik Katılım Belgesi”nde kurumunuzu tanıtıcı görsellere yer verilecek.

KOSGEB tarafından alınacak olan sertifikayı sorgulama sistemi de mevcuttur. KOSGEB sertifikasını sorgulama sonrasında görüntüleyip çıktı alınabilmektedir.

Eğitim sertifikası bulunan kişiler iş fikirlerini KOSGEB’e bildirecek ve diğer aşamalara geçecektir.

e-devlet Kosgeb Girişimcilik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik eğitimleri, yıllık bir proje halinde, Kosgeb’ in resmi internet sayfası üzerinden online olarak düzenlendiğini artık biliyorsunuz. Kurslara katılanlara girişimcilik sertifikası verilmektedir. Kursların %80′ lik kısmına katılmayanlar sertifikalarını alamayacaktır.

Bu sertifika ile yeni girişimci desteklerine başvuru yapılabilir. Hibe desteği alarak işyeri açmak isteyen girişimciler bu kursları başvuruda bulunarak aldıkları girişimcilik belgelerinin sorgulamasını da e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilirler.

 • e-Devlet kosgeb.gov.tr girişimcilik sertifikası sorgulama yapabilir,
 • Yine Kosgeb girişimcilik kursu katılım belgesi sorgulama burada ki sayfadan gerçekleştirebilirsiniz.
e-devlet Kosgeb Girişimcilik Belgesi Sorgulama e-devletten yapılabiliyor.

Kurslarda ayrıca İşletme geliştirme ile ilgili eğitimler de verilmektedir.

 • Girişimcilik eğitimlerinden yararlananlar arasında engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da bulunmaktadır.
 • Bu kişiler de kurslara katılabilir. Ayrıca tarımsal çalışmalar yapan ve sigortalı durumda olan ya da sosyal yardım alanların da başvuruda bulunması mümkündür.

Kosgeb” Uzaktan Eğitim” online başvuruları yapanlar için sağladığı kolaylıklar şunlardır;

 • Uzaktan eğitimler 7/24 elektronik ortamda sağlandığından kurs başlama günü ve sıra bekleme derdi olmadan istediğini saat ve günlerde hemen eğitim almaya başlama avantajı sağlar.
 • Kursta verilen dersleri tamamlayan ve başarılı olan için verilecek olan Girişimcilik sertifikasını teslimi için de gün beklemenize gerek kalmadan anında belgenize sahip olabilirsiniz.
 • Uzaktan eğitim ile alacağınız Girişimcilik sertifikası ömür boyu geçerli olacaktır.
 • Yine ileri girişimciler için sağlanacak olan 370.000 TL’ ye kadar verilecek olan girişimci destek programı için de eğitim alabilirsiniz.
 • Tüm bu avantaj ve kolaylıklardan yararlanmak için e-devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Ücretli mi?

Kosgeb girişimcilik Kursları tamamen ücretsizdir. Girişimci olmak isteyen ve desteklere başvuru yapmak isteyen herkes https://lms.kosgeb.gov.tr/ video eğitim sitesine giriş yaparak katılım sağlayabilir. Ancak kurslarda verilen tüm eğitim videolarının sonuna kadar izlenmesi ve tamamlanması gerekmektedir. Kurs bitiminde bu bilgiler genel merkeze iletilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni iş kuracak olan girişimciler eğitimleri tamamlamadan önce işyeri açmamalıdır. Açacağı işin faaliyet alanına göre de nace kodunu da desteklenen sektörler arasında tespit ederek, nace kodunu belirlemelidir. İşletme kurulmadan önce Uzaktan eğitim sistemi üzerinden verilen ileri girişimci eğitimi tamamlanmalıdır. Eğitim türünü doğru tespit etmek önemlidir. Bu nedenle iş fikrine yönelik nace kodu tespit edilerek sürece başlanmalıdır. Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere yönelik nace kodları site üzerinden yer almaktadır.

Girişimcilik destekleri 2023 yılında da KOSGEB tarafından verilmeye devam edecek! 2023 yılında da kurum tarafından açılacak olan kurslara başvuru yaparak girişimci desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.