geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
A+
A-

Yeni iş yeri açmak isteyen, “iş kuracağım ama param yok” diyen, bayilik veren firmaları araştıran, yeni iş fikirleri sitesinde mekik dokuyan siz girişimciler için, finansman sağlayacak olan Türkiye de eşi benzeri bulunmayan tek kuruluşa eğitim almaya gideceksiniz. Çünkü, Kosgeb kurs görmeyen vatandaşa hibe veye kredi vermiyor. Neden vermiyor, nasıl alınır, nereden geçip, nereye gidilir, detaylar haberimizde…

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb’ in  2021 yılında yeni girişimcilere sağladığı 370 bin liraya kadar olan desteği alabilmek için girişimcilik eğitimlerine katılmak gereklidir. Bu yazımızda online girişimcilik eğitimlerinden ve başvuru şartlarından bahsedeceğiz. Hem geleneksel hem de ileri girişimcilik eğitimlerinin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; Kosgeb’in şartlarından biridir. Kimse gitmek istemez ama mecburidir. Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verildiği söylense de, bu birçok kişiye hikaye gelir. Kurs toplamda 70 saatti ancak geçtiğimiz yılın mayıs ayında 32 aya düşürüldü. Bu eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenir.

Uygulama Girişimcilik Eğitimine katılmak ve başarılı olmak Girişimcilik Destek Programı kapsamında Yeni Girişimci Desteği alınabilmesi için ön şartlardan biridir. Bu kapsamda Uygulama Girişimcilik Eğitimlerine ait eğitim verecek kurum listesini ve eğitim tarihleri ile saatlerine site üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Uygulama Girişimcilik Eğitim Başvuruları İş Birliği Yapılacak Kurum/Kuruluş bölümünde belirtilen kuruma yapılmakta olup, Uygulama Girişimcilik Eğitim başvuruları Müdürlüğümüz tarafından alınmamaktadır.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik adı altında kurslar düzenlemektedir.
Kosgeb uygulamalı girişimcilik adı altında kurslar düzenlemektedir.

Eğitimin Kapsamı ve Süresi

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aşağıda belirtilen dört ana modülden oluşan toplam 70 (yetmiş) saatlik sınıf içi ders ve atölye çalışmalarını kapsar.

Modül 1: Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri-

Modül 2: İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) –

Modül 3: İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan) –

Modül 4: İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar –

Bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde, her bir sınıf için en fazla 30 (otuz) katılımcı kabul edilebilir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde katılımcılardan ücret alınmaz. Eğitim ana modüllerine %80 (seksen) oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusu yapmak için tıklayınız.

KOSGEB Uzaktan Eğitim ile Uygulamalı Girişimcilik Kursu

KOSGEB tarafından hibe desteği almak isteyen vatandaşların ilk önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda örgün olarak tamamlanan kurs 2021 yılında uzaktan eğitim yani online girişimcilik eğitimi faaliyete girmiştir. Artık herhangi bir yere gitmeden, sıra beklemeden, vakit kaybetmeden e-devlet şifreniz ile gireceğiniz platform üzerinden internete ulaşabileceğiniz her yerden Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimlerini alabilirsiniz. Kurslara katılım zorunlu olan uygulamalı girişimcilik kursu artık online eğitim sistemi ile bilgisayar ortamında istenildiği yerden katılımla gerçekleşmektedir. Ev rahatlığında, istediğiniz saatlerde tüm dersleri arka arkaya veya her gün az bir zaman ayırarak kısa bir süre içerisinde eğitimi tamamlayıp belgelerinizi alabilmeniz mümkündür. Hem geleneksel hem de ileri girişimcilik eğitimlerinde online olarak verilen dersleri ortalama her bir ders için 5 saat toplamda 10 saat içinde iki eğitimi birden bir gün içinde bitirebilirsiniz. Tabi acele etmeden tüm bilgileri öğrenerek dersleri tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Örgün olarak katılınılan kurs sonunda sertifika alımı uzaktan eğitimde de geçerlidir. Online sistemde izlenen her video için onay verilmesi ve video ile ilgili sorulan sorulara yanıt verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde KOSGEB sertifika alımlarında kolaylık sağlanmaktadır.

Online girişimcilik eğitim için başvurular e-devlet aracılığı yapılmaktadır. KOSGEB’in sitesinden giriş sağlanmakta ve e- devlet sistemini yönlendirildikten sonra açılan pencereye T.C kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Kurs için izlenmesi geren videolar ve sorular sonrasında sertifika almaya hak kazanılmaktadır. KOSGEB tarafından alınacak olan sertifikayı sorgulama sistemi de mevcuttur. KOSGEB sertifikasını sorgulama sonrasında görüntüleyip çıktı alınabilmektedir. Eğitim sertifikası bulunan kişiler iş fikirlerini KOSGEB’e bildirecek ve diğer aşamalara geçecektir.

Kurs Detayları

Geçmiş yıllarda uygulamalı girişimcilik eğitimi kursları 70 saat sürmekteydi. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte 32 saate indirildi. Kurs başlama saati sabah 10:00 olarak belirlenmiştir. Kurs bitiş saati ise 15:00′ dır. Yani kurslar öğleden sonraya kadar devam etmektedir. Ayrıca düzenlenen bu kurslar pazartesi günü başlar ve cuma günü sona erer. Kursların sınıf mevcudu 15 olarak belirlenmiştir. Konular genel olarak girişimci olmanıza fayda sağlayacak ve işinize yarayacak bilgilerden oluşmaktadır. Örneğin pazarlama, muhasebe, verilecek olan geri ödemeli ya da ödemesiz yeni girişimci destekleri gibi konularda eğitim verilmektedir. Kurslar tamamen ücretsizdir. Girişimci olmak isteyen herkes başvurabilir. Ancak kurslara devam etmek gerekmektedir. Bu da bir yoklama sistemi ile sağlanır. Bazı illerde imza föyleri, bazılarında ise parmak okuyan sistemler bulunmaktadır. Kurs bitiminde bu bilgiler genel merkeze iletilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurularını Kaçırmayın!

Kurslara katıldıktan sonra aldığınız sertifikalar ile bir iş planı hazırlamak dahilinde kuruma başvuru yapabilirsiniz. Kurul tarafından girişimcilerin iş planları incelenecek ve kendilerine destek verilip verilmeyeceği kararlaştırılmaktadır. Hazırlanacak olan iş planının özgün olması gerekmektedir. Bu sebeple internet üzerinden edindiğiniz iş planlarına itibar etmeyiniz. Bu iş planları sizi bitiş çizgisine ulaştırmaz. Ancak fikir almak açısından inceleyebilirsiniz.

İş planı hazırlamak için danışmanlık hizmeti veren firmalardan da destek alabilirsiniz. İnternet sitesinde eğitim duyuruları bölümünden kurs tarihlerini inceleyebilir ve kayıt yapabilirsiniz. Kurs başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve PTT’ den 2 TL karşılığında alacağınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Kurs Detayları
Kurs Detayları

Girişimcilik destekleri 2021 yılında da KOSGEB tarafından verilmeye devam edecek!

KOSGEB 2021 Destekleri

1 Ocak tarihinden itibaren Kosgeb tarafından verilecek olan girişimcilik destekleri daha farklı bir statüde ele alınacaktır. Girişimcilik Destek Programı adı altında verilen desteklerin son başvuru tarihi 31 Aralık 2018′ de sona erdi. Yeni dönemle birlikte desteklerin adı Girişimciliği Geliştirme Destek Programı olacaktır. Bu programın amacı, girişimci olmak ve herhangi bir sektöre yatırım yapmak isteyenlerin, işlerini kurabilmek için gerekli olan finansmanın sağlanması, hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesi, yeni kurulan işletmelerin yeni var oluşlarında yaşanan risklerin bertaraf edilmesi sağlanmaktadır.

2021 itibari ile geleneksel işletmelere 60 bin TL, ileri girişimcilere ise 370 bin TL finansman desteği sunulacaktır. Detaylı bilgi almak ve mevzuatı incelemek için tıklayınız.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Avatar Emine gulusken dedi ki:

    Ben market acmak istiyorum desteginizi bekliyorum

  2. Avatar murat bayrakkızo dedi ki:

    Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üretmek KOSGEB Desteği almak istiyorum girişimci sertifikası ve Solucan üretim tesisi ve puoramınıza katılmak istiyorum . kolay gelsin iyi çalışmalar