Devlet Destekli

KOSGEB Yerli Üretime Yüzde Yüz Destek Veriyor!

KOSGEB Yerli Üretime Yüzde Yüz Destek Veriyor!

KOSGEB  hibe ve desteklerine bir yenisini daha ekledi. KOSGEB yurt dışından ülkemize ithal edilen ara malları burada ki imkanları kullanarak üretebilen girişimcilere 5 milyon TL. üst limit ile destek sağlanacak. Programa başvuracak girişimcilerin projelerine karşılık olarak, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70’i geri ödemesiz hibe verilirken, yüzde 30 civarında ise geri ödemeli destek verilecek. Toplamda KOSGEB yerli üretime yüzde yüz destek sağlamış olacak.

Kosgeb Tarafından Yüzde 70 Hibe Verilecek Alanlar

Yerli üretim yapan işletmelerin aşağıda belirtilen gider kalemleri KOSGEB tarafından karşılanacak.

  1. Makine-teçhizat,
  2. Yazılım giderleri,
  3. Personel gideri,
  4. Bilgi transferi,
  5. Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği
  6. Hizmet alımı destekleri

KOSGEB’in sunduğu genel destek programları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Yüzde 70 Hibe Verilecek Alanlar

Yüzde 70 Hibe Verilecek Alanlar

KOSGEB Yerli Üretim Destek Oranları

  1. Yüzde 70 (işletme başına 5 milyon liraya kadar)
  2. Yüzde 30 geri ödemeli kredi şeklinde verilecek.

Eğer üretim için satın alınan makine ve teçhizatlar da yerli üretim olursa geri ödemesiz desteğe yüzde 15 oranında ilave edilecek. Kosgeb Avans kredisi talep eden firmalar ise ödenmesi ön görülen miktarın yüzde 25’ine kadar erken ödeme alabilirler.

Konu hakkında detaylı bilgiyi http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6489/kosgebten-yerli-ve-milli-olana-buyuk-destek sayfasından öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Destek Programları

Kosgeb’in sunduğu destek programlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu destek programlarından faydalanabilmek için 32 saatten oluşan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programlarına katılmanız gerekiyor. Bu kursları tamamladıktan sonra Kosgeb başarı gösteren kursiyerlerine girişimcilik sertifikası veriyor. Destekleme ödemesinden faydalanmak için sertifika almak zorunludur. Sertifikanız ile kuruma başvurmanız gerekiyor. Başvuru sürecinde kuruma iş planı sunmalısınız. Hazırlayacağınız iş planı ilgili komisyon tarafından incelenecektir. Bu sebeple özgün ve dikkat çekici olmalıdır. İş planı hazırlama konusunda size yardımcı olabilecek firmalar ile anlaşabilirsiniz.

2020 yılında pek çok konuda devlet destekleri verilecek. Ayrıca yeni yılda KOSGEB’ in desteklemeleri devam edecek. Destekler yazılım, personel giderleri, makine ve teçhizat alımları kalibrasyon, test ve analiz gibi alanlarda destek verilmektedir. Teminat mektubu giderleri için verilecek olan destek oranı  yüzde 100′ dür. Makine ve teçhizat alımlarının yerli malı belgesi ile yapılması durumunda destek oranına yüzde 15′ lik bir ilave yapılacağını da belirtelim.

2020 yılında Kosgeb tarafından verilecek olan destek programlarında değişiklik olacaktır.

geleneksel-girişimci-destekleri

Geleneksel girişimci destekleri 2020

Geleneksel girişimcilere verilen olan destekler yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Yeni dönemde verilecek olan destekler işletmelerin performans dönemleri esas alınarak verilecektir. Birinci performans dönemi ile ifade edilen işletmenin yeni kurulduğu dönemden 1 yıl geçene kadar olan dönemi kapsamaktadır. İkinci performans dönemi ise birinci performans döneminin bitiminden işletmenin kurulduğu ikinci yıla kadar olan süreyi kapsamaktadır. Destek tutarları toplam primlere göre değişiklik göstermektedir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programları dahilinde verilen diğer destek ise ileri girişimci desteği olmaktadır. İleri girişimcilere verilecek olan toplam destek tutarı 360 bin TL olmaktadır. Kuruluş desteği olarak verilecek olan desteklerin tutarları gerçek kişi statüsünde kurulan işletmeler için 5 bin TL olurken sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için 10 bin TL olmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin kadın, gazi ya da şehit yakını olmaları durumunda yukarıdaki desteklere 5  bin TL daha eklenecektir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ileri-girişimci-makine-teçhizat-yazılım-desteği

İleri girişimci destekleri 2020

İleri girişimciler için verilecek olan makine, teçhizat ve yazılım destekleri yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Yüksek teknoloji destekleri 300 bin TL, orta yüksek destek düzeyi 200 bin TL, düşük orta düzey destek tutarları ise 100 bin TL olacaktır. Verilecek destek oranı ise yüzde 75 olmaktadır. Yani 100 bin TL’ lik yatırım yapıldığında başvurmanız durumunda kurumdan 75 bin  TL destek alabilirsiniz.

İleri düzeyde girişimciler için verilecek olan destekleme konularından bir tanesi de mentor ve danışmanlık destekleri olmaktadır. Destek oranı yüzde 75 olurken destek tutarı ise 10 bin TL olacaktır. Bu desteklere 2020 yılında da başvuru yaparak yeni dönemde de kurum tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilirsiniz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.