Devlet Destekli

KOSGEB Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.

KOSGEB Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.

Kosgeb programı yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile kobilere aynı anda en fazla 3 destekten yararlanma kuralı da kalkmış oldu. İşletmeler başvurularını elektronik ortamdan Kosgeb Müdürlüklerine evrak teslimi yapmadan başvuruda bulunabilecekler.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), destek programları yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile yapılacak olan değişiklik 28 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak 29932 sayılı yönetmeliği ile yürürlüğe girdi. Buna göre Kosgeb tarafından verilen kredilerden yararlanmak isteyen işletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda en fazla 3 destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme de yürürlükten kaldırdı. Destek kredilerine başvuru işlemleri yapılan değişiklik ile elektronik ortamdan yapılabilmesinin önü açıldı.

Kosgeb 2017 kredi şartları değişikliği

Kosgeb kredi şartları değişikliği Resmi Gazete

Kobi kredileri olarak Kobiler verilecek olan her türlü desteğe başvuru işlemlerinde yapılması gereken veri tabanına kayıt işlemlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı aynı şekilde kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerinde de bir değişikliğe gidilmedi. Daha önceki yıllarda destek için başvurularda nasıl işlem yapılıyorsa aynı şekilde kayıt ve güncellemelerin yapılabileceği, işlemlerin elektronik ortamda yapılabileceği ve kayıt için Kosgeb Hizmet birimlerine gitmeye gerek kalmadığı yapılan değişiklik ile belirtildi.

Kosgeb değişiklikleri neleri kapsıyor?

Kosgeb değişiklikleri neleri kapsıyor?

Değişiklik Neleri Kapsıyor?

Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen kobilerin KOSGEB veri tabanında yer almak için işletme kayıtlarını KOSGEB’in “www.kosgeb.gov.tr” internet adresinden başvuru yapılabilecek.

Kosgeb destek programları yönetmeliği olarak değiştirilen Kosgeb destek şartlarının düzenlenmesi ile kredi desteği için yapılan başvurularda zaman kaybının yaşanmaması ve daha kolay kayıt yapılmasının önü açılmıştır.  İşletmelerin işletme kayıtlarını Kosgeb veri tabanına yaptırırken Kosgeb müdürlüklerinde evrak teslimi sırasında zaman kaybının önüne geçilerek başvurularda yığılma olması da engellenecektir. İşletmelerin sadece tek destek programından yararlanabilir ve belirli sayıda başvuru yapmalarını kısıtlayan maddesi de kaldırılarak desteklere işletmeleri  istedikleri sayıda başvuru yaparak desteklerden yararlanabilmelerinin imkan tanınmış ve işletmelerin  destek başvurularında önü açılmıştır. Yapılan değişiklikler ile birlikte destek programlarındaki ödeme süreci ve koşulları ilgili destek programı ve uygulama esaslarında belirlenecek.
Destek programları, program ve/veya işletme esaslı olarak izlenecek, programların ülke ekonomisi ve işletmelere etkileri ve sonuçları değerlendirilecek. İzleme ve değerlendirmeler, Başkanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda yapılacak.

Yapılan değişiklikle birlikte, işletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda maximum 3 destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme de yürürlükten kaldırıldı. Sıfır mülakatında sorulan sorular ile ilgili içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb tarafından 2020 yılında verilmeye devam edecek olan destekler ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
  1. Mustafa dedi ki:

    Antalya da Halı yıkama dükkanı açacağım sorum şu Kosgeb 2020 yılı için yeni girişimcilere desteği yani maddi yardımı nelerdir.

  2. Lokanta dedi ki:

    Şu an dükkan görüşmesi yaptım sıfırdan kuracağım hiç nakit param yok

  3. Lokanta dedi ki:

    Lokanta açmak istiyorum 10 yıldır bu sektörün içinde çalışıyorum ama dükkanı eşimin üstüne açmak istiyorum acil cevap verirseniz sevinirim….