Devlet Destekli

Koyun Keçi 2020 Hayvancılık Destekleme Başvuruları

Koyun Keçi 2020 Hayvancılık Destekleme Başvuruları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Esasları’ nı içeren tebliğ yayınlandı. Tebliğe göre buzağı, malak, anaç manda, anaç koyun ve keçi, tiftik keçisi desteklemeleri yapılacak. Ayrıca çiğ süt, arılı kovan, ipekböceği ve çoban istihdam desteği de sağlanacak. Çiftçiler başvuruların ne zaman başlayacağını, destekleme ödemelerinin ne zaman yapılmaya başlanacağını ve hangi şartlarda destek verileceğini merak ediyor.

Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye 580 milyon TL destek ödemeleri 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin  TC Kimlik Numaralarının  son hanelerine göre hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Tiftik Keçilerine ilave destekte 3 ilde 131 yetiştiriciye 226 bin TL olarak yapılacak.

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği

Tebliğ 2020 yılında ilgili bakanlık tarafından verilecek olan hayvancılık desteklemelerine ilişkindir. Resmi Gazete‘ de yayımlanan hükümlere göre destek verilen alanlar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bakanlık tarafından yapılan hayvancılık faaliyetlerinin kalitesinin artırılması, devamlılığın sağlanması, hayvan genetiğinin korunması ve yerliliğinin bozulmaması, çeşitli hayvan hastalıkları için önlemlerin alınması, hayvancılık adına yapılan üretimin üretim politikalarına ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılması ve ayrıca veri tabanında bulunan kayıtların güncellenmesi amaçlanmaktadır. 300 koyun ve asgari ücret maaş almak ister misiniz? TKDK destek verilen illeri öğrenmek için tıklayınız.

Buzağı desteklemelerinin yapılabilmesi için, bahsi geçen buzağıların bakanlığın veri tabanında kayıtları olmalı ayrıca anneleri de kayıtlı olmalıdır. Destek verilecek yıl içinde doğmuş olan buzağılara ödeme yapılacaktır. Ayrıca buzağıların e-ıslah sistemine kayıtlı ve ilgili işletmelerde 4 ay bakılmış olması gerekmektedir. Aşıları da yaptırılmış ve veterinerlerin bilgi sistemine kaydedilmiş olmalıdır. Aynı buzağı sisteme kaydedilmiş ve daha önce konu ile ilgili destek almış ise tekrar bu destekleme ödemelerinden faydalanamayacaktır. Başvurular Gıda ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’nden kabul edilmektedir.

Malak desteklemelerinin yapılabilmesi için hayvanların yine bahsi geçen veri tabanına kayıtlarının olması gerekir. Küpelenmiş olan hayvanlar 120 gün bulundukları işletmede yaşamış olmalıdır. Destekleme ödemesi alabilmek için damızlık manda yetiştirme birliğine başvurulmalı, buraya kayıt olmayanlar ise il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Veterinerler tarafından hayvanların aşılarının tam yapılmış olması ve sisteme bu bilgilerin kaydedilmiş olması gerekir. Hayvanların anne ve babaları da veri tabanına kayıt olmalıdır.

Anaç manda desteklemelerinin yapılabilmesi için hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekir. Doğumlarından itibaren 4 ay süresince bulundukları işletmede yaşamış olmaları gerekmektedir. Damızlık manda birliğine üye olanlar başvurularını bu birlikte yapabilirler. Ancak üye olmayanların Tarım ve Orman Bakanlığı ‘nda başvuruları kabul edilecektir. Bunların yanı sıra çiftçiler arıcılık, ipek böceği, çoban desteği, keçi ve koyun gibi konularda da desteklenmeye devam edecektir.

koyun-keçi-destek-başvurusu

Sisteme kayıtlı hayvanlara destek verilmektedir.

Koyun ve Keçi Desteklemeleri

Bakanlık tarafından destek verilen konulardan biri de koyun ve keçilerdir. Ancak ödeme yapılabilmesi için bazı şartların mevcut olması gerekir. Bu şartlar;

 • Dişi koyun ve keçilerin belirlenen tarihlerde 15 ile 90 aylık olması gerekiyor. Bu aralığın dışında kalan anaç koyun ve keçiler desteklemeden faydalanamıyor.
 • Koyun ve keçilerde aranan diğer bir şart ise küpelerinin olmasıdır.
 • Hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olmalıdır.
 • Damızlık koyun ve keçi yetiştirici birliğe çiftçinin üye olması gerekmektedir.
 • Birden çok yerde hayvancılık işletmesi olanların ayrı ayrı başvurularda bulunması gerekmektedir.

Alınan bilgiler TÜRKVET’ ten Koyun ve Keçi Bilgi Sistemine aktarılmaktadır. Bu sebeple verilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan anaç koyun ve keçilere ödeme yapılacaktır. Bakanlık tarafından belirlenen ödeme tutarı hayvan başına 25 TL’ dir. 

Başvuru Detayları

Anaç koyun ve keçi desteklerinden yararlanmak için öncelikle bağlı bulunulan damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliği birliğe bir dilekçe yazmak gerekiyor. Birlik tarafından kabul edilen başvurular Koyun ve Keçi Bilgi Sistemi‘ ne kaydedilecektir. Başvuru listeleri 5 gün içinde müdürlüğe iletilecektir.  Başvurular değerlendirilerek görevli heyet tarafından yerinde inceleme yapılacaktır. Bu görevli heyet 2 kişiden oluşmaktadır. Veteriner tarafından düzenlenen sağlık raporları da şayet yerinde inceleme yapılacağı tarihte düzenlenmiş ise yine inceleme olarak kabul edilecektir. Sabit bir yeri olmayıp sürekli göç ederek hayvancılık yapanlar ise o an bulundukları ilde ya da ilçede bulunan müdürlüklere başvuru yapacaktır. Tespit sonucunda icmaller hazırlanır ve askıya alınır. 5 iş günü içerisinde itiraz var ise incelenir. Ancak itiraz gelmezse kesin olarak karara bağlanır. 2. icmal listesi oluşturularak il müdürlüklerine tebliğ edilir. Müdürlük gelen icmalleri kontrol eder ve 3. icmalleri oluşturur. Kesinleşmiş liste onaylanarak Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ ne gönderilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi 2020 yılında da tarım ve hayvancılık faaliyetlerine destek verilmeye devam edecektir.

2020 Yem Desteği Miktarı Belli Oldu

2020 küçükbaş yem desteği 6,5 TL olarak açıklandı. Yem desteği 2020 ödeme takvimi ise henüz açıklanmazken büyükbaş hayvan başına yem desteği ise 65 TL olacağı belirtildi.

Ayrıca Bakan Bekir Pakdemirli tarafından Haziran ayında da 131 milyon TL besi desteğini ödeneceği belirtildi.

] }Yorumlar
 1. blank Hasan. dedi ki:

  2020 küçükbaş devlet desteyi nezaman basliyo

 2. blank kerem dedi ki:

  ben kerem …koyun almak istiyorum

 3. blank Ersin dedi ki:

  Bende hayvan almak istiyorum

 4. blank Seyat dedi ki:

  100 keçi almak istiyorum

  1. blank Ömer dedi ki:

   Anaçkoyun desteklemeleri nezaman yatiyor