Devlet Destekli

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyoruz. Fabrikada çalışan bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. 2020 yılında Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir isimli yazımızda, Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destekler ve teşvikleri değerlendireceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’ dır.

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok uğrak yerlerinden biride diğer özel banka şubeleridir. Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraat Bankası’ dır.

Destek Verilen Küçükbaş Hayvan Cinsleri

Koyunlar: Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Güney karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu.

Keçiler: Kilis keçisi, Maltız keçisi, Hemşin, Ankara (tiftik) keçisi, Türk saanen keçisi, Şam keçisi, Honamlı keçisi, Kıl keçisi.

Küçükbaş Hayvancılık Keçi ve Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri şuan  doldu. Tigem adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olacak. Ayrıca bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok makale de bu konuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi vermemektedir. Geçen yıl köye dönüş programı kapsamında 300 koyun projesi başlatılmıştı. Hayvan dağıtımları tamamlandı. Ancak 2020 yılında geçerli değil.

koyun-inek-kredisi-desteği

Koyun almadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren ZİRAAT Bankası yine destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır.

Ziraat Bankası Koyun Keçi Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Faizsiz koyun kredisi şuan yok arkadaşlar. Bu sebeple yılda %9 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 60
Taksit tutarı: 994,78 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 59.687,08 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 36
Taksit tutarı: 1.548,43 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 55.743,52 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.5
Taksit sayısı: 24
Taksit tutarı: 2.243,17 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 53.835,96 TL

Bu hesaba göre yılda %9 olan faiz aylık %0,5 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere banka şubelerinden %1,15 oranlarına yakın seviyede çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

keçi-koyun-kredisi

Ziraat Bankası keçi kredisi

Şekerbank Küçükbaş Koyun Keçi Alma Kredisi Şartları Nelerdir?

En az 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler.  Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçiye Destek Veren Diğer Banka Şubeleri

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için öncelikle Ziraat Bankasına sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın.

Ziraat Bankası TKK Hayvancılık Kredileri ve Faiz İndirimleri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Kredi başvuruları 2020 yılının başında alınmaya devam edecek ve  31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır. Sütçü etçi kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlı, damızlık kanatlı, su ürünleri sektörlerinde verilecek olan desteklerim yatırım ve işletme dönemlerindeki faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Krediden gerçek ya da tüzel kişiler, tarımsal kooperatifler faydalanabilecektir. Tebliğde belirtilen hayvan baş ve adet sayılarına sahip olan işletmelere destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları Ziraat Bankası tarafından şahsen kabul edilmektedir. Desteklerden faydalanabilmek için ilk şart ÇKS kaydınızın olmasıdır. Kimlik belgesi, 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi, kredi karşılığında gösterilecek olan teminat ve teşvik belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası TKK kredilerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun uygun olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. 100 bin TL’ lik yatırım kredilerinin genel olarak faizsiz verildiği görülüyor. Ayrıca daha önce bu tarz kurumlara hayvancılık kredisi için başvuranların tekrar başvuru yapamayacağı da duyurulan şartlar arasında yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi üyeleri için 2020 yılında geçerli olacak 15 milyon TL. tutarında destek vermektedir. Bu kredi yatırım döneminde ve işletme dönemi için faiz destek oranı yüzde 75 oranındadır. Ziraat Bankasının güncel koyun kredisi faizlerini hesaplamak gerekirse;

 • 1 YILLIK KREDİNİN FAİZİ %9
 • AYLIK FAİZ ORANI %0,5

Koyun kredisi çekmek isteyen çiftçimiz bu kredi İŞLETME ve YATIRIM dönemlerinde yüzde 75 oranında faiz oranı uygulanacaktır. Eğer bankadan 1 yıl vadeli işletme döneminde küçükbaş koyun keçi satın almak için kredi çekerseniz;

Kredi Türü: Koyun Kredisi
Çekilen Miktar: 50.000,00 TL
Aylık Faiz Oranı: %0,5
Vade: 12 ay
Aylık Geri Ödeme: 4.330,95 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 51.971,38 TL

100.000 TL. 4 SENE VADELİ KOYUN KREDİSİ HESAPLAMA

Alınan Para: 100.000,00 TL
Aylık Faiz: 0,5
Kaç Ay Ödenecek: 48 ay
Aylık Ödeme Miktarı: 2.403,91 TL
Toplam Ödenecek Para: 115.387,89 TL

2020 yılında da tarım ve hayvancılık konularında destekler verilmeye devam edecek.

Yorumlar
 1. Yunus dedi ki:

  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorum,yardımcı olur musunuz?

 2. birde kaşağı versin devled aşınıda versin kuzum sen yat dedi ki:

  devlet herşeyi versin , arasırada seni iyi etsin sen yat. Ekmek elden su gölden Ne güzel olur

 3. Kredi sartlari dedi ki:

  Arkadaslar, yorum yazmadan once isterseniz bir kere kredi sartlarini okuyun. Herhalde okuma yazmaniz vardir.

 4. Çankırı merkez akçavakıf köyü dedi ki:

  Bede destetekleme almak itiyorum nasıl alabilirim

 5. Cifci dedi ki:

  Kucuk bas hay van beslemek istiyorum

 6. İsa açık dedi ki:

  Hayvan çılik yapmak istiyorum

 7. ali aktaş dedi ki:

  Benim anlamadığım nokta krediler aylikmi ödenecek yıllık mı aylıksa çok sıkıntılı bn hayvancılık la uğraşıyorum 100 baş keçim var bana aylık getirisi yok yıllık getirisi var bn şahsen aylık ödeyemem

 8. Hakan dedi ki:

  Ben de koyun bakmak istiyorum ama yerim de yok nasıl iyi bir alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 9. ahmet dokuyan dedi ki:

  banka faizi harammış arkadasım senın ınternete tuş a basıp herseye bakmanda haram ne işin ınternetin başinda evınde tv pc olmadan otur işte müslümansan ne arıyosun buralarda

 10. Abdulah dedi ki:

  Devletten kuzulu koyun almak istiyorum

 11. Oğuzhan Er dedi ki:

  Küçük baş çiflik kurmak istiyorum

 12. soğuk ülke dedi ki:

  iyi guzelde faizin her turlusu buyugu kucugu hepsi haramdir yani filan banka yüzde on aliyor filan banka yüzde 0.1 aliyor olsa dahi faizin buyugude kucugude birdir yani uzun lafin kisasi devlet milletten alacagi 0.45 lik bir faizle ne zengin olur nede kalkinir millete yüzde 0 faizle kredi verin hem kafasi rahat olur hem ne devlet nede millet haram yemis olmaz

  1. Faiz dedi ki:

   Sacmalamayin. Islamdan haberiniz yok , faizden bahsediyorsunuz. Islam devletimi kurdunuz da devletin faizini sorguluyorsunuz? Yada krediyi alnin imanini sorgulamak icin vekaletmi aldiniz?

  2. birde kaşağı versin devled aşınıda versin kuzum sen yat dedi ki:

   sen yat. Çünkü Müslümana her şey günah.Hocaya vermek serbes.

 13. Senayi demir dedi ki:

  Köye gitme isiyorum koyunculuk yapmak istiyorum neyapmam gerek

 14. mehmet kara dedi ki:

  selam arkadaşlar kırşehir’in Akpınar ilçesinde 2 tane küçükbaş ve büyükbaş yapılabilecek tam teşkilat tapulu yerim var. ikiside mandıra olup çoban evi vardır.bu iş için düzgün ortak arıyorum.Alacak kişi isterse kiraya verir ya da satarım.

  1. Caner dedi ki:

   Kaç para fıyatı

 15. Orhan dedi ki:

  Bende buyuk bas ciftlik kurmak istiyorum ama maddi imkanim yok ne yapmaliyi

  1. Serkan altintas dedi ki:

   Benim abim var oda istiyor bende istiyorum. Ama paramiz yok bir el uzatan olsa. Deve seve yaparim bende kasap olarak. Bu isten iyi anlarim ama imkan yok

 16. Ayşe dedi ki:

  Bende bir bayan olarak çiftçilik yapmak istiyorum ama imkanım yok küçük baş hayvan la uğraşmakstiyorum kendi işimi yapmak istiyorum

  1. Aldım şükürler olsun dedi ki:

   Ben genç çifçiden hibe aldım gel yardım et bana

  2. Ciflik dedi ki:

   Beraber yapabiliriz

 17. buyukbas bugazi yapmak istiyorum dedi ki:

  Buzagi almak istiyorum kredi ve ya hibe almak istorum yerim var suluk lu ahir yaşım 21 dışarda yapamıyorum. Acaba nasıl yapmam gerekiyor ahirimiz 22 kümes ikiside yapabilirim 45 baş alır .hibe nasıl alabilirim

 18. küçük baş hayvancılık dedi ki:

  18 yaşındayım ben bu işi çok seviyorum hayvanlar otu yerken benm bile canım çekiyor devletim lütfen bana bişans verinde ben Allahın izniyle bu işi yapayım lütfen saygılarımı arz ederm…

 19. kuzu besi dedi ki:

  Emekli öğretmenim.bu işi yapmam için faizsiz kredi nasıl bulurum.her hangi bir tarım kuruluşuna üye olmalımıyım.

  1. mucahit dedi ki:

   1000 2000 koyuna bakacam yayla var agil var kendiminde 50 tane var malinizi alin gelin ortak bakalim yada bakiyim