Koyun Kredisi Nasıl Alınır? (2018 yılında 30 Bin Lira Küçükbaş Hibesi)


Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Küçükbaş keçi ve koyun almak için kredi şartları

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyoruz. Fabrikada çalışan bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. 2018 yılında Koyun kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir isimli yazımızda, Devletten destek bekleyen, bu destek ve hibelerle hayvan almak isteyen, kuzu, kurbanlık bakmak isteyen çiftçilere verilen destekler ve teşvikleri değerlendireceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki Türkiye’ de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır.

Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok uğrak yerlerinden biride diğer özel banka şubeleridir.

Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankasıdır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraattir.

Küçükbaş hayvancılık keçi ve koyun kredisi nasıl alınır?

2016 senesinde Tarım Müdürlüleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri şuan  doldu. Tigem adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olacak. Ayrıca bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar.  Birçok makale de bu konuyu dile getirdik. KOSGEB denen kurum KOYUNCULUK kredisi falan vermemektedir. 2018 yılında köye dönüş programı kapsamında yeniden 30 bin lira genç çiftçi hibesi verileceği belirtilmiş olup, ancak henüz ilana çıkmamıştır.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır

Koyun almadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için) Her iki koşulda Devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren ZllRAAT Bankası yine destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır.

Ziraat bankası koyun keçi kredisi faiz oranları hesaplama

Faizsiz koyun kredisi şuan yok arkadaşlar. Bu sebeple yılda %5 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım. 50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarlar aşağıda belirtilmiştir. Banka 7 yıl geri ödemeli hayvan kredisi vermektedir. Bu da 84 ay etmektedir. Ziraatten 84 ay vadeli 50 bin lira küçükbaş kredi hesabı aşağıda belirtilmiştir.



Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı: 50,000 TL
Faiz oranı: %0.42
Taksit sayısı: 84 ay
Taksit tutarı: 730.20 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 61,336.58 TL.

Bu hesaba göre yılda %5 olan faiz aylık %0,42 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere banka şubelerinden %1,15 oranlarına yakın seviyede çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için ZİRAAT bankasının en uygun  olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

keçi-koyun-kredisi

Şekerbank küçükbaş koyun keçi alma kredisi şartları nelerdir?

En az 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek, Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler.  Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

2018 yılında çiftçiye destek veren diğer banka şubeleri

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için öncelikle Ziraat Bankasına sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın.



Etiketler:

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Konusuna 61 Yorum Yapıldı
 1. ahmet dokuyan dedi ki:

  banka faizi harammış arkadasım senın ınternete tuş a basıp herseye bakmanda haram ne işin ınternetin başinda evınde tv pc olmadan otur işte müslümansan ne arıyosun buralarda

 2. Abdulah dedi ki:

  Devletten kuzulu koyun almak istiyorum

 3. Oğuzhan Er dedi ki:

  Küçük baş çiflik kurmak istiyorum

 4. soğuk ülke dedi ki:

  iyi guzelde faizin her turlusu buyugu kucugu hepsi haramdir yani filan banka yüzde on aliyor filan banka yüzde 0.1 aliyor olsa dahi faizin buyugude kucugude birdir yani uzun lafin kisasi devlet milletten alacagi 0.45 lik bir faizle ne zengin olur nede kalkinir millete yüzde 0 faizle kredi verin hem kafasi rahat olur hem ne devlet nede millet haram yemis olmaz

 5. Senayi demir dedi ki:

  Köye gitme isiyorum koyunculuk yapmak istiyorum neyapmam gerek

 6. mehmet kara dedi ki:

  selam arkadaşlar kırşehir’in Akpınar ilçesinde 2 tane küçükbaş ve büyükbaş yapılabilecek tam teşkilat tapulu yerim var. ikiside mandıra olup çoban evi vardır.bu iş için düzgün ortak arıyorum.Alacak kişi isterse kiraya verir ya da satarım.

  1. Caner dedi ki:

   Kaç para fıyatı

 7. Orhan dedi ki:

  Bende buyuk bas ciftlik kurmak istiyorum ama maddi imkanim yok ne yapmaliyi

  1. Serkan altintas dedi ki:

   Benim abim var oda istiyor bende istiyorum. Ama paramiz yok bir el uzatan olsa. Deve seve yaparim bende kasap olarak. Bu isten iyi anlarim ama imkan yok

 8. Ayşe dedi ki:

  Bende bir bayan olarak çiftçilik yapmak istiyorum ama imkanım yok küçük baş hayvan la uğraşmakstiyorum kendi işimi yapmak istiyorum

 9. buyukbas bugazi yapmak istiyorum dedi ki:

  Buzagi almak istiyorum kredi ve ya hibe almak istorum yerim var suluk lu ahir yaşım 21 dışarda yapamıyorum. Acaba nasıl yapmam gerekiyor ahirimiz 22 kümes ikiside yapabilirim 45 baş alır .hibe nasıl alabilirim

 10. küçük baş hayvancılık dedi ki:

  18 yaşındayım ben bu işi çok seviyorum hayvanlar otu yerken benm bile canım çekiyor devletim lütfen bana bişans verinde ben Allahın izniyle bu işi yapayım lütfen saygılarımı arz ederm…

 11. kuzu besi dedi ki:

  Emekli öğretmenim.bu işi yapmam için faizsiz kredi nasıl bulurum.her hangi bir tarım kuruluşuna üye olmalımıyım.

1 2 3
Sayfa başına git